Rusya İklimi

Rusya İklimi: Rusya'nın İklimsel Özellikleri ve Bitki Örtüsü

Rusya, coğrafyası sebebiyle çeşitli iklim türlerine sahiptir. Rusya’nın genelinde karasal iklim görülmektedir. Rusya'nın güneyinin büyük bir kısmı ılıman iklime ve Karadeniz'e yakın en güneydeki bölgeleri subtropikal iklime sahiptir. Sibirya'da hava geceleri -60 dereceye kadar düşerken, ülkenin bozkır bölgeleri genellikle 35 derece ve üzeri sıcaklığa sahiptir.

Rusya genel anlamda kurak bir ülkedir. Rusya topraklarının sadece dörtte biri ortalama 500 mm kadar yağış alır. Rusya’da yağış miktarları ise yıldan yıla çeşitli farklılıklar gösterir.

Rusya İklim Özellikleri Nasıldır?

Rusya İklim Özellikleri Nasıldır?
Rusya İklim Özellikleri Nasıldır?

Rusya iklim tipi karasal iklimdir. Rusya’da 4 mevsim yaz, kış, ilkbahar ve sonbahar olarak görülür ve her mevsim ortalama olarak 3 ay sürer. Rusya'nın iklimi bölgelere göre değişiklik göstermektedir.

Rusya’nın ikliminde yazları ortalama sıcaklık 25 derece, sonbaharda ortalama sıcaklık 10-15 derece ve kışları ortalama -15 derecedir.

Rusya'da Görülen İklim Tipleri Nelerdir?

Rusya’da görülen iklim tipleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tundra iklimi :Uzun, kuru ve şiddetli bir kışa sahiptir. Yazları sıcak ve oldukça kısadır.Rusya’nın kutup bölgesine yakın yerlerinde görülmektedir.
 • Tayga iklimi :Tayga ikliminde bol yağış görülmektedir. Rusya’nın güneyine doğru gidilince sıcak iklim kuşağı etki eder. Genel olarak Sibirya’da tundra ikliminin olmadığı bölgelerde etkili olmaktadır.
 • Çöl iklimi: Rusyayüzölçümünün %18’i çöllerle kaplı olup az yağış almaktadır. Rusya’nın kuzeydoğu bölgesinde görülmektedir.
 • Astropikal iklim :Kırım ve çevresinde ağırlıklı olarak görülen iklim tipinde hava çok yağışlı ve sıcaktır.

Rusya Amur İklimi Nedir?

Rusya’nın Komsomolsk-on-Amur Bölgesinde hakim olan iklim tipi karasal iklim olup ülke genelinde bu iklim görülmektedir.

Amur bölgesinde yazlar ılık, kışlar aşırı soğuk, karlı ve hava yıl boyu parçalı bulutlu olarak geçmektedir. Yıl içerisinde sıcaklık ortalama -27°C ile 26°C arasında değişiklik göstermektedir.

Rusya'nın İklim Koşulları Nasıldır?

Rusya'nın İklim Koşulları Nasıldır?
Rusya'nın İklim Koşulları Nasıldır?

Rusya'nın iklimi karasal iklimdir. Rusya’da yazlar sıcak ve kuraktır, kışlar kar yağışlı ve yağış miktarı azdır. Rusya’da yıllık sıcaklık farkı yüksektir, bitki örtüsü step ve bozkırdır. Rusya’da genellikle kasım sonundan mart başına kadar sıcaklıklar oldukça düşük seyretmektedir ancak baharla birlikte sıcaklıklar kimi bölgelerde artış göstermektedir.

Rusya Federasyonu'nda Hangi Mevsimler Görülür?

Rusya Federasyonunda 4 mevsim görülmektedir. Rusya'da yaz ayları haziran temmuz, ağustos; sonbahar ayları eylül, ekim, kasım; kış ayları aralık, ocak, şubat ve ilkbahar ayları mart, nisan, mayıstır.

Rusya'da Yaz Mevsimi Nasıl Geçer?

Rusya'da yaz mevsiminde hava sıcaklığı yüksektir. Rusya’da yaz aylarında sıcaklık ortalama 25 derece olmakla birlikte en sıcak ay temmuzdur. Rusya’da yaz tatili 3 ay sürmektedir ve haziran, temmuz, ağustosu kapsamaktadır.

Rusya'da Kış Mevsimi Nasıl Geçer?

Rusya’da kış ayları soğuk ve karlı geçmektedir. Rusya kış mevsimi aralık, ocak ve şubat aylarını kapsamaktadır. Rusya’da en soğuk ay ocak ayı olup sıcaklık -10 derecenin altına düşmektedir.

Rusya'ya Kar Yağar Mı?

Rusya’da kar yağmaktadır. Rusya’da kar yağışı kasım ayında başlayıp mart ayının başlarına kadar ortalama 3,5 ay boyunca sürmektedir.

Moskova, Norilsk, Yakutsk ve Abzakovo fazla kar yağışı alan Rusya şehirleri arasındadır.

Rusya Kurak Bir Ülke Midir?

Rusya, dünyanın en kurak ülkelerinden biridir. Rusya’daki yağış miktarları yıldan yıla farklılık göstermektedir. Rusya’da yaz ayları kurak geçmektedir. Rusya'da yıllık ortalama yağış çoğu bölgede 381 mm- 762 mm arasında değişmekle birlikte bu yağışların büyük bir kısmı kar şeklindedir.

Rusya'da En Fazla Yağışın Görüldüğü Aylar Hangileridir?

Rusya'da En Fazla Yağışın Görüldüğü Aylar Hangileridir?
Rusya'da En Fazla Yağışın Görüldüğü Aylar Hangileridir?

Rusya'da en fazla yağış temmuz ayında görülmektedir ve temmuz ayının ortalama 12 günü yağışlı geçmektedir.

Rusya'da Yıllık Ortalama Hava Sıcaklığı Nedir?

Rusya’da yıllık ortalama hava sıcaklığı 18 derecedir.

Rusya'da Ölçülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Rusya’da görülen en yüksek hava sıcaklığı 20 Haziran 2020'de 100,4 Fahrenheit olarak Verkhoyansk kasabasında ölçülmüştür.

Rusya'da Ölçülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Rusya’da görülen en düşük hava sıcaklığı ülkenin Kuzey Kutbu’na en yakın köyü olan Oymyakon’da -72 derece olarak ölçülmüştür.

Rusya'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Rusya'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?
Rusya'nın Bitki Örtüsü Nasıldır?

Rusya’nın bitki örtüsü kuzeyden güneye doğru; tundra, tayga, karma ve geniş yapraklı ormanlar, bozkır ve yarı çöl olarak sıralanmaktadır. Rusya bitki örtüsünde tundra görülen bölgelerde çalılar, tayga görülen bölgelerde karaçam, geniş yapraklı orman görülen bölgelerde meşe, bozkır görülen bölgelerde sert çayırlar, çöl görülen bölgelerde kaktüs yetişmektedir.

Rusya'da Yetişen Çiçekler Hangileridir?

Rusya'da Yetişen Çiçekler Hangileridir?
Rusya'da Yetişen Çiçekler Hangileridir?

Rusya’da yetişen çiçekler aşağıda listelenmiştir.

 • Şakayık
 • Kraliyet Açelyası
 • Sonbahar Çiğdemi
 • Rus Lotusu
 • Sibirya Fawn Lalesi
 • Viola İncisa
 • Terlik Orkidesi
 • Altın Kök
 • Kaplan Zambak
 • Schrenck Lalesi
 • Papatya

Rusya’nın Tarım Ürünleri Nelerdir?

Rusya’nın Tarım Ürünleri Nelerdir?
Rusya’nın Tarım Ürünleri Nelerdir?

Rusya tarım ürünleri aşağıda listelenmiştir.

 • Buğday
 • Mısır
 • Patates
 • Domates
 • Bezelye
 • Lahana
 • Ayçiçeği
 • Elma
 • Salatalık
 • Soğan
 • Havuç
 • Balkabağı
 • Kiraz
 • Mercimek
 • Pirinç
 • Üzüm

Tarım, Rusya ekonomisinin önemli bir parçasıdır. Rusya 1990'ların başında tarım sektöründe, komuta ekonomisinden piyasa odaklı bir sisteme geçmek için mücadele ederken ciddi düşüş yaşamıştır. 1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından, büyük kollektif ve devlet çiftlikleri yeniden yapılanma için baskı yaratan yasal ortamla mücadele etmek zorunda kalmıştır.

Rusya’da tarım on yıllık bir düşüş döneminin ardından, kademeli şekilde iyileşme dönemine girmiştir. 2014 yılında Rusya tarım sektörü ilgili yatırım ve yerli üretime teşvik politikaları ile güçlendirilmiştir. 2016 yılında Rusya, Sovyet Rusya'nın tahıl üretim seviyelerini aşıp, o yıl dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olmuş ve yeniden büyük bir tarımsal güç olarak ortaya çıkmıştır.

Rusya Federasyonu'nun Coğrafyası Ülke İklimini Nasıl Etkiler?

Rusya coğrafyasının yüksek enlemlerinde, geniş kara kütlesi ve ülke boyunca esen kutup rüzgarlarından korunmak için herhangi bir topografik engelin bulunmaması sebebiyle kışlar çok soğuk geçmektedir.

Güney ve doğu kanadı boyunca yüksek dağlarla çevrili olması sebebiyle esen dondurucu rüzgarları ve genellikle ülke boyunca donmuş kıyı şeridine sahip olması ile Rusya coğrafyası iklim üzerinde sert etkilere sahiptir.

Rusya'ya Gitmek için En Uygun Zaman Ne Zamandır?

Rusya’da seyahat etmek için en uygun mevsimler yaz ve kış olarak bilinmektedir.

Rusya’da yaz mevsimi, hazirandan ağustosa kadar sürmekte olup yerli turistler için en yoğun sezondur. Rusya’da yaz mevsiminde yapılacak aktiviteler; Taganrog şehrinde bulunan Azak Denizi’ni ziyaret etmek, Baykal Gölü gezisi ve Kamçatka’da rafting yapmak olarak sıralanmaktadır.

Rusya’da kış mevsimi aralık, ocak ve şubat aylarını kapsamaktadır. Rusya’da kış mevsimi yaz mevsimine kıyasla daha canlı geçmektedir. Rusya’da kış mevsiminde yapılacak aktiviteler; Kızıl Meydan’da buz pateni, votka tadımı, geleneksel Troyka gezisi ve Baykal Gölü'nde buzda balık tutmak olarak sıralanmaktadır.

Rusya vizesine başvuracak Türk vatandaşları en az 6 ay geçerliliği olan pasaport, otel belgesi, gidiş- dönüş uçak bileti rezervasyonu ve biyometrik fotoğraf ile vize başvurusu yapabilmektedir.

Rusya'ya kısa süreli turistik seyahat planlayan Türk vatandaşlarının Rusya Turist vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 günlük süreyi geçmemek şartıyla Rusya vizesinden muaftır. Hizmet ve hususi pasaport sahipleri Rusya seyahatlerinde 30 gün süreyle vizeden muaftır. Rusya’ya seyahat etmek isteyen umuma mahsus pasaport hamili vatandaşların vize alması gerekmektedir.

Rusya'ya yapılacak seyahat öncesinde vize başvurusu şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla yapılmalıdır. Rusya vize başvurusu Rusya vize başvuru merkezlerine ve Rusya konsolosluklara yapılabilmektedir. Rusya seyahatleri, Rusya turistik vize başvurusu gibi kısa süreli seyahatler için e-vize ile yapılabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Rusya'ya turistik amaçlarla gidecek kişilere Rusya turist vizesi ve e-vize başvurularında danışmanlık hizmeti sunan akredite danışmanlık şirketidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: