Litvanya Pilot Okulları

Litvanya Pilot Okulu ve Uçuş Okulu ve Fiyatları

Litvanya, gelişmiş bir ülke konumunda olması sebebiyle yerli ve yabancı öğrencilere pilotluk eğitiminin de aralarında yer aldığı pek çok alanda avantajlı eğitim imkanları tanımaktadır. Litvanya’da uçuş okulları Türkiye ve diğer pek çok Avrupa ülkesine kıyasla daha uygun fiyatlıdır ve daha kısa dönemli eğitim fırsatları tanımaktadır. Öğrenciler sahip olduğu avantajlar nedeniyle Litvanya’ya dünyanın her yerinden pilotluk eğitimi için seyahat etmektedir.

Litvanya’daki pilotluk okulları sahip olduğu eğitim içeriği ile ön plana çıkmaktadır. Litvanya’da pilotluk eğitimi alacak öğrenciler uygulamalı ve teorik pek çok ders ile pilotaj eğitimini tamamlama imkanı elde etmektedir.

Vizem.net eğitim okullarına kayıt yaptırmış öğrenci adaylarının vize başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Litvanya Uçuş Okulu İçin Gereken Vize Türü Nedir?

Litvanya’da pilotluk eğitimi almak isteyen öğrenciler Litvanya eğitim vizesi sahibi olmalıdırlar.

Litvanya’ya yapılacak Litvanya eğitim vizesi başvuruları VFS Global aracılığı ile veya akredite aracı kurumlar aracılığı ile tamamlanmaktadır. Litvanya’da pilotluk eğitimi alınacak okuldan alınmış kabul mektubu Litvanya öğrenci vizesi başvuru için ön evrak olarak kabul edilmektedir.

Kabul mektubunda ek olarak; Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) onaylı öğrenci belgesi, öğrencinin akademik geçmişine ait diploma ve transkript gibi dokumanlar, alınacak eğitim için ödenen eğitim bedeline ilişkin faturalar ve seyahat aracına ait rezervasyon bilgileri de başvuru sırasında bildirilmelidir.

Lütvanya eğitim vize başvuruları için: 0850 241 1868

Litvanya'da Pilotaj Eğitimi

Litvanya’da verilen pilotluk eğitimi sahip olduğu uygun fiyatlar ve hem uygulamalı hem teorik ders içerikleri ile Türk ve diğer ülkelerden gelen öğrenciler tarafından büyük ilgi görmektedir. Litvanya’da alınan pilotaj eğitimi, EASA programı dahilinde birçok Avrupa ülkesinde geçerlidir.

Türkiye EASA programına dahil ülkeler arasında yer almamaktadır. Türkiye’de önceki yıllarda sınavsız ücret ile pilotluk lisansı kullanılabilmekteydi. Son yıllarda alınan karar ile 2 saatlik bir sınavın tamamlanması ile ücret karşılığında EASA programı lisansı Türkiye’de pilotluk için geçerli kabul edilmiştir.

Litvanya diğer pilotaj eğitimi veren Macaristan gibi Avrupa ülkeleri ve Amerika ile kıyaslandığında daha uygun fiyatlarda hizmet vermektedir. Litvanya’da alınan pilotluk eğitimi pek çok Avrupa ve dünya ülkesine göre daha kısa sürmektedir. Litvanya’daki pilot okullarına alternatif Avrupa’da yer alan tüm EASA programı ülkeleri olarak görülebilmektedir.

Litvanya Pilot Eğitimi Süresi

Litvanya’da bulunan pek çok pilotluk okulu olduğundan her okulun müfredatını tamamlayacağı süre farklılık gösterebilmektedir. Litvanya'da teorik ve pratik eğitim olmak üzere 2 aşamada verilen pilotaj eğitimleri, pilot adaylarının taleplerine ve istedikleri lisans seviyesine göre 4 - 16 ay arasında tamamlanmaktadır. Pilotluk adaylarının kısa süreli ve sertifika için aldıkları eğitimler 4 - 6 ay arasında sürerken uzun süreli diplomalı pilotaj eğitimleri 16 aya kadar sürebilmektedirler.

Litvanya Pilotaj Üniversitesi Hangileridir?

Litvanya’da yer alan pilotaj üniversitelerine ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Kazimieras Simonavicius Üniversitesi
 • Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi

Litvanya'daki Pilotluk Okulları Hangileridir?

Litvanya’da yer alan pilotluk okullarına ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Alfa Pilot’s Club
 • ATO Aerotraining
 • Uçan Akademi Uçuş Okulu
 • ATO Pilotu Mokykla
 • BAA Training
 • Baltık Havacılık Akademisi
 • UAB Sabenavita
 • Uçan Akademi SRO
 • THY Litvanya Uçuş Okulu

Litvanya Uçan Akademi Uçuş Okulu

Litvanya Uçan Akademi Uçuş Okulu, Litvanya’da 12 ay süre ile pilotaj eğitimi veren bir uçuş akademisidir. Litvanya’da her yıl 80 kontenjanla yerli ve yabancı öğrenci kabul etmektedir. Litvanya Uçan Akademi Uçuş Okulu, A ve B kategorileri için Özel Pilot Lisansı PPL(A), Ultralight uçak lisansı ve Akrobasi uçuş lisansı gibi lisanları alma fırsatı tanımaktadır. Litvanya Uçan Akademi Uçuş Okulu’nun eğitim dili Litvanca ve İngilizce olarak bilinmektedir.

Alfa Pilot Kulübü Litvanya Uçuş Okulu

Alfa Pilot Kulübü, Litvanya’nın en eski uçuş alanları olan S. Darius ve S. Girenas’ta yer alan bir uçuş akademisidir. Alfa Pilot Kulübü, eğitimini iki dönemli olarak devam ettirmektedir. İlk dönemde öğrencilere Ground Training adı verilen uçuş dışı eğitimler sunmaktadır.

Öğrencilerin mezun olmadan önce aldıkları ikinci dönemde ise S. Darius ve S. Girenas’ta öğrencilere uçuş için pratik dersler vermektedir. Öğrenciler Alfa Pilot Kulubu’nde iki dönemin toplam eğitimini yaklaşık 16 ay gibi bir sürede tamamlamaktadırlar. Alfa Pilot Kulübü her yıl 60 öğrenciye kontenjan açmaktadır. Alfa Pilot Kulübü, Spor Pilotu (SPL/LSA) ve Özel Pilot (PPL) lisansları başta olmak üzere tüm Avrupa’da geçerli olan EASA programı lisansları da vermektedir. Alpa Pilot Kulübü’nde eğitim dili %70 Litvanca ve %30 İngilizce olarak verilmektedir.

ATO Aerotraining Litvanya

ATO Aerotraining Litvanya, Litvanya’nın başkenti Vilnius'a çok yakın olan Paluknys havaalanında faaliyet gösteren bir uçuş okuludur. ATO Aerotraining Litvanya, her yıl yerli ve yabancı 80 öğrenciye kontenjan tanımaktadır. ATO Aerotraining Litvanya, diğer uçuş elemanları olan kabin görevlileri ve hostes gibi elemanların da yararlanabileceği Özel Pilot Lisansı (PPL), Ticari Pilot (CPL), Uçuş Eğitmeni (CFI/ FI), Havayolu Taşıma Pilotu (ATPL), EASA ATPL, Yer Okulu EASA, ATPL Entegre, Çoklu Pilot Lisansı (MPL), Gece Uçuşu Çoklu Mürettebat İşbirliği Kursu Lisansı (MCC), Aletli Uçuş Lisansı (IR), Çok Motorlu Uçuş Lisansı (Sınıf Yetkisi) Çok Motorlu Uçuş Lisansı (MEI), Jet Oryantasyon Kursu Lisansı (JOT) ve Personel Kontrol Pilotu Lisansı gibi farklı lisansları alma imkanı da tanımaktadır.

ATO Aerotraining Litvanya, Avrupa dışında da geçerli olan European AJJ isimli lisansı alma fırsatı vermektedir. ATO Aerotraining’te ortalama bir pilotaj lisans eğitimi 16 ayda tamamen İngilizce ya da Litvanca olarak tamamlanmaktadır.

Litvanya ATO Pilotu

Litvanya ATO Pilotu Mokykla, Litvanya’da Uçuç Dili Eğitimi Sertifikası (Airspeak), Aletli Uçuş Lisansı (IR), Çoklu Pilot Lisansı (MPL) ve Özel Pilot Lisansı (PPL) gibi lisansların alınması için yerli ve yabancı öğrencilere Litvanca ve İngilizce eğitim veren uçuş okuludur.

Litvanya ATO Pilotu Mokykla, Litvanya’da yer alan diğer uçuş okullarına göre daha küçük bir okul olmasına kaşrın daha uzun sürelerde uzmanlık gerektiren ve ortalama 9- 16 ayda tamamlanan pilotluk eğitimleri vermektedir. Litvanya ATO Pilotu Mokykla, yıllık ortalama 40 tane yerli ve yabancı pilot adayına kontenjan açmaktadır.

BAA Eğitimi Litvanya

BAA Eğitimi Litvanya, Litvanya’da pilotaj eğitimi veren en popüler kurum konumundadır. BAA Eğitimi Litvanya, her yıl ortalama 116- 120 öğrenciye pilotluk eğitimi alma fırsatı tanımaktadır. BAA eğitimi Litvanya, başta pilotluk eğitimi olmak üzere tüm uçuş elemanlarının eğitimleri için Avrupa Havacılık Emniyeti Otoriteleri (EASA) ve Litvanya Ulaştırma Yeterlilik Ajansı (CAA) uyarınca belirlenen sertifika ve onayları sağlayan Onaylı Eğitim Kuruluşu (ATO) statüsünde hizmet vermektedir.

BAA Eğitimi Litvanya, tüm Avrupa ve dünyanın büyük bir bölümünde geçerli; B737 NG (800) Sertifikası, Kabin Ekibi Başlangıç Eğitimleri Sertifikası, B737 CL (500) Sertifikası, B737 CL (400) Sertifikası, B737 CL (300) Sertifikası, AIRBUS A320- 232 Sertifikası, AIRBUS A320- 214 Sertifikası ve FNPT II CESSNA 172N Sertifikası gibi sertifikalara sahip olma hakkı sunmaktadır.

BAA Eğitimi Litvanya, Litvanya dışındaki şubelerde İspanyolca, Rusça gibi dillerde de eğitim verirken Litvanya’da İngilizce ve Litvanca dillerinde havacılık eğitimi vermektedir. BAA Eğitimi Litvanya verilen programa ve başvurulan sertifikaya göre pilotlara ortalama 9- 14 ay eğitim fırsatı vermektedir.

THY Litvanya Uçuş Okulu

THY, Baltic Aviation Academy işbirliği ile Litvanya’da açılan THY Litvanya Uçuş Okulu her yıl ortalama 90- 120 öğrenciye kontenjan açan bir pilot okuludur. THY Litvanya Uçuş Okulu her yıl çoğu Türkiye’den giden birçok yabancı öğrenciye Litvanya’da EASA onaylı ve Türkiye’de geçerli kabul edilen Aletli Uçuş Lisansı (IR), Çoklu Pilot Lisansı (MPL) ve Özel Pilot Lisansı (PPL) gibi lisanslar alma imkanı tanımaktadır. THY Litvanya uçuş okulu alınan programa göre ortalama 7 ile 14 ay arasında tamamlanmaktadır. THY Litvanya Uçuş Okulu; İngilizce, Litvanca haricinde Türkçe dilinde de eğitimlerin alınabildiği Litvanya’daki tek pilotaj okulu olarak bilinmektedir.

Litvanya Uçan Akademi SRO

Litvanya Uçan Akademi SRO, Litvanya’da yer alan diğer havacılık okullarına göre daha az öğrenciye hizmet veren daha küçük bir okuldur. Litvanya Uçan Akademi SRO, her yıl yerli ve yabancı ortalama 40- 60 öğrenciye pilotaj eğitimi için kontenjan tanımaktadır. Litvanya Uçan Akdemi SRO, EASA ve Litvanya hükümeti onaylı; Uçuş Eğitmeni Sertifikası (CFI / FI), Havayolu Taşıma Pilotu Sertifikası (ATPL), EASA ATPL Sertifikası, Yer Okulu EASA ve ATPL Entegre Sertifikası gibi sertifikalar vermektedir. Litvanya Uçan Akademi SRO’da eğitim dili çoğunlukla Litvanca, kısmen ise İngilizce olarak kabul edilmektedir. Litvanya Uçan Akademi SRO’da alınan eğitimler programlara göre değişiklik gösterse de ortalama 4 ile 12 ay arasında tamamlanmaktadırlar.

Litvanya'daki En İyi Pilot Okulu Hangisidir?

Litvanya’da yer alan pek çok pilot okulu, kendi aralarında lisans, verilen hizmet, içerik ve öğrenciye sağladığı kolaylıklar bakımından karşılaştırıldığında BAA Eğitimi Litvanya diğer okullara göre ön plana çıkmaktadır.

BAA Eğitimi Litvanya’yı Litvanya Uçan Akademi SRO, ATO Aerotraining Litvanya, ATO Pilotu Mokykla ve Alfa Pilot Kulübü gibi diğer uçuş okullardan ayıran en büyük özelliği fazla sayıda sağladığı sertifikalar ve pilotluk harici diğer uçuş elemanlarına verdiği çok yönlü eğitimler olarak görülmektedir.

BAA Eğitimi Litvanya, sağladığı hem Avrupa hem de dünya ülkelerinde geçerli B737 NG (800) Sertifikası, Kabin Ekibi Başlangıç Eğitimleri Sertifikası, B737 CL (500) Sertifikası, B737 CL (400) Sertifikası, B737 CL (300) Sertifikası, AIRBUS A320- 232 Sertifikası, AIRBUS A320- 214 Sertifikası ve FNPT II CESSNA 172N Sertifikası gibi sertifikalar ile Avrupa’nın en iyi 3. pilotaj eğitimi veren okulu konumundadır.

BAA Eğitimi Litvanya ile ilgili kabul edilen avantajlardan biri, farklı dillerde sağladığı eğitim ve izlediği politika olarak düşünülmektedir.

Litvanya Pilotaj Eğitimi Fiyatları

Litvanya pilotaj eğitimi fiyatlarına ilişkin tablo aşağıda belirtilmiştir.

OkulAlınan eğitimSüreFiyat
Litvanya Uçan Akademi SROTam dönemli pilotaj eğitimi12 ay5400 Euro
BAA Eğitimi LitvanyaTam dönemli pilotaj eğitimi16 ay8600 Euro
Litvanya ATO Pilotu MokyklaTam dönemli pilotaj eğitimi12 ay5750 Euro
ATO Aerotraining LitvanyaTam dönemli pilotaj eğitimi12 ay6000 Euro
THY Litvanya Uçuş OkuluTam dönemli pilotaj eğitimi12- 16 ay4300 EURO

Litvanya'da Pilotluk Eğitiminin Avantajları

Litvanya’da pilotluk eğitimin avantajlarına ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya’da alınan pilotluk eğitimi süresince, diğer Avrupa Birliği ülkelerini ve Litvanya’yı keşfetme fırsatı kazanılmaktadır.
 • Litvanya’da alınan pilotluk eğitim dili Litvanca ve İngilizce olarak kabul edilmektedir. Bu sayede, yurt içinde kendi anadilinde eğitim gören pilot adaylarına göre kariyer hayatına daha önde başlanmaktadır.
 • Litvanya EASA CPL ve ATPL lisansları için öğrencilere fırsat vermektedir.
 • Litvanya’da alınan EASA sertifikaları ile Avrupa’da pek çok ülkede çalışma fırsatı tanınmaktadır.
 • Litvanya’da pilotaj eğitimleri diğer Avrupa ve dünya ülkelerine kıyasla daha kısa sürede tamamlanmaktadır.
 • Litvanya sahip olduğu uçuş alanları ve hava sahaları ile pilotluk eğitimi adına öne çıkmış bir ülke konumundadır.

Litvanya'da Uçuş Okulunda Okuma Şartları Nelerdir?

Litvanya’da yer alan bir uçuş okulunda eğitim alma şartlarına ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • En az lise mezunu olmak gereklidir.
 • Seviye 1 ve seviye 2 sağlık raporu sahibi olmak gereklidir.
 • Asgari düzeyde Litvanca veya İngilizce dil yeterliliğine sahip olmak gereklidir.

Litvanya Pilotaj Eğitimi ile Hangi Lisanslar Alınabilir?

Litvanya pilotaj eğitimi ile alınabilecek lisanslara ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Öğrenci Pilot Lisans (SPL)
 • Hususi Pilot Lisans (PPL)
 • Ticari Pilot Lisans (CPL)
 • Havayolu Nakliye Pilotu Lisans (ATPL)
 • Planör Pilot Lisans (GPL)
 • Öğretmenlik Yetkisi İşlemleri
 • Balon Uçuş Öğretmenliği FI (B)
 • Planör Uçuş Öğretmenliği FI (GPL)
 • ÇHHA Uçuş Öğretmenliği FI (UPL)
 • Sentetik Uçuş Öğretmenliği Yetkisi (SFI)
 • Kontrol Pilotu Yetkisi (FE)
 • 2. Tip Kontrol Pilotu Yetkisi (TRE)
 • 3. Sınıf Yetkisi Kontrol Pilotu (CRE)
 • Sentetik Uçuş Kontrol Pilotu Yetkisi (SFE)
 • Uçuş Öğretmeni Kontrol Pilotu Yetkisi (FIE)
 • Pilot Lisans İşlemleri
 • Hususi Pilot Lisansı PPL (A/H)
 • Ticari Pilot Lisansı CPL (A/H)
 • Aletli Uçuş Yetkisi IR (A/H)
 • Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı ATPL (A/H)

Litvanya Pilot Okulu Lisansı Türkiye'de Geçerli Midir?

Litvanya’da yer alan pilotluk okulları, EASA programı otoritesi altında yer alan programlarda hizmet vermektedir. EASA programı altında alınan lisanslar üye Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

Türkiye EASA programına üye olan Avrupa ülkeleri arasında yer almadığından, Litvanya Pilot Okulu bünyesinde alınan pilotaj eğitimine ait sertifika ve lisanslar direkt olarak Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılamamaktadır.

Türkiye’de Litvanya’dan alınan EASA programlı lisans ve sertifikalar önceki yıllarda belirlenen ücret ile kullanılabilmekteydi ancak alınan son karar ile Türkiye’de EASA onaylı sertifika ve lisanslar kullanılması için 2 saat süren pratik ve teorik bir sınavın uygulanması kararlaştırılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından Litvanya’dan lisans ve sertifika alan öğrencilere uygulanan bu sınavı başarıyla geçen öğrenciler EASA onaylı sertifika ve lisansları ile Türkiye’de çalışma imkanı elde etmektedir.

Litvanya Pilotluk Eğitimi ile Hangi Ülkelerde Çalışmak Mümkündür?

Litvanya’da alınan pilotluk eğitimi ile çalışılabilecek ülkelere ait liste aşağıda belirtilmiştir.

 • Arnavutluk
 • Ermenistan
 • Azerbaycan
 • Bosna Hersek
 • Gürcistan
 • İzlanda
 • Makedonya
 • Moldova
 • Karadağ
 • Monaco
 • Norveç
 • Sırbistan
 • İsviçre
 • Türkiye
 • Ukrayna
 • Avusturya
 • Belçika
 • Bulgaristan
 • Hırvatistan
 • Kıbrıs
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Almanya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İrlanda
 • İtalya
 • Letonya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Polonya
 • Romanya
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İspanya
 • İsveç
 • Hollanda
 • Birleşik Krallık

Litvanya Pilotluk Eğitimi ile Hangi Havayolu Şirketlerinde Çalışmak Mümkündür?

Litvanya’da her yıl binlerce yerli ve yabancı öğrenci pilotluk eğitimi almaktadır. Litvanya’da pilotluk eğitimini tamamlayan öğrenciler Litvanya’da ya da diğer dünya ve Avrupa ülkelerinde yer alan havayolu şirketlerinde çalışma imkanı elde etmektedir.

Litvanya’da alınan pilotluk eğitimlerinde EASA programı ile alınan sertifika ve lisanslar verildiğinden Avrupa’da bulunan Slovakya, İsveç, Hollanda ve Türkiye gibi ülkelerin öne çıkan havayolu şirketlerinde çalışmak mümkündür. Türkiye’de öne çıkan Pegasus ve THY gibi havayolu şirketleri Litvanya’da pilotluk eğitimi almış pek çok pilotu ve uçuş görevlisini istihdam etmektedir. Avrupa’da da Air France, Virgin Avustralya Hava Yolları, KLM Hollanda Kraliyet Havayolları ve British Airways gibi popüler havayolu şirketleri eğitimlerini Litvanya’da tamamlamış öğrencilere iş imkanı tanımaktadır.

Litvanya Pilotaj Kursu Lisans Çeviri İşlemleri

Litvanya’da pilotaj kurslarını tamamlayan öğrencilere, Litvanya ve Slovakya, Fransa, İsveç ve Hollanda gibi diğer üye Avrupa ülkelerinde geçerli EASA programı bünyesinde lisans ve sertifikalar verilmektedir. EASA programı üye ülkelerinde, Litvanya’da eğitimini almış öğrenciler hiçbir koşul olmadan çalışabilmektedirler ancak EASA Programına üye olmayan Türkiye gibi ülkelerde çalışmak için lisans çevirisi yapmak gerekmektedir.

Türkiye’de Litvanya’da yer alan bir uçuş okulundan EASA programı dahilinde sertifika ve lisans alan öğrencinin lisans çeviri işlemi önceki yıllarda ücret karşılığında sağlanmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından yapılan son kararname ile birlikte Litvanya’da EASA programı ile lisans ve sertifika almış öğrencilerin lisans ve sertifikalarını Türkiye’de kullanmaları için belirlenen ücrete ek olarak 2 saatlik sınavı tamamlamaları kararlaştırılmıştır. Litvanya’dan alınan lisans çevirileri için 2 saatlik sınavı tamamlayan öğrencilerden lisans ya da sertifika çevirme ücreti talep edilmektedir.

Litvanya'da Uzaktan Eğitim ile Uçuş Okulunda Okunabilir Mi?

Litvanya’da yer alan uçuş okullarında, pilotluk eğitimi müfredatı dahilinde ilk yıldan son yıla kadar teorik dersler ile birlikte pratik dersler de verilmektedir. Pilotluk eğitimi alacak öğrencilerin en az kısmen yüz yüze eğitim görmeleri gerekmektedir.

Litvanya'da Pilot Olmak İçin Ne Gerekir?

Litvanya’da pilot olmak için gerekli şartlar aşağıdaki listede belirtilmiştir.

 • Litvanya’da yer alan ya da EASA programına üye ülkelerden birinde pilotluk eğitimini tamamlamış olmak gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük olmak gerekmektedir.
 • Litvanya’da pilotluk yapacak kişinin Litvanya vatandaşlığı bulunmuyorsa çalışma ve oturma gibi izinlere sahip olması gerekmektedir.
 • Asgari düzeyde Litvance ve İngilizce dil yeterliliğini Litvanya hükümeti tarafından onaylanan sınavlar veya uluslararası alanda geçerli sınavlar ile kanıtlamak gerekmektedir.
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: