İspanya Bayrağı

İspanya Bayrağı, Milli Marşı ve Anlamları

İspanya bayrağı, 2:3 oranında dikdörtgen formundadır ve kırmızı-sarı renklerinden oluşmaktadır.

İspanya Bayrağının Ölçüleri Nedir?

İspanya bayrağı 2:3 ölçülerinde olmalıdır.

Yatay kenarının dikey kenarına oranı 3/2 olmalıdır.

İspanya bayrağında yer alan renklerin boyutları ise ¼+¼ olacak şekilde iki kırmızı parça, ½ olacak şekilde tek sarı parçadır.

İspanya’nın Bayrağının Renkleri Nedir?

İspanya bayrağının renkleri sarı ve kırmızıdır. Aşağıdaki tabloda bu renklerin Pantone, Hex Triplet, RGB ve CMYK renk formatlarında denk geldikleri kodlar belirtilmiştir.

RenkPantoneHex TripletRGBCMYK
Kırmızı7628 C#aa151b170, 21, 270, 88, 84, 33
Sarı7406 C#f1bf00241, 191, 00, 21, 100, 5

İspanya bayrağı resmi aşağıda verilmiştir.

İspanya Bayrağı
İspanya Bayrağı

İspanya Arması Nasıldır?

İspanya arması günümüzde kullanıldığı şeklinde armanın ortasında bulunan kalkan ve sembollerle; geçmişteki İspanyol krallıklarını, Taç İspanyol Monarşisini ve sağ-sol köşelerdeki amblemlerle de İspanya’nın konumunu anlatmaktadır. 1981 yılında devlet tarafından kabul görmüş olup kullanılmaya başlanan İspanya arması, resmi İspanya bayrağında da aynı şekilde bulunmaktadır.

İspanya Milli Marşı Ne Zaman Yazılmıştır?

İspanya milli marşı, ‘Kraliyet Marşı’ anlamına gelen Marcha Real ismi ile anılmaktadır. Avrupa’daki en eski ulusal marşlardan biri olarak bilinen İspanya milli marşı, ilk olarak 1761 yılında Manuel de Espinosa’nın bir kitabında anonim olarak anılmıştır. 1770 yılında Kral 3. Şarl tarafından resmi onur marşı kabul edilen İspanya milli marşı, resmi sözlere sahip değildir ve hatta resmi söz bulundurmayan nadir ülke marşlarından biridir.

İspanya Ulusal Marşının Anlamı Nedir?

İspanya ulusal marşının resmi sözü bulunmamaktadır.

İspanya Bayrağının Anlamı Nedir?

İspanya bayrağı üstten alta üç şerit bulunduran ve renkleri sırasıyla kırmızı, sarı ve kırmızı olan İspanya bayrağı, sarı şeridin üstünde bir arma bulundurmaktadır ve bu arma, Herkül Sütunları’nın çevrelemiş olduğu kraliyet mührünü kapsamaktadır. Bayrakta bulunan sütunlar Cebelitarık Boğazı bitimindeki her iki tarafta yer alan Cebelitarık ve Ceuta burunlarını temsil ederken, armada bulunan her çeyrek rozet İspanya krallığını temsil etmektedir. Armanın ortasında bulunan sembol ise İspanya Kraliyet Ailesi’nin Bourbon evinin sembolüdür.

İspanya Bayrağı İlk Olarak Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

İspanya bayrağı ilk olarak Kral III. Carlos zamanında yapılan bir bayrak yarışması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bayrak, 19 Aralık 1981’de kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

İspanya tarihi boyunca kullanılan farklı bayraklar, günümüzdeki bayrakla son halini korumaktadır.

İspanya Bayrağı Resmi Olarak Hangi Tarihte Kabul Edilmiştir?

İspanya’nın günümüzde kullanmakta olduğu resmi bayrağı 19 Aralık 1981 yılında kabul edilmiş ve kullanılmaya başlanmıştır.

İspanya bayrağı, İspanya kraliyet ailesi ile ilgili birçok detay bulundurmaktadır.

İspanya Tarihinde Kullanılan İspanya Bayrakları Nasıldı?

İspanya tarihinde kullanılmış olan bayraklar, 1496-1701 yılları arasında beyaz zemin üzerinde kırmızı Burgonya haçı kullanımın bayrak olarak kullanılması ile başlamıştır. 1701-1760 yılları arasında 1. Bourbon hakimiyetinde ise beyaz zemin üzerinde semboller kullanılırken, 1760-1785 yılları arasında bir önceki bayrağa eklenen küçük kırmızı semboller ile kullanılmıştır. 1785-1873 ve 1874-1931 yılları arasında kullanılan İspanya bayrağı günümüzdeki renklerle beraber yuvarlak bir amblem içinde farklı sembollerle ve amblem üstü bir taç ile kullanılmış iken, aradaki 1873-1874 yılları arasında bu bayrağın amblem üstü taçsız şekli kullanılmıştır.

İspanya İç Savaşı’ndaki milliyetçi kesimin kullandığı gayriresmi bayrağı ise 1938-1939 yılları arasında kullanılmıştır ve bu bayrak Franco İspanyası’nın 1939-1945 yılları arasında kullandığı ilk bayrağı olmuştur. 1931 ve 1939 yılları arasında İkinci İspanya Cumhuriyeti adı altında kullanılan kırmızı, sarı, mor şeritli bayrak üstünde amblem kullanılmıştır. 1981 yılında ise İspanya’nın demokrasiye geçiş sürecinde kullandığı ikinci bayrak olan ve üstünde siyah kartal bulunduran bayrak yerine güncel bayrak kullanılmaya başlanmıştır.

İspanya Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları Hangileridir?

İspanya bayrağı görünümüyle eşsiz bir bayraktır, ancak renkleri açısından benzeyen birkaç ülke bulunmaktadır.

İspanya bayrağıyla renk açısından benzerlik gösteren bayrakların sahibi olan ülkeler aşağıda listelenmiştir.

  • Makedonya
  • Vietnam
  • Kırgızistan
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: