İngiliz Sporları

İngiliz Sporları: Ünlü İngiliz Takımları ve Sporcuları

Birleşik Krallık’ın bir parçası olarak anılan İngiltere benzersiz bir spor kültürüne ve tarihine sahiptir. İngiltere pek çok uluslararası müsabakaya kendi adıyla katılmaktadır; ancak olimpiyat oyunlarında İngiltere'den gelen sporcular Büyük Britanya’yı temsil etmektedir.

Spor, İngiltere kültürünün çok önemli bir parçasıdır ve ülke ragbi, kriket futbol ve tenis gibi birçok modern sporun anavatanı olarak bilinir. İngiltere dünya çapında en çok takip edilen futbol ligi olan Premier Lig’e de ev sahipliği yapmaktadır. Sporu kültürünün parçası haline getiren İngiltere, futbolda David Beckham, tenis branşında Tim Henman, atletizmde Sebastian Coe gibi uluslararası başarı ve şöhret elde etmiş sporcular yetiştirmiştir.

İngiltere yetiştirdiği önemli sporcularla başarıları ülkesine getirmiştir. 2013 yılında, Wimbledon finalinde Novak Djokovic’i mağlup eden Andy Murray, 1936’da Fred Perry’den sonra yarışmayı kazanan ilk İngiliz olmuştur. İngiltere kriket ve futbolda da dünya çapında başarılar elde etmiş; 1966 FIFA Dünya Kupası ve 2010 T20 Dünya Kupasının sahibi olmuştur.

En Popüler İngiltere Sporları Nelerdir?

En popüler İngiltere sporları aşağıda listelenmiştir.

 • Futbol: Futbol İngiltere’de oynanan en popüler spordur. Yüzden fazla takımdan oluşan geleneksel bir lig sistemleri vardır. İngiltere’nin en popüler olan ligi Premier Lig, İngiltere’nin her yerinden en başarılı 20 takımından oluşur; bu takımlar arasında en popülerleri Manchester United, Arsenal ve Liverpool’dur. İngiltere'de futbol en eski yönetim kuruluşlarından biri olan Futbol Federasyonu tarafından yönetilmektedir. Her sene 92 profesyonel futbol kulübünün katıldığı FA (Futbol Federasyonu Challenge) kupası ve Capital One kupası, İngiltere düzenlenen en önemli iki şampiyonadır.
 • Kriket: 17. yüzyıldan bugüne İngiltere’de popüler olan kriket, İngiltere’nin ulusal sporudur. Günümüzde ilçe isimleriyle adlandırılan 18 profesyonel ilçe kulübü vardır. Her yaz ilçe kulüpleri, dört gün boyunca oynanan, Birinci Sınıf İlçe Şampiyonasına katılır.
 • Ragbi: Ragbi İngiltere'de hem profesyonel hem de eğlence amaçlı oynanan en popüler takım sporlardan biridir. Ragbi Birliği ve Ragbi Ligi olarak, topu ilerletme ve oyuncu sayısındaki kural farklarıyla ikiye ayrılır. İngiltere'deki Ragbi Futbol Birliği sporu teşvik eder ve İngiltere milli takımı için uluslararası maçları organize eder.
 • Badminton: Badminton, İngiltere tarihindeki en popüler raket sporudur ve popülaritesi artmaya devam etmektedir. Uluslararası Badminton Federasyonu İngiltere’de 1893’te kurulmuştur. Uluslararası Badminton Federasyonu 41 ülkeye lig ve kulüp yapısında destek sağlamaktadır.
 • Tenis: Tenis profesyonel oyuncuları ve izleyici kitlesiyle beraber İngiltere'deki en önemli bireysel spordur. Dünyada çapında izleyici kitlesine sahip ve en prestijli turnuvalardan biri olan Wimbledon Turnuvası her sene Londra'da düzenlenmektedir. İngiltere hükümeti halkına ücretsiz ya da çok düşük ücretlerde tenis oynayabilme imkanı sunmaktadır.

İngiltere Ligi Nedir?

İngiltere Ligi Nedir?
İngiltere Ligi Nedir?

İngiltere’deki en ünlü ve en önemli lig, Premier Lig’dir. 20 kulübün mücadele ettiği, ağustos ayından mayıs ayına kadar her takımın 38 maç oynadığı lig; düşme ve yükselme sistemiyle çalışmaktadır. Lig sona erdikten sonra 3 takım küme düşerken, İngiliz Futbol Ligi’nden 3 takım Premier Lig’e yükselir. Maçlar çoğunlukla hafta sonları veya bazı hallerde hafta içi akşamları oynanır.

İngiltere Premier Ligi, İngiliz futboluna olan ilgiyi, kulüplerin gelirlerini ve FA ile UEFA iş birlikleriyle futbolun uluslararası alanda gelişimini arttırmak amacıyla 1992 yılında kurulmuştur. Ligin ilk sezonu 1992-1993 yıllarında 22 kulübün katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Kulüp sayısı 1995-1996 sezonunda 20’ye düşürülmüştür. Premier Lig’in kurulduğu tarihten bu yana toplam 49 kulüp ligde mücadele etmiş ve Manchester United 13, Chelsea 5, Manchester City 5, Arsenal 3, Leicester City 1 ve Liverpool 1 kez olmak üzere yedi takım ligde başarılı olmuştur.

En Ünlü İngiltere Futbol Takımları Hangileridir?

En ünlü İngiltere futbol takımları aşağıda listelenmiştir.

 • Manchester United
 • Liverpool
 • Arsenal
 • Chelsea

Manchester United Futbol Kulübü, 1878’de Newton Heath Lyr Futbol Kulübü adıyla işçiler tarafından Manchester şehrinde kurulmuştur. 1902 yılında adı Manchester olarak değiştirilmiştir. Liverpool Futbol Kulübü 1892 yılında Merseyside, Liverpool’da kurulmuştur. İngiliz futbol takımları arasında en fazla lig şampiyonluğu olan iki takımdan birisidir. Arsenal Spor Kulübü 1886 yılında Londra’nın Islington ilçesinde kurulmuştur. İngiltere'de en uzun süre lider kalan takım ve namağlup takım ünvanları bulunmaktadır ve İngiltere'nin en zengin kulüplerinden birisidir. Chelsea Futbol Kulübü İngiltere’nin Fulham bölgesinde, 1905 yılında kurulmuştur. Kulüp altı lig ve altı Avrupa şampiyonluğu olmak üzere otuzdan fazla kupa kazanmıştır. İngiltere futbol takımları kuruluş tarihlerine bakıldığında Fulham FC ve Sheffield FC en eski takımlardandır.

İngiltere Liginde Şampiyon Olan Takımlar Hangileridir?

İngiltere’de en çok şampiyon olan takımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Manchester United: 13 Premier Lig şampiyonluğu ile İngiltere'de en çok şampiyon olan takım ünvanına sahiptir.
 • Manchester City: 6 kez Premier Lig şampiyonluğu yaşamıştır.
 • Chelsea: İngiltere Ligi’nde 5 şampiyonluğu bulunmaktadır.
 • Arsenal: 3 kez şampiyonluk elde etmiştir.

İngiltere Milli Futbol Takımı Nasıldır?

İngiltere Milli Futbol Takımı Nasıldır?
İngiltere Milli Futbol Takımı Nasıldır?

1872 yılında kurulan İngiltere Milli Futbol Takımı dünyanın en eski milli takım ünvanına sahiptir. 1966 yılında FIFA Dünya Kupası finalinde Almanya’yı mağlup ederek, tarihindeki tek Dünya Şampiyonluğunu kazanmıştır. Peter Shilton, David Beckham, Wayne Rooney gibi oyuncular milli takımın en ünlü oyuncularındandır. Gareth Southgate’in antrenörlüğünü ve Harry Kane’in takım kaptanlığını yaptığı milli takım Üç Aslan adıyla da anılmaktadır.

En Ünlü İngiliz Sporcular Kimlerdir?

En ünlü İngiliz sporcular aşağıda listelenmiştir.

 • David Beckham
 • Lewis Hamilton
 • Andy Murray
 • Sir Alex Ferguson
 • Gary Lineker
 • Sir Chris Hoy
 • Seb Coe

Sir Chris Hoy Kimdir?

Sir Chris Hoy Kimdir?
Sir Chris Hoy Kimdir?

Sir Chris Hoy, 1976 İskoçya doğumlu yarış pilotu ve bisikletçidir. Hoy’un 11 dünya ve 6 olimpiyat şampiyonluğu bulunmaktadır. 2012-2021 yılları arasındaki en başarılı İngiliz olimpik sporcusu ve bütün zamanların en başarılı olimpik bisikletçisi unvanlarına sahiptir.

Lewis Hamilton Kimdir?

Lewis Hamilton Kimdir?
Lewis Hamilton Kimdir?

Sir Lewis Carl Davidson Hamilton, 1985 yılında İngiltere’de doğumlu Formula 1 yarış pilotudur. Hamilton, Michael Schumacher ile birlikte kazandığı 7 Dünya Şampiyonluğu ile en çok şampiyonluk elde eden iki Formula 1 yarış pilotundan birisidir. Formula 1 tarihinde en çok yarış kazanan ve en çok podyuma çıkan yarış pilotudur.

Seb Coe Kimdir?

Seb Coe Kimdir?
Seb Coe Kimdir?

Lord Sebastian Coe 1956 yılında Londra’da doğmuş eski olimpik atlet ve yeni İngiliz siyasetçidir; Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği başkanı olarak görev yapmaktadır. Coe, 1980 ve 1984 yıllarında gerçekleşen olimpiyat oyunlarında orta mesafe ve 1500 metre koşularında toplam dört olimpiyat madalyası kazanmıştır. 1981 yılında 800 metre koşusunda kırdığı dünya rekoru 1997 yılına kadar kırılmamıştır.

Birleşik Krallık Spor Organizasyonları Nelerdir?

Birleşik Krallık spor organizasyonları aşağıda listelenmiştir.

 • Cheltenham Festival: Prestby Parkında düzenlenen ve hayranları tarafından dünyanın en büyük festivalı olarak adlandırılan at yarışı festivali her sporseverin en az bir kere deneyimlenmesi gereken etkinliktir.
 • NFL Uluslararası Serisi: Ulusal Futbol Ligi normal sezonunda Amerika Birleşik Devletleri dışında oynanan Amerikan Futbolu serisidir.
 • FA Cup Finali: 1871 yılında kurulan ve dünyadaki ilk futbol yarışması olan yarışma, her yıl İngiltere’de düzenlenmektedir.
 • Wimbledon Tenis Turnuvası: İngiltere'nin başkenti Londra’da her yıl haziran ayının son haftasında başlayan turnuva tenis sporunun en eski ve en prestijli turnuvalarından biridir.
 • Kriket Dünya Kupası: Her yıl mayıs ve temmuz ayları arasında İngiltere genelinde düzenlenen turnuvada genellikle İngiliz, Hint ve Pakistanlı sporcular yarışmaktadır.

Birleşik Krallık ülkelerinde düzenlenen spor organizasyonuna izleyici veya katılımcı olarak gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 6 aya kadar sürecek ziyaretleri için Birleşik Krallık ziyaretçi vizesi almaları gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunacak izleyiciler ilgili etkinliğin bileti ya da rezervasyon kaydını; katılımcı olarak gidecekler ise ilgili spor organizasyonu tarafından düzenlenmiş davet mektubunu sunmalıdır.

Futbolcular için İngiltere Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Futbolcular için İngiltere çalışma izni için belirlenen koşulların sağlanması gerekmektedir.

1 Ocak 2021 tarihinden itibaren, denizaşırı futbol oyuncularının İngiltere Premier Ligi ve İngiliz Futbol Ligi’ne (EFL) transferleri ile ilgili yeni kurallar yürürlüğe girmiştir; buna göre takımların İngiliz pasaportu bulunmayan tüm oyuncular için çalışma izni başvurusu yapması gerekmektedir. FIFA’nın kurallarına göre, İngiliz kulüpler 18 yaşına gelene kadar denizaşırı oyuncularla sözleşme imzalayamamaktadır; Premier Lig kulüpleri ise ilk transfer döneminde oyuncuların giriş şartlarını yerine getirmesi koşuluyla en fazla üç U21 oyuncusu ile sözleşme imzalayabilmektedir.

İngiltere'de profesyonel futbol oynamak isteyen kişiler, eğer milli takım sporcusu ise İngiltere futbolcu çalışma izni almak için tüm kriterleri karşılıyor olarak kabul edilmektedir ve kulüpler için oynayabilmektedir. Milli takım şartını sağlayamayan oyuncular içinse puan sistemi takip edilmektedir ve bu sistemde futbolcuların piyasa değeri, maaşı, kulüp geçmişi gibi pek çok unsur değerlendirmeye alınmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: