İngiltere Tier 2 Vizesi

Tier 2 Vizesi: 2023'te İngiltere Skilled Worker Vizesi Başvuru Süreci

İngiltere Tier 2 vizesi, 2019 yılında Brexit süreci sonrası yapılan düzenlemelerle adı değiştirilerek genel çalışma vizesi olarak bilinen İngiltere nitelikli çalışan (skilled worker) vizesi olmuştur. İngiltere Tier 2 genel çalışma vizesi başvuru sahibine İngiltere'de nitelikli işçi vasfı ile çalışma hakkı tanımaktadır.

İngiltere skilled worker vizesi, İngiltere'de bulunan lisanslı bir şirket tarafından iş teklifi almış ve işe kabul edilmiş vatandaşlara verilen bir çalışma vizesi türüdür. Tier 2 İngiltere çalışma vizesi hamiline İngiltere'de uzun dönem çalışma, Birleşik Krallık dışına seyahat etme ve başvuru sahibinin aile üyelerinin İngiltere'ye taşınabilmesi haklarını sağlamaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan İngiltere nitelikli işçi vizesi başvuruları için öncelikle İngiltere'den iş teklifi almış başvuru sahibinin vize evrakları ve destekleyici belgeleri uzman ülke danışmanları tarafından incelenir, gerekli şartların sağlanması halinde online evrak yükleme ve vize randevu işlemleri ile süreç başlatılır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

İngiltere Tier 2 Vizesi Kimlere Verilir?

İngiltere Tier 2 vizesi İngiltere’de faaliyet gösteren sponsorluk lisansına sahip işveren tarafından iş teklifi almış Avrupa Ekonomik Alanı dışında kalan ülkelerin vatandaşlarına verilen bir vize türüdür.

Tier 2 Vizesi Şartları Nelerdir?

Tier 2 vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İngiltere'de bulunan lisanslı bir iş yerinden iş teklifi almış olmak
 • Başvuru sahibinin en az B1 seviyesinde İngilizce bildiğini kanıtlar nitelikte dil yeterlilik belgesine sahip olması
 • İngiltere'de bulunan iş yerinden verilmiş sponsorluk belgesine sahip olmak
 • Puan tabanlı sistemde en az 70 almış olmak
 • İngiltere'de kalınan süre boyunca yaşam maliyetlerinin karşılanabileceğini gösterir nitelikte belgeye sahip olmak
 • Başvuru sahibinin belirli bir maaş ve yetenek seviyesinin üzerinde şartları karşılayan bir iş teklifi almış olması
 • Mevcut durumda vasıflı bir işçiyi makamından etmeyecek bir iş teklifi almış olmak

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İngiltere Tier 2 çalışma vizesi başvurusu, İngiltere hükümetinin internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. İngiltere’de bulunan şirketten alınan iş teklifi onaylandıktan sonra şirket tarafından verilen sponsorluk belgesi ve gerekli vize evrakları ile birlikte online vize başvuru işlemleri tamamlanıp vize başvurusu için online olarak bir vize başvuru merkezinden randevu alınmalı ve randevu gününde vize başvuru merkezine gidilerek biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.

Başvuru sahibinin eş ve çocukları ile vize başvurusunda bulunması durumunda her bir aile üyesi için ayrı ayrı vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Tier 2 Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere Tier 2 vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelemiştir.

 • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği bulunan, en az 1 adet boş sayfası olan pasaport sunulmalıdır. Sunulan pasaportta yer alan fotoğraflı sayfanın ve daha önce alınmış vizelerin yer aldığı sayfaların fotokopisi pasaport ile birlikte sunulmalıdır.
 • İngiltere nitelikli işçi vizesi başvuru formu: İngiltere hükümetinin resmi internet sitesi Gov.uk üzerinde yer alan İngiltere nitelikli işçi vizesi başvuru formu belgesi İngilizce dilinde ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm x 45 mm boyutlarında, son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • İngilizce dil yeterlilik belgesi: En az B1 seviyesinde dil yeterliliğinin olduğunu kanıtlar nitelikte akademik eğitim belgesi ya da İngilizce dil sınavı sonucu ibraz edilmelidir.
 • İngiltere CoS belgesi: Başvuru sahibinin İngiltere’de işe alındığı şirket tarafından verilen sponsorluk belgesi sunulmalıdır.
 • Finansal durumu gösteren belge: İşveren bir sponsora sahip olmadığı durumda İngiltere’de kaldığı süre boyunca başvuru sahibi, kendi masraflarını karşılayabileceğini kanıtlar nitelikte banka hesap döküm belgesi ya da banka dekontu sunmalıdır.
 • Adli sicil kaydı belgesi: Ankara Adli Sicil Genel Müdürlüğü ya da başvuru sahibinin ikamet ettiği şehirde bulunan adliyeden alınmış adli sicil kaydı belgesi sunulmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği belgesi: E- devletten alınmış, tüm aile bireylerini gösterir nitelikte tam tekmilli, vukuatlı, barkodlu nüfus kayıt örneği belgesi sunulmalıdır. Başvuru sahibinin eşinin ve çocuklarının başvuru sahibi ile birlikte başvuru yapması durumunda sunulan nüfus kayıt örneğinin eş ve çocuklar ile olan bağı göstermesi gerekmektedir.

İngiltere Tier 2 vizesi için talep edilen tüm belgeler İngilizce dilinde, doğru ve güncel bilgiler ile eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. İngiltere Tier 2 vizesi başvurusunda bulunan vatandaşların İngiltere'de çalışmayı planladıkları işe veya İngiltere’ye eş ve çocukları ile birlikte gitmesi durumuna göre ek başvuru belgeleri talep edilebilmektedir.

Tier 2 Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere Tier 2 vizesi ücreti talep edilen vize geçerlilik süresine bağlı olarak değişmektedir. İngiltere Tier 2 vizesi kapsamında 3 yıldan daha az süre için talep edilen vize başvurularında 625 sterlin, 3 yıldan daha uzun süre için talep edilen vize başvurularında 1,235 sterlin başvuru ücreti ödenmesi gerekmektedir. Vize başvuru ücretine ek olarak İngiltere’de ikamet edilen süre boyunca sağlık hizmetlerinin karşılanabilmesi için yıllık 624 sterlin ödenmesi gerekmektedir.

İngiltere Tier 2 vizesi için başvuru yapılan meslek, istihdam eksikliği listesinde yer alıyor ise başvuru sahibi ve ailesinin daha düşük ücret ödemesi durumu mevcuttur. İngiltere Tier 2 vizesi için talep edilen vize başvuru ücretleri online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmektedir.

İngiltere Tier 2 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere Tier 2 vizesi, vize başvuru merkezinde biyometri işlemlerinin tamamlanmasının ardından ortalama 3 haftada çıkmaktadır.

Tier 2 Vizesi Alanlar İngiltere'de Kaç Yıl Çalışabilir?

İngiltere Tier 2 vizesi alanlar İngiltere’de en fazla 5 yıl çalışabilmektedir. İngiltere Tier 2 vizesinin süresi dolduğunda ya da İngiltere’de çalışılan süre boyunca iş değişikliği yapıldığında vize süresinin uzatılması için yeniden başvuru yapılması gerekmektedir.

İngiltere Skilled Worker Vizesi Uzatma Şartları Nelerdir?

İngiltere skilled worker vizesi süre uzatma şartları arasında ilk olarak İngiltere’ye giriş yapılırken bünyesinde çalışılan iş yerinde hala çalışılıyor olması yer almaktadır.

Mevcut sponsorluk sertifikasının alındığı işveren adına çalışmak ve İngiltere’ye girmek için izin verilen meslek kodunda yer alan mesleğe devam etmek, İngiltere vize süresi uzatma şartları doğrultusunda uygulanmalıdır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: