Rusya Seyahat Sağlık Sigortası

Rusya Seyahat Sağlık Sigortası İşlemleri ve Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası yurt içi veya yurt dışı seyahatlerinde karşılaşılabilecek olası sağlık veya kaza durumlarına ve maddi kayıp (valiz kaybı, hırsızlık) gibi riskleri güvence altına alan sigorta çeşididir ve genellikle vize başvurularında talep edilen bir evraktır.

Rusya Federasyonu vize başvurularında Avrupa Birliği, Çin, İrlanda, İsrail ve İran vatandaşları dışındaki ülke vatandaşları için seyahat sağlık sigortası yaptırılmasını zorunlu tutmamaktadır. Fakat Rusya’ya seyahat edecek kişilerin seyahatleri sırasında meydana gelebilecek riskli ve beklenmedik durumlara karşı önlem amaçlı olarak turistlerin Rusya seyahat sigortası yaptırması önerilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile başvurulan Rusya vizeleri için başvuru sahipleri adına tam kapsamlı ve en uygun fiyatlı sağlık sigortaları Vizem.net'in sigorta birimi tarafından yaptırılmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Rusya Vizesi için Sağlık Sigortası Şart Mıdır?

Rusya vizesi için sağlık sigortası; Avrupa Birliği ülkeleri, İrlanda, İsrail, Çin ve İran vatandaşlarının vize başvuruları için zorunludur fakat geri kalan ülke vatandaşlarının Rusya vize başvuruları için seyahat sağlık sigortası hazırlamalarına gerek yoktur.

Türk Vatandaşlarının Rusya Vizesi için Sağlık Sigortası Yaptırması Gerekir Mi?

Türk vatandaşlarının Rusya vizesi için seyahat sağlık sigortası yaptırmalarına gerek yoktur fakat Rusya seyahati sırasında meydana gelebilecek olası sağlık sorunlarına veya beklenmedik durumlara karşı önlem amaçlı olarak sağlık sigortasının yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Rusya Gezisinde Meydana Gelebilecek Riskli Durumlar Nelerdir?

Rusya gezisinde meydana gelebilecek riskli durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Hırsızlık veya gasp gibi sıklıkla yaşanan suçlardan doğabilecek durumlar
 • Kötü hava koşulları nedeniyle uçuş iptali
 • Bagaj kaybolması
 • Pasaportun kaybolması
 • Beklenmedik bir hastalık, rahatsızlık veya kazadan doğabilecek durumlar

Rusya Sağlık Sigortasının Kapsamı Nasıldır?

Rusya seyahat sağlık sigortası, seyahat esnasında beklenmedik kaza, yaralanma, hastalık veya başka bir acil durumun gelişmesi sonucunda ortaya çıkan masrafları kapsamaktadır.

Rusya sağlık sigortasının kapsadığı durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Kaza veya hastalık gibi tıbbi acil durumlar
 • Acil tahliye
 • Seyahat iptali
 • Seyahatin yarıda kesilmesi
 • Kaza sonucu ölüm, yaralanma veya sakatlık yardımı
 • Yurt dışı cenaze masrafları
 • Reşit olmayan bireyin iadesi
 • Kaybolan, çalınan veya hasar gören bagajlar, kişisel eşyalar veya seyahat belgeleri
 • Gecikmeli bagaj ve gerekli eşyaların acil olarak değişmesi
 • Hava şartları nedeniyle gecikmeli seyahatler
 • Uçak kaçırma
 • Havayolu tarifesi çakışması sebebiyle kaçırılan aktarmalı uçuşlar
 • Eğer ilk üç aylık dönemde gerçekleşmişse hamilelik ile ilgili masraflar

Sigorta kapsamı, sigorta şirketleri ve alınan sağlık sigorta poliçeleri arasında farklılık gösterebilir.

Rusya Federasyonu'na Seyahat için Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Rusya Federasyonu’na seyahat edecek kişiler seyahat sağlık sigortası yaptırmak için Türkiye’de veya Rusya’da etkinlik gösteren sigorta şirketlerine veya akredite kuruluşlara başvuruda bulunabilir.

Rusya'ya gidecek kişiler 2022'de en uygun fiyatlara akredite acente Vizem.net'in sigorta birimi aracılığıyla vize başvurusu kapsamında veya vizeden bağımsız olarak yurtdışı seyahat sağlık sigortası yaptırabilmektedir.

2022'de Rusya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıldır?

2022’de Rusya seyahat sağlık sigortası fiyatları sigorta süresi, yaş, Covid geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik göstermektedir; 1 günlük seyahat sağlık sigortası fiyatı 8- 13 dolar arasında değişmektedir.

1 Haftalık Rusya Sağlık Sigortası Fiyatı Ne Kadardır?

1 haftalık Rusya seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 11- 18,5 dolar arasında değişmektedir. Rusya seyahat sağlık sigortası seyahat süresi, yaş, Covid geçmişi ve aşı geçmişine göre değişik fiyatlarda alınabilmektedir.

1 Aylık Rusya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatı Ne Kadardır?

Seyahat eden kişinin seyahat süresi, yaşı, Covid geçmişi ve aşı geçmişine göre değişiklik gösteren 1 aylık Rusya seyahat sağlık sigortası fiyatı ortalama 15,5- 35 dolar arasında değişmektedir.

Türkiye'deki Özel Sağlık Sigortaları Rusya'da Geçerli Midir?

Türkiye’de sağlık poliçesinde yurt dışı geçerliliği olan Axa Sigorta, Anadolu Sigorta, Allianz Sigorta gibi özel sağlık sigortalarının Rusya’da geçerliliği bulunmaktadır.

Sağlık Sigortasının Yaptırılmaması Rusya Vize Reddine Neden Olur Mu?

Sağlık sigortası yaptırılmaması, T.C vatandaşlarının Rusya vizesi başvuruları için zorunlu tutulan bir evrak olmadığından vize başvuru sonucunu negatif olarak etkilememektedir.

Seyahat sağlık sigortasının Rusya vize başvurusu için değil kişinin Rusya seyahatinde yaşayabileceği sağlık sorunlarına veya beklenmedik durumlara karşı önlem olarak yaptırılması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası Rusya vizesi için gerekli evraklar arasında yer almamaktadır.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: