Litvanya Transit Vize

Litvanya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Litvanya transit vizesi, Litvanya'daki uluslararası havalimanlarından yapılacak aktarmalarda iki uçu arasındaki beklemeler için alınması gereken vize türüdür.

T.C. vatandaşları, Litvanya üzerinden üçüncü bir ülkeye yapacağı yolculukta havalimanından ayrılmayacaksa, 24 saate kadar transit vizeye gerek duymamaktadır.

Transit vize işlemleri için: 0850 241 1868

Vilnius havalimanı Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize

Türkiye’den Vilnius havalimanı aktarmalı yapılacak uçuşlar için Litvanya’dan devam eden uçuşun ilk uçuşun bağlantılı uçuş (aynı havayolu şirketi veya anlaşmalı uçuş şirketi) olması durumunda transit vizeye gerek yoktur.

Bekleme süresi 24 saatten kısa sürecek bile olsa uçuş birbirinin devamı niteliğinde değilse Litvanya transit vizesi alınması gerekmektir.

Yabancı Ülke Vatandaşları İçin Uygulama

Litvanya transit vizesi; Afganistan, Bangladeş, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali ve Sri Lanka ülkesi vatandaşlarının, Litvanya’nın uluslararası transit bölgesinden geçmek istemeleri durumunda gerekmektedir.

Yukarıdaki ülke pasaportlarına sahip Türkiye’de yasal olarak ikamet eden ülke vatandaşları Türkiye’den Litvanya transit vize başvurusunda bulunabilir.

Litvanya Transit Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Litvanya C tipi vize başvuru formu: Her başvuru sahibi, Litvanca veya İngilizce olarak olarak doldurulmuş bir başvuru formu sunulmalıdır. Başvuru formu imzalı olmalıdır. Reşit olmayanlar, daimi veya geçici yasal vasisi olan kişi tarafından imzalanmış bir başvuru formu sunmalıdır.
  • Seyahat belgesi: Üçüncü bir ülkeye devam eden seyahati gösteren dönüş uçak bileti rezervasyonu sunulmalıdır.
  • Fotoğraf: Son üç ay içinde çekilmiş iki adet olmalıdır.
  • Pasaport: Vize etiketini yapıştırabilmek için en az iki boş sayfa olmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır.
  • Litvanya seyahat sigortası poliçesi: Minimum değeri 30.000 euro olan herhangi bir tıbbi acil durumu kapsamalıdır.

Litvanya Transit Vize Seyahat Sağlık Sigortası

Tüm schengen ülkelerinde geçerli ve Konsolosluğun kabul ettiği Litvanya seyahat sigortası koşullarına uygun olmalıdır.

Litvanya Transit Vize İçin Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Litvanya transit vizesi bazı durumlarda geçerliliğini yitirebilmektedir. Schengen Bölgesi içinde birden fazla havaalanından aktarma yapılması gerekiyorsa, transit vizesi geçerli olmayacaktır. Bu durumlarda destekleyici belgeler gerekmektedir.

Litvanya transit vize için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Mevcut pasaportun ve önceki pasaportların tam bir kopyası
  • Aktarma sonrası seyahat edilen ülke için vize veya oturum izinleri

Litvanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya transit vizesine başvurmak için ilk olarak başvuru formu doldurulur. Daha sonra Litvanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar toplanır. Gerekli evrakları teslim etmek için vize başvuru merkezlerinden randevu alınır.

Son olarak gerekli evraklar, transit vize ücretinin ödendiğini gösteren kanıt belge ile vize başvuru merkezine teslim edilir. Başvurular VFS Global vize başvuru merkezlerine yapılabilir.

Litvanya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya transit vize harç ücreti 80 EUR’dur. Seyahat sağlık sigortası ve aracı kurum hizmet bedeli ile 2023 yılında ortalama 130 EUR tutmaktadır.

Litvanya vize ücreti nakit ve EUR cinsinden başvuru yapılırken ödenmelidir.

Litvanya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Litvanya transit vize başvurusu yaklaşık iki hafta içinde yanıtlanmaktadır. Özel veya olağanüstü durumlarda bu süre 30 veya 60 takvim gününe kadar uzayabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: