İngiltere Davetiye Vizesi

İngiltere Davetiye Vizesi: 2023'te Davetiyeyle Nasıl Gidilir

İngiltere’ye aile, arkadaş, akraba ziyaretleri, iş gezileri, kültürel etkinlik katılımı ve fuar ziyaretleri gibi amaçlar ile seyahat edilmek istendiğinde İngiltere’den davetiye almak gerekmektedir. Seyahat amacına göre vize davetiyesi ticari kuruluş, kültürel organizasyon, eğitim kurumu ve sağlık kuruluşu gibi kurumlardan veya başvuru sahibi ile aile, akraba, arkadaş ya da partnerlik ilişkisi bulunan bir kişiden alınabilmektedir. Seyahat planı ve seyahat amacına göre davetiyenin içeriği değişiklik gösterebilmektedir.

Vizem.net davetiye ile İngiltere’ye seyahat edecek kişiler için vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Davet Mektubu İngiltere Vizesi için Şart Mıdır?

Davet mektubu, İngiltere vizesi için İngiltere’de bir aile üyesi, arkadaş, kurum veya kuruluşa misafir olarak gidecek kişilerin başvurularında şart tutulmaktadır.

İngiltere Misafir Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere misafir vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: En az 1 sayfası boş, seyahat dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerli olan bir pasaportun sunulması ve varsa geçmiş tarihli pasaportların kopyaları gereklidir.
  • İngiltere vize başvuru formu: İngiltere vize başvuru formu online olarak, İngilizce dilinde, eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: 35 mm x 45 mm ölçülerinde, son 6 ayda çekilmiş, arka fonu beyaz olan, 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
  • Vize davet mektubu: İngiltere seyahat masraflarını karşılayacak kişi ya da kurum tarafından yazılmış vize davet mektubu gerekmektedir.
  • Davet eden kişiye ait evraklar: Pasaport/kimlik fotokopisi, İngiltere oturum izni kopyası ve başvuru sahibinin seyahat masraflarını davet eden kişi karşılayacaksa finansal durumu gösteren banka hesap dökümü ya da maaş bordroları gerekmektedir.
  • Konaklama belgeleri: İngiltere seyahati sırasında kalınacak yerin rezervasyon belgeleri, arkadaş ya da aile üyesi yanında kalınacak ise ilgili ev sahibinden onay yazısı alınmalıdır.
  • Maddi kanıt: İngiltere seyahat masraflarını başvuru sahibi karşılayacak ise son 6 aya ait şahsi banka hesap dökümü, maaş bordrosu ya da varsa emeklilik belgesi gibi maddi kanıtlar sunmalıdır.
  • İngiltere vize başvuru ücreti: Online başvuru esnasında İngiltere vize başvuru ücreti kredi kartı ile ödenmelidir.

Yukarıda verilen evrakların listesi tüm davetiye vizeleri için ortak belgeleri içermekte, başvuru sahibinin kişisel durumu ve seyahat planına göre ek evraklar sunmak gerekebilmektedir.

İngiltere Vizesi için Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

İngiltere vizesi için davet mektubu dış temsilciliğe hitaben yazılmalı ve içeriğinde davet eden kişinin adı, soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası, İngiltere’deki oturum durumu ile başvuru sahibinin adı, soyadı, doğum tarihi, adresi, telefon numarası, seyahat amacı, planlanan seyahat tarihleri, seyahat masrafları ve davet eden kişi ile başvuru sahibinin arasındaki ilişki gibi bilgilerin yer alması gerekmektedir.

İngiltere vize davet mektubunun yanı sıra davet eden kişinin pasaportunun kopyası, kira sözleşmesi ve seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren maddi kanıtlar gibi destekleyici evrakların sunulması vize başvurusu için olumlu olmaktadır ve davet mektubunda olabildiğince detay verilerek, yanlış bilgi vermekten kaçınılmalıdır.

İngiltere Davet Mektubu ile Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

İngiltere davet mektubu ile vize başvurusu online olarak Gov.Uk adresi üzerinden yapılmaktadır. Gov.Uk adresinden vize randevusunun alınmasından sonra vize randevu gününe kadar gerekli evrakların hazırlanması gerekmektedir. Başvuru sahibinin randevu gününde şahsen aracı kurumun başvuru merkezine giderek evrakları teslim etmesi ve biyometri işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Vize için tüm işlemler tamamlanarak başvuru yapıldıktan sonra başvuru sahibine pasaportun ve vizenin hazır olduğuna dair bir mail atılmaktadır. Başvuru sahibine mail geldikten sonra pasaportu ve vizeyi teslim almak için başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir.

Davet Mektubu ile İngiltere Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Davet mektubu ile İngiltere vize randevusu, online başvuru formu doldurulduktan sonra aynı çevrimiçi platform üzerinden aracı kurum sayfasına yönlendirme yapılması ile online olarak alınmaktadır.

İngiltere Davetiye Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere davetiye vizesi başvuru ücreti 100 İngiliz sterlinidir ve ücret başvuru sırasında kredi kartı ile ödenmektedir.

2022 yılı için vize harcı, seyahat sağlık sigortası, gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil İngiltere vizesi masrafları ortalama 210 euro tutmaktadır.

İngiltere için Misafir Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İngiltere için misafir vizesi ortalama 3 haftada çıkmaktadır. Eksik evrak verilmesi, dış temsilcilikte yoğunluk olması ve vize mülakatının talep edilmesi gibi durumlar vizenin sonuçlanma süresini uzatabilmektedir.

Davetiye ile İngiltere'de Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Davetiye ile İngiltere’de en fazla 6 ay kalınabilmektedir. Kalış süresi 6 aydan daha az verildiyse, vize hamillerinin vize süresini uzatarak İngiltere’deki kalış süresini 6 aya kadar tamamlayabilme hakkı bulunmaktadır.

Vize süresini uzatma ücreti 1.000 İngiliz sterlinidir ve yalnızca akademik ziyaretçi olarak ya da tedavi amacı ile giden başvuru sahiplerinin vize süresini 6 ayı geçecek şekilde uzatma hakları bulunmaktadır.

İngiltere Davet Mektubu İle Vize Almak Zor Mudur?

İngiltere davet mektubu ile vize almak gerekli vize evraklarına ek olarak, seyahat amacını ve seyahat planını detaylı bir şekilde açıklayan her türlü destekleyici belgenin doğru formatta ve eksiksiz olarak, zamanında sunulması halinde zor olmamaktadır.

Sık Sorulan Sorular

İngiltere’ye davetiye ile gitmek konusunda merkezimize en sık iletilen sorular aşağıda yanıtlanmıştır.

İngiltere'den Davet Mektubu Nasıl Gönderilmelidir?

İngiltere’den davet mektubu mail ile gönderilebilmektedir. İngiltere vize başvurusunda destekleyici evrakların, başvuru sahibi ya da vize merkezi çalışanı tarafından, pdf formatında başvuru portalına yüklenmesi yeterli olmakta, belgelerin orjinal bir şekilde beyan edilmesi şartı bulunmamaktadır.

Vize için davet mektuplarında davetiyenin içeriği seyahat amacına göre değişmektedir. İngiltere vize davet mektubu genel olarak detaylı bir şekilde seyahat amacını ve seyahat planını açıklamalı ve başvuru sahibi ile davetiye gönderen kişi veya kurum arasındaki ilişkiyi belirtmelidir.

Akraba Ziyareti için İngiltere'ye Davetiye ile Nasıl Gidilir?

Akraba ziyareti sebebiyle İngiltere’ye davetiye ile gitmek için İngiltere’de oturum izni ya da İngiliz vatandaşlığı bulunan, İngiltere’de kayıtlı bir adresi bulunan ve başvuru sahibi ile akrabalık ilişkisi belgelenebilen bir kişiden davet alınması gerekmektedir.

Akraba ziyareti için davet mektubunda davet sahibi ve başvuru sahibi ile ilgili detaylı bilgilerin yer alması gerekmektedir. İngiltere aile ziyareti vizesi için davet mektubunun yanı sıra davet eden kişinin İngiltere’deki oturum durumunun kanıtı, yaşadığı yere ait kira sözleşmesi ya da tapusu, pasaportunun veya kimlik kartının kopyası ve finansal kaynaklarının sunulması vize sonucunu olumlu etkilemektedir.

İngiltere’ye akraba ziyareti ile gitmek için yazılması gereken davetiye mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Akraba Ziyareti için İngiltere'ye Davetiye ile Nasıl Gidilir?
Akraba Ziyareti için İngiltere'ye Davetiye ile Nasıl Gidilir?

Ücretli İş Ziyareti için İngiltere Vize Davetiyesi Nereden Alınır?

Ücretli iş ziyareti için İngiltere vize davetiyesi, Birleşik Krallık bazlı bir organizasyon ya da müşteri tarafından gönderilmektedir. Mesleğinde uzman biri olarak kişilerin İngiltere’ye davet edilmesi halinde, ücretli katılım durumunda 1 aya kadar Birleşik Krallık ziyareti yapmaları mümkündür. Ücretli iş ziyareti için, Birleşik Krallık merkezli organizasyondan işin ne kadar zaman süreceği ve iş sözleşmesinin neden yürütüldüğünü gösteren resmi yazılı bir davetiye almak gerekmektedir.

Resmi yazılı davetiye, yüksek eğitim kurumundan, eğlence endüstrisi ya da yaratıcı sanatlar organizasyonundan, bir spor organizasyonundan, ajans ya da yayıncıdan, bir araştırma organizasyonundan, Birleşik Krallık Sivil Havacılık Yönetimi tarafından düzenlenen havacılık eğitim organizasyonundan ve avukatlar için bir müvekkilden alınabilmektedir.

İngiltere’ye davet ile iş ziyareti yapmak için ya da bir iş etkinliğine katılmak üzere İngiltere ticari vize; gerekli vize evrakları ile birlikte, resmi bir şekilde davet edilen kurum tarafından yazılan davetiyenin sunulması ile alınabilmektedir.

Festival Sanatçıları için İngiltere'den Davetiye Nasıl Alınır?

Festival sanatçıları için İngiltere’den davetiye, festival ya da etkinliğin organizatöründen alınmaktadır.

Sanatçıların İngiltere’ye festival ya da bir etkinlik sebebi ile gelebilmeleri için, sanatçının alacağı ödemenin detayları ile performans tarihlerini içeren ve organizatör tarafından hazırlanan davetiyenin, İngiltere sanatçı vizesi başvurusunda sunulması zorunludur.

Tedavi Olmak için İngiltere Davet Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Tedavi olmak için İngiltere davet mektubu bir doktor ya da tıbbi danışman tarafından yazılmalıdır.

Davet mektubunun içeriğinde hastanın alacağı tedavinin nerede yapılacağının detayları, tedavinin ortalama masrafları ve tedavinin gerektirdiği tüm şartların detayları ile ilgili bilgilerin yer alması gerekmektedir; tüm istenen bilgileri içeren davetiye İngiltere sağlık vizesi başvurularında diğer gerekli evraklar ile birlikte sunulmalıdır.

Esra Karataş Yazan: Esra Karataş

Esra Karataş Orta Doğu Teknik Üniversite'sinden 2008 yılında lisans ve 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Mezun olduktan sonra kendi alanı olan Restorasyon ve Kültürel Miras Koruma projelerinde görev aldı. 2021 yılından beri vizem.net için Amerika ve Kanada başta olmak üzere 10'dan fazla ülke için kıdemli vize danışmanı ve içerik koordinatörü olarak çalışıyor.

Paylaş: