18 Yaşın Altındakiler için Litvanya Vizesi

18 Yaşından Küçükler için Litvanya Vize İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Litvanya Cumhuriyeti vize politikasına göre Litvanya'ya seyahat edecek bordo pasaport hamili tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yaştan bağımsız olarak vizeye tabidir. Litvanya için vize zorunluluğu reşit olanlar ve olmayan kişiler için farklılık göstermemekle birlikte; Litvanya vize başvurusunda bulunacak 18 yaşından küçükler için başvuru süreci ve gerekli evraklar, yetişkinler tarafından yapılan başvurularından ayrılmaktadır.

18 yaşından küçük çocukların ve bebeklerin Litvanya vize işlemleri ebeveynleri veya yetki verilmiş üçüncü bir kişi tarafından yapılmalıdır.

Vize işlemleri için: 0850 241 1868

18 Yaş Altı İçin Gereken Litvanya Vize Evrakları Nelerdir?

Litvanya vizesi için seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricinde reşit olmayanlar tarafından sunulması gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuru sahibi çocuğa ait doğum sertifikası fotokopisi
  • Ebeveyn ya da vasi tarafından hazırlanmış muvafakatname
  • Ebeveyn ya da ebeveynlere ait geçerli vize fotokopileri
  • Sponsor mektubu ve evrakları

Litvanya Vizesi İçin Muvafakatname

Litvanya vizesi için muvafakatname, tek başına veya sadece bir ebeveyni ile Litvanya’ya seyahat edecek olan çocuklar için sunulması gereken bir belgedir. Çocuğun birlikte seyahat edeceği ebeveyn, tek başına velayet hakkına sahip ise bu durum kanıtlandığında muvafakatname belgesi için istisna tanınır; tek başına velayeti gösteren mahkeme kararı, diğer ebeveynin ölüm belgesi, diğer ebeveynin velayet haklarının kısıtlandığına dair belgeler sunulduğunda tek bir ebeveyni ile seyahat eden çocuklar için muvafakatname sunulmasına gerek olmaz.

Ebeveynlere Ait Vize Fotokopileri

Litvanya’ya çocuk ile birlikte seyahat edecek ebeveyn veya ebeveynlere ait Schengen vizesi fotokopilerinin, çocuk ile aynı zamanda vizeye başvurulmadığı hallerde sunulması gereklidir.

Litvanya vizesine başvuracak reşit olmayan kişiler, Litvanya'da bulunacakları süre boyunca seyahat masraflarını karşılayacak olan sponsor aile üyesi tarafından hazırlanmış olan Litvanya vizesi sponsor mektubu örneğini vize başvurularına eklemelidir.

Reşit Olmayanlar İçin Litvanya Vize Harcı Ne Kadardır?

Reşit olmayanlar için Litvanya vize başvuru harcı uzun süreli D tipi Litvanya vize başvuruları için farklılık göstermez ve tüm başvuru sahipleri için yaş fark etmeksizin 120 euro olarak uygulanır.

18 yaşından küçüklerin kısa süreli C tipi Litvanya vize başvurularında ise ücret alınmaz.

Bebekler ve Çocuklar Litvanya Vizesi İçin Parmak İzi Verir Mi?

12 yaşından küçük çocukların Litvanya vizesi için parmak izi vermeleri gerekmez. 12 yaşından büyük olan tüm kişilerin, randevu gününde vize başvuru merkezine gitmeleri ve vize başvurusu için parmak izi kaydı vermeleri zorunludur.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: