Litvanya Çalışma Vizesi

Litvanya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya çalışma vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Litvanya'da ücretli bir işte çalışmasına imkan veren Litvanya D tipi vize türüdür.

Litvanya çalışma vizesi için başvuru sahibinin Litvanya Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren bir işveren tarafından istihdam edilmiş olması ve Litvanya'daki işvereninin Litvanya Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı İstihdam Bürosu'ndan başvuru sahibi adına çalışma izni almış olması gerekmektedir.

Litvanya İstihdam Bürosu tarafından verilen bir çalışma izni kapsamında çalışmak üzere Litvanya Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen kişilere verilen Litvanya ulusal vize kapsamındaki çalışma vizesi hakkındaki başvuru süreci aşağıda verilmiştir.

Litvanta çalışma vize başvurusu için: 0850 241 1868

Kimler Litvanya Çalışma Vizesi Alabilir?

Litvanya'da 1 yıldan uzun olmayan bir süre boyunca çalışmak için Litvanya çalışma vizesi alınması gerekirken; Litvanya'da 1 yıldan uzun süre istihdam edilecek yabancıların MIGRIS (Litvanya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına Bağlı Göç Dairesi) üzerinden çalışma amaçlı geçici Litvanya oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Çalışma amaçlı Litvanya geçici oturum iznine başvuracak kişilere başvuru değerlendirme sürecinde gerekli olması durumunda Litvanya'ya giriş yapabilmeleri için Litvanya çalışma vizesi verilmektedir.

Litvanya'ya geçici oturum izni başvuruları MIGRIS tarafından değerlendirilip onaylandıktan sonra giriş yapacak kişilerin ise bunun için Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi alması gerekmektedir.

Litvanya Çalışma Vizesi Başvuru Süreci

Litvanya çalışma vizesi başvuru aşamaları aşağıda verilmiştir.

 • Başvuru sahibi Litvanya'daki işverenden geçerli bir iş teklifi alır.
 • Litvanya'daki işveren, başvuru sahibi için çalışma izni alır.
 • MIGRIS üzerinden arabuluculuk mektubu Litvanya'daki işveren tarafından düzenlenir.
 • Litvanya ulusal vize başvuru formu tamamlanır.
 • Litvanya çalışma vizesi başvuru evrakları hazırlanır.
 • VFS Global'den vize başvurusu için randevu alınır.
 • Başvuru sahibi randevu saatinde gerekli evrakları teslim eder ve biyometri bilgilerini verir.
 • Litvanya vize harcı için 120 euro ve VFS Global servis ücreti için 205 TL ödenir.

Litvanya çalışma vizesi başvuru evraklarının teslimi, biyometri bilgilerinin toplanması ve ücretin tahsil edilmesinden sonra vize başvurusu tamamlanıp vize başvuru merkezi tarafından değerlendirilmek için Litvanya Ankara Büyükelçiliği'ne gönderilir.

Litvanya Çalışma Vizesi İçin Arabuluculuk Mektubu

Litvanya çalışma vizesi için arabuluculuk mektubu elektronik olarak https://www.migracija.lt/noriu-pateikti-tarpininkavimo-raštą1 adresinden başvuru sahibini davet eden işveren, kurum, şirket tarafından düzenlenip elektronik kod ile birlikte sunulmalıdır. Litvanya vizesi için arabuluculuk yazısı fotokopi halinde ibraz edilebilir.

Litvanya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya çalışma vizesi başvurusu için standart ulusal vize başvuru evraklarına ek olarak sunulması gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya İstihdam Bürosu tarafından verilen çalışma izni
 • Başvuru sahibinin şahsi banka hesap özeti
 • Konaklama yerine dair belge
 • QR kodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
 • QR kodlu mesleki yeterlilik belgesi
 • Litvanya'daki işveren ile imzalanmış iş sözleşmesi
 • Konaklama yerine dair belgeler

Litvanya çalışma vizesi için tam ve kapsamlı listeye Litvanya vize belgeleri sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Litvanya Çalışma İzni (Leidimas Dirbti)

Litvanya çalışma izni (Leidimas Dirbti), vize başvurusunda bulunmadan önce başvuru sahibini Litvanya'da istihdam eden işverenin Litvanya Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı İstihdam Bürosu'na başvuru yapması ile alınır.

Litvanya Çalışma Vizesi İçin Banka Hesap Özeti

Litvanya çalışma vizesi için son 3 ayı gösterir nitelikte banka hesap özeti veya düzenli geliri gösteren belge sunulmalıdır. Litvanya çalışma vizesi için banka hesabında yetişkinler için aylık 730 euro, 18 yaşından küçükler için aylık 365 euro bulunması gerekir.

Ayrıca aylık geçim miktarına ek olarak kişinin geri dönüş masraflarının karşılanacağını temin eden 730 euro daha banka hesabında bulunmalıdır. Litvanya çalışma vizesi için iş sözleşmesinde aylık maaş miktarı bilgisi bulunuyorsa banka hesap cüzdanlarında herhangi bir bakiyenin bulunması zorunlu olmamaktadır.

Litvanya Çalışma Vizesi Başvurusu İçin Randevu İşlemleri

Litvanya çalışma vizesi başvurusu için randevu VFS Global’in internet sitesinden online olarak Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon'da bulunan ofislerinden biri seçilerek alınmaktadır.

Litvanya Çalışma Vizesi Başvuru Harcı

Litvanya çalışma vizesi başvuru harcı 120 eurodur.

Belarus vatandaşları için Litvanya çalışma vizesi harcı 60 euro iken Ukrayna vatandaşları Litvanya çalışma vizesi harcından muaftır.

Litvanya Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Litvanya çalışma vizesi, başvuru dış temsilciliğe gönderildikten sonra 45 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Litvanya Çalışma Vizesi Başvuru Sorgulama

Litvanya çalışma vizesi başvurusunun takibi için VFS Global tarafından başvuru sahibine e-posta veya SMS gönderilmektedir.

Online olarak da takip edilebilen Litvanya vize başvurusu için vize merkezi tarafından verilen referans numarası ve soyadı bilgisiyle VFS Global internet sitesi üzerinden erişim sağlanabilmektedir. Litvanya vize takip ve sorgulama işlemi yalnızca VFS Global üzerinden yapılmakta olup Litvanya Ankara Büyükelçiliği'nden yapılmamaktadır.

Çalışmak İçin Alınabilecek Diğer Litvanya Vizeleri Hangileridir?

Çalışmak için alınabilecek diğer Litvanya vizeleri aşağıda verilmiştir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: