Litvanya Transit Vize

Litvanya Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Transit vize, kişinin uyruğuna ve varış ülkesine bağlı olarak, yabancı bir havaalanında veya limanda bağlantı kurmak ya da yabancı bir ülkeden geçmek için kullanılan kısa süreli bir vize türüdür. Transit vize farklı ülkeler için farklı kategorilere ayrılmaktadır.

Litvanya’ya giriş veya çıkış yapan bir uçak, tekne veya trene binmesi gereken yolculara bir transit vize verilmektedir. Litvanya vizesi alt türü olan Litvanya transit vizesi, havaalanları gibi uluslararası geçiş alanlarından yapılan geçişler için geçerlidir. Litvanya transit vizesi tüm Schengen üye devletleri için geçerlidir.

Litvanya Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Litvanya transit vizesi; Afganistan, Bangladeş, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali ve Sri Lanka ülkesi vatandaşlarının, Litvanya’nın uluslararası transit bölgesinden geçmek istemeleri durumunda gerekmektedir.

Buna ek olarak, çoğu Schengen ülkesi, havaalanlarında seyahat ederken transit vizeye ihtiyaç duyanlar listesine bazı ekstra ülkeler eklemiştir.

Litvanya Transit Vize İstiyor Mu?

Litvanya Cumhuriyeti’ne seyahat eden Türkiye vatandaşları havaalanlarında yapacakları 24 saate kadar beklemelerden transit vizeye tabi değildir.

Litvanya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Litvanya transit vize başvuru formu: Her başvuru sahibi, Litvanca veya İngilizce olarak olarak doldurulmuş bir başvuru formu sunulmalıdır. Başvuru formu imzalı olmalıdır. Reşit olmayanlar, daimi veya geçici yasal vasisi olan kişi tarafından imzalanmış bir başvuru formu sunmalıdır.
  • Seyahat belgesi: Üçüncü bir ülkeye devam eden seyahati gösteren dönüş uçak bileti rezervasyonu sunulmalıdır.
  • Fotoğraf: Son üç ay içinde çekilmiş iki adet olmalıdır.
  • Pasaport: Vize etiketini yapıştırabilmek için en az iki boş sayfa olmalı ve 10 yıldan eski olmamalıdır.
  • Litvanya seyahat sigortası poliçesi: Minimum değeri 30.000 Euro olan herhangi bir tıbbi acil durumu kapsamalıdır.
  • Ödenen vize ücretinin kanıtı: 60 Euro ödendiğini gösteren belge gerekmektedir

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Litvanya Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Litvanya transit vizesi bazı durumlarda geçerliliğini yitirebilmektedir. Schengen Bölgesi içinde birden fazla havaalanından aktarma yapılması gerekiyorsa, transit vizesi geçerli olmayacaktır. Bu durumlarda destekleyici belgeler gerekmektedir.

Litvanya transit vize için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Mevcut pasaportun ve önceki pasaportların tam bir kopyası
  • Aktarma sonrası seyahat edilen ülke için vize

Litvanya Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya transit vizesine başvurmak için ilk olarak başvuru formu doldurulur. Daha sonra Litvanya transit vize başvurusu için gerekli evraklar toplanır. Gerekli evrakları teslim etmek için vize başvuru merkezlerinden randevu alınır. Son olarak gerekli evraklar, transit vize ücretinin ödendiğini gösteren kanıt belge ile vize başvuru merkezine teslim edilir. Başvurular VFS Global vize başvuru merkezlerine yapılabilir.

Litvanya Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

HizmetlerÜcret
Litvanya Transit Vize Harcı80 Euro
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma12 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri30 Euro
Danışmanlık Hizmeti20 Euro
Seyahat Sağlık Sigortası12 Euro
Toplam154 Euro

Schengen Vize ücreti, Schengen üyeleri ülkeler aksini kararlaştırana kadar statik ve değişmez olmasına rağmen, bu tutarı ödemekten muaf olan bazı kategoriler vardır.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültür ya da eğitim etkinliklerine 25 yaş ve altındaki katılımcılar için de Schengen vize ücreti muafiyeti bulunmaktadır.

Litvanya Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Litvanya transit vize başvurusu yaklaşık iki hafta içinde yanıtlanmaktadır. Özel veya olağanüstü durumlarda bu süre 30 veya 60 takvim gününe kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle, başvurunun seyahatten en az 15 gün yapılması tavsiye edilmektedir. Bu süre 90 gün önceye kadar olabilmektedir.

Litvanya Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Litvanya transit vizesi sadece bir Schengen havaalanının uluslararası transit bölgesinde geçerlidir. Bu bölgeden ayrılmak gerektiğinde Litvanya transit vizesi yerine diğer kısa süreli vizeler alınmalıdır. Diğer taraftan, denizciler için transit Schengen vizesi, sahibinin Schengen üyesi olmayan bir ülkeye gitmeden önce Schengen bölgesinde en fazla beş gün kalmasına izin vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: