Barcelona Havaalanından Ulaşım

Barcelona Uluslararası Havalimanından Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

İspanya’da Barcelona havaalanına indikten sonra şehir merkezine ulaşmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Barcelona’dan şehir merkezine ulaşım yöntemleri aşağıda listelenmiştir.

 • Özel araç
 • Kiralık araç
 • Taksi
 • Toplu taşıma
 • Uber

Barcelona Havaalanı, İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti olan Barcelona’ya 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Barcelona Havaalanı, Barcelona El Prat Havalimanı olarak da bilinmektedir. Barcelona Uluslararası Havalimanı yaklaşık 33 milyon yolcu kapasitesine sahiptir ve El Prat Havaalanı 1918 yılında kurulmuştur.

Barcelona Girona Havaalanı ulaşım yöntemlerinden en çok tercih edileni toplu taşıma ile ulaşım yöntemidir.

İspanya’ya uçakla seyahat etmek isteyen kişiler vize almak için, İspanya vize merkezi BLS İspanya İstanbul merkezine 0212 281 5281 numaralı telefondan veya info.tr@blshelpline.com adresinden mail yoluyla ulaşılabilmektedir.

Barcelona’da Kaç Havaalanı Vardır?

Barcelona’da 3 adet havaalanı bulunmaktadır.

 • Barcelona El-Prat Havalimanı: Barcelona’nın 12 kilometre kuzeyinde yer almakta olan havalimanında 2 adet terminal bulunmaktadır. Havalimanında VIP araç kiralama hizmetleri, hediyelik eşya dükkanları, restoran ve cafe gibi hizmetler sunulmaktadır.
 • Girona-Costa Brava Havalimanı: Barcelona’nın 32 kilometre dışında yer almakta olan havalimanın yıllık yolcu sayısı 2 milyon civarındadır. Havalimanının etrafında Otel Vilobi, Eden Park Otel ve Hotel Salles Aeroport Girona yer almaktadır.
 • Reus uluslararası Havalimanı: 1935 yılında inşaatı tamamlanan havalimanının, Reus şehir merkezine uzaklığı 7.5 kilometredir. Reus Havalimanı ücretsiz wifi hizmeti sağlamakla birlikte, havalimanında cafe, restoran ve gümrük vergisinden muaf market hizmetleri de bulunmaktadır.

İspanya Barselona Havaalanı Şehir Merkezine Ne Kadar Uzaklıktadır?

İspanya Barselona Havaalanı, İspanya şehir merkezine 12 kilometre uzaklıktadır.

İspanya Barcelona Havaalanından Otobüs ile Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Barcelona Havaalanı’ndan İspanya şehir merkezine giden halk otobüsleri A1, A2, N46 ve NitBus N17’dir. NitBus sadece gece seferleri yapmasından ötürü, gece otobüsü olarak da adlandırılmaktadır. İspanya’da faaliyet göstermekte olan havalimanı otobüsleri önce 2 numaralı terminalden 1 numaralı terminale geçmektedir ve son olarak İspanya şehir merkezine varmaktadır. A1 ve A2 numaralı otobüsler, ekspres otobüs olarak hizmet vermektedirler.

A1 ve A2 numaralı otobüslerin tek gidiş ücreti 5.90 EUR gidiş dönüş ücretleri ise 10.20 EUR olarak belirlenmiştir. Gidiş dönüş alınan biletlerin dönüş kısmı, geçerliliğini 15 gün süreyle korumaktadır.

N46 numaralı otobüsler 04.50-23.50 arasında hizmet vermektedir ve tek gidiş ücreti 2.40 EUR gidiş dönüş ücreti ise 5.90 EUR olarak belirlenmiştir.

N17 numaralı otobüsler 21.55-04.45 arasında hizmet vermektedir ve tek gidiş ücreti 2.40 EUR gidiş dönüş ücreti ise 5.90 EUR olarak belirlenmiştir.

Otobüsler için biletler, bilet gişelerinden veya bilet makinelerinden alınabilmektedir.

İspanya Barcelona Havaalanından Şehir Merkezine Taksi ile Nasıl Ulaşılır?

İspanya Barcelona Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşmak nispeten uygun fiyatlı ve oldukça kullanışlı bir ulaşım yöntemidir.

İspanya Barcelona Havaalanı’ndan şehir merkezine gitmek için 1 ve 2 numaralı terminallerin hemen dışında yer alan taksi tabelalarının altında yer alan taksiler kullanılabilmektedir. Barcelona Havaalanı’nda taksiler tüm gece boyunda çalışmaktadır ve fazla sayıda taksinin faaliyet göstermesinden dolayı taksi bulma konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Barcelona Havaalanı’ndan şehir merkezine taksi ile ulaşmak ortalama 20-30 dakika sürmektedir ve 1 numaralı terminalden 30 EUR, 2 numaralı terminalden ise 35 EUR tutmaktadır.

İspanya Barcelona Havaalanından Şehir Merkezine Tren ile Nasıl Ulaşılır?

İspanya Barcelona Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşımı sağlayan tren sistemine RENFE adı verilmektedir.

Trenler her 30 dakikada bir havaalanı durağından kalkmaktadır ve 25 dakika civarında şehir merkezine ulaşmaktadır.

Uçak ile olan seyahatin 1 numaralı terminalde sonlanması halinde, havalimanı ringleri (otobüsleri) yolcuları tren istasyonuna ulaştırmaktadır.

Barcelona Havaalanı’ndan ilk tren 05:42, son tren ise 23:38’de hareket etmektedir. Tek biniş tren ücretleri 4.60 EUR olarak belirlenmiştir.

İspanya Barcelona Havaalanından Şehir Merkezine Metro ile Nasıl Ulaşılır?

İspanya Barcelona Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım sağlayan metro hattı L9 metro hattıdır. L9 metro hattının Aeroport T1 ve Aeroport T2 isimli iki adet durağı bulunmaktadır. Havaalanı metro tek biniş ücreti 5.15 EUR olarak belirlenmiştir.

İspanya Barcelona Havaalanından Şehir Merkezine Araç Kiralama ile Nasıl Ulaşılır?

İspanya Barcelona Havaalanı’ndan şehir merkezine araç kiralayarak ulaşmak 20-30 dakika arasında sürmektedir.

Barcelona Havaalanı’ndan araç kiralamak için, havaalanının içerisinde yer alan araç kiralama şirketlerine başvurulması mümkündür. Barcelona Havaalanı’nda günlük kiralık araç ücretleri 10-100 EUR arasında değişiklik göstermektedir.

Barcelona’da Ulaşım Nasıldır?

Barcelona’ya seyahat edecek bir kişi; Barcelona’nın tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edebilmekte, yerel lezzetlerini tadabilmekte ve doğal parklarını gezebilmektedir.

İspanya’da yaz aylarının çok sıcak geçmesinden dolayı, özellikle yaz aylarının öğle saatlerinde İspanya’da yaşam durma noktasına gelmektedir.

İspanya’da Havalimanları Sayısı Kaçtır?

İspanya’da 17 adet uluslararası havalimanı bulunmaktadır.

İspanya’da bulunan uluslararası havalimanları aşağıda listelenmiştir.

 • Barajas Havalimanı (Madrid)
 • Barcelona Havalimanı (Barcelona)
 • Palma de Mallorca Havalimani (Mallorca)
 • Malaga Havalimanı (Malaga)
 • Alicante Havalimanı (Alicante)
 • Gran Canaria Havalimanı (Las Palmas)
 • Tenerife Sur Havalimanı (Tenerife)
 • Valencia Havalimanı (Valencia)
 • İbiza Havalimanı (Baleares)
 • Seville Havalimanı (Sevilla)
 • Lanzarote Havalimanı (Lanzarote)
 • Bilbao Havalimanı (Bilbao)
 • Asturias Havalimanı (Asturias)
 • Zaragoza Havalimanı (Zaragoza)
 • Almeria Havalimanı (Almeria)
 • Girona Havalimanı (Girona)
 • Menorca Havalimanı (Baleares Adaları)
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: