İngiltere Vize Süresi

İngiltere Vize Süresi Ne Kadardır, Neye Göre Belirlenir?

İngiltere vize süresi, başvuru yapılacak vize türüne, başvuru yapan kişinin daha önce İngiltere vizesi almış olmasına, finansal durumuna, daha önceden herhangi bir ülkeden alınmış vize ret kararına ve geçmişte vize ihlalinde bulunup bulunmadığına göre değişmektedir.

İngiltere vizesi için verilen geçerlilik süresi ile İngiltere’deki konaklama süresi birbirlerinden farklıdır. İngiltere Vize ve Göçmenlik Dairesi vize başvurusu yapan kişinin, talep edilen vize süresi için gereklilikleri karşılayamadığını düşündüğü takdirde beklenilenden daha az süre için vize verebilmektedir.

2018 - 2021 yılları arasında Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere vize başvuruları alınan ortalama vize süreleri 2,9 yıldır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere Ziyaretçi Vizeleri Ne Kadar Süre için Verilir?

İngiltere ziyaretçi vizeleri, ziyaret amaçlarına göre farklı sürelerde verilmektedir. İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin; turizm amacıyla aldıkları ziyaretçi vizeleriyle 6 ay, özel tıbbi tedavi amacıyla alınan ziyaretçi vizeleriyle 11 ay, bir araştırma projesini bitirmek amacıyla aldıkları ziyaretçi vizeleriyle 12 aya kadar ülke sınırları içerisinde kalınabilmesi mümkündür. İngiltere’ye düzenli olarak yapılan ziyaretlerde 2, 5 veya 10 yıllık geçerlilik süresiyle verilen standart ziyaretçi vizesine de başvurulabilmekte, ancak her girişte en fazla 6 ay İngiltere’de kalınabilmektedir.

İngiltere ziyaretçi vizesi türleri ve İngiltere’deki maksimum kalış süreleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TipiMaksimum Kalış Süresi
İngiltere standart ziyaretçi vizesi6 Ay
İngiltere tıbbi tedavi vizesi11 Ay
İngiltere akademik ziyaretçi vizesi12 Ay
İngiltere 2 yıllık ziyaretçi vizesi6 Ay (Her bir ziyaret için)
İngiltere 5 yıllık ziyaretçi vizesi6 Ay (Her bir ziyaret için)
İngiltere 10 yıllık ziyaretçi vizesi6 Ay (Her bir ziyaret için)

2, 5, ve 10 Yıllık İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

2, 5, ve 10 yıllık İngiltere vizesi, başvuru sahibinin yakın geçmişte 6 aylık İngiltere vizesine sahip olması ve İngiltere'yi sıklıkla ziyaret edeceğini bildirmesi şartları sağlandığında alınabilmektedir. 2 yıllık İngiltere vizesi ve 5 yıllık İngiltere vizesi gibi uzun dönemli vizeye başvuran kişilerin ülkede kalmak için bir aile üyesiyle buluşmak veya düzenli iş amaçlı ziyaret gibi gerçek ve güvenilir bir nedene sahip olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.

Başvuru yapan kişinin İngiltere vizesi alabilmesi için ülkede daimi olarak kalmak ve yaşamak gibi güvenilir olmayan bir nedeninin olmaması gerekmektedir. İngiltere’de evlenmek, tıbbi tedavi görmek, PLAB testine giriş gibi seyahat gerekçeleri çok yıllık İngiltere vize başvurusunda kabul edilmemektedir.

İngiltere 10 yıllık vize başvurusu için başvuru yapan kişinin doğduğu veya yaşadığı ülke ile güçlü bağları olduğunu, istikrarlı bir mali durumu olduğunu ve sahip olduğu koşulların yakın bir dönem içerisinde değişmeyeceğini kanıtlaması gerekmektedir.

Uzun Dönemli İngiltere Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

Uzun dönemli İngiltere vizesi, vize türüne bağlı olarak 1 ila 5 yıllık süre için verilmektedir. Uzun dönemli İngiltere vizesine sahip kişilerin, verilen vize süresi kadar ülkede kalma hakkı bulunmaktadır. İngiltere’de uzun dönemli vize ile belirli bir süre kalan kişilerin vize uzatma işlemi yapma ve oturum iznine başvurma hakkı bulunmaktadır.

İngiltere’de daha uzun süre kalmak için vize uzatma ve oturum iznine başvurma imkanı, startup gibi vize türlerine sahip kişiler için geçerli değildir. Vize uzatma hakkı tanımayan İngiltere vizesine sahip olan kişilerin, İngiltere’de kaldıkları süre boyunca gerekli şartları sağlayarak başka tür bir vizeye geçmesi mümkündür.

İngiltere Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İngiltere genel çalışma vizesi, 5 yıllık verilmektedir ve 5 yılın sonunda vize uzatma işlemi veya kalıcı oturum iznine başvurma imkanı bulunmaktadır. Geçiçi çalışma vizesi ile İngiltere’de çalışma hakkına sahip olan kişilerin ülkede bulunma süresi 1 yıldır.

Vize uzatma hakkı tanımayan geçici çalışma vizesi ile 1 yıl boyunca İngiltere’de bulunan kişiler, başka bir vize türüne başvuru yaparak ülkede kalış sürelerini uzatabilmektedir.

İngiltere Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre için Verilir?

İngiltere öğrenci vizesi, eğitim programının uzunluğuna ve varsa İngiltere’de bitirilmiş olan eğitime bağlı olarak değişmektedir. 18 yaşının üstünde ve lisans seviyesinde bir kursa başlayacak kişiler, 5 yıla kadar İngiltere’de kalabilirken, eğitim düzeyi lisans derecesinin altında olan kişiler 2 yıla kadar kalabilmektedir. Kısa süreli eğitim vizesi sahipleri için İngiltere’de kalış süresi 11 aydır.

İngiltere Yatırımcı Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilir?

İngiltere yatırımcı vizesi, Start-up vize sahiplerine 2 yıla kadar verilmektedir. İngiltere startup vizesi alanlar, vize süresini uzatma hakkına sahip değildir ancak vize süresi sonunda İngiltere innovator vizesine geçiş yapabilmeleri mümkündür. Yatırımcı innovator vizesi ile 3 yıl İngiltere’de kalma hakkına sahip olunmaktadır. Vize süresini istediği kadar uzatabilen yatırımcı vizesi alanlar, 3 yılın sonunda İngiltere’de kalıcı oturma iznine başvurma hakkına sahip olmaktadır.

Uzun Süreli Vize ile İngiltere Kalıcı Oturum İzni Nasıl Alınır?

Uzun süreli vize ile İngiltere’de kalıcı oturum izni almak için genellikle geçici oturum izni ile İngiltere’de 5 yıl ikamet şartı aranmaktadır. Kalıcı oturum izni almak için aranan 5 yıllık ikamet şartı, bazı İngiltere vize türlerinde daha kısadır.

Uzun süreli vize ile İngiltere sınırsız oturum izni başvurusu yapacak adayların 5 yıl boyunca İngiltere’de ikamet ettiklerini kanıtlaması gerekmektedir. Süresiz İngiltere oturum izni alan alan kişiler, vizeye ihtiyaç duymadan sınırsız olarak İngiltere’de ikamet ve çalışma hakkı elde etmektedir.

İngiltere Vize Süresi Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

İngiltere vize süresi uzatma işlemi, başvuru yapan kişinin istenen şartları sağlaması durumunda online olarak yapılabilmektedir. Ziyaretçi vizesi ile 6 aydan kısa bir süre için İngiltere’de kalma izni olan kişiler, vize uzatma işlemini ancak 6 aya tamamlayabilecek şekilde yapabilmektedir.

Tıbbi tedavi alan hastalar, uygunluk şartlarını karşılayan akademisyenler, PLAB sınavını yeniden alacak mezunlar, İngiltere vize uzatma işlemini yaparak 6 ay daha İngiltere’de kalma hakkına sahip olabilmektedir. Tıbbi tedavi alan hastaların, vize uzatma işlemini yapabilmesi için tedavi uygunluk şartlarını karşılaması gerekmektedir.

İngiltere’de akademisyen olarak gören yapanlar, İngiltere vizesi uzatma işlemini yapabilmek için çalıştıkları alanda kalifiye olduklarını kanıtlamakla yükümlüdür. PLAB sınavına yeniden girecekler, vize uzatma işlemi için Genel Sağlık Konseyi’nden sınavın yeniden yapılacağına dair yazılı doğrulama arz etmelidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: