Litvanya Şoför Vizesi

Litvanya Şoför Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya şoför vizesi, ticari amaçla tırla veya hususi bir araçla Litvanya'ya giriş yapmak veya ülkenin sınırlarından geçmek için gerekli olan vize türüdür. Ticari sebeplerle uluslararası taşımacılık yapılabilmesi amacıyla gerekli şartları sağlayan uluslararası sürücülere verilmektedir.

Şoför vizesi kısa süreli Litvanya vizesi türlerinden biri olup en fazla 5 yıl geçerli olacak şekilde kadar düzenlenmekte ve hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreyle Litvanya ve Schengen bölgesi içerisinde yük ve yolcu taşıma hakkı vermektedir.

Şoför vize başvurusu için: 0850 241 1868

Litvanya Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya şoför vizesinin nasıl alınacağı aşağıda açıklanmıştır.

 • Litvanya'daki firma tarafından davet mektubu hazırlanır ve elektronik davetiye kodu alınır.
 • Online olarak Litvanya C tipi vize başvuru formu eksiksiz şekilde doldurulur.
 • Şoför vizesi için talep edilen gerekli evraklar hazırlanır.
 • VFS Global’den vize başvurusunu teslim etmek üzere randevu alınır.
 • Randevuya gidilerek evraklar vize yetkilisine teslim edilir ve biyometri kayıt işlemleri yapılır.
 • 80 euro olarak belirlenen vize harcı ve 19,90 euro olarak belirlenen VFS Global servis bedelleri ödendiğinde vize başvurusu tamamlanır.

Litvanya Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya şoför vize başvurusu için standart Schengen vizesi başvuru evraklarına ek olarak sunulması gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Elektronik davetiye kodu ve varsa davet mektubu fotokopisi
 • Gönderici firma tarafından yazılmış garantörlük yazısı
 • Gönderici firmanın güncel şoför listesi
 • Başvuru sahibine ait barkodlu SGK hizmet dökümü
 • Başvuru sahibine ait barkodlu SGK işe giriş bildirgesi
 • Başvuru sahibine ait son 3 aya ait maaş bordrosu
 • Gönderici firmanın güncel ticaret odası kaydı
 • C2 sertifikası
 • Sürücü ehliyeti
 • Barkodlu mesleki yeterlilik belgesi
 • Gönderici firmanın Litvanya'ya yaptığı son 5 nakliye işine ait CMR Belgesi
 • Transit Refakat Beyannamesi

Litvanya şoför vizesi için kapsamlı evrak listesine Litvanya vize evrakları sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Şoför Vizesi İçin Litvanya Elektronik Davetiye Kodu

Şoför vizesi için Litvanya elektronik davetiye kodu, başvuru sahibinin ziyaret edeceği ve kendisini davet eden Litvanya’daki yerleşik kişi tarafından standartlara uygun şekilde düzenlenir ve başvuru sahibinin gidiş- dönüş seyahat tarihlerini, konaklayacağı adresi ve seyahat amacı bilgilerini içerir.

Litvanya vize davet mektubu, elektronik olarak https://epis.vrm.lt/epis üzerinden davet eden kişi tarafından düzenlenir. Söz konusu mektuba ilişkin elektronik kodun sunulması yeterli iken, mektubun fotokopisi bulunuyorsa o da ibraz edilebilir.

Otel rezervasyonunu gösteren belgeler, Litvanya Göçmenler Bürosu tarafından düzenlenmiş davetiyelerde konaklamaya ilişkin bilgilerin yer almadığı hallerde, ek olarak vize başvurularında sunulmalıdır.

Litvanya Şoför Vizesi İçin Garantörlük Yazısı

Litvanya şoför vizesi için garantörlük yazısı, Uluslararasi Nakliyeciler Derneği (UND) ve başvuru sahibini Litvanya’ya gösteren şirket tarafından yazılarak, imzalı ve damgalı olarak sunulmalıdır.

Litvanya Şoför Vizesi İçin Şoför Listesi

Litvanya şoför vizesi için gönderici firmanın güncel şoför listesi ve varsa listedeki şoförlerin geçerli Schengen vizelerinin kopyaları sunulmalıdır.

Litvanya Şoför Vizesi İçin C2 Sertifikası

Litvanya şoför vizesi için C2 sertifikası, uluslararası ve yurt içi ticari amaçlarla eşya taşımacılığı yapacak kişilere verilen bir yetki belgesidir.

Örnek C2 sertifika görseli aşağıda verilmiştir.

Litvanya Şoför Vizesi İçin C2 Sertifikası
Litvanya Şoför Vizesi İçin C2 Sertifikası

Litvanya Şoför Vizesi İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC3)

Litvanya Şoför vizesi için mesleki yeterlilik belgesi olan SRC3 belgesi, uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı iş kolundada gerekli olan ve uluslararası veya yurtiçi eşya, kargo, yük taşımacılığı yapan, kamyon, tır, panelvan, pikap, kamyonet gibi araçlardan herhangi birini kullanan sürücüler tarafından alınması gereken belgedir.

SRC3 belgesi örnek görseli aşağıdaki gibidir.

Litvanya Şoför Vizesi İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC3)
Litvanya Şoför Vizesi İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi (SRC3)

Litvanya Şoför Vizesi İçin CMR Belgesi

Litvanya şoför vizesi için sunulması gereken CMR belgesi, taşıma belgesi ya da sevk irsaliyesi olarak bilinmektedir ve kara yolu ile yapılan taşımacılıklarda taşınan malların iyi durumda alındığını ve taşımanın belirli koşullar dahilinde gerçekleştiğini ispatlayan belgedir.

CMR belgesi örneği aşağıda verilmiştir.

Litvanya Şoför Vizesi İçin CMR Belgesi
Litvanya Şoför Vizesi İçin CMR Belgesi

Litvanya Şoför Vizesi İçin Transit Refakat Beyannamesi (T1/T2)

Litvanya şoför vizesi için transit refakat beyannamesi olan T1 ve T2 belgeleri, dış ticarete konu olan ürünlerin Ortak Transit Sözleşmesine taraf ülkelerde gümrük vergileri ödenmeksizin taşınmasına imkan sağlayan belgelerdir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne ihracatlarında T1, Avrupa Birliği ülkelerinden Türkiye'ye yapılacak ihracat ve taşımalarda ise T2 belgesi kullanılır.

T1 belgesi görseli aşağıdaki gibidir.

Litvanya Şoför Vizesi İçin Transit Refakat Beyannamesi
Litvanya Şoför Vizesi İçin Transit Refakat Beyannamesi

T2 belgesi görseli aşağıdaki gibidir.

Litvanya Şoför Vizesi İçin Transit Refakat Beyannamesi 2
Litvanya Şoför Vizesi İçin Transit Refakat Beyannamesi 2

Litvanya Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya şoför vizesi, başvurular Litvanya Ankara Büyükelçiliğine ulaştıktan sonra 15 gün sonra çıkar. Eksik veya hatalı evraklarla başvuru yapılması, dış temsilciliğin ek bazı evraklar talep etmesi, vize başvurusunun yoğun dönemlere denk gelmesi gibi hallerde vize işlem süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Litvanya Tır Şoförü Vizesi Çok Girişli (Multi) Alınabilir Mi?

Evet, Litvanya tır şoförü vizesi çok girişli olarak alınabilir. Şoför olan başvuru sahibi, Litvanya’ya sık ziyaret etme durumunu ispatlarsa ve daha önceden de Litvanya veya herhangi bir Schengen vizesi almışsa, Litvanya multi vize talebinde bulunabilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: