İspanya Öğrenim Vizesi

İspanya Öğrenim Vizesi Başvuru Süreci 2023

İspanya öğrenim vizesi İspanya’da alınacak olan 90 güne kadar süren eğitim seyahatleri için geçerli olan İspanya vizesi türüdür. İspanya’da eğitim görmek isteyen bireylerin bir İspanya eğitim kurumu tarafından kabul edilmiş olması gerekmektedir.

İspanya’da eğitim görmek İspanya öğrenim vizesi olmadan mümkün olmamaktadır. İspanya öğrenci vizesi ile 90 güne kadar eğitim alma hakkı elde edilmektedir.

İspanya Öğrenim Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

İspanya öğrenim vizesi için gerekli evraklar uluslararası formatta olmalıdır. Türkçe yazılmış belgeler, imzasız ya da mühürsüz belgeler ve resmi olmayan belgeler başvuru sürecinde kabul edilmemek ile beraber başvuru sürecini olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Çıktı ya da fotoğraf/ekran görüntüsü olarak alınmış belgeler, zımbalanmış belgeler ve a4 boyutunda olmayan belgeler kabul edilmemektedir.

İspanya Öğrenim vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Pasaport planlanan seyahatin dönüş tarihinden itibaren 105 gün geçerlilik süresine, en az 2 boş sayfaya sahip olmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır. Hasarlı pasaportlar kabul edilmemektedir.
 • Fotoğraf: Beyaz arka fonda çekilmiş, 3 aydan eski olmayan, 3,5 cm genişliğinde 4,5 cm yüksekliğinde 2 adet biyometrik fotoğraf eklenmelidir. Biyometrik fotoğraflarda omuzlar görünmeli, fotoğraf çekilen kişi gözlüksüz olmalı ve yüze saç ya da örtü gelmemelidir. Tesettürlü başvuru sahiplerinin kaşlarının bittiği noktaya kadar yüzün tamamı görünür olmalıdır. Net olmayan, fazla parlak ya da fotoğraf düzenleme programları ile düzenlenmiş fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
 • İspanya öğrenim vizesi başvuru formu: BLS Spain web sayfasından indirilmiş ve okunaklı olarak doldurulmuş İspanya öğrenim vizesi başvuru formu eklenmelidir. Eklenen başvuru formunun son sayfası mutlaka başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. 18 yaşından küçük olan başvuru sahiplerinin başvuru formları hem anne, hem de baba tarafından imzalanmış olmalıdır. Başvuru yapacak olan kişinin yasal vasisi ebeveynlerden biri olsa bile, diğer ebeveynin imzası da gerekmektedir. İmzalanmamış formlar geçersiz sayılmaktadır.
 • Ulaşım rezervasyonu: Başvuru yapacak olan kişi tarafından planlanan seyahatin gidiş-dönüş bilgilerini ve yolcu ismini içeren uçak ya da diğer ulaşım aracına dair kanıtlayıcı belgeler eklenmelidir. Uçak rezervasyonlarında PNR kodunun olması gerekmektedir. İspanya’ya yapılacak olan seyahat diğer ülkeler üzerinden transit olarak yapılacak ise ulaşım araçlarının rezervasyonları mutlaka sunulmalıdır. Otobüs, tren gibi diğer araçlar kullanılacak ise; tren bileti rezervasyonu veya otobüs kiralama detayları, araçların plakaları ve transfer ile ilgili diğer belgeler (ruhsat, şoför kimlik-vize fotokopisi, aracın yeşil sigortası) sunulmalıdır.
 • Konaklama kanıtı belgeleri: Tüm seyahat süresini kapsayan, otelin adı adresi ve tüm yolcuların isimlerinin yer aldığı onaylanmış konaklama rezervasyonu eklenmelidir. Diğer ülkelere geçiş yapılacak ise oradaki konaklama bilgileri de aynı şekilde sunulmalıdır. Planlanan seyahat süresinde en uzun süre konaklanacak ülkenin İspanya olması gereklidir. Planlanan seyahatte ilk girilen ülkenin ya da çıkış yapılan ülkenin İspanya olmaması durumunda İspanya Başkonsolosluğunun başvuruyu geri çevirme ihtimali vardır. Mail çıktısı ya da ekran görüntüsü kabul edilmemektedir.
 • İspanya seyahat sağlık sigortası: Başvuru yapacak olan kişi adına, planlanan seyahat süresinin tamamını kapsayan, ayakta ve yatarak tüm tedavi masraflarını karşılayan, vefat halinde cenazenin ülkeye naklini karşılayan minimum 30.000 Euro teminatlı ve antetli kağıda basılmış kaşeli imzalı seyahat sağlık poliçesi eklenmelidir. Euro dışındaki para birimleri kabul edilmemektedir.
 • Niyet dilekçesi: Başvuru yapacak olan kişi tarafından İspanyolca ya da İngilizce dilinde yazılmış seyahat amacını açıklayan bir dilekçe eklenmelidir.
 • Eğitim masraflarını gösterir evraklar: Planlanan eğitime ait ücretin tamamının ödendiğine dair banka tarafından kaşeli ıslak imzalı dekont ve ilgili İspanya eğitim kurumundan tüm masraflarının ödendiğine dair resmi yazı eklenmelidir. İlgili bankadan ödemeye dair alınan dekontta öğrencinin ismi geçmelidir. İlgili İspanya eğitim kurumu tarafından kurs başlangıç-bitiş tarihleri ve haftalık ders saatlerini gösteren evrak eklenmelidir. Eğer planlanan eğitim staj eğitimi ise, başvuru İspanya’da kalış süresine bakılmaksızın İspanya Başkonsolosluğu üzerinden yapılmalıdır.
 • İkametgah belgesi: Başvuru yapacak olan kişinin İstanbul Başkonsolosluğuna bağlı şehirlerden birinde ikamet ediyor olması gerekmektedir. Bu belge sadece muhtardan alınmış orijinal belge ya da e-devlet üzerinden alınmış barkodlu belge olarak kabul edilmektedir.
 • Banka hesap evrakları: Başvuru yapacak olan kişi ya da sponsora ait ve yalnızca Türk bankalarından başvuru tarihinden en fazla 7 gün önce alınmış hesap dökümü eklenmelidir. Son üç aya ait hesap dökümü ilgili bankanın antetli kağıdına; ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır. Banka hesap cüzdanı beyanı kabul edilmemektedir ve bankada seyahat masraflarını karşılayacak miktarda yeterli bakiye olması gerekmektedir.
 • Vize ücreti ve servis bedeli: Vize ücreti ve servis bedeli başvuru esnasında şahsen Dolar ile ödenmektedir. Ek hizmet bedelleri Türk lirası ile ödenebilmektedir.
 • Sponsor mektubu (Öğrenciler için): Seyahat planlayan üniversite öğrencilerinin yalnızca e-devletten aldığı barkodlu öğrenci belgeleri kabul edilmektedir. Çalışmayan öğrenciler başvuru yapabilmek anne-baba ya da eş tarafından İngilizce ya da İspanyolca dillerinde yazılmış sponsorluk dilekçesi sunmalıdır. Anne-baba ve eş dışındaki yakınların sponsorlukları kabul edilmemektedir.
 • Sgk tescil ve hizmet dökümü: Başvuru yapacak olan kişi ya da sponsoru adına e-devletten son bir hafta içerisinde alınmış barkodlu ve detaylı döküm belgesi eklenmelidir, barkodsuz belgeler kabul edilmemektedir.
 • İşe giriş bildirgesi (Çalışan başvuru sahipleri ve sponsorlar için): Başvuru yapacak olan kişinin yada sponsorunun barkodlu SGK işe giriş belgesi eklenmelidir.
 • Maaş bordrosu: Başvuru yapacak olan bireyin yada sponsorunun son üç aya ait kaşeli ve ıslak imzalı maaş bordroları eklenmelidir.
 • Vergi levhası: Başvuru yapacak olan birey ya da sponsoru adına, güncel ve barkodlu vergi levhası eklenmelidir. Vergi levhasında bordrolu bölümün görünmesi gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi (Çalışanlar için): Son bir ay içerisinde alınmış, ilgili iş yerinin sanayi, ticaret ya da mesleki odalara bağlı olduğunu gösteren ıslak ya da elektronik imzalı evraklar eklenmelidir.

İspanya Öğrenim Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

İspanya bir Schengen ülkesi olduğu için İspanya öğrenim vizesi başvuru formu bir Schengen vizesi başvuru formu formatında olmaktadır. İspanya öğrenim vizesi başvuru formu İspanyolca/İngilizce ve İspanyolca/Türkçe dillerinde doldurulabilmektedir.

İspanya öğrenim vizesi başvuru formunda verilen bilgilerin tutarlı ve gerçek olması en önemli ve en çok dikkat edilmesi gereken nokta olmaktadır. Tutarsız ve yanlış bilgiler başvuru sürecini olumsuz etkilemektedir. İspanya öğrenim vizesi başvuru formunda istenen bilgiler genellikle kişisel bilgiler olmaktadır. Başvuru formuna yerleştirilecek fotoğraf kesinlikle zımbalanmamalı, belge üzerine yapıştırılmalıdır.

İspanya Öğrenim Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

İspanya öğrenim vizesi randevusu BLS İspanya resmi web sitesi üzerinden alınmaktadır. BLS resmi sitesine kayıt olduktan sonra sitede bulunan Schengen vize formu doldurulmaktadır. İspanya öğrenim vizesi Schengen başvuru formu doldurulduktan sonra gerekli evrakların teslimi ve vize ücretlerinin ödenmesi gibi işlemler için vize başvuru merkezlerinden randevu alınmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular vizem.net danışmanları tarafından oluşturulmaktadır.

İspanya Öğrenim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İspanya öğrenim vizesi başvurusunun ilk adımı, başvuru yapacak olan kişi tarafından bir İspanya eğitim kurumuna başvuru yapılması ve İspanya’da eğitime kabul edilmesidir. İspanya’da eğitime kabul edilen bireyler, BLS İspanya resmi web sitesinde bulunan Schengen vize başvuru formunun doldurup formu onaylayarak vize başvuru sürecini resmi olarak başlatmış olmaktadır. Online başvuru formunu gönderen bireyler en yakın İspanya vize başvuru merkezinden randevu almaktadır.

İspanya öğrenim vizesi başvurusunda bireyler aldıkları randevuya şahsen giderek istenen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmelidirler. Vize başvuru evraklarını istenen formatta teslim eden bireyler ilgili vize başvuru ücretlerini de ödeyerek vize başvuru sürecini bitirmektedirler. Başvuru sürecinde doğru bilgiler veren, belgelerini eksiksiz ve istenen formatta teslim eden, vize şartlarına uyan ve vize ücretlerini ödeyen bireylerin başvuru sürecinde aksama olmamaktadır.

İspanya Öğrenim Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

HizmetÜcret
İspanya Öğrenim Vize Harcı97 USD
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma Ücreti25 EUR
Randevu ÜcretiÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti25 EUR
Toplam97 USD + 90 EUR

İspanya Öğrenim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İspanya öğrenim vizesi başvuru Ankara ve İstanbul’daki vize başvuru merkezleri üzerinden yapıldığı takdirde 7 ila 15 gün arasında sonuçlandırılmaktadır. Ankara ve İstanbul dışındaki vize başvuru merkezlerinden yapılan vize başvuruları 2 iş günü daha geç sonuçlandırılmaktadır. Aracı kurum ve akredite acenteler tarafından yapılan başvuruların takibinde ilgili kurumlar yardımcı olmaktadır.

İspanya Öğrenim Vizesi Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

İspanya vize başvurusunun reddedilme sebepleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tutarsız ya da yanlış bilgi verilmesi
 • Formata uygun olmayan belge teslim edilmesi

İspanya öğrenim vizesi başvuru sürecinde yanlış ya da tutarsız bilgiler verilmesi ve formata uygun olmayan belgelerin teslim edilmesi vize başvuru sürecinin ek süre ile uzatılmasına ya da iptal edilmesine sebep olmaktadır. Vize başvurusunda yanlış ve tutarsız bilgi veren bireylerin başvuru süreçleri iptal edilmektedir, eksik belge teslim eden bireylerin başvuru süreçleri bazı durumlarda iptal edilirken bazı durumlarda ek süre ile uzatılmaktadır.

İspanya Öğrenim Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilir?

İspanya bir Schengen ülkesidir, İspanya’dan tüm Schengen ülkelerine vize işlemleri gerekmeksizin seyahat edilebilmektedir.

İspanya’nın da dahil olduğu Schengen vizesi ülkeleri 26 adet olup birbirleri arasındaki seyahatlerde vize istememektedirler.

İspanya’dan vizesiz seyahat edilebilen 26 adet Schengen ülkesi aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya
 • Belçika
 • Danimarka
 • Çek Cumhuriyeti
 • Finlandiya
 • Estonya
 • Almanya
 • Fransa
 • Macaristan
 • Yunanistan
 • İzlanda
 • Letonya
 • İtalya
 • Litvanya
 • Malta
 • Lüksemburg
 • Norveç
 • Hollanda
 • Polonya
 • Slovakya
 • Portekiz
 • Slovenya
 • İsviçre
 • İsveç
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: