İngiltere Tier 4 Vizesi

İngiltere Tier 4 Vizesi (Uzun Dönem Öğrenci) Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 4 vizesi, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ve İngiltere’de bir üniversitede, kolejde ya da diğer uygun eğitim kurumlarında tam zamanlı olarak okumak isteyen öğrencilere uygun vize türüdür.

İngiltere köklü ve dünya çapında tanınan Cambridge, Oxford, Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu, Bristol Üniversitesi ve Durham Üniversitesi gibi eğitim kurumlarına sahip olmanın yanında ülke çapında yaygın olarak hizmet veren çok sayıda teknik kolej ve yüksek öğrenim kurumuna ev sahipliği yapmakta ve yurt dışında okumak isteyen öğrenciler tarafından tercih sebebi olmaktadır.

Her yıl Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden birçok öğrenci İngiltere öğrenci vizesi ile İngiltere’ye gelmekte ve prestijli dereceler almaktadır. İngiltere’de 2015-2016 eğitim döneminde yüksek eğitim enstitülerinde okuyan tüm öğrencilerin %14’lük kısmı İngiltere öğrenci vizesi ile Avrupa Birliği dışındaki ülkelerden gelen öğrencilerden oluşmuştur. İngiltere Tier 4 vizesinin yerini 4 Ekim 2020 tarihi itibariyle İngiltere Öğrenci Vizesi almıştır.

Vizem.net İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi başvuruları için güncellenen vize prosedürleri doğrultusunda danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Tier 4 Nedir?

Tier 4, 2020 Ekim ayında yürürlüğe giren düzenlemelere kadar İngiltere’de eğitim almak isteyen Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilere verilen İngiltere öğrenci vizesidir. Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’nin 2020 Ekim ayında yaptığı düzenlemelerle Tier 4 vizesi İngiltere Öğrenci vizesi olarak tanımlanmış, vize başvuru şartları ve prosedürlerinde değişiklikler yapılmıştır.

Tier 4 Vize Uygulamasında Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

Tier 4 vizesi, Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’nin yaptığı son düzenlemelerle öğrenci vizesi ve çocuk öğrenci vizesi olarak iki ayrı kategoriye ayrılmıştır. İngiltere öğrenci vizesine 18 yaşından büyük öğrenciler başvuru yaparken Tier 4 çocuk öğrenci vizesinin yerini alan çocuk öğrenci vizesi için 4-17 yaş aralığındaki öğrenciler başvuru yapmaktadır.

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi’nin 2020 Ekim ayında yapmış olduğu düzenleme sonrasında Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye ülke vatandaşları 1 Ocak 2021 tarihinden sonra İngiltere’ye giriş yapmak şartıyla İngiltere öğrenci vizesine başvuru yapabilmektedir.

Tier 4 vize uygulamasında yapılan düzenlemeyle eğitim döneminin başlamasına 3 ay kala başvuru yapma hakkı 6 aya çıkarılmıştır. Tier 4 vizesi başvuruları, puan tabanlı bir sisteme dayanmaktadır ve adayların başvuru yapabilmek için en az 70 puan toplaması gerekmektedir. 2021 yaz döneminin sonrasında İngiltere’de bir eğitim kurumundan mezun olan öğrenciler lisansüstü vize başvurusu yapabilmekte ve İngiltere’de 2 yıla kadar çalışma hakkı kazanmaktadır.

İngiltere Tier 4 Öğrenci Vizesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

İngiltere Tier 4 öğrenci vizesi için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

  • İngiltere’deki yüksek eğitim kurumlarının birinden davet alınması gerekmektedir.
  • Yüksek eğitim kurumu öğrenciye onay mektubu (CAS - Confirmation of Acceptance) göndererek her bir öğrenciye CAS numarası atamaktadır.
  • Başvuru yapan öğrencilerin, İngiltere’de yaşamak, gerekli ücretleri ödemek ve masrafları karşılamak için yeterli asgari finansmana sahip olmaları gerekmektedir.
  • İngilizce dil yeterliliğine sahip olduğunu kanıtlayan dil yeterlilik belgesi istenmektedir.

İngiltere Tier 4 Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 4 vizesi almak için ilk olarak İngiltere’deki eğitim kurumundan onay mektubu alınması gerekmektedir. İngiltere’deki eğitim kurumundan onay mektubu alındıktan sonra gerekli vize evrakları hazırlanıp İngiltere Tier 4 vize başvurusu Gov.uk portalı üzerinden online olarak yapılmalıdır.

İngiltere Tier 4 vizesi online başvuru sırasında; İngiltere Tier 4 vize ücreti ve göçmenlik sağlık ek ücreti kredi kartıyla ödenmeli, vize başvuru merkezi randevusu alınmalı ve biyometrik oturum kartının İngiltere’de hangi vize başvuru merkezinden alınacağına dair seçim yapılmalıdır.

İngiltere Tier 4 vizesi online başvuru işlemlerinden sonra, başvuru sahibinin randevu tarihinde yetkili aracı kurum vize başvuru merkezine gidip; biyometrik fotoğraf çekimi, parmak izi kaydı işlemlemlerini gerçekleştirerek ve talep edilmesi halinde vize mülakatına katılarak başvuruyu tamamlaması gerekmektedir.

İngiltere Tier 4 Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İngiltere Tier 4 vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport veya geçerli olan diğer seyahat belgeleri
  • İngiltere yüksek eğitim kurumu öğrenci onay belgesi (CAS)
  • Öğrencinin, eğitim ve İngiltere’de kaldığı süre zarfında masraflarını karşılamaya yetecek maddi gücünün olduğunu kanıtlayan banka ekstresi ya da diğer geçerli yasal belgeler
  • Başvuru sahibi 18 yaş altında ise ebeveyn veya vasinin rızasını kanıtlayan belgenin yanı sıra, ebeveyn veya vasinin başvuru sahibiyle olan ilişkisini kanıtlayan belge

İngiltere Tier 4 vizesi gerekli evraklar başvuru sahibinin koşullarına, alınacak eğitim türüne, eğitim yerine göre değişiklik göstermekte ve destekleyici ek evraklar talep edilebilmektedir. İngiltere Tier 4 vize başvurusu için gerekli tüm evrakların İngilizceye çevrilmiş olması gerekmektedir.

CAS Belgesi Nedir?

CAS belgesi, İngiltere’de okumak isteyen öğrencinin üniversite kriterlerini karşılaması durumunda üniversite tarafından öğrenciye e-posta ile gönderilen, içinde her öğrenciye ayrı olarak atanan CAS numarası, eğitim programı ve öğrenciye ait diğer bilgilerin yer aldığı elektronik belgedir. CAS belgesi öğrencinin eğitim bilgilerini içermektedir ve İngiltere öğrenci vize başvurusu CAS belgesi olmadan yapılmamaktadır. İngiltere öğrenci online vize başvuru formu CAS belgesinde verilen bilgilere uygun olarak doldurulmalıdır.

İngiltere’deki üniversite, başvuru yapan öğrenciye CAS belgesi göndererek öğrencinin kriterlerine uygunluğunu ve öğrenci vize sponsoru olduğunu kabul etmektedir. İngiltere’deki üniversitenin öğrenciye gönderdiği CAS belgesinde; sponsor lisans numarası, üniversite adresi, kampüs adresi, ad- soyad, doğum tarihi, uyruk, pasaport numarası, kurs seviyesi, kurs başlangıç ve bitiş tarihleri, ATAS (Academic Technology Approval Scheme) sertifikası, ilk akademik yıl için gerekli eğitim ücretleri, geçmiş dönemlerde ödenmiş öğrenim ücretleri bilgileri yer almaktadır.

Tier 4 Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Uzun süreli İngiltere Tier 4 vize ücreti 363 sterlindir ve İngiltere Tier 4 vize ücreti Gov.uk portalı üzerinden başvuru yapılırken online olarak kredi kartı ile ödenmektedir.

İngiltere Yeni Tier 4 Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere yeni Tier 4 vizesi ortalama olarak 3 hafta içinde çıkmaktadır, ancak vize destekleyici belgelerde eksiklik ya da hata olması gibi kişisel koşullarda ve tamamlayıcı bilgiye ihtiyaç duyulması gibi durumlarda vize onay süresi 3 haftadan daha uzun sürebilmektedir. İngiltere yeni Tier 4 vize başvuruları İngiltere’deki eğitim döneminin başlamasına 6 ay kala yapılabilmektedir.

İngiltere'de Tier 4 Vizesi ile Biyometrik Oturum İzni Nasıl Alınır?

İngiltere Tier 4 vizesi biyometrik oturum izni, sahibinin İngiltere’de kalma, çalışma veya eğitim hakkının olduğunu kanıtlamaktadır. Biyometrik oturum izni (BRP) kartının İngiltere’de nereden alınacağı seçimi Gov.uk portalı üzerinden yapılan online başvuru sırasında yapılmaktadır. BRP kartı İngiltere tam öğrenci vizesiyle birlikte onaylanan ve sadece İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra kullanılabilen bir göçmenlik belgesidir. Biyometrik oturum izni kartı İngiltere’de banka hesabı açmak gibi resmi işlemlerde kimlik kartı olarak kullanılabilmektedir.

İngiltere biyometrik oturum izni kartına ait görsel aşağıda verilmiştir.

İngiltere'de Tier 4 Vizesi ile Biyometrik Oturum İzni Nasıl Alınır?
İngiltere'de Tier 4 Vizesi ile Biyometrik Oturum İzni Nasıl Alınır?

Tier 4 Vizesi ile Birlikte Güncellenen Diğer İngiltere Vizeleri Nelerdir?

Tier 4 vizesi ile birlikte güncellenen diğer İngiltere vizeleri aşağıda listelenmiştir.

Birleşik Krallık 31 Ocak 2020 tarihinde resmi olarak Avrupa Birliği’nden ayrılmıştır ve ayrılma kararı kısaca Brexit (Britanya Exit) olarak adlandırılmıştır.

Brexit sonrası açıklanan politika bildirisi ile birlikte puan tabanlı sisteme geçilmiştir. İngiltere yeni göç yasası puan tabanlı sistem İngiltere’nin sınırlarını kontrol altına almak, genel göç seviyesini azaltmak ve İngiltere’ye giriş yapmak isteyen göçmenler arasından yüksek beceri ve yeteneğe sahip olanlara öncelik vermek hedeflerini taşımaktadır. İngiltere puan tabanlı sistemde İngiltere’ye göçmen olarak girebilmek için gereken 70 puanın dağılımı; 10 puan İngilizce dil becerisi, 20 puan işveren tarafından davet edilmek, 20 puan davet konusu meslek ile ilgili belgelerin (diploma, sertifika) ibraz edilmesi ve 20 puan önerilen maaşla ilgili belgenin eklenmesidir.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: