İspanya'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

İspanya'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

İspanya Krallığı, İber Yarımadası içinde yer alan ve Anayasal Parlamenter Monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Başkenti Madrid olan İspanya, kuzeyde Fransa ve Andorra, batıda Portekiz, güneyde Cebelitarık ve denizaşırı olarak Fas olmak üzere 5 sınır komşusuna sahiptir. İspanya, 46.776.866 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Dünya Haritasında İspanya’nın Yeri Neresidir?

Dünya haritasında İspanya, Güneybatı Avrupa’da yer almaktadır. Ana karası güney ve doğuda Akdeniz ile çevriliyken, batı ve doğu kısmı Atlantik Okyanusu ile kaplıdır. Kuzeyde Pireneler Sıradağları ile sınırlarını Fransa’dan ayıran İspanya, güneyde Betik Dağları ve kuzeybatıda Kantabria Dağları ile çevrilidir. Kuzeydoğu ve kuzeybatı sınırları gür ormanlar ile kaplıyken geri kalan sınırlarda ormanlık alan seyrek olarak görülmektedir.

İspanya nerede haritada sorusunun cevabı ise batıda Portekiz’e 543 km iken güneyde Fas’a 1328 km, kuzeyde Fransa’ya 1011 km şeklindedir.

İspanya Koordinatları Nedir?

İspanya’nın koordinatları 40.4637° K, 3.7492° B şeklindedir.

İspanya Komşu Ülkeleri Nelerdir?

İspanya’nın sınır komşuları olan ülkeler kuzeyde Fransa ve Andorra, güneyde Fas ve Cebelitarık, batıda Portekiz şeklindedir.

İspanya’nın Sınırları ve Sınır Uzunlukları Nasıldır?

İspanya’nın toplam sınır uzunluğu 1916 km’dir. Bu uzunluğun 1213 km’lik büyük bir kısmı Portekiz sınırından oluşurken 656 km Fransa sınırı, Fransa sınırı üzerinde olmak üzere 64 km Andorra sınırı, 1.2 km Cebelitarık sınırı ve 19 km (denizaşırı) Fas sınırı bulunmaktadır.

Fas İspanya Sınırı Neresidir?

Fas-İspanya sınırı İspanya’nın güneyinde 3 ayrı çizgi şeklinde yer almaktadır. İspanya ana karasının Fas ile olan sınırı denizaşırıdır.

İspanya’nın Bulunduğu Kıta Hangisidir?

İspanya, Ceuta ve Melilla isimli iki yerleşim yeri haricinde tamamıyla Avrupa kıtasında bulunan bir ülkedir.

Avrupa’da Yer Alan Ülkeler ile kıyasla İspanya, Güneybatı kısmını kaplamaktadır.

İspanya Yüzölçümü Nedir?

İspanya’nın yüzölçümü 505.990 km²’dir. Yüzölçümlerine göre sıralandığında İspanya 249 ülke arasında 52.’dir. İspanya’nın nüfus yoğunluğu Statista kaynaklarına göre kilometrekare başına 94 kişidir. Bu istatistikler İspanya’yı Batı Avrupa’nın en geniş yüzölçümüne ve en düşük nüfus yoğunluğuna sahip ülkesi yapmaktadır.

İspanya’nın Nüfusu Kaçtır?

İspanya nüfusu 2021 yılı itibari ile 46.776.915 kişiden oluşmaktadır. İspanya, Worldometers kaynaklarına göre Avrupada 6. ve dünyada 30. en yüksek nüfusa sahip ülkedir.

İspanya nüfusu 2015 yılına kadar 5 yılda bir sayılırken, 2015 yılından itibaren yıllık sayıma geçmiştir. Nüfus yaş ortalaması 45 iken, ortalama yaşam süresi 84’tür.

Dünya Bankası kaynaklarına göre İspanya 2020 itibari ile %0,4 oranında bir nüfus artış hızına sahiptir. Bu oran ile gelecek yıllarda çalışabilir nüfusun tehlikeli derecede azalacağını rapor eden Birleşmiş Milletler Nüfus Bürosu, İspanyol yetkililere işçi göçünü teşvik etmek veya azami çalışma yaşını 75’e yükseltmek gibi tavsiyelerde bulunmuştur.

İspanya Zaman Dilimi Nedir?

İspanya, Merkezi Avrupa Yaz Saatini (CEST) kullanmaktadır. İspanya ile birlikte İtalya, Almanya, Belçika gibi ülkelerinde kullandığı Merkezi Avrupa Yaz Saati, 15. Doğu meridyeni merkezlidir.

İspanya ve Türkiye Arasındaki Saat Farkı Kaçtır?

İspanya ve Türkiye arasındaki saat farkı yıl içinde 1 veya 0 olmak üzere değişmektedir.

İspanya’da, saatler 28 Mart’ta 1 saat ileri ve 31 Ekim’de 1 saat geri alınmaktadır. Dolayısıyla İspanya ve Türkiye arasındaki saat farkı yaz boyunca 1 iken, kış aylarında saat farkı bulunmamaktadır.

İspanya saat farkı Türkiye ile ilişkilerde, yılın yarısı boyunca arada zaman farkı olmaması ve turistik sezonun canlı olmadığı kış sezonunda sadece 1 saat fark olmasından dolayı sorun olarak görülmemektedir.

İspanya Resmi Dili Nedir?

İspanya resmi dili, Britannica ve Vikipedi kaynaklarına göre İspanyolca (Kastilya İspanyolcası) olarak kabul edilmektedir. İspanyolca (Kastilya İspanyolcası) nüfusun %72’lik bir bölümünün ana dilidir.

Balear Adaları ve Katalonya bölgesi Katalancayı, Galiçya bölgesi Galiçyacayı ve Bask bölgesi Baskçayı resmi dil olarak kabul etmektedir ve İspanya devleti tarafından resmi olarak tanınmaktadır.

Meclis, ordu ve mahkeme İspanyolca (Kastilya İspanyolcası) dilini resmi dil olarak kabul etmektedir.

İspanya’da Konuşma Dili Nedir?

İspanya’da en yaygın olarak konuşulan diller aşağıda listelenmiştir.

 • İspanya’da en çok konuşulan diller arasında nüfusun %99’unun konuşması itibari ile İspanyolca (Kastilya İspanyolcası) 1. sıradadır ve ülkenin belirli bazı bölgeleri haricinde günlük konuşma dili olarak kabul edilmektedir.
 • Katalanca, konuşma yaygınlığı olarak 2. sıradadır ve ülkenin kuzeydoğusundaki Katalonya bölgesinde günlük konuşma dili olarak görülmektedir. İspanya’da 4,6 milyon kişinin Katalanca konuşabildiği tahmin edilmektedir.
 • İspanya’nın kuzeybatı kısmında yer alan Galiçya bölgesinde en yaygın dil olan Galiçyaca 3. sıradadır ve yaklaşık 2.6 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır.
 • İspanya’nın kuzey kısmında yer alan Bask bölgesi, yaygın olarak Baskça konuşmaktadır. Yaklaşık 700.000 kişinin Baskça konuştuğu tahmin edilmektedir.

İspanya’da İngilizce Konuşulur Mu?

İspanya halkı Eurobarometer’in 2012 yılındaki araştırmasına göre 10.400.000 kişilik İngilizce konuşan nüfusa sahiptir. Bu sayı toplam nüfusun %22’sine tekabül etmektedir. Daha yeni araştırmalar gözlemlendiğinde El País gazetesinin 2017 yılındaki bir haberine göre bu oran %27’ye yükselmiştir ve artmaya devam etmektedir.

İspanya’da resmi dil İspanyolcadır (Kastilya İspanyolcası) ve devlet dairelerinde İngilizce bilme oranı düşüktür. İspanya mahkemeleri yerel dili konuşmayan insanlar için tercüman sağlama hizmeti vermekte olsada daha küçük ölçekli devlet dairelerinde böyle bir olanak olmadığı için, yerel dili konuşmayan insanların zorluk çekmeleri olasıdır.

Eurostat 2017 istatistiklerine göre İspanya 33 Avrupa ülkesi arasında İngilizce konuşabilen nüfus sıralamasında 25. sıradadır. Yine Eurostat verilerine göre 25 ila 64 yaş arasındaki İspanyol nüfusunun yalnızca %55’i ikinci bir dil bilmektedir.

İspanya Resmi Dairelerde Hangi Dil Konuşulur?

İspanya resmi dairelerinde İspanya içinde bulunulan bölgeye göre varsa bölgenin resmi dili konuşulmaktadır. Resmi dairelerde vatandaşların konuşması veya konuşmaması gereken diller şeklinde sert kurallar bulunmamaktadır.

İspanya Alfabesi Nedir?

İspanyol alfabesi, kuruluş tarihi olan 1978’den beri İspanya’da kullanılan ana alfabedir. Latin alfabesine eklenen bir harf (ñ) ile İspanyol alfabesi olmaktadır ve toplamda 27 harften oluşmaktadır.

2010 yılına kadar İspanyol alfabesi ch ve ll seslerini ayrı birer harf olarak kabul eden 29 harfli bir alfabe iken, 2010 yılında Real Academia Española (TDK’nin İspanyol eşdeğeri konumundadır ve İspanyol dili ile ilgili karar alma yetkisi olan kurumdur.) bu iki harfi alfabeden çıkaran bir reforma imza atarak alfabeyi değiştirmiştir.

İspanya Uluslararası Telefon Alan ve Ülke Kodu Nedir?

İspanya uluslararası telefon kodu +34 şeklindedir. Türkiye’den İspanya’ya bağlı bir telefon numarası aranırken ilk olarak uluslararası telefon kodu +34, daha sonra sonra 9 haneli telefon numarası tuşlanır. İspanya cep telefonu alan kodu başkent Madrid için 91, Barcelona için 93’tür.

İspanya Plakası Nedir?

İspanya plakası beyaz fon üzerine siyah karakterlerden oluşmaktadır. Solundaki mavi şerit üzerinde 12 yıldızdan oluşan Avrupa bayrağının altında ülke belirteci olarak E harfini bulundurmaktadır.

İspanya geçmişte il bazlı 2 sistem kullanmış olmasına rağmen 2000 yılında geçiş yapılan ve ülke genelinde kullanımda olan güncel sistem il bazlı değildir ve 7 karakterden oluşmaktadır.

İlk 4 karakteri 0000 ile 9999 arasında rastgele bir sayı iken kalan 3 karakter BBB den başlayarak sıra ile verilmektedir ve sayaç görevi gören 3 sessiz harften oluşmaktadır. 2019 eylül ayı ile 3 harfli sayaç, LBB ile başlayarak L serisine geçiş yapmıştır. Güncel oran göze alındığında sistemin 2040 yılı dolaylarında sona ermesi tahmin edilmektedir.

İspanya’nın Domain’i Nedir?

İspanya’nın domain uzantısı .es şeklindedir. Bu domaine ait 1.378.067 adet internet sitesi bulunmaktadır.

.es domain sahibi olmak için başvurular internet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yaparken tüzel kişiliğin (personel, profesyonel topluluk, kamu malı) belirtilmesi gerekmektedir. Ayrıca varsa İspanyol kimlik numarası veya şirket kimlik numarası ibrazı gereken şartlar arasındadır.

İspanya’nın Kısaltması Nedir?

İspanya’nın kısaltması ISO standartlarına göre, ES şeklindedir.

İspanya Eyaletleri Hangileridir?

İspanya’da eyalet sistemi yoktur, ancak İspanya şehirler ve özerk bölgeler olarak 2 idari yapıdan oluşmaktadır. İdari açıdan 17 özerk bölge ve 2 özerk şehir bulunmaktadır. 7 özerk bölge aynı zamanda şehir olarak geçmektedir. Her özerk bölge kendi yasalarını uygularken, devlet bu yasaları tanımakta ve kendi yasal düzenlemesinin bir parçası olarak korumaktadır.

İspanya’nın Şehirleri Hangileridir?

İspanya illeri Türkiye’deki il sistemi ile benzer iken, İspanya ilçeleri şehir adı altında geçmektedir.

İspanya’da 50 il içerisinde dağınık olarak 707 şehir bulunmaktadır. İspanya’nın başlıca illeri aşağıda listelenmiştir.

 • Madrid: İspanya’nın başkenti, sanat ve finans merkezidir.
 • Barselona: Katalon özerk topluluğunun başkentidir. Ülkenin Akdeniz’deki ana limanını barındırmaktadır. Kültürel şahsiyeti ve mimari güzellikleri ile ünlüdür.
 • Valensiya: Valensiya özerk topluluğunun başkentidir. Tarihte Valensiya Krallığı’nın başkentliğini yapmıştır.
 • Sevilla: Kültürel bir merkez, Müslüman İspanya’nın çıkış yeri ve İspanya’nın yeni dünyayı keşfinde merkez rolünde olmasından dolayı tarihi birçok değere sahiptir.
 • Zaragoza: Bir sanayi merkezidir ve yıllık yapılan Milli Ticaret Fuarına ev sahipliği yapmaktadır.
 • Malaga: Barselona’dan sonra 2. en büyük Akdeniz limanına sahiptir ve ünlü Malaga tatlı şarabının da aralarında bulunduğu birçok ihracat Malaga üzerinden yapılmaktadır.
 • Murcia: Segura nehri ile ikiye ayrılan Murcia kuzeyde daha muhafazakar ve geleneksel iken güneyde daha modern bir yapıya sahiptir. Nehir etrafındaki ticaret akışının merkezi görevini görmektedir.
 • Bilbao: Nervión nehrinin ikiye ayırdığı şehrin doğu kısmında fabrikalar ve işçi sınıfı mahalleleri yer alırken batı kısmında tarihi, ticari ve yerleşim alanları yer almaktadır.

En yüksek nüfusa sahip şehir 3.255.944 kişi ile başkent Madrid iken, en büyük yüzölçümüne sahip şehir, 1.750 km² ile Cáceres‎’tir.

İspanya Başkenti Neresidir?

İspanya’nın başkenti Madrid’dir. Madrid, 3.255.944 kişilik bir nüfusa sahiptir ve ülkenin merkezinde bulunmaktadır.

Madrid’in başkent oluşu 16. yüzyıl İspanya Kralı II. Philip’in merkezileştirme politikasına dayanmaktadır. Madrid’in seçilme nedeni coğrafi ya da stratejik avantaj sağlamasından ziyade kraliyet karşıtı herhangi bir güç ile bağlantısı olmaması ve nötr durumda olmasından kaynaklanmaktadır. Madrid, 1561 yılında, III. Philip döneminde resmi olarak başkent olmuştur.

İspanya’nın ulaşım merkezi olarak görülen Madrid, hem resmi hemde özel yetkili makamlar tarafından işletilen otobüs hatları, metrosu, banliyö trenleri, şehri üçgen şeklinde saran çevreyolu ve şehrin 13 km doğusunda bulunan uluslararası havalimanı ile şehrin her yanına uzanan zengin bir ulaşım ağına sahiptir.

Madrid ayrıca European University of Madrid, Autonomous University of Madrid, IE Business School ve University of Alcala gibi en eski ve en prestijli okulları bünyesinde barındırmaktadır.

Devletin ve maliyenin merkezi olması nedeni ile staj ve iş imkanları geniş bir şehir olan Madrid, sakinlerine yüksek yaşam standartları sunmaktadır.

Barcelona İspanya’da Nerededir?

Barcelona, İspanya’nın kuzeydoğu kıyısında bulunmaktadır. Barcelona’yı çevreleyen şehirler başlıca Rubi, Gava, Sabadell, Ripollet, Badalona, Cornella, El Prat de Llobregat şeklindedir. Barcelona’ya ulaşım gemi, otobüs, uçak, tren ve kişisel taşıtlar vasıtası ile yapılmaktadır.

İspanya’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

İspanya tarihi ve doğal kaynakları nedeni ile gözde turistik mekanlardan birisidir.

İspanya’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Sagrada Familia: 18 ince kulesi ile etrafındaki yapılardan kendini ayıran Sagrada Familia yukarıdan Barselona’ya bakıldığında göze çarpan ilk binalar arasındadır. Modern zamanların en önemli Katalan mimarı olan Antoni Gaudi tarafından 1883’te dizaynına başlanan bu külliye UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.
 • Montjuïc’in Büyülü Çeşmesi: 1929 yılında Carles Buigas tarafından inşa edilen bu çeşme Barcelona’da geceleri gidilebilecek en popüler mekanlardan biridir. Tüm yaştan ziyaretçileri yaz aylarında perşembe ile pazar arasında, müzik eşliğinde su ve ışık oyunları ile büyülemektedir.
 • Barri Gòtic: 2000 yıldır Gothic Quarters, şehrin dünyevi ve uhrevi merkezi rolünü oynamaktadır. Tarihi açıdan çok zengin olan bu bölge, Picasso Müzesi, Barselona Tarihi Müzesi, Kutsal Haç ve Aziz Eulalia Katedrali, etrafı orta çağdan kalma binalarla çevrili bir meydan olan Plaça del Rei gibi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.
 • Palau de la Música Catalana: Katalon Müzik Sarayı anlamına gelen bu yapı 1905 ve 1908 yılları arasında Lluís Domènech i Montaner tarafından modern Katalan stili ile inşa edilmiştir.Tek seferde 2.200 kişiyi ağırlayabilen bu konser salonu, renkli ve süslü iç ve dış dizaynı ile göz almaktadır.
 • Casa Batlló: Antoni Gaudi tarafından Josep Batlló için Casanovas’ın kişisel evi olarak 1904 yılında dizayn edilen bu ev Gaudi’nin başyapıtlarından olarak görülmektedir ve Modernist mimarisinin en karakteristik yapılarındandır.

İspanya Ekonomisi Nasıldır?

İspanya ekonomisi, özel yatırımcılara verilen çeşitli özgürlükler ile merkezi ekonomik planlama ve devlet düzenlemelerinin kombininden oluşan, karma kapitalist tipinde bir ekonomidir.

Son yıllarda hızla büyüyen tarım sektörü 2015 yılında, 40 milyon Euro tarım ihracatı ile, İspanya gayri safi yurt içi hasılasının %3’ünü ve ülkenin toplam ihracat miktarının %15’ini oluşturmuştur.

Otomotiv ve sanayi sektörü İspanya’da en çok iş imkanı sunan sektörlerden birisidir. 2015 yılında İspanya, dünyada 8. ve Avrupada 2. en çok araba imalatı yapan ülke olmuştur.

İspanya, gayri safi yurt içi hasıla göz önüne alındığında, dünyada 14. ve Avrupada 6. en güçlü ekonomiye sahip ülkedir.

İspanya ekonomisi, Statista verilerine göre 2021 yılının 2. çeyreğini %15,26’lık bir işsizlik oranı ile kapatmıştır. İspanya; enflasyonu düşürmek, işçi haklarında reformlara gitmek, işsizlik oranını düşürmek, kamu sektörü açığını kapatmak gibi hedefler ile ekonomisini büyütmeyi amaçlamaktadır.

İspanya Para Birimi Nedir?

İspanya’da kullanılan para birimi eurodur. Euronun sembolü € şeklindedir. İspanya para birimi TL ile kıyaslandığında yaklaşık 10 kat daha değerlidir. En yaygın olarak kullanılan İspanya parası banknotu aşağıda verilmiştir.

İspanya Para Birimi Kaç TL’dir?

İspanya para birimi olan euronun 1 birimlik değeri 10.34 Türk lirasıdır.

İspanya Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadardır?

İspanya’da kişi başına düşen milli gelir, 2020 yılı sonu itibari ile 27.057 dolardır. Son 50 yıldaki değişim grafiği incelendiğinde, 1970-2008 yılları arasında 1.212 dolardan başlayarak dalgalı büyüme görülse de; 2008 yılındaki 35.366 dolarlık zirveden sonra düzenli düşüş görülmektedir.

İspanya’da asgari ücret 2021 yılında 1.108 eurodur.

İspanya GSYİH Ne Kadardır?

İspanya gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) 2020 sonu itibari ile 1.278 trilyon dolardır. Bu sayı İspanya’yı dünyada 14., Avrupa’da 6. en yüksek GSYİH’ye sahip ülke yapmaktadır.

İspanya İnsani Gelişmişlik Endeksinde Kaçıncı Sıradadır?

İspanya, İnsani Gelişmişlik Endeksi 2020 yılı raporlarına göre Güney Kore’nin bir sıra arkasında ve Fransa’nın bir sıra önünde olacak şekilde 25. sıradadır.

İspanya, son 30 yılda 22 ile 29. sıralar arasında kalmayı başarmıştır. Yüksek ortalama yaşam süresi ve eğitim seviyesi İspanya’nın dünya genelindeki yüksek pozisyonunu korumasındaki ana etkenlerdir.

İspanya’da Refah Seviyesi Nasıldır?

İspanya, Global Barış Endeksi’nde 1.621 puanla dünya ülkeleri arasında 31. sıradadır. Bu puan İspanya’yı Avrupa ülkeleri arasında 21. sırada yapmaktadır.

İspanya Mutluluk Sıralamasında Kaçıncıdır?

İspanya, Dünya Mutluluk Sıralaması’nda, 6.401 puan ile 28. sıradadır. Listenin bir üstünde 6.406 puan ile Suudi Arabistan yer alırken bir altında 6.399 puan ile Guatemala yer almaktadır. Temel ihtiyaçlara kolay ulaşım ve yüksek eğitim standartları, ülkeyi üst sıralara taşıyan etkenler iken; düşük doğum oranı, iş bulma zorluğu ve iş-yaşam dengesi poliçelerinde halkın beklediği seviyede adımlar atılmamış olması, İspanya’nın listede daha yükselmesini engelleyen faktörlerdir.

İspanya Askeri Gücü Nasıldır?

İspanya Silahlı Kuvvetleri, İspanya’nın egemenliğini ve bağımsızlığının güvenliğini sağlamak ve bölgesel bütünlüğü korumakla görevli bir devlet koludur. Ordu, Hava Kuvvetleri, Donanma, Kraliyet Muhafızları ve Askeri Acil Durum Ünitesi olmak üzere 5 birimden oluşmaktadır ve 2021 yılı itibari ile bünyesinde 133.282 personel barındırmaktadır.

İspanya Silahlı Kuvvetleri’nin yıllık bütçesi 17,2 milyar dolardır. Envanterinde 76 deniz aracı, 532 hava aracı, 327 tank, 245 ağır silah gibi birimler bulunduran İspanya siha aracına sahip değildir.

İspanya Politikası Nasıldır?

İspanya, Anayasal Parlamenter Monarşi ile yönetilen bir ülkedir. Resmi adı İspanya Krallığı olsa da İspanya Kralı’nın yetkileri çoğunlukla semboliktir. Asıl yetki Kral’ın atadığı hükümete aittir. Ancak Kral, yasama organını feshetme ve Anayasa’da belirtilen koşullarda halkoyuna başvurma yetkisine sahiptir.

Hükümet; Anayasa gereği, 350 üyeden oluşan Temsilciler Meclisi ve 266 üyeden oluşan Senato ve oluşturdukları Parlamentoya (Cortes Generales) karşı sorumludur. Toprak esasına göre temsil imkanı tanıyan Senato, yüzölçümü ve nüfus sayısına bağlı olarak, ana karada bulunan her özerk bölge için dört; Gran Canaria, Tenerife ve Mallorca büyük adaları için üç; Ceuta ve Melilla özerk kentleri için iki; diğer yedi küçük ada için bir; ayrıca özerk yönetimler için bir ve her bir milyon nüfus için de ilave bir senatörden oluşmaktadır.

Günümüzde bilinen İspanya politikası şeklini biçimlendiren 1978 Anayasası, İspanya’yı oluşturan etnik grupların ve bölgelerin özerkliğini tanımakta ve haklarını teminat altına almaktadır. 169 madde ve 9 ek hüküm içeren anayasa, İspanya’nın ve İspanyol halkının egemenlik, adalet, özgürlük ve güvenlik haklarını koruyan, hukukun üstünlüğünü teminat altına alan, halk iradesinin bir ifadesi olarak yazılmıştır.

İspanya ulusal ve bölgesel olarak çok partili sistem kullanmaktadır. Bölgesel bazda özerk topluluk partileri, çoğunluğu elinde tutsa da 1990 yılından itibaren İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) ve İnsanların Partisi (PP) ulusal bazda seçimlerde üstünlük göstermiştir.

İspanya Yönetim Şekli Nedir?

İspanya’nın yönetim şekli Anayasal Parlamenter Monarşi’dir. 1978’te I. Juan Carlos’un, tarihi hanedanın meşru varisi olduğunu ifade eden anayasasının kabulünden günümüze kadar bu yönetim şekli İspanya’da devam etmektedir.

İspanya’nın Dahil Olduğu Uluslararası Anlaşmalar Nelerdir?

İspanya’nın dahil olduğu bazı uluslararası anlaşmalar aşağıda listelenmiştir.

 • Paris Anlaşması: 2016 yılında Rajoy hükümeti ile dahil olunmuştur.
 • Küresel Silah Ticareti Anlaşması: 2013 yılında Rajoy hükümeti ile dahil olunmuştur.
 • İstanbul Sözleşmesi: 2011 yılında Zapatero hükümeti ile dahil olunmuştur.
 • Brüksel Anlaşması: 1984 yılında Sotelo hükümeti ile dahil olunmuştur.
 • Euratom Antlaşması: 1957 yılında Francisco Franco hükümeti ile dahil olunmuştur.
 • Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması: 1968 yılında Francisco Franco hükümeti ile dahil olunmuştur.
 • Deniz Dibi Silahlarının Kontrolü Anlaşması: 1971 yılında Francisco Franco hükümeti ile dahil olunmuştur.
 • Marakeş Anlaşması: 1994 yılında González hükümeti ile dahil olunmuştur.

İspanya Avrupa Birliği Üyesi Midir?

İspanya, Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir. 1 Ocak 1986 yılında Avrupa Birliğine katılan İspanya, daha önce iki hükümet ile AB üyeliği için masaya oturmuştur. İlk olarak Francisco Franco diktatörlüğü altında 10 Şubat 1962 yılında katılım isteklerini dile getiren İspanya, diktatörlüğün getirdiği direkt sonuçlar nedeni ile sadece ticari bir anlaşma yapılabileceği belirtilerek, üyelik kapısından geri çevrilmiştir.

Diktatör Francisco Franco’nun ölümünden sonra demokrasiye geçiş yapan İspanya, zamanın başbakanı olan Adolfo Suárez’in 1977 yılında gönderdiği mektuplar ile üyelik başvurusunda bulunmuştur. 1978 yılında resmi olarak üyelik için müzakerelere başlanmıştır.

1981 yılında İspanya’da darbe girişimi olması sonucu, müzakereler ve başvuru süreci yavaşlamıştır. Zamanın muhalefet lideri Felipe González, 1981 Mart ayında Batı Avrupa turuna çıkarak, Avrupa Birliği’nin İspanyol yurttaşlar için demokrasi ile aynı anlama geldiğini söylemiş ve İspanya’nın birliğe kabulü için komisyonu teşvik etmiştir.

Bir yıl sonra 1982 İspanya genel seçimleri ile hükümet lideri olan González, ilk olarak komisyonun en büyük kaygılarından olan İspanya’nın Ortak Balıkçılık Politikası’na etkisi sorununu, balıkçılık donanmasını düzenleyen ve yasadışı balıkçılığın önlenmesini amaçlayan adımlar atarak ortadan kaldırmıştır.

1984 yılına kadar Fransa’nın baskıları nedeni ile sonuca kavuşamayan müzakereler, 3 Aralık tarihinde, Avrupa Birliği Konseyi Zirvesi genel oylaması sonucunda, müzakerelerin genel bağlamda olumlu geçmiş olması göze alınarak başarıyla sonuçlanmıştır ve İspanya’nın 1 Ocak 1986 tarihinden itibaren Avrupa Birliği üyesi olmasına karar verilmiştir.

Üyelik sonrası İspanya, demokratik yapıya ulaşmak için birlikteki ülkelerden yardım almış, ekonomik olarak birçok ayrıcalık hakkına sahip olarak ekonomik gücünü ve istikrarını arttırmıştır.

İspanya Bir Schengen Ülkesi midir?

İspanya bir Schengen ülkesidir. 25 Haziran 1991 yılında imzalanan anlaşma ile İspanya, Schengen Bölgesi’ne dahil olmuştur.

Bu anlaşma sayesinde; İspanya Schengen Vizesi ile, anlaşma dahili Schengen ülkeleri seyahatlerinde ayrıca vize almaya gerek olmadan giriş çıkış yapılabilmektedir.

Avrupa içi seyahati büyük oranda kolaylaştıran bu anlaşma, İspanyol kamuoyu tarafından olumlu olarak karşılanmıştır.

İspanya NATO Üyesi midir?

İspanya NATO üyesi bir ülkedir. 30 Mayıs 1992 tarihinde 16. üye sıfatıyla organizasyona katılmıştır.

2020 istatistiklerine göre İspanya, 122.500 personellik silahlı kuvvetleri ile NATO ülkeleri arasında 7. en geniş orduya sahiptir. 50’den fazla faktörü göz önüne alarak oluşturulan Güç Endeksi listesinde İspanya 0.3257’lik bir skor ile NATO ülkeleri arasında 7. en güçlü orduya sahip ülkedir.

NATO üyeliği ile uluslararası mecrada çıkarlarını korumak ve güney cephesini güvence altına almak isteyen İspanya, 35 yılı aşkın süredir yardıma ihtiyacı olan üyelere teçhizat ve personel yardımında bulunarak, NATO operasyonlarında aktif görevler üstlenerek ve müttefik devletlerin savunma kapasitelerini geliştirmeleri üzere yardımlarda bulunarak, organizasyonun güvenilir ve sadık bir üyesi olmuştur.

İspanya’nın Sembolleri Nelerdir?

İspanya’ya özgü başlıca semboller aşağıda listelenmiştir.

 • Don Kişot’un Yel Değirmenleri
 • İspanyol Boğası
 • Flamenko
 • İspanyol Yelpazesi
 • Sombrero Şapkaları
 • Camino Scallop Deniz Kabuğu

İspanya Bayrağı Nasıldır?

İspanya bayrağı, sırasıyla kırmızı-sarı-kırmızı renginde olmak üzere 3 yatay şeritten oluşmaktadır. Ortada bulunan sarı şerit, kırmızı şeritlerin iki katı boya sahiptir. Sarı şeridin sol merkezinde İspanyol hanedan arması yer almaktadır.

İspanya bayrağı renklerinin arkasındaki anlam günümüzde tam olarak bilinmese de sarı rengin güneşi ve kırmızı renklerin İspanyol insanlarının geçmişte dökmüş olduğu kanı temsil ettiği, popüler düşünceler arasındadır.

İspanya Nereye Bağlıdır?

İspanya bağımsız bir ülkedir. Kurulduğu tarih olan 6 Aralık 1978’den beri bağımsız olarak varlığını sürdürmektedir.

İspanya’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

İspanya’da ulaşım koşulları ülkenin genelinde gelişmiş durumdadır.

Türkiye’den ile aynı olarak trafik İspanya’da sağdan akmaktadır.

Barcelona, Granada, Santa Cruz de Tenerife ve Valencia, ülkede trafik yoğunluğunun en çok görüldüğü şehirlerdir. İspanya’da trafiğin durma noktasına gelecek kadar tıkanması çok nadiren görülmektedir.

Başkent Madrid trafik yoğunluğu olarak ülkede 10. sıradadır ve %15’lik düşük bir trafik ağırlığı oranı ile yılın büyük çoğunluğunda trafik akışı normaldir.

İspanya’da öğle uykusuna verilen isim olan siesta kültürünün bir devamı olarak, çalışanlar uzun öğle yemeği molaları vermektedir ve dolayısıyla iş çıkış saatleri Türkiye’ye göre 1 ila 3 saat arası değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla 6 ila 9 saatleri arası iş çıkış saati olarak görülmektedir ve bu saatlerde trafiğe çıkmadan önce güzergah kontrolü yapılmasında veya gelişmiş İspanya altyapı kaynaklarını kullanılmasında fayda vardır.

Şehirlerarası yollarda trafik, tatil sezonu başlangıcı olan haziran ayında zaman zaman ağır olsa da trafiği durma noktasına getirecek bir durum söz konusu değildir.

2015 yılı istatistiklerine göre İspanya’da trafik kazası ölüm oranı 100.000 kişi başına 3,6’dır. İspanya 1990 yılında 23,3 olan bu oranı zamanla düşürmeyi başarmıştır.

İspanya’da trafiğe çıkarken; dünyanın her yerinde geçerli trafik kurallarının yanı sıra, 135 santimetre boyundan kısa çocukların ön koltuğa oturamayacağı, 150 santimetreye kadar çocukların özel koltuk üzerinde seyahat etmesi gerektiği, araç sürücüsünün kanındaki alkol oranın 0.5 g/l orandan fazla olmasının yasak olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Kuralların ihlali; kurala ve tekrara bağlı olarak para cezası, ehliyet puan düşürümü ve ehliyete el konulması gibi yollar ile cezalandırılmaktadır.

İspanya Eğitim Sistemi Nasıldır?

İspanya eğitim sistemi, anayasanın 27. maddesine bağlıdır. İspanya’da eğitim 6 ila 16 yaş arasındaki bütün çocuklar için zorunlu ve ücretsizdir.

İspanya’da 6 ila 12 yaş arasındaki eğitime Primaria ismi verilmektedir ve Türkiye standartlarına göre ilkokula tekabül etmektedir. 12-16 yaş arası eğitime Secundaria ismi verilmektedir ve Türkiye standartlarına göre ortaokula ve lisenin ilk iki yılına tekabül etmektedir.

İspanya eğitim sistemi uyarınca Primaria ve Secundaria, temel eğitim seviyesi olarak kabul edilmektedir.

16 yaşına gelmiş ve temel eğitimini tamamlamış öğrenciler, Bachillerato ismi verilen, ek iki yıl eğitim alarak üniversite giriş sınavına girmeye hak kazanmaktadır.

İspanya okulları OECD standartlarına göre dünya genelinde 32. sıradadır.

İspanya Sosyal Yapısı Nasıldır?

İspanya sosyal yapısı, önceki yıllarda muhafazakar sayılsa da son 20 yılda büyük ilerici değişiklikler göstermiştir. İspanya’da, aynı cinsiyet evliliği 2005 yılında yasallaştırılmıştır ve bu konuda adım atan ilk ülkeler arasındadır.

Kişisel karakter ve dürüstlük, alçakgönüllülük ile birlikte kişide en çok değer verilen özellikler arasındadır. Aile, İspanya toplumunun merkezi sosyal birimidir.

İspanya’da boşanma oranı, 2019 Statista verilerine göre %55.5’tir.

İspanya’da politik düşünce ağırlıklı olarak, muhafazakar Hristiyan düşünceyi savunan İnsanların Partisi (PP) ile sosyal-demokratik bir parti olan İspanyol Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) arasında dağılım göstermektedir.

İspanya, Forbes İş Dergisi verilerine göre, iş alanında kadın-erkek eşitliği konusunda dünyada ilk 10 sıra içerisindedir. 2017 Eurostat verilerine göre İspanya’da kadın çalışanlar aynı iş için erkek çalışanlara göre %15 oranında daha düşük maaş almaktadır. Devlet bu sorunu çözmek için asgari maaşın artırılması ve yaptırımların sıkılaştırılması gibi yollara başvurmuştur.

İspanya’da, dünya geneline göre suç ortalaması düşük olsa bile, dolandırıcılık, yankesicilik, kapkaç ve sahte para kullanımı gibi suçlara karşı dikkatli olmakta fayda vardır. İspanya’da cezalar; 1 ila 30 gün arası sosyal hizmet ile 3 yılı aşan hapis cezasına kadar değişiklik göstermektedir.

İspanya, ifade özgürlüğünde dünya genelinde üst sıralarda olmasına rağmen, son zamanlarda yaşanan ve şarkıcı Hasel’in bir şarkısında, tahttaki İspanya Kralı VI. Felipe hakkındaki eleştirilerine istinaden tutuklanması ve hapis cezasına çarptırılması, İspanya’daki ifade özgürlüğü tanımını sorgulattırmıştır.

İspanyol mizahına göre, kişinin kendini hayati tehlike arz edecek durumlara sokması komik bulunmaktadır. Yıllık olarak yapılan ve Pamplona sokaklarında boğaların serbest bırakılması ile oluşan festival bunun örneklerinden biridir.

İspanya Kültürel Özellikleri Nasıldır?

İspanya kültürü, büyük ölçüde antik Roma İmparatorluğu etkisi altındadır. İspanya’nın isminin, Romalıların zamanında ülkeye vermiş olduğu isim olan Hispania’dan gelmesi ve modern İspanyolcanın %75’inden fazlasının Latinceden gelmesi bunun örneklerindendir.

Günümüz İspanya topraklarında daha önce yaşamış olan antik Yunanlılar, Romalılar, Keltler, Kartacalılar ve Fenikelilerin eserleri ve kültürel etkilerini İspanya kültürü boyunca görmek mümkündür.

İspanya Mimari Yapısı Nasıldır?

İspanya mimari yapısı, ülkenin zengin tarihinin bir sonucu olarak Müslüman İşgalleri, Hristiyanlığın yükselişi ve Rönesans gibi olayların harmanlanması ile oluşmuştur.

Gotik mimari, modernizm, Roman akımı ve Müdeccen mimarisi, İspanya mimarisi içinde yaygın olarak görülen mimari akımlardır.

Barselona’daki Sagrada Familia, modernizmin en önemli eserlerinden biri olarak görülmektedir. Granada’daki La Alhambra, Müdeccen mimarisinin bir örneği iken, Tarragona şehrinde bulunan Tarragona Amfitiyatrosu, Roman akımının bir örneği olarak gösterilmektedir.

İspanya mimarisinin en önemli isimlerinden biri Antoni Gaudi’dir ve Casa Batlló gibi eserleri ile modernizmin sembollerindendir. Caja de Granada gibi ödüllü eserleri ile Alberto Campo Baeza ve Cathedral of Our Lady of the Angels isimli eseri ile Pritzker Ödüllü Rafael Moneo, ünlü İspanyol mimarlar arasındadır.

İspanya Mutfağı Nasıldır?

İspanya mutfağı neredeyse her yemekte zeytinyağı ve sarımsak kullanılan bir mutfaktır. Tuz, İspanyol biberi, safran, kırmızı biber, rendelenmiş maydanoz ve defne yaprağı en çok kullanılan baharatlar arasındadır.

İspanya mutfağında kahvaltı, en küçük öğündür. Bazen sadece sıcak sütlü kahve ile güne başlanırken, reçel eşliğinde tatlı rulolar ve yerel fırınlarda çıkan kekler popüler seçenekler arasındadır.

Kahvaltı ve öğle yemeği arasında Tapas mezelerinin yenildiği küçük bir öğün bulunmaktadır. Tapas mezeleri mevsimsel ve bölgesel olarak değişiklik göstermektedir. Sarımsak soslu karides veya patatesli omlet, bu öğün için popüler İspanya yemekleri arasındadır.

Öğle yemeği İspanya halkı için günün en büyük öğünüdür. Genellikle birden fazla tabak içermekte ve şarap eşliğinde yenildiği görülmektedir. İspanyol kültüründe yemek yerken acele edilmemekte ve yemeğin tadı çıkarılmaktadır. Bu sebeple öğle yemeği araları genellikle 1 ila 1.5 saat sürmektedir.

Öğle ve akşam yemeği arasında genellikle 5 veya 6 saat olmasından dolayı genellikle öğleden sonra dolaylarında, ekmek üzeri çikolata veya ekmek arası salam, jambon gibi gıdalardan oluşan atıştırmalık bir öğün daha yenmektedir.

Akşam yemeği genellikle 9 ila 12 saatleri arasında yenmektedir ve öğle yemeğine göre çok daha hafiftir. Deniz mamülleri, kızartılmış tavuk veya koyun eşliğinde fırınlanmış patates veya pirinç popüler akşam yemekleri arasındadır.

2018 yılı Faostat verilerine göre yıllık şeker tüketimi oranı İspanya’da kişi başına 32.1 kg’a ulaşmıştır.

İspanya’nın Ünlü Sanatçıları Kimlerdir?

İspanya, Don Kişot klasiğinin yazarı Miguel de Cervantes Saavedra ve ünlü ressam Pablo Picasso gibi dünyaya birçok yönden değer katan İspanyol sanatçıların doğum yeridir.

Sanat alanlarını ileri taşımış İspanyol ünlüler, kendilerinden sonraki birçok sanatçıya ve esere rol model olmuştur.

İspanyol ünlü sanatçılarından bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Pablo Picasso
 • Miguel de Cervantes Saavedra
 • Penelope Cruz
 • Salvador Dali
 • Enrique Iglesias
 • Antoni Gaudi
 • Francisco Goya
 • Oona Chaplin
 • Martin Sheen
 • Javier Bardem
 • Ana de Armas
 • Antonio Banderas
İspanyalı Önemli Üç Yazar

İspanya, dünya edebiyatına sayısız katkılarda bulunmuştur.

İspanya edebiyatı için önemli yazarlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Miguel de Cervantes Saavedra
 • Federico Garcia Lorca
 • Ana Maria Matute
İspanyalı Önemli Üç Şarkıcı

İspanya için önemli şarkıcılardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Joaquín Sabina
 • Ricky Martin
 • Enrique Iglesias

İspanya’da Suç Oranları Nasıldır?

İspanya’da suç oranı 32.33’tür.

İspanya, dünya suç oranı listesinde 36. en düşük suç oranına sahip ülkedir. Bu oran İspanya’yı Avrupa’da 13. en düşük suç oranına sahip ülke yapmaktadır.

İspanya suç oranı, 50. sırada olan Türkiye ile kıyasla daha düşüktür.

İspanya’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

İspanya’da yaşam koşulları dünya geneline göre yüksek bir seviyededir.

Avrupa Birliği üyesi olmanın getirdiği ayrıcalıklar neticesinde güçlü bir ekonomiye sahip olan İspanya, %15 gibi düşük bir işsizlik oranına sahiptir.

İspanya’da yaşam şartları bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de ülkenin genelindeki düşük trafik oranı, güneşli ve ılıman iklimi, Dünya Hava Kalitesi Endeksi’ne göre 106 ülke arasında en temiz 26. havaya sahip olması gibi etkenler nedeni ile yüksek bir standart çizmektedir.

İspanya’da Hangi Dinlere İnanılır?

İspanya’da en çok inanılan din Hristiyanlıktır. 2021 yılında CIS tarafından yapılan bir ankete göre İspanya nüfusunun %56’sı Hristiyanlık dinine mensup iken, %15,7’si ateist %12,3’ü agnostik, %10,6’sı dini herhangi bir düşünceye sahip değildir ve %2,9’u farklı bir dine mensuptur.

En çok mensubu bulunan mezhep 32 milyon ile Katolik Hristiyanlık iken Ortodoks Kilisesi’nin 1.2 milyon ve Protestan Kilisesi’nin 1 milyon civarında mensubu olduğu tahmin edilmektedir. Yönetim 2021 yılında yüksek oranda laik olsa da, İspanya dini halkın gözünde Katolik Hristiyanlıktır.

İspanya Tarihindeki 3 Büyük Olay Nedir?

İspanya, kuruluşundan bu yana bir çok tarihi olay yaşamıştır.

İspanya tarihi boyunca ülkenin şekillenmesinde büyük rol oynayan bazı olaylar; 1936 ve 1939 arasında olan ve Ulusalcıların kazanması ile sonuçlanan İç Savaş, 1640 yılında yaşanan ve İber Yarımadası’nın hakimiyetinin İspanya’ya geçmesi ile sonuçlanan İber Birliği’nin Dağılması ve 1820 yılındaki askeri darbe sonrası 3 yıllık liberal yönetim süreci ve 1823 yılında Fransız ordusunun İspanya’ya girerek Kral’ı yeniden tahta geçirmesi şeklindedir.

İspanya Yer Şekilleri Nasıldır?

İspanya’da yer şekilleri genel olarak dağlık ve engebelidir.

Orta kesimde doğu-batı doğrultusunda uzanan birçok dağ sırası bulunmaktadır. Kuzeydoğuda Ebro Çöküntüsü, Katalonya’yı sıradağlar ile Akdeniz’den ayırmaktadır. Güneyde Guadalquivir çökün­tüsü, Cadiz Körfezi’nden geniş bir bi­çimde Atlas Okyanusu’na açılmaktadır ve Endülüs Sıradağları, Akdeniz’e paralel olarak yer almaktadır. Batıda bulunan Portekiz sınırı ve çevresi genellikle düzlüklerden oluşmaktadır.

İspanya coğrafyası için bazı önemli yer şekilleri 3715 metre ile en yüksek dağ olan Teide Yanardağı, 104 metre derinliği ile en derin göl olan Certascan Gölü ve 17.000 dönümlük arazisi ile en geniş ormanlık alan olan İrati Ormanı şeklindedir.

İspanya İklimi Nasıldır?

İspanya’nın iklimi genellikle kuraktır. Yazları sıcak, kışları soğuk geçmektedir. Bölgelere göre toplamda 5 iklim türü görülmektedir.

Atlantik iklimi Galiçya, Bask ve Navarra çevresinde etkilidir ve yıllık 1800 mm’ye kadar yağış almaktadır. İspanya’nın iç kısımlarındaki Madrid, Kastilya Leon, La Rioja gibi şehirlerin çevresinde okyanus-kıtasal iklim hakimdir ve 300 ila 700 mm arasında yıllık yağış almaktadır. Katalonya, Valensiya, Murcia gibi bölgeler Kıtasal Akdeniz iklimi etkisi altındadır ve yıllık 500 ila 700 mm arasında yağış almaktadır. Dağ iklimi Pireneler ve Kastilya Dağları’nı kapsamaktadır. Bölgesel olarak çok değişiklik gösteren Pireneler yıllık 800 ila 2200 mm arasında yağış almaktadır. Son olarak subtropikal iklim ise güneyde Kanarya Adaları’nda görülmektedir ve yıllık yağış miktarı 145 mm civarıdır.

İspanya iklimi içerisinde kırmızı karanfil, nar çiçeği, mavi kelebek çiçeği, lantana çiçekleri ve su zambağı gibi çiçekler ve dişbudak ağacı, badem ağacı, kızılağaç, mantar meşesi, karaağaç gibi ağaçlar görülmektedir. Portakal, mandalina, greyfurt, limon gibi meyveler sıkça yetiştirilen meyveler arasındadır.

İspanya’ya Benzer Diğer Ülkeler Hangileridir?

İspanya’ya mimari, kültürel, ekonomik ve sosyal yönden benzerlik gösteren bazı ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Portekiz: Kültürü, sosyal yapısı ve coğrafyası gibi bir çok yönü ile İspanya’ya benzeyen Portekiz, aynı zamanda İspanya’nın İber Yarımadası’ndaki tek komşusudur.
 • İtalya: Balear Denizinin hemen öbür tarafında bulunan İtalya; sosyal yapısı, iklimi, kültürü ve yasaları gibi İspanya’ya benzer birçok özellik taşımaktadır.
 • Fransa: Coğrafyası ve sosyal yapısı bakımından İspanya’ya benzeyen Fransa, İspanya ile hemen hemen aynı nüfus yoğunluğu ve kirlilik seviyesine sahiptir.

Türk Konsolosluğu İspanya’da Nerededir?

Türk Konsolosluğu İspanya’da; C/Rafael Calvo, 18 2A-B 28010 Madrid adresindedir. İspanya Türk Konsolosluğunun telefon numaraları; 00 34 91 319 80 64 - 00 34 91 319 82 97 - 00 34 91 319 81 11 şeklindedir.

Madrid İspanya Konsolosluğu için ulaşım şehir içi otobüslerle yapılmaktadır.

İspanya’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den İspanya’ya en kolay ve popüler ulaşım yolu hava yolu ulaşımıdır. İstanbul-Madrid seferleri 4 saat 20 dakika civarı sürmektedir.

Avrupa’nın gelişmiş demiryolu ağı sayesinde İspanya’ya ulaşım tren ile de mümkündür. Ortalama seyahat süresi tercih edilen rotalara ve içinden geçilen ülkelere göre değişkenlik göstermektedir.

Türkiye’den İspanya’ya Gitmek için Ne Gereklidir?

Türkiye’den İspanya’ya gitmek için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • İspanya Schengen vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı
 • Finansal durum beyanı
 • Seyahat amacına uygun vize talep dilekçesi
 • İspanya seyahat sağlık sigortası
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: