İngiltere Giriş Şartları

2023'te Güncellenmiş İngiltere Giriş Şartları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere’ye girebilmesi için seyahat amacına bağlı olarak uygun İngiltere vizesini almaları ve İngiltere’ye giriş şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

2022 yılında İngiltere’ye seyahat edecek T.C. vatandaşları için İngiltere’ye gitmek için gerekenler listesi, diğer bir deyişle İngiltere’ye giriş şartları aşağıda verilmiştir.

  • En az 6 ay daha geçerli olan bir pasaporta sahip olunması
  • Seyahat amacına göre bir İngiltere vizesinin alınması
  • Yurt dışı çıkış pulunun alınması

Vizem.net Türkiye’den Birleşik Krallık ülkelerine seyahat edecek T.C. vatandaşları için vize danışmanlık ve takip hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

İngiltere'ye Gitmek için Pasaport Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İngiltere’ye gitmek için geçerli bir pasaporta sahip olmak ve pasaportun tüm İngiltere seyahati süresi boyunca geçerli olması gerekmektedir. İngiltere pasaport kontrol sırasında istenen özellikleri sağlayan bir pasaport sunulmalıdır.

Kimler için İngiltere'ye Girişte Vize Şartı Bulunur?

İngiltere’ye girişte vize şartı, umuma mahsus pasaport (bordo), hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri için bulunmaktadır; bu pasaport hamillerinin İngiltere’ye giriş yapabilmeleri için seyahat amacına uygun Birleşik Krallık vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile Birleşik Krallık vizesinden muaf tutulmaktadır.

Birleşik Krallık Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birleşik Krallık vize başvurusu İngiltere vizeleri için yetkili aracı kurum başvuru merkezinden ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Türkiye’den Birleşik Krallık vize başvuruları öncelikle Gov.Uk adresi üzerinden Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresine online başvuru yapılmakta ve aynı sistem üzerinden online randevu alınmaktadır. Vize randevu gününde başvuru sahibi vize merkezine giderek evrak teslimini ve biyometri işlemlerini tamamlamaktadır.

Birleşik Krallık vize randevu gününe kadar başvuru sahibinin tüm evrakları eksiksiz bir şekilde titizlikle hazırlaması gerekmektedir. İngiltere vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi için evrakların doğru bilgiler içermesi ve eksiksiz olması önemlidir.

İngiltere'ye Vizesiz Giriş Mümkün Müdür?

İngiltere’ye vizesiz giriş, yalnızca diplomatik (siyah) pasaport sahipleri için 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile mümkündür. Diğer pasaport türlerine sahip olan kişilerin İngiltere’ye giriş yapabilmeleri için vize almaları zorunludur.

Başka bir ülkeden diğer bir ülkeye giderken aktarma yapılan ülkede beklemek için alınması gereken vizeye transit vize adı verilmektedir. İngiltere vize politikası gereğince İngiltere üzerinden aktarma yapacak T.C. vatandaşlarının transit vize almaları gerekmektedir.

İngiltere Seyahati için Yurt Dışı Çıkış Pulu Nasıl Alınır?

Türkiye’den yurt dışına çıkmak için alınması gereken pula yurt dışı çıkış pulu adı verilmektedir. Yurt dışı çıkış pulu havaalanlarındaki noktalardan ya da online olarak İnteraktif Vergi Dairesinin harç ve değerli kağıt bedeli ödeme sekmesinden alınabilmektedir.

2022 yılında yurt dışı çıkış pul ücreti 150 Türk lirasıdır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışı çıkış pulu alması İngiltere’ye gidiş şartları arasında yer almaktadır.

İngiltere Giriş Formu Nedir?

İngiltere giriş formu son 72 saat içerisinde yapılan yolculuklara dair uçuş detaylarının, yolcu pasaport bilgilerinin, telefon numarasının ve adres bilgisinin paylaşıldığı bir formdur. İngiltere giriş formları uygulaması 2 yıl önce, İngiltere’ye giriş yapan yolcuların karantina kurallarına uyup uymadıklarını kontrol etmek amacıyla başlatılmıştır.

İngiltere’ye girişte doldurulan form, İngiltere’nin Covid-19 için almış olduğu bir önlemdir ve 2022 yılı başlarında yapılan son düzenlemelerle birlikte bu uygulama yürürlükten kaldırılmıştır.

İngiltere'ye Girişte Aşı ve Karantina Şartı Var Mıdır?

Hayır, 18 Mart 2022 tarihinden itibaren İngiltere’ye girişte aşı, karantina ve yolcu bilgi formu doldurma zorunluluğu yürürlükten kaldırılmıştır. Yolcuların İngiltere’ye vardıklarında karantinaya girmeleri ya da vardıktan sonra veya önce Covid-19 testi olmalarına gerek yoktur ve bu durum aşılı veya aşısız tüm ziyaretçiler için geçerlidir. İngiltere’den aktarma yapan kişiler için de aşı ve karantina şartı bulunmamakla birlikte, şu anda İngiltere seyahat kısıtlamaları içerisinde kırmızı liste bulunmamaktadır.

İngiltere'ye Girişte Sorulan Sorular Nelerdir?

İngiltere’ye girişte sınır memurları tarafından sorulan sorular; İngiltere’ye neden gelindiği, İngiltere’de nerede kalınacağı, daha önce İngiltere’ye gelinip gelinmediği ve daha önce hangi ülkelerde bulunulduğu ile ilgili yolcunun seyahat amacını anlamaya yönelik sorulardır.

İngiltere'ye Çocukla Gitmek için Gerekenler Nelerdir?

İngiltere’ye çocukla gitmek için, ebeveynlerin farklı bir soyadının olmasından dolayı çocuğun anne ve babası gibi gözükmediği durumlarda, ebeveynlerin sınırda çocuk ile ilişkilerini kanıtlamaları gerekmektedir. Çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkiyi kanıtlamak için çocuk ile ilişkiyi gösteren evlat edinme ya da doğum belgesi, kişi ebeveyn ise ancak çocuktan farklı bir soyada sahipse boşanma ya da evlilik belgesi, eğer kişi birlikte seyahat ettiği çocuğun ebeveyni değilse çocuğun anne ve babasından iletişim bilgilerini içeren bir izin mektubu alınması gerekmektedir.

18 yaşın altındaki çocukların İngiltere vizesi için hazırlaması gereken belgeler çocuğun anne ve baba ile ya da kendi başına yolculuk yapmasına göre değişiklik göstermektedir. 18 yaş altı İngiltere vizesi ile yalnız başına yolculuk yapacak çocukların ebeveynlerin iletişim bilgileri, İngiltere’ye seyahat için anne ve babadan yazılı onay ve birlikte kalınacak kişi ile arasındaki ilişkinin ayrıntıları gibi bilgilerin sunulması gerekmektedir.

İngiltere'ye Evcil Hayvan Götürmek İçin Gerekenler Nelerdir?

İngiltere’ye evcil hayvan götürmek için evcil hayvanın mikroçipli olması, evcil hayvan pasaportunun ya da sağlık karnesinin bulunması, kuduz aşısının ve kan testinin yapılmış olması gerekmektedir. Evcil hayvanın Birleşik Krallık’a sahibinden 5 gün önce ya da sonra ulaşması gerekmektedir; aksi takdirde İngiltere’ye evcil hayvan girişi için farklı kurallar uygulanabilmektedir.

İngiltere Aktarmalı Seyahat Şartları Nelerdir?

İngiltere aktarmalı seyahatler için transit vize almak gerekmektedir ve İngiltere için 2 farklı transit vize çeşidi bulunmaktadır. Aktarmanın türüne göre alınması gereken transit vize değişmektedir.

Ziyaretçi transit vize ve direkt transit vize olmak üzere İngiltere için 2 farklı aktarmalı vize türü bulunmaktadır. Direkt İngiltere transit vize havalimanındaki sınır kontrol noktasından geçilmeyeceği durumlarda alınmakta, ziyaretçi transit vize ise sınır noktalarından geçileceği zaman alınmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: