İngiltere Yatırımcı Vizesi

İngiltere Yatırımcı Vizesi 2023 Başvuru Şartları

İngiltere’de yatırım yapan, yeni iş kuran, mevcutta faaliyet gösteren şirketi satın alan yabancı uyruklu yatırımcılara İngiltere yatırımcı vizesi verilmektedir. Yatırımcı vizesi İngiltere tarafından 2019 yılına dek Tier 1 yatırımcı vizesi veya İngiltere altın vize olarak verilmekteydi ancak yaşanan güvenlik zafiyetleri gibi durumlardan ötürü 29 Mart 2019 tarihi itibariyle pasif yatırımlara yönelik İngiltere Golden Visa uygulaması yürürlükten kaldırılmıştır ve İngiltere ekonomisi için katkı sunan iş fikirlerine ve girişimlere dayanan aktif ve işlevsel yatırım projeleri için innovator vizesi devreye girmiştir.

İngiltere innovator vizesi, yabancı yatırımcıları aktif ve işlevsel olmayan yatırımlardan uzaklaştırarak önemli sektörlerde gerçek yatırımlar yapmaya teşvik etmektedir. İngiltere Tier 1 yatırımcı vizesinin sonlanması ile İngiltere innovator vizesi için aday kişilerin fizibilitesi tamamlanmış kurumsal projelere yönelmesi gerekmektedir.

Vizem.net en güncel değişiklikler doğrultusunda İngiltere'de iş kurmak ve yatırım yapmak isteyen kişilerin vize ve oturum izni başvuruları için uzman desteği sunan akredite danışmanlık kuruluşudur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere Yatırımcı Vizesi Veriyor Mu?

Hayır, 17 Şubat 2022 tarihinden itibaren Tier 1 yabancı yatırımcı vize uygulaması kapsamında İngiltere’ye giriş yapma ve ikamet etme hakkı için yeni başvurular durdurulmuştur ancak ilgili tarihten önce bu vizeye başvurmuş veya halihazırda sahip olan kişiler bu vize ile İngiltere’ye giriş yapabilmektedir.

İngiltere Yatırım Vizesi Neden Kaldırılmıştır?

İngiltere yatırım vizesi kapsamında 2 milyon sterlin tutarında yapılan yatırımların aktif ve işlevsel nitelikli olmaması, kara para aklama ve dolandırıcılık riskleri sebebiyle İngiltere ekonomisine herhangi bir katkı sunulmadığı için İngiltere yatırım vizesi uygulaması kaldırılmıştır.

İngiltere yatırım vizesinin yerine yürürlüğe giren İngiltere innovator vizesi ile İngiltere ekonomisine hareketlilik kazandıran işlevsel yatırımların yapılması amaçlanmaktadır.

İngiltere'de Yatırım Yapmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

İngiltere’de yatırım yapmak için alınması gereken vize türü 29 Mart 2019 tarihinden itibaren uygulamaya konan İngiltere innovator vizesidir.

İngiltere Yatırımcı Innovator Vizesi Nedir?

İngiltere yatırımcı innovator vizesi, İngiltere’de nitelikli ve ülke ekonomisine katkı sunacak iş kurmak isteyen girişimciler için düzenlenmektedir. İngiltere yatırımcı innovator vizesi hamili olan kişiler İngiltere’de 3 yıla kadar ailesi ile birlikte ikamet edebilmektedir. İngiltere yatırımcı innovator vizesinin geçerlilik süresi sona erdiğinde kişiler kalıcı ikamet için başvuru yapabilmektedir.

İngiltere yatırımcı innovator vizesine başvuru yapacak kişilerin İngilizce dilinde okuma, yazma ve konuşma becerilerinin olması şartı aranmaktadır. İngiltere’de yapılacak iş yatırımının gelişebilir düzeyde olması ve büyüme potansiyeline sahip olması gerekmektedir.

İngiltere Innovator Vizesi İçin Gerekli Yatırım Miktarı Nedir?

İngiltere innovator vizesine başvuru yapmak için gerekli yatırım miktarı en az 50,000 sterlin tutarında olmalıdır. İngiltere innovator vizesine başvuru yapacak kişilerin, sahip olduğu sermayeyi nereden elde ettiğini başvuru esnasında kanıtlaması gerekmektedir. İngiltere innovator vizesine başvurmak için gösterilecek 50,000 sterlin yatırım tutarı ortaklar arasında bölünememektedir ve her bir ortak için ayrı ayrı 50,000 sterlin gösterilmelidir; birden fazla yatırımcının olduğu ortaklıklarda gerekli yatırım miktarı kişi başı 50,000 sterlin olmaktadır.

İngiltere Yeni Innovator Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere yeni innovator vizesi almak isteyen yabancı uyruklu kişilerin hazırlaması gereken başvuru evrakları arasında pasaport, İngilizce yeterlilik sertifikası, banka hesap cüzdanı, yatırım sermayesinin kanıtı gibi evraklar bulunmaktadır. İngiltere yeni innovator vizesi için gerekli olan başvuru evraklarının İngilizce dilinde hazırlanması gerekmektedir; başvuru esnasında sunulan evrakların gerekli kriterleri sağlamaması sonucunda vize başvurusu reddedilmektedir.

İngiltere yeni innovator vizesine başvuru yapacak kişiler, İngiltere’ye seyahat etmeden önce en erken 90 gün öncesinden başvuru yapabilmektedir ve hazırlanan evraklar, ilgili randevu tarihinde şahsen teslim edilmektedir. İngiltere innovator vizesi için başvuru yapacak kişilerin yatırım sermayesine yönelik gereken tutarı en az 90 gün boyunca banka hesabında tutuyor olması gerekmektedir. Tier 1 vizesi yerine uygulamaya konulan İngiltere innovator vize başvurusunda parmak izi ve fotoğraf teslimi gibi biyometri işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.

İngiltere'de Yatırım Yoluyla Oturum İzni Alınabilir Mi?

İngiltere’de yatırım yoluyla oturum izni alabilmek için İngiltere innovator vizesi ile 3 yıl boyunca İngiltere’de ikamet etmek gerekmektedir. İngiltere’de innovator vizesi ile 3 yıllık ikameti sona eren kişiler, kalıcı oturum başvurusu yapabilmektedir.

İngiltere'de Yatırım Yaparak Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Evet, İngiltere innovator vizesine sahip olan kişilerin İngiltere’de en az 5 yıl boyunca ikamet etmesi ve 1 yıllık kalıcı oturum izni sahibi olmaları durumunda İngiltere vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı doğmaktadır.

İngiltere'de Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

İngiltere’de yatırım yapmanın avantajları aşağıda verilmiştir.

  • Vergi ve teşvikler: İngiltere, G20 ülkeleri arasında en düşük kurumlar vergisi oranlarından birine sahiptir. Yatırım yapılacak işler için İngiltere’deki kurumlar tarafından teşvikler sunulmaktadır ve aynı zamanda yerel ve uluslararası şirketlere birtakım vergi indirimi sağlanmaktadır.
  • Yetenekli ve geniş işçi ağı: İngiltere, küresel çaptaki nitelikli personelleri ülkesine çekmektedir ve öte yandan İtalya, Fransa veya Almanya gibi Avrupa Birliği ülkelerinden daha düşük işçilik maliyetlerine sahiptir.
  • Teknoloji ve inovasyon: Yenilikçi şirketlerin İngiltere’de büyüyüp gelişebilmesi için son teknoloji imkanları sunulmaktadır.
  • Ulaşım: İngiltere, Avrupa'nın en büyük hava ulaşım sistemine sahiptir. İngiltere’de farklı ülkelere bağlı 100 limandan faydalanılmaktadır ve gelişmiş bir karayolu ve demiryolu ağı bulunmaktadır.
  • Enerji: Dünyanın en büyük açık deniz enerji şebekesi İngiltere tarafından işletilmektedir. İngiltere, en son teknoloji ve devrim niteliğindeki araştırmalarla net sıfır karbon ekonomisine önderlik yapmaktadır.
  • Küresel pazar payı: Çeşitli sektörlerde İngiltere, dünya pazarına açılan bir altyapıya ve çok uluslu bir yapıya sahiptir.

İngiltere'de En Çok Yatırım Yapılan Sektörler Nelerdir?

İngiltere’de en çok yatırım yapılan sektörler; mali hizmetler, bilimsel ve teknik hizmetler, perakende ve toptan ticaret, motorlu taşıt tamiri, taşıma ve nakliyat, bilgi ve iletişim, madencilik, elektrik, gaz, su ve atık hizmetleridir.

İngiltere Yatırım Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınabilir?

İngiltere'de yatırım yapmayı planlayan ve İngiltere yatırımcı innovator vizesine başvuru yapacak kişiler, Birleşik Krallık yeni vize sistemi kuralları doğrultusunda Vizem.net danışmanları tarafından ön değerlendirmeye alınmaktadır, ardından online başvuru işlemleri ve evrak yükleme adımlarından itibaren tüm süreç hakkında danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Vizem.net Birleşik Krallık vize işlemleri, oturum izinleri, göçmenlik, eğitim ve İngiltere'de yatırım konularında tek çatı altında İngiltere danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Yüksek Potansiyelli Kişiler İçin Yeni İngiltere Vize Türleri Nelerdir?

Yüksek potansiyelli kişiler için yeni İngiltere vize türleri aşağıda verilmiştir.

  • İngiltere küresel yetenek vizesi
  • İngiltere scale up vizesi

İngiltere, 2021 yılı itibariyle vize uygulamalarında yeni bir sisteme geçiş yapmıştır. İngiltere yeni vize sistemi kapsamında AB üyesi olan ve AB üyesi olmayan vatandaşlara eşit bir yaklaşım uygulanmaktadır ve puan temelli bir vize sistemi gereğince puanlar; belirli beceriler, nitelikler, maaşlar ve işçi açığına göre tayin edilmektedir. İngiltere vizesine başvuru yapan kişiler, yeterli puan toplaması halinde vize almaya hak kazanmaktadır.

İngiltere Scale Up Vizesi Nedir?

İngiltere yeni vize sistemi kapsamında İngiltere’de işletme açmayı planlayan yabancı uyruklu kişiler için düzenlenen scale up vizesi ile alanında uzman, yetenekli, nitelikli ve akademik açıdan seçkin kişilerin İngiltere’ye geliş sürecinin kolaylaştırılması amaçlanmaktadır.

İngiltere scale up vizesi alabilmek için belirlenmiş kriterlerin karşılanması şartı aranmaktadır ve vizenin düzenlenebilmesi için açılması planlanan işin büyümeye ve gelişime açık olması gerekmektedir. İngiltere scale up vizesi için başvurular 22 Ağustos 2022 tarihinden sonra kabul edilmeye başlanacaktır.

İngiltere Global Talent Vizesi Vizesi Nedir?

İngiltere global talent vizesi akademi ve bilimsel araştırma, sanat ve kültür ile bilişim ve teknoloji alanlarındaki yetenekli kişilere verilen bir vize türüdür. İngiltere global talent vizesi alabilmek için başvuru sahibinin İngiltere’de faaliyet gösteren onaylanmış bir kuruluştan onay ve davet alması gerekmektedir.

İngiltere global talent vizesi en fazla 5 yıllık süre ile düzenlenmektedir ve İngiltere yetenek vizesi için geçerlilik süresi dolduğunda süre uzatma başvurusu yapmak mümkün olmaktadır.

Esra Karataş Yazan:

Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: