İspanya'da Gezilecek Yerler

İspanya'da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Atlas Okyanusu ve Akdeniz’in birleştiği noktada, İber Yarımadasında yer alan İspanya, bulunduğu coğrafyanın bir sonucu olarak doğal, tarihsel ve kültürel çeşitlilik açısından Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biridir. İspanya, dünyada en çok ziyaret edilen ikinci ülke konumundadır.

İspanya’da, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan 43 adet kültürel miras alanı, 4 doğal miras alanı ve 2 adet karma miras alanı bulunmaktadır. Toledo, Salamanca, Cordoba, Elhamra, Avila ve Caceres tarihi kent merkezleri; Aranjuez ve Kanarya kültürel peyzaj alanları, Merida ve Tarraco arkeolojik alanları, Karpatlar tarihi kayın ormanları, Poblet Manastırı, Herkül Kulesi, Garajonay Milli Parkı, Santiago de Compostela Hac Yolu ve Antoni Gaudi eserleri gibi Dünya Miras Listesi’nde yer alan yapı ve alanlar, İspanya’nın meşhur yerleri arasındadır.

İspanya Turizm Enstitüsü’nün resmi web sitesinde, İspanya’da görülmesi gereken 10 yer; Elhamra saray kompleksi, La Sagrada Familia Bazilikası, Cordoba Ulu Camii, Santiago de Compostela Katedrali, Burgos Katedrali, Alcazar Kalesi, Mayorka Katedrali, Nuestra Senora del Pilar Bazilikası, Merida Roma tiyatrosu ve La Giralda kulesi olarak sıralanmıştır.

İspanya’nın zengin coğrafyası ve yılda yaklaşık 300 günü güneşli geçen iklimi, ülkenin farklı noktalarında doğa ve spor aktivitelerinin çeşitlenmesini sağlamaktadır. İspanya’da bulunan uzun yürüyüş ve bisiklet parkurları, golf sahaları, sörf ve dalış için uygun plajlar ve at binme yolları, İspanya’nın en güzel yerleri arasındadır.

İspanya, Mavi Bayrak Sertifikası almış 615 plaj ve 96 marina ile dünyada en fazla mavi bayraklı plaja sahip olan ülkedir. İspanya’nın Akdeniz ve Atlas Okyanusu kıyıları boyunca uzanan plajları, yaz mevsiminde İspanya gezi planı yapan ziyaretçiler için çok sayıda seçenek sunmaktadır.

1960’lı yıllardan bu yana İspanya, Dünyada popüler turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. İspanya; 2015, 2017 ve 2019 yıllarında Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan Seyahat ve Turizm Rekabet Edebilirlik Endeksi’nde 140 ülke arasında ilk sırada yer almıştır. Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün verilerine göre, İspanya’da 2019 yılında 83.7 milyon turistin ağırlanmıştır.

Ilıman Akdeniz iklimi özelliklerine sahip olan İspanya, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsiminde ziyaret edilmeye uygun bir ülke olmakla beraber, dağlık bölgeler kış mevsiminde kar sporları için tercih edilmektedir.

İspanya’da Tatil Seçenekleri ve Yerleri Nelerdir?

İspanya’da, farklı mevsimlerde gidilebilecek tatil seçenekleri aşağıda verilmiştir.

 • Kültür turizmi tatili: İspanya’nın her bölgesinde, uygun hava koşullarının bulunduğu ilkbahar ve sonbahar aylarında, sanat, tarih ve arkeoloji meraklıları için ziyaret edilebilecek çok sayıda yapı ve alan bulunmaktadır. Madrid ve Barcelona şehirlerinde yoğunlaşan İspanya müzeleri, ünlü mimar Antoni Gaudi’nin sıradışı mimarlık yapıtları, İslam eserlerinin yoğunlaştığı Endülüs bölgesi gibi, İkültür mirası öğeleri, farklı kültür rotalarının oluşturulabileceği tatil seçenekleri sunmaktadır.
 • Gastronomi tatili: İspanya’nın mutfak kültürü, gastronomi aktivitelerini seven tatilcilerin ilgi alanlarına göre, yılın farklı mevsimlerinde gerçekleştirilebilecek tatil seçenekleri sunmaktadır. Paella va Tapas gibi dünyaca meşhur İspanyol yemeklerini, İspanya’da görülmesi gereken yerler listesinde bulunan birçok yerleşimde tatmak mümkündür. İspanyol şarapçılık geleneğini, Rioja bölgesi gibi ülkenin kırsal alanlarındaki üzüm bağları ve şaraphanelerinde gözlemleme imkanı bulunmaktadır. İspanya’nın, Marbella, San Sebastian ve Asturias gibi farklı mekanlarında; saf zeytinyağı, İber jambonu, Manchego peyniri ve yerel likörler gibi tadımı yapılabilecek ve satın alınabilecek, çok sayıda geleneksel mutfak öğesi bulunmaktadır.
 • Yürüyüş ve kamp tatili: İspanya, ilkbahar ve sonbahar aylarında hava sıcaklıklarının uygun duruma gelmesi ile birlikte; doğa yürüyüşü, dağcılık, kampçılık ve bisiklet gibi doğa sporları için uygun bir tatil destinasyonu haline gelmektedir. İspanya’da yaklaşık 60.000 kilometrelik işaretlenmiş yürüyüş parkuru ve doğada tatil yapmak isteyenler için farklı bölgelerde; Cares Nehri rotaları, Penalara rotaları, Caminito Del Rey rotaları ve Senda Del Rio gibi çok sayıda yürüyüş güzergahı bulunmaktadır.
 • Sualtı dünyası tatili: İspanya’nın, doğuda Akdeniz, batıda ise Atlas Okyanusu boyunca uzanan sahil şeridi ile Kanarya ve Balear adalar topluluğunun oluşturduğu doğal çevre, su sporlarına meraklı kişiler için, farklı seçenekler sunmaktadır. İbiza, Medes Adaları, Kanarya Adaları ve Balear Adaları çevresinde bulunan deniz rezervlerinde, zengin sualtı dünyasını gözlemlemek için tüplü dalış imkanı bulunmaktadır.
 • Sörf tatili: İspanya’da, hava sıcaklıkları ve rüzgar hızının en uygun hale geldiği erken yaz mevsiminde, rüzgar sörfü, deniz paraşütü ve uçurtma sörfü, spor severlerin tercih ettiği aktivitelerin başında gelmektedir. Cantabria, Kanarya Adaları, Bask Ülkesi, İbiza ve Cadiz bölgelerinde bulunan plajlar; dalga boyları, su sıcaklıkları ve rüzgar hızı ile sörf için en uygun koşulları sağlamaktadır.
 • Tekne tatili: Yaz mevsiminde Barcelona’dan kalkış yaparak, farklı boylardaki yat, yelkenli ve katamaranlar ile yapılan deniz turları, İspanya tatilleri arasında en sık tercih edilen seçeneklerdendir.
 • Kar sporları tatili: Sierra Nevada Milli Parkı, Pireneler ve İber dağları gibi, İspanya’nın dağlık kesimlerinde bulunan merkezlerde kar sporları tatili yapmak, İspanya’yı kış mevsiminde ziyaret eden kişilerin tercihleri arasında yer almaktadır.

İspanya’da Deniz Tatili Nerede Yapılır?

İspanya’da turistler tarafından en çok tercih edilen deniz tatil yerleri ve plajlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Kanarya adaları: Atlas Okyanusu’nda yer alan Kanarya takımadası, İspanyollar ve Avrupalı turistler tarafından en çok tercih edilen tatil merkezlerinden biridir. Yıllık ortalama 22 derecelik hava sıcaklığı ile dört mevsim ziyaret edilmeye uygun olan Kanarya adalarında toplam 1.500 kilometrelik sahil şeridi, 500’den fazla plaj ve çok sayıda turistik işletme bulunmaktadır. Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera, La Palma ve El Hierro, Kanarya takımadasının plajlarıyla meşhur başlıca adalarıdır.
 • Balear Adaları: İspanya’nın Akdeniz sahil şeridinde bulunan Balear adaları, Avrupa’dan gelen turistler arasında popüler bir destinasyondur. Mağaraları ile ünlü olan Balear takımadasında bulunan en büyük adalar; Mayorka, Menorka, İbiza, Cabrera ve Formentera adalarıdır. İspanya adaları turları arasında en çok tercih edilen turların başında Balear adalarına düzenlenen turlar gelmektedir.
 • Mayorka adası: İspanya’nın Balear adalarının en büyüğü olan Mayorka adası, sarp kayalıkları, tenha koyları ve plajları ile Akdeniz’in en ilgi çeken tatil merkezlerinden biridir. Mayorka adası, ılıman iklimi, doğa manzaraları, köyleri, sahil kasabaları ve tatil köyleri ile deniz tatili yapmak isteyenler için çeşitli seçenekler sunmaktadır. Akdeniz’in ilgi çeken tatil lokasyonlarından olan İspanya adaları Mayorka adası ile tanınmaktadır.
 • Katalonya sahilleri: İspanya’nın Akdeniz kıyıları boyunca ve Katalonya Özerk Bölgesi’nde yer alan Costa Brava, Costa Daurada ve Costa del Maresme ziyaretçiler arasında popüler tatil destinasyonlarıdır. İspanya sahilleri arasında öne çıkan Katalonya plajları, çeşitli su sporlarına olanak tanımaktadır.
 • Almeria: Endülüs bölgesinde yer alan Almeria’nın plajları, sakin atmosferleri ile İspanyolların en çok tercih ettiği deniz tatili mekanları arasındadır. Almeria’da yapılaşmamış ve doğal özelliklerini koruyan; yüzmenin yanı sıra kuş gözlemi, doğa yürüyüşü ve kaya tırmanışı gibi aktivitelere olanak sağlayan plajların başında; Monsul, Los Genoveses, Las Salinas, Cala del Plomo ve Cala de Enmedio plajları gelmektedir.
 • Cabo de Gata: Endülüs bölgesi sahil şeridinde yer alan Cabo de Gata, etkileyici manzaralara sahip plajları ve geçmişte film seti olarak kullanılmış mekanları ile ünlüdür. Cabo de Gata’nın 60 kilometreyi aşan sahil şeridi boyunca; El Playazo, Mónsul, Los Genoveses ve San José plajları gibi çok sayıda plaj deniz tatili için önde gelen yerler arasındadır.
 • San Sebastian: Kuzey İspanya’da, Biscay Körfezi kıyılarında bulunan San Sebastian kenti, sahillerinin güzelliği ve mutfak kültürü ile tanınmaktadır.San Sebastian’da en çok ziyaret edilen plaj La Concha’dır ve Avrupa’nın en güzel plajları arasında yer almaktadır.
 • Costa Blanca: Valencia’da yer alan Costa Blanca, İspanya’nın en güneşli ve en gelişmiş kıyı bölgelerinden biridir ve İngiltere ile Almanya’dan gelen turistler tarafından, tüm mevsimlerde tercih edilmektedir. Costa Blanca bölgesi, palmiye, portakal ve badem ağaçları, 200 kilometreyi aşan ince kumlu plajları, turkuaz renkli koyları ve Torrevieja, Benidorm ve Calpe gibi popüler turistik tatil köyleri ile deniz tatili yapmak isteyenler için çok sayıda seçenek sunmaktadır.
 • Mar Menor lagünü: Murcia bölgesinde bulunan ve adı küçük deniz anlamına gelen Mar Menor lagünü, 70 kilometrelik uzunluğu ile İspanya’nın en büyük tuzlu su lagünüdür. Mar Menor, durgun suları ile yüzme ve çeşitli su sporları için uygun bir ortam sunmaktadır ve aynı zamanda, kuzey ucunda yer alan tuz düzlükleri ile özel koruma alanı statüsündedir.

İspanya’da Tatil Ucuz Mudur?

Budget Your Trip web sitesinin 2021 yılı Seyahat Maliyetleri Endeksi sıralamasına göre İspanya, tatil masrafları açısından Avrupa ülkeleri arasında 17. sırada yer almaktadır ve İspanya’da tatil yapmak, birçok Avrupa ülkesine kıyasla daha ucuzdur. İspanya’da iki kişi için gecelik konaklama fiyatı ortalama 105 Euro iken; Yunanistan’da 116 Euro, Almanya’da 119 Euro, İtalya’da 134 Euro, Malta’da 136 Euro, Hollanda’da 142 Euro ve Fransa’da 242 Euro’dur.

İspanya’da Nereye Gidilir?

İspanya’da mutlaka görülmesi gereken yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Balear Adaları
 • Kanarya Adaları
 • Garajonay Milli Parkı
 • Sierra de İrta Tabiat Parkı
 • Sierra Nevada Milli Parkı
 • Mar Menor lagünü
 • Santiago de Compostela Hac Yolu
 • Madrid tarihi kent merkezi
 • Barselona kent merkezi ve Antoni Gaudi eserleri
 • Toledo tarihi kent merkezi
 • Salamanca tarihi kent merkezi
 • Cordoba tarihi kent merkezi
 • Granada tarihi kent merkezi ve Elhamra kompleksi
 • Avila tarihi kent merkezi
 • Cuenca tarihi kent merkezi
 • Caceres tarihi kent merkezi
 • Segovia tarihi kent merkezi
 • Ronda tarihi kent merkezi
 • San sebastian tarihi kent merkezi ve plajları
 • Aranjuez kültürel peyzajı alanı
 • Kanarya kültürel peyzajı alanı
 • Karpatlar tarihi kayın ormanları

İspanya’da Turistik Yerler Nerelerdir?

Ziyaretçiler tarafından tercih edilen, İspanya’da ünlü yerler ve başlıca turistik mekanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Poblet Manastırı
 • Burgos Katedrali
 • Herkül Kulesi
 • Merida arkeolojik alanı
 • Tarraco arkeolojik alanı
 • Santiago de Compostela Katedrali
 • Begona Bazilikası
 • Guggenheim Müzesi
 • Salamanca meydanı
 • Picasso Müzesi
 • Madrid Kraliyet Sarayı
 • Ronda Puente Nuevo köprüsü
 • Praza do Obradoiro meydanı
 • Toledo Katedrali ve Zordocover meydanı
 • Cordoba Mezquita Katedrali ve liman meydanı
 • Cordoba Çiçekler Sokağı ve Eski Yahudi Mahallesi
 • Valencia Barri del Carme mahallesi
 • Seville Katedrali
 • Metropol Parasol
 • Madrid Puerta del Sol meydanı
 • San Miguel çarşısı
 • Madrid Kraliyet Sarayı
 • Madrid Latin Mahallesi
 • Mallorca adası
 • İbiza adası
 • Barcelona Gotik mahallesi
 • Barcelona La Rambla caddesi ve Boqueria çarşısı
 • Sagrada Familia ve Casa Batllo
 • Elhamra saray kompleksi
 • Granada Katedrali
 • Granada Sacromonte and Albaicin mahalleleri
 • Nevada Kayak Merkezi
 • Mundo Estrella Galiçya Müzesi
 • Mojacar köyü
 • Malaga köyü

İspanya’da Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

İspanya önemli yerleri ile birlikte, İspanya’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Madrid ve Barcelona müzeleri ziyareti
 • Barcelona Gaudi eserleri gezisi
 • Picasso müzeleri ve sanat merkezleri gezisi
 • Arkeolojik alanlar turu
 • Flamenko dinletisi
 • Üzüm bağları turu ve şarap tadımı
 • Film ve dizi setleri gezisi
 • Hediyelik eşya alışverişi
 • Castile La Mancha el sanatları atölyeleri gezisi
 • İbiza sahillerinde rüzgar sörfü
 • Kanarya ve Balear adalarında tüplü dalış
 • Akdeniz sahillerinde tekne turu
 • Sierra Nevada Milli Parkında kayak
 • Doğa yürüyüşü ve kamp
 • Don Kişot rotası gezisi
 • Jeopark ziyareti
 • Agro- turizm faaliyetleri
 • Vahşi yaşam ve kuş gözlemi
 • Gökyüzü ve yıldız gözlemi

Her yıl, Avrupa ve dünyadan çok sayıda uluslararası turisti ağırlayan İspanya yapılacak şeyler konusunda, kültür turlarından doğa sporlarına, sınırsız seçenek sunmaktadır.

İspanya’da Hangi Şehirler Gezilmelidir?

İspanya’da gezilecek şehirler aşağıda listelenmiştir.

 • Madrid
 • Barcelona
 • Zaragoza
 • Santiago de Compostela
 • Toledo
 • Valencia
 • Palma
 • Malaga
 • Sevilla
 • Salamanca
 • Bilbao
 • Cartagena
 • Endülüs
 • Granada
 • Ronda
 • Cadiz
 • Huelva

Dünyada en çok uluslararası turistin ziyaret ettiği ikinci ülke olan İspanya gezilecek şehirler açısından, her bölgesinde birçok alternatife sahiptir.

İspanya Barcelona Nerededir?

Barcelona, İspanya’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır ve Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti, aynı zamanda, şehir sınırları içerisinde yaşayan 1.6 milyonluk nüfusuyla, İspanya’nın en kalabalık ikinci kent merkezidir. Akdeniz’in en büyük metropollerinden biri olan Barcelona, Llobregat ve Besos nehirlerinin arasındaki sahilde kurulmuştur ve batı kısmında Serra de Collserola sıradağları ile çevrilmektedir. Barcelona’da yaz mevsiminin sıcak, kış mevsiminin ise ılık geçtiği Akdeniz iklim özellikleri hakimdir ve en yağışlı mevsimler sonbahar ve ilkbahardır.

Orta Çağ’da bir Roma kenti olarak kurulan Barcelona, ilerleyen tarihlerde Aragon Krallığı’na katılarak Katalonya Prensliği’nin başkenti ve krallığın ana ekonomik ve idari merkezi haline gelmiştir. Barcelona, 1492 yılında, Kastilya ve Aragon hanedanlarının birlik oluşturmasından kısa bir süre önce, Katalanlar tarafından Arap egemenliğinden koparılmış ve Valencia’ya bağlanmıştır.

1936 ve 1939 yılları arasında süren İspanya İç Savaşı boyunca, Barcelona, Franco rejimine karşı direniş sergilemiş, ancak Cumhuriyet hükümetinin yenilgisi; Barcelona’daki özerk Katalonya kurumlarının kapatılması ve Katalan dilinin kamusal yaşamda kısıtlanması gibi etkilere neden olmuştur.

1975 yılında Franco’nun ölümünün ardından, 1977 yılında Katalan bölgesi özerkliğini kazanmış ve Barcelona Katalonya Özerk Topluluğu’nun başkenti ilan edilmiştir. Barcelona’nın gelişimi, 1986 yılında İspanya’nın Avrupa Birliği’ne katılması ve 1992 yılında kentin, Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapması ile hızlanmıştır.

Katalancada Gotik Mahalle anlamına gelen Barri Gotic, tarihi Barcelona şehrinin merkezidir ve bölgedeki yapıların çoğu Orta Çağ’da inşa edilmiştir. Avrupa’da Art Nouveau olarak bilinen, Katalan modernist mimarisi, Barcelona’da 1885 ile 1950 yılları arasında gelişmiştir ve bugüne ulaşan, estetik değeri yüksek kültür mirası ile çoğu İspanyol için, Barselona’nın İspanya’da yaşanacak en güzel şehir olmasını sağlamıştır.

Barcelona’da; UNESCO Dünya Mirası Alanları olarak belirlenen Antoni Gaudí ve Lluis Domenech Montaner’in mimari eserleri, Sagrada Familia Kilisesi, çok sayıda ticari mekanda ve sanat merkezinde düzenlenen Flamenko gösterileri ve katamaran turları, Barcelona’nın ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen değerlerinin başında gelmektedir. Barcelona Turizm Ofisi’nin organize ettiği; rehberli ve temalı turlar, nostaljik araba turları, bisiklet rotaları, tekne turları ve helikopter uçuşları gibi seçenekler, İspanya ziyaretlerinde ilgi çeken aktiviteler arasında bulunmaktadır.

İspanya Barselona’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

İspanya’nın Barselona kentinde gezilebilecek başlıca mekanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Sagrada Familia Kilisesi
 • Santa Maria del Mar Kilisesi
 • Barselona Katedrali
 • Pedralbes Manastırı
 • Barselona Zafer Takı
 • La Rambla Caddesi ve Boqueria çarşısı
 • Parc Guell ve Antoni Gaudi’nin eserleri
 • Gaudi Sergi Merkezi
 • Casa Batllo evi
 • Guell Sarayı
 • Font Màgica çeşmesi ve su gösterileri
 • Barceloneta plajı
 • Katalan Meydanı
 • Gotik mahallesi ve Barselona Kent Tarihi Müzesi
 • Milli Saray ve Katalonya Ulusal Müzesi
 • Picasso Müzesi
 • Katalonya Tarihi Müzesi
 • Katalonya Ulusal Sanat Müzesi
 • Barselona Modern Sanat Müzesi
 • Ciutadella Parkı ve Ulusal Bilim Müzesi
 • CosmoCaixa Barselona Bilim Müzesi
 • Tibidabo tepesi ve Sagra Cor Kilisesi
 • Sant Pau modernist mimari bölgesi
 • Joan Miro Vakfı sanat merkezi
 • Barselona Futbol Kulübü Müzesi
 • Poble Espanyol bölgesi ve el sanatları pazarı

Galiçya İspanya’da Nerededir?

İspanya’nın kuzeybatısında bulunan Galiçya bölgesi; A Coruna, Lugo, Ourense ve Pontevedra eyaletlerinden maktadır ve İspanya’nın özerk bir topluluğudur. 2018 yılı nüfusu 2.701.743 olan Galiçya; güneyinde Portekiz, doğusunda Castile ve Leon ile Asturias özerk toplulukları, batısında Atlantik Okyanusu ve kuzeyinde Kantabria Denizi ile sınırlanmıştır.

Galiçya bölgesi, Galiçya Ulusal Parkı Atlantik Adaları’nı da içeren, yaklaşık 1.660 kilometrelik bir kıyı şeridine sahiptir. Galiçya coğrafyası; iç kesimlerde çok sayıda alçak dağ ve tepeler ile nehirlerden, kıyı kesiminde ise haliçler ve burunlardan oluşmaktadır ve İspanya’nın en yeşil coğrafyalarından biridir. Galiçya bölgesinde; güneyde sıcak ve kurak Akdeniz iklimi, batıda ve kuzeyde ise yağışlı ve ılıman okyanus iklimi şeklinde, iki ayrı iklimin özellikleri hakimdir.

Galiçya bölgesi, ilk olarak Orta Paleolitik dönemde yerleşim görmüştür ve Douro Nehri’nin kuzeyinde yaşayan bir Kelt halkı olan, Gallaeci’den almıştır. Galiçya, milattan önce 19 yılında, Kantabria Savaşları’nın ardından Roma İmparatorluğu’na dahil edilmiş ve milattan sonra 3. yüzyılda bir Roma eyaleti yapılmıştır. 410 yılında Cermen Krallığı ve 585 yılında Vizigotların krallığına dahil edilen Galiçya, 718 yılında İslami Emevi Halifeliği’nin ve ardından 740 yılında Hıristiyan Asturias Krallığı’nın kontrolüne geçmiştir.

Orta Çağ’da kendi kralları tarafından yönetilen Galiçya, Leon Krallığı’na ve Kastilya Krallığı’na bağlanmıştır ve 1833 yılında dört idari bölgeye bölünmüştür. 19. ve 20. yüzyıllarda, özyönetim ve Galiçya kültürünün tanınması için halk arasında talepler artmış ve Galiçya bölgesi, 1936 yılında özerklik kazanmıştır. 2020 yılı itibariyle Galiçya’nın en büyük ve en çok ziyaretçi alan kentleri, Vigo, La Coruna, Ourense, Lugo, Pontevedra ve Santiago de Compostela’dır.

Galiçya’da tarih öncesi dönemden bugüne, Dombate, Corveira ve Axeitos dolmenleri gibi çok sayıda taş anıt ulaşmıştır. Galiçya’da; Demir Çağı’ndan itibaren, Barona, Sta ve Tegra gibi çok sayıda tepe kalesi inşa edilmiş, antik Roma mimarisinin gelişmesiyle birlikte ise bazilikalar, Lugo ve Ourense gibi kentler, kent surları, villalar, Roma tapınakları, Roma yolları ve köprülerinin sayısı artmıştır.

Galiçya’nın bugüne ulaşan Orta Çağ mirasının en ilgi çekici mekanları; Pambre, Castro Caldelas, Sobroso, Soutomaior and Monterrey kaleleri ile Avrupa’nın en büyük Romanesk yapıtlarından sayılan, Santiago de Compostela Katedrali, Ourense Katedrali ve Portomarin San Xoan Kilisesi’dir.

Galiçya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Galiçya bölgesinde ziyaret edilebilecek başlıca mekanlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Galiçya Halkları Müzesi
 • Santiago de Compostela Katedrali
 • Camino de Santiago hac yolları
 • Pilgrim Virgin Barok kilisesi
 • Pontevedra San Francisco Kilisesi
 • Pontevedra meydanları ve heykelleri
 • St. Mary Major Bazilikası
 • Herkül Kulesi
 • Lugo Katedrali
 • St. Dominic Kilisesi
 • Lugo kent surları
 • Lugo İnteraktif Tarih Müzesi
 • Vigo tarihi kent merkezi
 • Casco Vello mahallesi
 • Castro Kalesi
 • Naturnova doğa müzesi
 • Vigo Deniz Müzesi
 • Samil plajı
 • Altas halici
 • Baixas halici
 • Ourense Katedrali
 • Marismas de Alba Tabiat Parkı
 • Lourizan Botanik Bahçesi
 • A Coruna tarihi kent merkezi
 • San Anton Kalesi Arkeoloji Müzesi
 • María Pita Meydanı
 • Paseo Maritimo Caddesi
 • Orzan and Riazor plajları

La Coruna’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

La Coruna’da gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.Herkül Kulesi San Anton Kalesi Finisterrae Akvaryumu Picasso Evi Maria Mita Meydanı La Coruna Güzel Sanatlar Müzesi Paseo Maritimo sahil caddesi Orzan plajı Riazor plajı

Madrid İspanya’da Nerededir?

İspanya’nın başkenti Madrid, İber Yarımadasının orta kesiminde ve Manzanares Nehri’nin etrafına kurulmuştur. Madrid’de, kış aylarının soğuk ve yağışlı, yaz aylarının ise kurak ve sıcak geçtiği, karasal akdeniz iklimi özellikleri hakimdir. 3.4 milyonluk nüfusu ile İspanya’nın en büyük ve kalabalık, Avrupa’nın ise ikinci büyük şehri olan Madrid, İspanya’nın politik, ekonomik ve kültürel merkezi konumundadır. Madrid, milli geliri açısından Avrupa Birliği’ndeki en büyük üçüncü kenttir.

Madrid’de yerleşik bir yerleşimin varlığına ilişkin ilk tarihi belge 9. yüzyıla aittir. 11. yüzyılın başlarında Hıristiyanlar tarafından fethedilen Madrid, geç Orta Çağ’da Kastilya Krallığı’na bağlı bir kasaba olarak gelişmiştir. Madrid’in idari merkez olarak gelişimi ve nüfus artışı, İspanyol Monarşisi’ne bağlı mahkemenin 1561 yılında şehre yerleştirilmesiyle başlamıştır

Kraliyet Sarayı’nın varlığı ile birlikte, İspanya’nın önde gelen sanatçı ve yazarlarının çoğu, 17. yüzyılda hızlı bir gelişme gösteren Madrid’e gelmiştir. Madrid, 18. yüzyıl boyunca ve 19. yüzyılların başlarına dek İspanya Krallığı’nın başkenti olarak gelişmeye devam etmiştir. Javier de Burgos tarafından, 1833 yılında tasarlanan İspanya idari reformları ile birlikte Madrid, liberal İspanya devletinin başkenti olmuş ve 19. yüzyıl boyunca, yeni kentsel altyapı çalışmaları ile gelişmeye devam etmiştir. 1931 yılında İspanya Monarşisi yıkılmış, yeni İspanya Cumhuriyeti kurulmuş ve Madrid yeni bir kentleşme dönemine girmiştir.

Madrid’in simge yapıları ve alanları arasında; Plaza Mayor, Madrid Kraliyet Sarayı, Opera Binası ile Kraliyet Tiyatrosu, Buen Retiro Parkı, Ulusal Kütüphane ve Cibeles Sarayı ile çeşmesi bulunmaktadır. Meşhur Paseo del Prado bulvarı boyunca sıralanan 3 müze; Prado Müzesi, Reina Sofia Müzesi ve Thyssen-Bornemisza Müzesi, Madrid’in Altın Sanat Üçgeni olarak adlandırılmaktadır ve Avrupalı ziyaretçiler tarafından en çok ziyaret edilen alanların başında gelmektedir.

Madrid, kişi başına düşen en fazla ağaç ve yeşil alana sahip Avrupa şehri olarak kaydedilmiştir ve kişi başına düşen 16 metrekarelik yeşil alan oranı ile, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen, kişi başına 10 metrekarelik yeşil alan standardının üzerine çıkmıştır. Madrid’in, en büyük doğal alanları arasında; El Retiro Parkı, Madrid Kraliyet Botanik Bahçesi, Monte de El Pardo Korusu ve Casa de Campo Korusu bulunmaktadır.

San İsidro Labrador şenlikleri, Madrilena LGBT Onur Yürüyüşü ve Madrid Karnavalı, Madrid’de her yıl düzenlenen ve kente yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda ziyaretçi çeken, en önemli etkinliklerdir.

Madrid’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Madrid’de gezilebilecek başlıca mekanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Plaza Mayor Meydanı
 • Puerta del Sol Meydanı
 • Madrid Kraliyet Sarayı
 • Almudena Katedrali
 • Opera Binası ve Kraliyet Tiyatrosu
 • Ulusal Kütüphane
 • Kibele Sarayı ve çeşmesi
 • Madrid Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Prado Müzesi
 • Reina Sofia Müzesi
 • Thyssen-Bornemisza Müzesi
 • Sorolla evi ve müzesi
 • San Miguel pazarı
 • Alcala Kapısı
 • Debod Tapınağı
 • Bernabeu Stadyumu
 • El Retiro Parkı
 • Madrid Rio Parkı
 • Madrid Kraliyet Botanik Bahçesi
 • Monte de El Pardo Korusu
 • Casa de Campo Korusu

Madrid’de bulunan müzeler arasında, İspanya Madrid Şehir Müzesi heykel koleksiyonu ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Toledo, Nerededir?

İber Yarımadasının merkezinde, Tagus Nehri kıyısında bir tepe üzerine kurulmuş olan Toledo, sanatsal ve mimari eserlerinin çeşitliliği ile İspanya’nın popüler destinasyonlarından biridir. 2018 yılı itibariyle, nüfusu 84.282 olan Toledo’da, kış aylarının serin, yaz aylarının ise sıcak ve kurak geçtiği, karasal bir iklim hakimdir.

Tarihte ilk kez Romalı tarihçi Livy tarafından adından bahsedilen Toledo’da, Roma İmparatorluğu döneminden bugüne ulaşan; kent surları, hamamlar, yeraltı geçitleri ve Roma köprüsü gibi yapılar bulunmaktadır. Tarihinin büyük bir kısmında güçlü bir başpiskoposluk merkezi olan Toledo, Roma İmparatorluğu’nun çöküşünden sonra, 542 ve 725 yılları arasında Vizigot Krallığı’nın başkenti olmuş, daha sonra İslam Endülüs devletinin kontrolüne geçmiştir.

1085 yılında Hristiyanlar tarafından kontrol edilmeye başlayan Toledo, aralıklı olarak Kastilya’nın başkenti olmuş ve kentsel alanda gelişmeye başlamıştır. 16. yüzyıldan itibaren nüfusu artan Toledo, ipek üretiminde bölgenin en önemli merkezi haline gelmiştir. 20. yüzyılın sonlarında, Toledo, Castilla-La Mancha’nın özerk topluluğunun fiili başkenti olmuştur.

Toledo, kapsamlı anıtsal ve kültürel mirası ile 1986 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilmiştir. Üç kültürün şehri olarak adlandırılan Toledo’da, Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler yüzyıllar boyunca bir arada yaşamış ve günümüze katedraller, camiler ve sinagogları içeren anıtsal inanç yapılarını bırakmışlardır. İspanya’nın ilgi çekici şehirlerinden biri olan Toledo’da; Kraliyet Sarayı, Toledo Katedrali, Zordocover Meydanı, Ayuntamiento Meydanı, El Greco Müzesi, Santo Tome Kilisesi ve Toledo yeraltı kenti en çok ziyaret edilen yerler arasındadır.

Toledo milattan önce 500 yılından bu yana, geleneksel bir çelik işleme ve kılıç yapım merkezidir ve günümüzde hala Toledo’da bulunan birçok atölye; sinema sektöründe kullanılmak üzere tarihi ve modern kılıçlar ile Orta Çağ zırhlarının üretimine devam etmekte ve yurtdışına satışını yapmaktadır.

Toledo’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Toledo’da gezilebilecek başlıca mekanlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Toledo Katedrali
 • Toledo Köprüsü
 • Alcazar Kalesi
 • Toledo Askeri Müzesi
 • Victorio Macho Müzesi
 • Toledo Kraliyet Vakfı Müzesi
 • Sefarad Müzesi
 • Tajo Nehri yürüyüş yolu
 • Kraliyet Silah Fabrikası
 • Toledo kılıç ustaları atölyeleri
 • Toledo Modern ve Çağdaş Sanat Merkezi
 • San Juan de los Reyes Manastırı
 • El Greco Müzesi
 • Santo Tome Kilisesi
 • El Transito Sinagogu
 • Santa María La Blanca Sinagogu
 • Cristo de la Luz Camisi
 • Toledo yeraltı şehri
 • Burujon kanyonları
 • Cabaneros Ulusal Parkı

Endülüs Nerededir?

Endülüs, İspanya Yarımadası’nın en güneyinde, İspanya’nın en kalabalık ve en büyük ikinci özerk topluluğunun bulunduğu bölgedir. Endülüs bölgesi; Almeria, Cadiz, Cordoba, Granada, Huelva, Jaen, Malaga ve Sevilla olarak sekiz idari bölgeye ayrılmıştır ve bölgesel başkent Sevilla’dır. Hem Akdeniz hem de Atlantik kıyı şeridine sahip tek Avrupa bölgesi olan Endülüs coğrafyası; Sierra Morena ve Baetic dağ sıralarını içermektedir ve Avrupa’nın en sıcak hava ortalamalarına sahip bölgesidir. Endülüs bölgesinin toplam nüfusu, 2016 yılı itibariyle 8.388.107’dir.

Endülüs’te, bölgesel konum ve coğrafyanın çeşitliliği ile bağlantılı olarak, çok kültürlü bir mimariye, mutfak kültürüne ve sosyal yapıya sahip olan şehirler ve kasabalar bulunmaktadır. Endülüs bölgesinin; geleneksel festivaller, flamenko müziği ve dansı, tapas ve yerel likör çeşitlerini içeren bir kutlama kültürüne ev sahipliği yapmaktadır.

Endülüs bölgesinin tarihsel sürecinde; İberler, Fenikeliler, Kartacalılar, Yunanlılar, Romalılar, Vizigotlar, Bizanslılar, Kuzey Afrika Berberileri, Yahudiler, Romanlar ve Arap Emevileri bölgede etkili olmuş ve Endülüs kültürünü şekillendirmiştir. 8. ve 9. yüzyıllarda, İslamiyetin altın çağı boyunca, Cordoba, Konstantinopolis’i geçerek Avrupa’nın en büyük şehri, Endülüs İslam emevi Halifeliğinin başkenti ve dünyanın önde gelen bir eğitim ve öğrenim merkezi haline gelmiştir. 13. yüzyılda, Kastilya Krallığı’na bağlanan Endülüs bölgesinde Hristiyanlık yayılmaya başlamıştır.

1492 yılında, Kristof Kolomb’un Endülüs’ün Huelva şehrinden ayrılarak, Orta Çağ’ı sona erdiren ve modern çağın başlamasına neden olan ilk seferi sonucunda, Amerika keşfedilmiş ve ilerleyen yıllarda çok sayıda Kastilyalı yeni keşif seferlerine katılarak, Endülüs’ün yeni dünyanın keşfinde esas rolü oynamasını sağlamıştır. İspanya ve Amerika arasında, üç yüz yıldan uzun süren temaslar ve denizcilik ticareti, Endülüs’ün Sevilla ve Cadiz limanları üzerinden gerçekleştirilmiştir ve Endülüs, 15. yüzyıldan itibaren, İspanya’nın en zengin ve Avrupa’yı etkileyen bölgesi haline gelmiştir.

Endülüs bölgesinin kültür mirası, bir kısmı UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan çok sayıda yapı ve alanı içermektedir. Endülüs’te ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken yerler arasında; Elhamra Sarayı, Generalife bahçeleri, Orta Çağ Albaicin mahallesi, Cordoba Ulu Camii, Sevilla Katedrali, Alcazar Sarayı bulunmaktadır. Paskalya Haftası, Cadiz Karnavalı, Huelva Rocio hac etkinliği ve Sevilla Nisan Fuarı gibi etkinlikler, Endülüs bölgesinin, İspanyol ve Avrupalı ziyaretçiler arasında ilgi çeken aktiviteleridir.

Flamenko ve boğa güreşleri gibi, dünyada İspanyol kültürüne ait sayılan birçok öğenin kökleri, Endülüs bölgesinde doğmuş ve gelişmiştir. Endülüs bölgesinin zengin mutfak kültüründe öne çıkan lezzetlerin başında; saf zeytinyağı, Cordoba ve Cadiz likörleri, Malaga’nın balık yemekleri ile Huelva jambonu gelmektedir ve bölgeyi ziyaret eden turistler için Endülüs gastronomi turları düzenlenmektedir.

Endülüs’te; Costa del Sol, Costa de la Luz ve Almeria plajları ile Jaen ve çevresinde bulunan zeytinlikler gibi, zengin bir doğal alan çeşitliliği ve Dünya Miras Alanı ilan edilen Donana Milli Parkı ve Sierra Nevada kayak merkezi gibi destinasyonlarda farklı aktivite olanakları bulunmaktadır.

İspanya Endülüs’te Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Endülüs bölgesinde gezilebilecek başlıca yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Elhamra Sarayı
 • Alcazar Sarayı
 • Generalife bahçeleri
 • Ronda tarihi kenti
 • Albaicin mahallesi
 • Sevilla Katedrali
 • Azcalba Kalesi
 • Gibralfaro Kalesi
 • Seville kent merkezi
 • Granada tarihi kenti
 • Hint Adaları Müzesi
 • Baeza tarihi kent merkezi
 • Ubeda tarihi kent merkezi
 • Cordoba Ulu Camii
 • Cadiz Katedrali
 • Endülüs Modern Sanat Merkezi
 • Malaga Picasso Müzesi
 • Marbella kasabası
 • Costa del Sol plajı
 • Costa de la Luz plajı
 • Almeria plajları
 • Donana Milli Parkı
 • Sierra Nevada kayak merkezi

İspanya’da Endülüs Şehirleri Hangileridir?

İspanya’nın Endülüs bölgesinde bulunan şehirler aşağıda sıralanmıştır.

 • Almeria
 • Cadi
 • Cordoba
 • Granada
 • Huelva
 • Jaen
 • Malaga
 • Seville
Sevilla’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Sevilla’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Alcazar Sarayı
 • Seville Katedrali
 • Giralda
 • Seville tarihi kent merkezi
 • Metropol Parasol
 • Maestranza Arenası
 • Pilatos Evi
 • Santa Cruz mahallesi
 • İspanya Meydanı
 • Altın Kule
 • María Luisa Parkı
Sevilla Meydanı Nerededir?

Sevilla Meydanı, yaygın adıyla İspanya Meydanı, İspanya’da, Endülüs Özerk Topluluğu’na bağlı Sevilla şehrindeki Maria Luisa Parkı’nda bulunmaktadır.

Granada’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Granada’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Elhamra Sarayı
 • Alcazaba Kalesi
 • Bib-Rambla Meydanı
 • Granada Manastırı
 • Granada Katedrali
 • San Jeronimo Manastırı
 • Granada Bilim Parkı
 • Sacromonte Roman mahallesi
 • Darro Nehri ve Darro sokağı
 • San Juan de Dios Bazilikası
 • Albayzin Arap mahallesi
 • Aziz Nikolas seyir tepesi
 • Nazaries Sarayı
 • Generalife bahçeleri
 • Carmen de los Martires bahçeleri
Alhambra Sarayı Granada Nerededir?

İspanya’nın Endülüs bölgesinde, Granada kentinde bulunan Elhamra; yapılar, avlular ve bahçelerden oluşan bir saray ve kale kompleksidir ve dünyanın en ünlü anıtlarından ve İspanya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 1870 yılında Ulusal Anıt statüsü verilen Elhamra Saray Kompleksi, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Elhamra, milattan sonra 889 yılında, antik Roma surlarının kalıntıları üzerine küçük bir kale olarak inşa edilmiş, 11. yüzyılda yeniden inşa edilmiş ve 14. yüzyılda Arap Nasrid hanedanı tarafından inşası tamamlanmış ve 1333 yılında Granada Sultanı I. Yusuf tarafından kraliyet sarayına dönüştürülmüştür.

14. yüzyıldan itibaren, batıdaki Müslüman dünyasının en büyük siyasi ve aristokrasi merkezi olan İspanya Elhamra Sarayı, saray binaları, dikdörtgen avluları ve çok sayıda çeşmenin yanı sıra, hükümdarlar ve hizmetçileri için yaşam alanı olarak hizmet veren Nasrid binalarından oluşmaktadır. Elhamra kompleksinde bulunan yapıların başında; en eski yapı olan Alcazaba Kalesi, Elhamra’nın en güzel manzaralarından birini sunan La Vela Kulesi ve çeşmeleriyle ünlü Aslanlı avlu gelmektedir.

Ronda’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Ronda’da gidilebilecek başlıca yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Puente Nuevo Köprüsü
 • El Ciudad mahallesi
 • Ronda Arenası
 • Almocabar kent kapısı
 • Exijara kent kapısı
 • Espiritu Santo Kilisesi
 • Ronda Ulu Camii
 • Arap Hamamları
 • Ronda Arkeoloji Müzesi
 • Mondragon Sarayı
 • Moor Sarayı
 • Ronda Av Müzesi
 • Lara Müzesi
 • Sierra de las Nieves Tabiat Parkı

Ronda İspanya gezilecek noktalar arasında, Ernest Hemingway, Orson Welles ve Rainer Maria Rilke gibi, dünyaca ünlü yazar ve sanatçıların yaşadığı mekanlar bulunmaktadır.

İspanya Malaga’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Malaga’da gezilebilecek başlıca mekanlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Malaga Katedrali
 • Alcazaba Kalesi
 • Gibralfaro Kalesi
 • Roma tiyatrosu
 • Atarazanas çarşısı
 • Soho mahallesi
 • Pedregalejo mahallesi
 • Picasso Evi ve Müzesi
 • Carmen Thyssen Müzesi
 • La Malagueta kent plajı
 • La Farola deniz feneri
 • Marques de Larios Caddesi
 • Parque de Málaga Parkı
Kral Yolu İspanya’da Nerededir?

Kral Yolu, İspanya’nın Malaga bölgesinde, El Chorro kasabasına yakın bir konumda bulunmaktadır ve dar ve yüksek bir vadinin, dik duvarları boyunca ilerleyen, yaklaşık 7.7 kilometre boyunca ve Guadalhorce Nehri’nin 100 metre üzerinde ilerleyen bir yürüyüş yoludur. Alora, Antequera ve Ardales arasındaki kayalıklar üzerine inşa edilen Kral Yolu, dünyanın en ürkütücü yolu olarak bilinmektedir.

1901 ve 1905 yılları arasında, yörede bulunan hidroelektrik santrali işçilerinin kullanımı için inşa edilen yol, 1921 yılında Kral 13. Alfonso’nun geçmesinden sonra Kral Yolu olarak anılmaya başlamıştır. Onarım için uzun süre kapalı tutulan Kral Yolu, 2015 yılında yeniden ziyarete açılmıştır.

Cadiz’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Cadiz’de gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Cadiz tarihi kent merkezi
 • Cadiz Katedrali
 • Cadiz Müzesi
 • San Antonio Meydanı
 • Mina Meydanı
 • Candelaria Meydanı
 • San Juan de Dios Meydanı
 • İspanyol Meydanı
 • San Antonio Kilisesi
 • Santiago Kilisesi
 • San Francisco Kilisesi
 • San Sebastian Kalesi
 • Santa Catalina Kalesi
 • Cadiz Roma tiyatrosu
 • Kongre Sarayı
 • Cadiz Limanı
 • Tavira Kulesi
 • La Pepa Köprüsü
 • Sanlucar de Barrameda Plajı
 • La Caleta Plajı
 • Victoria Plajı
 • Donana Milli Parkı
 • Cadiz beyaz köyler rotası
 • Marco de Jerez üzüm bağları
Huelva İspanya’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

İspanya’nın Huelva kentinde gezilebilecek başlıca yerler aşağıda sıralanmıştır.

 • Huelva tarihi kent merkezi
 • Rahibeler Meydanı
 • La Merced Katedrali
 • La Rabida Manastırı
 • San Pedro Kilisesi
 • Punta del Sebo
 • Keşifler Anıtı
 • El Conquero seyir tepesi
 • Nuestra Señora de la Cinta tapınağı
 • Reina Victoria madenci mahallesi
 • Tarihi maden rıhtımı
 • Colon Evi
 • Huelva Bölge Müzesi
 • Punta Umbría Plajı
 • Isla Cristina Plajı
 • Matalascanas Plajı
 • Donana Milli Parkı

Valencia İspanya ‘da Nerededir?

Valencia, İspanya’nın doğu kıyısında ve Turia Nehri kenarına kurulmuş bir İspanyol şehridir. Valencia özerk topluluğunun başkenti ve kentsel nüfusu 801.456 olan Valencia, İspanya’nın üçüncü büyük şehridir. Akdeniz’in batı kesiminde, Valensiya Körfezi’ne bakan Valencia, Turia Nehri’nin alt kısmında oluşan alüvyal araziler üzerinde yer almaktadır ve kış mevsiminin ılıman, yaz mevsiminin ise sıcak ve kuru geçtiği, subtropikal bir Akdeniz iklimine sahiptir.

Valencia, milattan önce 138 yılında konsül Decimus Junius Brutus Callaicus tarafından bir Roma kolonisi olarak kurulmuş; milattan sonra 714 yılında ise Faslı ve Arap Moors güçleri şehri işgal ederek kendi dilleri, dinleri ve geleneklerini Valencia’ya getirmiş; kentte gelişmiş sulama sistemleri kurarak, tarımı geliştirmişlerdir. 1238 yılında, Hristiyan Aragon Kralı I. James, Valencia’yı fethetmiştir ve Valencia Krallığı’nı kurmuştur.

19. yüzyılın başlarında, İspanya’nın başkenti olan Valencia; İspanya İç Savaşı sırasında, geçici olarak, İkinci İspanya Cumhuriyeti’nin başkenti olarak hizmet etmiş ve 31 Ekim 1937’ye kadar hükümete ev sahipliği yapmıştır.

Valencia tarihi kent merkezi, yaklaşık 169 hektarlık alanı ile İspanya’nın en büyük merkezlerinden biridir. Valensiya İspanya kentleri arasında, sahip olduğu mimari eserler, Valencia Katedrali, Orta Çağ kiliseleri, meydanlar, bahçeler ve müzeler ile öne çıkmaktadır. Köklü ve zengin tarihi ile bağlantılı olarak, Valensiya’da, 1965 yılında İspanya’nın ulusal turistik şenliği ve 2016 yılında UNESCO tarafından dünya somut olmayan kültür mirası ilan edilen Fallas gibi, çok sayıda kutlama geleneği bulunmaktadır.

Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Araştırma Ağı tarafından, küresel bir şehir olarak derecelendirilen Valencia, 2009 yılında, en hızlı gelişen 29. Avrupa şehri seçilmiştir. Valensiya Limanı, Akdeniz’in en yoğun ve Avrupa’nın en yoğun 5. konteyner limanıdır. 2021 yılı Ekim ayında Valensiya; Bordeaux, Kopenhag, Dublin, Floransa, Ljubljana ve Palma de Mallorca ile birlikte, Avrupa Komisyonu’nun 2022 Avrupa Akıllı Turizm Başkenti ödülü için kısa listeye alınmıştır.

Valencia’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Valencia’da gezilebilecek başlıca mekanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Valencia Katedrali
 • Belediye Binası Meydanı
 • Valencia Modern Sanatlar Enstitüsü
 • Valencia Merkez Çarşısı
 • İpek Borsası pazarı
 • Sant Joan del Mercat Kilisesi
 • Santa Catalina Kilisesi ve yangın kulesi
 • El Miguelete Kulesi
 • Valencia Bölgesel Hükümet Sarayı
 • Palau de la Musica oditoryumu
 • Sanat ve Bilim Şehri kompleksi
 • Turia Nehri ve bahçeleri
 • Valencia Ulusal Bilim Müzesi
 • Valencia Tarih Öncesi Müzesi
 • Falles Müzesi
 • Valencia Tarih Müzesi
 • Boğa Güreşleri Müzesi
 • Gonzalez Marti Ulusal Seramik ve Dekoratif Sanatlar Müzesi
 • Albufera Tabiat Parkı

Cartagena İspanya’da Nerededir?

İber Yarımadası’nın güneydoğusunda bulunan Cartagena, İspanya’nın Murcia Bölgesinde ve Akdeniz kıyısında kurulmuş, büyük bir deniz kentidir. 2018 yılı itibariyle, bölgenin ikinci en büyük kenti olan Cartagena’nın kentsel alan nüfusu 213.943’tür. İçerisinden su yollarının geçtiği bir coğrafyada bulunan Cartegena’da sıcak ve yarı kurak Akdeniz iklimi özellikleri hakimdir.

Cartagena, milattan önce 227 yılında, yeni şehir anlamına gelen Qart Hadasht adı ile kurulmuştur ve Roma İmparatorluğu döneminde, Carthago Nova (Yeni Kartaca) adı ile, Carthaginensis eyaletinin başkenti olmuş ve en parlak dönemini yaşamıştır. Cartagena, Emevilerin İspanya topraklarını işgal ettiği dönemde, Arapça adı Qartayannat al-Halfa olmuş ve bölgenin en önemli şehirlerinden biri haline gelmiştir.

Kentin tarihi boyunca, Batı Akdeniz’deki en önemli savunma limanlardan biri olan Cartagena, 18. yüzyıldan bu yana, İspanyol Donanması Akdeniz Denizcilik Departmanı’nın ana üssü olarak hizmet vermiştir. Cartagena, bugün İspanya’nın ana askeri limanıdır ve büyük bir donanma tersanesine ev sahipliği yapmaktadır.

Cartagena, Akdeniz kıyısındaki stratejik konumu sayesinde, sanat ve kültür mirasına damgasını vurmuş birçok medeniyet tarafından iskan edilmiştir. Catagena’da; İber Yarımadası’nın en büyük ikinci tiyatrosu olan Roma tiyatrosu gibi çok sayıda simge yapı ile; Merida, Fenike, Roma, Bizans ve Mağribi dönemlerinin yoğun olarak rastlanan izleri ve 20. yüzyılın başlarından itibaren yükselen burjuvazinin etkileri ile inşa edilen çok sayıda Art Nouveau binasını içeren, sanatsal açıdan güçlü bir kültür mirası bugüne ulaşmıştır.

Cartagena yat limanının kıyıları boyunca uzanan ve 18. yüzyılda inşa edilen Muralla del Mar deniz surları; Cartagenalı mucit Isaac Peral’in inşa ettiği denizaltı prototipi ve Ulusal Sualtı Arkeoloji Müzesi, antik çağlardan itibaren Cartagena’nın ticaret ve denizcilikteki konumunu ortaya koyan ve turistler tarafından ilgiyle karşılanan mekanlardır.

Cartagena, İspanya Turizm Kalitesi Enstitüsü tarafından “Q for Quality” sertifikasına sahip en fazla plaja sahip İspanyol şehri olarak seçilmiştir. Cartagena’da bulunan ve ziyaretçilerin tercih ettiği başlıca plajlar; Cala Cortina, Islas Menores, Playa Honda, Mar de Cristal, Cala del Pino, Cavanna, Barco Perdido, El Galua, Levante ve La Gola plajlarıdır.

Cartagena’da Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Cartagena’da gezilebilecek başlıca mekanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Cartagena Ulusal Sualtı Arkeoloji Müzesi
 • Isaac Peral denizaltı prototipi
 • Cartagena deniz surları
 • Cartagena Belediye Binası
 • Ayuntamiento Meydanı ve Calle Mayor binası
 • Cervantes Evi
 • Cartagena Katedrali
 • Carthago Nova Roma tiyatrosu
 • Roma Tiyatrosu Müzesi
 • El Molinete arkeolojik alanı
 • Moreria Baja revakları
 • Cartagena Bizans Duvarı
 • Casa Fortuna
 • Torres Parkı
 • Concepcion Kalesi
 • Navidad Kalesi
 • Cartagena Cephanelik binası
 • Akdeniz Savunma Mimarisi Ziyaretçi Merkezi
 • Cartagena İç Savaş Müzesi
 • Bölgesel Modern Sanat Müzesi
 • Santa Lucia balıkçı mahallesi

İspanya’da Gece Hayatı Nasıldır?

İspanya’nın gece hayatı, hem İspanyollar hem de turistler için çok sayıda seçenek sunmaktadır ve dünyanın en canlı gece hayatı ortamlarından biri sayılmaktadır. Madrid ve Barselona gibi büyük şehirlerde, çok sayıda bar, diskotek ve gece kulübü bulunmaktadır. İbiza ve Mayorka gibi Balear Adaları ile Endülüs, Malaga ve Costa del Sol bölgeleri, İspanya’nın popüler parti ve yazlık tatil destinasyonlarıdır.

Geleneksel Flamenko müziği ve dansı, İspanya eğlence kültürü denince akla gelen en meşhur öğedir ve ülkenin her bölgesinde düzenlenen turistik turların ana temalarından biridir. Flamenko, 2010 yılında UNESCO tarafından, insanlığın sözlü ve somut olmayan mirasının başyapıtlarından biri ilan edilmiştir.

İspanya Otelleri ve Fiyatları Nasıldır?

İspanya şehirlerinde hizmet veren otellerin ortalama fiyatları ve konaklama seçenekleri aşağıda verilmiştir.

 • Madrid: Madrid’de, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 102 ile 170 Dolar arasında değişmektedir. Madrid’in yaz mevsiminde, konaklama açısından en ekonomik ay Ağustos ve ortalama gecelik fiyat 139 Dolar olarak kaydedilmiştir. Madrid’de 4 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı 191 Dolar, 5 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı ise 417 Dolar’dır ve kiralık tatil dairelerinin gecelik fiyatı 140 ile 320 Dolar arasında değişmektedir.
 • Barselona: Barselona’da, konaklama açısından en ekonomik ay Ocak ve yıl boyunca ortalama gecelik İspanya Barcelona hotel fiyatı 176 Dolar olarak kaydedilmiştir. Barselona’da, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 126 ile 222 Dolar arasında değişmektedir. Barselona’da, 4 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı 196 Dolar, 5 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı ise 331 Dolar’dır ve kiralık tatil dairelerinin gecelik fiyatı 210 ile 510 Dolar arasında değişmektedir.
 • Valencia: Valencia’da, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 80 ile 178 Dolar arasında değişmektedir. Valencia’da, konaklama açısından en ekonomik ay Aralıktır ve ortalama gecelik otel fiyatı 113 Dolar’dır. Valencia’da, kiralık tatil dairelerinin gecelik fiyatı 170 ile 420 Dolar arasında değişmektedir.
 • Cadiz: Endülüs bölgesinde bulunan Cadiz’de, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 49 ile 174 Dolar arasında değişmektedir ve konaklama seçeneklerinin en ucuz olduğu zaman Nisan ayıdır. Cadiz’de yıl boyunca kaydedilen ortalama gecelik otel fiyatı 99 Dolar’dır.
 • Seville: Seville kentinde, konaklama bakımından en ekonomik ay Temmuz ve ortalama gecelik otel fiyatı 146 Dolar’dır. Seville’de, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 36 ile 269 Dolar arasında değişmektedir; 4 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı 234 Dolar, 5 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı ise 243 Dolar’dır.
 • Toledo: Toledo’da, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 54 ile 188 Dolar arasında değişmektedir. Toledo’da, konaklama açısından en ekonomik ay Mart ve yıl boyunca ortalama gecelik otel fiyatı 96 Dolar olarak kaydedilmiştir.
 • Granada: Granada’da, konaklama açısından en ekonomik ay Temmuzdur ve ortalama gecelik otel fiyatı 123 Dolar’dır. Granada’da, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 69 ile 347 Dolar arasında değişmektedir.
 • Palma: Mayorka adasında bulunan Palma’da, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik fiyatları, 95 ile 287 Dolar arasında değişmektedir ve 4 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı 158 Dolar, 5 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı ise 306 Dolar’dır. Palma’nın konaklama seçenekleri açısından en ekonomik ayı Ocak ve yıl boyunca ortalama gecelik otel fiyatı 161 Dolar’dır.
 • Malaga: Malaga’nın konaklama açısından en ucuz ayı Mart, en pahalı ayı Nisan ve yıl boyu ortalama otel fiyatı gecelik 134 Dolar’dır. Malaga’da, 3 yıldızlı bir otelin, iki kişi için gecelik oda fiyatları, 77 ile 426 Dolar arasında değişmektedir ve 4 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı 161 Dolar, 5 yıldızlı bir otelin gecelik ortalama fiyatı ise 200 Dolar’dır.

İspanya’da Hangi Dili Konuşulur?

Çok dilli bir ülke olan İspanya’da, İspanyol Anayasası’nda belirtildiği üzere, resmi olarak konuşulan diller; İspanyolca, Katalanca, Baskça, Galiçyaca ve Valensiyaca’dır.

İspanya’da İngilizce Konuşma Oranı Nedir?

Avrupa Birliği İstatistik Ajansı EUROSTAT verilerine göre 2016 yılında, İspanya’da İngilizce konuşabilme oranının, ülke genelinde düşük seviyelerde olduğu, 25- 34 arası yaş grubunda ise %66 olduğu kaydedilmiştir.

EUROSTAT’ın 2019 yılı İngilizce Yeterlilik Endeksi raporuna göre İspanya, İngilizce dili yeterliliği konusunda, 33 Avrupa ülkesi arasında 25. sırada yer almaktadır. Madrid ve Barselona’da, İngilizce konuşma oranlarını yükseltmek amacıyla hizmet veren İspanya dil okulu sayısı son yıllarda artmaktadır.

İspanya’dan Hediye Ne İstenir?

İspanya’yı ziyaret eden turistler tarafından, İspanya’ya özgü ve en çok tercih edilen hediyelik eşyalar aşağıda sıralanmıştır.

 • İspanyol şarabı
 • Endülüs zeytinyağı
 • İber jambonu
 • İspanyol şekerlemeleri
 • Deri şarap tulumu
 • Mayorka incileri
 • İbicenco elbiseleri
 • İşlemeli ipek Flamenko şalları
 • Kaşmir Ezcaray battaniyeleri
 • El yapımı Damascene takıları
 • Talavera seramikleri
 • Sargadelos porselenleri
 • Lanzarote palmiye ağacı sepetleri
 • Kanarya adaları timples gitarı

İspanya’dan ne hediye getirilir diye düşünen ziyaretçilerin alabileceği geleneksel ürünler; genellikle kent ve kasabaların, İspanya’da alışveriş için en çok seçeneği sunan bölgelerinde bulunabilmekte; aynı zamanda Balear ve Kanarya adalarında, çeşitli zanaat ve yerel mutfak ürünleri tezgahlarının bulunduğu, Teguise, Arrecife, Haria ve Tinajo pazarları gibi, çiftçi ve el sanatları pazarları kurulmaktadır.

İspanya’ya Turist Olarak Gitmek için Ne Gereklidir?

İspanya’ya turist olarak gitmek için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’ya turist olarak gitmek için turist vizesi alınmalıdır.
 • İspanya turist vizesi için; pasaport, biyometrik fotoğraf, banka hesap dökümü, Schengen vizesi başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, uçak rezervasyonu ve otel rezervasyonu gibi evrakların hazırlanması ve aracı kurumdan randevu alınması gerekmektedir.
 • Randevu tarihinde, başvuru merkezine şahsen gidilmesi, 97 Dolar olan vize başvuru ücretinin ödenmesi ve hazırlanan evrakların beyan edilerek başvuru işleminin tamamlanması gerekmektedir.

İspanya’ya, 6 ay içerisinde en fazla 90 gün süre için yapılacak turistik amaçlı seyahatlerde, kısa dönemli (C tipi) İspanya turistik vize alınması gerekmektedir.

İspanya’ya Vize Var Mı?

Diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi olan Türk vatandaşları; İspanya’ya 90 günden kısa süreli gerçekleştirecekleri seyahatler için vize zorunluluğundan muaf tutulmaktadır ve 90 günden uzun sürecek seyahatler için, D tipi İspanya ulusal vizesinin alınması gerekmektedir.

İspanya’ya gidecek olan, umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin, pasaportlarında geçerli bir Schengen vizesi bulunmaması durumunda, İspanya vizesi almaları gerekmektedir. Türkiye’den yapılan kısa süreli (C tipi) İspanya vizesi başvuru işlemleri için, BLS İspanya vize başvuru merkezi danışmanlık hizmeti vermektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: