İngiltere Asgari Ücret

İngiltere Evleri: 2023 Ev Kiraları ve Satılık Ev Fiyatları

İngiltere’de resolutionfoundation.org web sitesinin istatistiklerine göre ailelerin %52.8’i ev sahibiyken, %28.2’i doğrudan mülk, %24.6’sı ipotekli mülk sahibidir. İngiltere’deki satılık ev fiyatları ortalama 274.000 euro civarındadır. İngiltere’de kiralık ev fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik gösterirken bir odalı dairenin aylık ortalama kirası şehir merkezinde 758 euro, şehrin dışında ise 614 eurodan başlamaktadır.

İngiltere’deki ev fiyatlarının artmasına neden olan başlıca faktörler yüksek talep ve istekli satıcının yetersizliğidir. Pandemiyle beraber artan evden çalışma oranları ile daha büyük evlere olan talepteki artış da İngiltere’deki ev fiyatlarının artmasının başka bir nedenidir.

İngiltere’nin ev fiyatları bakımından en uygun şehri Durham’dır; Shilton ve Ferryhill Durham’da bulunan başlıca uygun fiyatlı bölgelerdir. İngiltere’nin ev fiyatları bakımından en pahalı şehri Londra iken en pahalı eyaletleri ise Surrey, Buckinghamshire ve Hertfordshire’dır.

Vizem.net İngiltere’ye kalıcı olarak yerleşmek veya İngiltere’de yatırım yapmak isteyen kişilerin vize başvuru süreçlerinde danışmanlık veren akredite kuruluştur.

İngiltere vize başvurusu için: 0850 241 1868

İngiltere'de Ev Kiraları Ne Kadardır?

İngiltere ortalama ev kiralarının olduğu tablo aşağıda verilmiştir.

İngiltere ev kiralarıAylık kira
Şehir merkezinde daire (1 yatak odalı)1.934 euro
Şehir merkezine uzak daire (1 yatak odalı)400 euro
Şehir merkezinde daire (3 yatak odalı)3.878 euro
Şehir merkezine uzak daire (3 yatak odalı)600 euro

İngiltere’deki kiralık ev fiyatları bulunan konuma, oda sayısına, evin içinde bulunan araçların çeşitliliğine ve evin bakımlı olup olmamasına göre değişmektedir. İngiltere’de ev kiralarının en düşük olduğu bölgeler Bradford, Sunderland ve Blackpool iken en yüksek olduğu bölgeler ise Londra, Brighton ve Oxford’dur.

Londra Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Londra Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Londra Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Londra’da kiralık ev fiyatları bölgeden bölgeye değişiklik göstermektedir. Büyük Londra bölgesindeki ortalama kira fiyatları 1.976 euro iken Londra’daki aynı büyüklükteki bir ev için aylık minimum kira fiyatları 1.162 eurodur. Londra’nın merkezindeki bir odalı dairenin aylık kiralık fiyatı 1.998 eurodur. Londra kiralık stüdyo daire fiyatı 600 euro ile 1.427 euro arasındadır.

Londra ev kiralarının artmasının sebebi çoğu insanın yaşamak istediği bölgelerdeki yüksek daire ve ev yoğunluğunun yeterli olmamasıdır. En düşük Londra ev kiraları ortalama 823 euro ile Bexley bölgesindedir. Londra kiralık daire fiyatlarının en yüksek olduğu bölge aylık ortalama 3.148 euro ile Kensington Chelsea bölgesidir.

Brighton Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Brighton Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Brighton Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İngiltere Brighton kiralık ev fiyatları şehrin merkezindeki bir odalı daire için 1.187 euro tutarken, şehrin dışındaki bir odalı bir daire için 944 euro tutmaktadır. Brighton’daki bir stüdyo dairesinin aylık kiralık fiyatı 725 euro tutarken, iki odalı bir dairenin fiyatı 1.175 euro tutmaktadır.

Brighton ev kiraları; evin kalitesine, büyüklüğüne ve bulunduğu konuma göre değişmektedir. Brighton’daki kiralık ev fiyatlarının en yüksek olduğu bölge ortalama 4.250 euro ile Kemptown iken, en düşük olduğu bölge ise ortalama 725 euro ile Round Hill’dir.

Cambridge Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Cambridge Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Cambridge Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Cambridge’deki bir stüdyo dairenin aylık kiralık fiyatı 773 euro tutarken üç odalı bir dairenin aylık kiralık fiyatı 1.350 euro tutmaktadır. Cambridge’deki iki odalı bir dairenin aylık kiralık fiyatı ise 1.220 eurodur.

Cambridge’deki kiralık ev fiyatlarının artmasının sebebi şehrin tarihi yapısı ile doğa alanının korunmak istenmesinden dolayı konut yapımının yeterli olmamasıdır. Cambridge kiralık daire fiyatlarının en düşük olduğu bölge ortalama 662 euro ile Wisbech bölgesi iken, en yüksek olduğu bölge ise ortalama 3.666 euro ile Doğu yakasıdır.

Manchester Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Manchester Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Manchester Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Manchester kiralık ev fiyatları ortalama olarak aylık 1.375 eurodur. Manchester’daki kiralık müstakil bir evin ortalama aylık fiyatı 1.539 euro tutarken, kiralık bir apartman dairesinin ortalama aylık fiyatı 1.442 euro tutmaktadır. Manchester’da bir odalı daire aylık 1.017 euro ve iki odalı bir daire ise 1.304 eurodur.

Manchester’daki kiralık ev fiyatlarının artmasının sebebi şehrin büyük gelişmelerden geçmesi ile ülkenin her yerinden genç ve profesyonel çalışanları çekmesidir. Manchester’daki kiralık ev fiyatlarının en yüksek olduğu bölge aylık ortalama 946 euro ile Trafford bölgesidir. Manchester kiralık daire fiyatlarının en düşük olduğu bölge ise aylık ortalama 435 euro ile Wigan bölgesidir.

İngiltere'de Kiraların En Ucuz Olduğu Şehirler Hangileridir?

İngiltere’de ev kiralarının en ucuz olduğu şehir Stoke-on-Trent’tir ve aylık ortalama kira fiyatı 489.22 eurodur. Stoke-on-Trent’te bulunan bir odalı şehir merkezi dışındaki bir daire için aylık ortalama kira fiyatı 376.67 euro tutmaktadır.

Bradford, İngiltere’de ev kiralarının en ucuz olduğu ikinci şehirdir ve aylık ortalama 537.95 eurodur. Yorkshire ise aylık ortalama 443.12 euro ile İngiltere’nin bir diğer uygun fiyatlı kiralık ev bulunan şehridir. Sunderland, Blackpool, Doncaster ve Wigan İngiltere’nin en ucuz şehirleri arasında gösterilmektedir.

İngiltere'de Öğrenciler İçin Ev Kiraları Nasıldır?

İngiltere’de öğrenciler için Londra’nın merkezinde bir odalı apartman dairesi kiralamak ortalama olarak 1.646 euro tutarken aynı bölgede üç odalı bir apartman dairesinin aylık kirası 3.320 eurodur. Londra’nın merkezinin dışındaki aylık kiralar ise; bir odalı apartman dairesi için 1.235 euro ve üç odalı apartman dairesi için 2.050 eurodur. Manchester’ın merkezinde bir odalı apartman dairesinin aylık kirası 755 euro ve üç odalı bir apartman dairesinin kirası ise 840 eurodur. Cambridge’in merkezindeki bir odalı apartman dairesinin aylık kirası öğrenciler için 1.030 euro, üç odalı bir apartman dairesinin aylık kirası ise 1.700 euro tutmaktadır. Cambridge merkezi dışındaki bir odalı apartman dairesinin aylık kirası 820 eurodur.

İngiltere Oda Kiralama Fiyatları Ne Kadardır?

İngiltere’de oda kiralama fiyatları Londra’nın merkezinde ortalama olarak aylık 783 euro tutmaktadır. Cambridge’de bir oda kiralamak aylık 500 euro iken Brighton’da ise 563 eurodur. Manchester’da oda kiralama fiyatı ortalama olarak 433 euro tutmaktadır.

İngiltere Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İngiltere satılık ev fiyatlarının bulunduğu tablo aşağıda verilmiştir.

İngiltere satılık ev fiyatlarıAylık fiyat
Şehir merkezinde daire (1 yatak odalı)529.882 euro
Şehir merkezine uzak daire (1 yatak odalı)75.000 euro
Şehir merkezinde daire (3 yatak odalı)1.463.592 euro
Şehir merkezine uzak daire (3 yatak odalı)206.241 euro

İngiltere satılık ev fiyatları; faiz oranlarına, ipotek kredisinin uygunluğuna, demografik faktörlere ve ekonominin durumuna göre değişiklik göstermektedir. İngiltere’de ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehir Londra iken, en düşük olduğu şehir Durham’dır ve Shilton ile Ferryhill de Durham’de bulunan başlıca uygun fiyatlı eyaletlerdir.

Londra Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Londra Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Londra Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Londra satılık daire fiyatları ortalama olarak 473.822 euro tutarken müstakil bir ev için 912.343 euro ve bir apartman dairesi için 411.950 euro tutmaktadır. Londra satılık villa fiyatı ortalama 1.3 milyon euro tutmaktadır. Londra’da ev fiyatlarının artmasının sebebi; pul vergisi, depozito, ipotek maliyetleri, avukat masrafları, tapu harcı ve taşınma masrafları olmak üzere ön ödemeler ile ipotek tazminatı, bakım ve onarım masrafları, sigorta, faturalar ve kiracı maliyeti gibi oturulan süre boyunca devam eden masraflardır.

Londra, merkezden uzaklığa göre 6 bölgeden oluşmakta olup ev fiyatları da buna göre değişmektedir. Londra’da satılık ev fiyatlarının en düşük olduğu bölge Barking ve Dagenham olup ortalama olarak 347.12 eurodur. Londra satılık daire fiyatlarının en yüksek olduğu bölge ise ortalama fiyatı 3.1 milyon euro olarak Westminster bölgesidir.

Brighton Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Brighton Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Brighton Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

İngiltere Brighton satılık ev fiyatları ortalama olarak 534.666 eurodur. Brighton’da müstakil bir ev ortalama olarak 870.397 euro tutarken bir apartman dairesinin ortalama fiyatı 381.183 euro tutmaktadır. Brighton’da üç odalı bir ev yaklaşık olarak 732.495 eurodur.

Brighton’daki satılık ev fiyatlarının artmasının sebebi olarak deniz kıyısında bir bölge olması, gece hayatının çeşitli ve iyi olması, Londra’ya kısa bir tren yolculuğu mesafesinde olması ve alışveriş için çeşitli seçeneklerin olması olarak verilebilir. Brighton’daki en düşük satılık ev fiyatının olduğu bölge ortalama 241.414 euro ile Newhaven iken, en yüksek satılık ev fiyatının olduğu bölge ise ortalama 359.037 euro ile Regency Meydanı denilen bir bölgedir.

Cambridge Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Cambridge Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Cambridge Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Cambridge satılık ev fiyatları ortalama olarak 504.978 eurodur. Cambridge’deki satılık müstakil bir evin fiyatı ise ortalama olarak 872.477 euro tutarken bir apartman dairesinin fiyatı 347.734 euro tutmaktadır.

Cambridge’deki satılık ev fiyatlarının artmasının sebebine her eğitim seviyesinde kaliteli seçeneklerin olması, doğayla uyum içinde olması ve Londra’ya trenle bir saatten daha kısa bir mesafede olması örnek verilebilir. Cambridge’deki en yüksek satılık ev fiyatlarına sahip olan bölge Newnham’dır ve ortalama satılık ev fiyatı 458.12 euro tutmaktadır. Cambridge’de en düşük satılık ev fiyatlarına sahip olan bölge ise ortalama 222.101 euro ile Haverhill’dir.

Manchester Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Manchester Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Manchester Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Manchester ev fiyatları ortalama olarak 276.708 eurodur. Manchester’daki satılık müstakil bir evin fiyatı ortalama 521.438 euro tutarken bir apartman dairesinin fiyatı ortalama 257.540 euro tutmaktadır.

Manchester ev fiyatlarının artmasının sebeplerine nüfus artışı, güçlü yerel ekonomisinin bulunması ve artan arza göre bulunan aile evlerinin sayısının az olması verilebilir. Manchester’daki satılık ev fiyatlarının en düşük olduğu bölge ortalama 144.551 euro ile Rochdale’dir. Manchester’daki satılık ev fiyatlarının en yüksek olduğu bölge ise ortalama 746.621 euro ile Bowdon bölgesidir.

İngiltere Satılık Köy Evi Fiyatları Ne Kadardır?

İngiltere Satılık Köy Evi Fiyatları Ne Kadardır?
İngiltere Satılık Köy Evi Fiyatları Ne Kadardır?

İngiltere’deki satılık köy evlerinin fiyatları ortalama olarak 254.000 euro ile başlamaktadır. Durham eyaleti ortalama 109.980 euro ile İngiltere’deki köy evi fiyatlarının en uygun olduğu eyaletlerden biridir. Northumberland, Lincolnshire’daki West Lindsey ile Cambridgeshire’daki Fenland bölgeleri satılık İngiliz köy evlerinin fiyat bakımından uygun olduğu diğer yerlerdir. İngiltere’deki satılık köy evleri fiyatlarının en yüksek olduğu eyalet ise Surrey’deki Tandridge bölgesidir ve ortalama 465.354 euro tutmaktadır.

İngiltere Emlak Siteleri Hangilerdir?

İngiltere emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • Yopa
  • Savills
  • Foxtons
  • Strutt & Parker
  • Purple Bricks
  • Your Move

İngiltere kiralık ev siteleri arasında en popüler sitesi olan Rightmove, Birleşik Krallık’taki en büyük emlak sitesi olmanın dışında fiyat ve konum gibi bilgiler arasında filtreleme yaparak çeşitli acentelerin mülk seçeneklerini karşılaştırma imkanı sunmaktadır. Londra emlak siteleri ise; Zoopla, OpenRent ve SpareRoom olarak verilebilmektedir.

İngiltere Evlerinin Mimari Özellikleri Nasıldır?

İngiltere Evlerinin Mimari Özellikleri Nasıldır?
İngiltere Evlerinin Mimari Özellikleri Nasıldır?

İngiltere evlerinin başlıca mimari özellikleri güneş ışığına ve gölgeye göre şekillendirilmeleridir. İngiltere evleri ısı kaybını en aza indirmek için ısı eşanjörleri ile sıcaklık ve temiz hava sağlamak için de sızdırmaz birimler kullanılarak inşa edilir. Ahşap kaplama ve açıkta bırakılan çelik işçiliği ile büyük camlar İngiltere evlerinin ortak özellikleridir.

İngiltere evleri genellikle iki ya da üç katlıdır. Giriş açıklığının merkeze yerleştirilmesi İngiliz mimarisi için önemlidir. İngiltere evlerinde bodrum katı yerine mahzen ya da küçük bir depo kullanılır.

Yabancılar İngiltere'den Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar da İngiltere’den ev satın alabilir. İngiltere’de ev satın almak için krediye ihtiyaç duyulması halinde ipoteğe başvurulmaktadır. Yabancıların Birleşik Krallık’ta kolay bir şekilde ipotek alabilmesi için; en az 2 yıldır Birleşik Krallık’ta ikamet etmesi, kalıcı bir işe sahip olması, Birleşik Krallık banka hesabına sahip olması ve uygun bir İngiltere kredi geçmişine sahip olması gerekmektedir. Birleşik Krallık’ta ipotek alabilmek için gerekli koşulları sağlamayan yabancıların, mülk değerinin %25’i kadar daha büyük bir depozitoya sahip olması gerekir.

İngiltere'de Ev Alma Süreci Nasıldır?

İngiltere’de ev satın alma süreci yaklaşık olarak 2-3 ay sürmektedir. İngiltere’de ev satın alma sürecine başlamadan önce maddi yeterliliğin nasıl olduğuna bakılmalı ve ipotek ya da sermaye ile nasıl bir ev karşılanabileceğine karar verilmelidir. Maddi yeterliliğe karar verildiğinde bir emlak acentesi ya da özel bir satıcı aracılığıyla sözlü veya yazılı olarak Birleşik Krallık’a ait mülke teklif yapılmalıdır. İngiltere’deki mülke yapılan teklif kabul edildiğinde satıcı yasal mülkiyetin devri için sözleşmeyi hazırlamalıdır. Satışla ilgili yasal çalışmaları yürütecek Hukuk Cemiyeti aracılığıyla kayıtlı avukatlar ya da hukuk danışmanı ayarlanmalıdır. İpotek veren kişi İngiltere’deki mülkiyetin ekspertiz raporunu düzenlemelidir.

İngiltere’deki evin potansiyel bakım ve onarım maliyetlerini ortaya çıkaran durum raporu, ev sahibi raporu, bina ve yapısal rapor olmak üzere seçenekleri bulunan bir ekspertiz raporu yapılmalıdır. Ekspertiz raporuyla sorun çıkması halinde İngiltere’deki evin fiyatı tekrar görüşülmelidir. Teklif kabul edildikten sonra depozito ödenmeli ve ipotek kesinleştirilmelidir. Ekspertiz raporunda sorun çıkmaması üzerine satışın tamamlanması için satıcının avukatından sözleşme alınmalıdır. Sözleşmenin fiyat ve tamamlanma tarihi gibi bütün önemli bilgileri içermesi gerekmektedir. Avukat ile değerlendirildikten sonra İngiltere'de alınacak ev için sözleşme imzalanmalı ve satış için gerekli para avukat ile ipotek sağlayan kişinin hesabından satıcının hesabına aktarılmalıdır. İngiltere’de ipotek ücretleri ile avukat ücretleri ödendikten sonra satış tapu siciline kaydettirilmeli ve alınan evin damga vergisi ödenmelidir. Tüm işlemlerin ardından İngiltere’deki evin anahtarları teslim alınmaktadır.

İngiltere'de Ev Alarak Oturma İzni Alınabilir Mi?

Hayır, İngiltere’de ev almak oturma izni almayı etkilemez. Birleşik Krallık’ta ev sahibi olmak oturma izni almak için garanti bir yol değildir.Birleşik Krallık’ta yerleşik bir evin sahibi olunabilir fakat İngiltere’de oturma izni verilmez ve göçmenlik durumu aynı kalır.

İngiltere'de Ev Alarak Vatandaşlık Kazanılır Mı?

İngiltere’de ev alarak vatandaşlık kazanılamaz. İngiltere vatandaşlığının alınması için gerekli şartlar karşılanmalı ve belli bir süre İngiltere’de yaşanmalıdır.

Birleşik Krallık’ta yüksek miktarda bir yatırım yapılarak oturum izni almaya hak kazanılmaktadır. İngiltere’de oturum izni alınması ve gerekli şartların sağlanması halinde birkaç yıl içerisinde İngiliz vatandaşlığı alınabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: