Litvanya Denizci Vizesi

Litvanya Denizci Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Litvanya denizci vizesi, Litvanya Cumhuriyeti bayrağı altında yolculuk eden bir geminin mürettebatında çalışmak üzere Litvanya’ya gelen kişilere verilen, uzun süreli (D tipi) bir vize tipidir.

Vize başvurusunda bulunan kişilerin Litvanya bayrağına sahip bir gemiye gelmesi durumunda Litvanya denizci vizesi verilmektedir. Kişilerin, Litvanya Cumhuriyeti’nde onarımı gerçekleştirilecek bir geminin mürettebat üyesi olması durumunda Litvanya gemi adamı vizesi verilmektedir.

Litvanya Denizci Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya denizci vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Litvanya denizci vizesi başvuru formu doldurulur: Litvanya denizci vizesi başvuru formunun imzalı, güncel tarihli, dikkatli ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Litvanya denizci vizesi için gerekli olan evraklar hazırlanır: Litvanya denizci vizesi için Litvanya Büyükelçiliği tarafından belirlenen pasaport, biyometrik fotoğraf, iş sözleşmesi, gemi mürettebatı belgesi, ulaşımı kanıtlayan belge ve seyahat sağlık sigortası poliçesi gibi gerekli olan evrakların, başvuru tarihinden en fazla bir hafta öncesine kadar hazırlanması gerekmektedir.
 • Aracı kuruluştan randevu alınır: Litvanya denizci vizesi almak için VFS Global vize merkezlerinden online olarak randevu alınması gerekmektedir.
 • Hazırlanan evraklar randevu tarihinde ilgili kuruluşa teslim edilir: Randevu tarihi geldiğinde Litvanya denizci vizesi için gereken evraklar şahsi olarak ilgili kuruluşa teslim edilir. Litvanya denizci vizesi başvurularının seyahat tarihinden en fazla 6 ay öncesine kadar yapılması gerekmektedir.
 • Litvanya denizci vizesi başvuru ücreti ödenir: Litvanya denizci vizesi başvuru ücreti olan 120 Euro, VFS Global vize merkezine yatırılmaktadır.
 • Başvurunun sonuçlanması beklenir ve süreç takip edilir: Litvanya denizci vizesi başvurularının yasal sonuçlanma süresi ortalama 10 gündür. Litvanya denizci vizesi için başvuran kişiler, gerekli görülen durumlarda mülakata çağırılmakta veya ek belge sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Litvanya Denizci Vizesi Başvuru Şartları Nelerdir?

Litvanya denizci vizesi başvuru şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Litvanya’ya, Litvanya Cumhuriyeti bayrağına sahip bir geminin mürettebatına katılmak üzere gelmek ya da Litvanya’da onarımı gerçekleştirilecek bir geminin mürettebatında yer almak üzere gelmek gerekmektedir.
 • Başvuru sahibi ve işveren arasında yapılmış imzalı iş sözleşmesinin bulunması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin, gemi mürettebatı üyesi olduğunu gösterir bir belgenin bulunması gerekmektedir.

Litvanya Denizci Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Litvanya denizci vizesi almak için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya denizci vizesi başvuru formu: Litvanya denizci vizesi başvuru formunun eksiksiz şekilde, doldurularak imzalanması gerekmektedir. Litvanya denizci vizesi başvuru formu online olarak doldurulmaktadır.
 • Pasaport: Litvanya denizci vizesi başvuru dosyasında, son 10 yıl içinde verilmiş, en az 2 boş sayfası bulunan ve geçerlilik süresi talep edilen vizenin geçerlilik süresinden en az 3 ay daha uzun olan pasaportun bulundurulması gerekmektedir. Litvanya denizci vizesi başvurusunda başvuranın pasaportuna ek olarak, pasaportta kişinin bilgilerinin yer aldığı sayfanın ve son 3 yılda alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi teslim edilmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: Litvanya denizci vizesi başvurusunda başvuran kişinin, son 6 ay içerisinde çekilmiş, beyaz fonlu ve vize başvurusu standartlarına uygun 2 adet fotoğrafının başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Litvanya denizci vizesi almak için, seyahat süresinin tamamını kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı ve Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası poliçesi aslının başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Litvanya’ya ulaşıma dair kanıt: Litvanya denizci vizesi başvurusu için Litvanya’ya gidiş ve dönüş tarihlerini içeren, rezervasyon kodu bulunan uçak rezervasyonunun sunulması gerekmektedir.
 • Arabuluculuk mektubu: Litvanya denizci vizesi başvurularında, başvuru sahibini davet eden Litvanya Cumhuriyeti’nde yerleşik bir kurum, kuruluş veya işletmenin düzenlediği arabuluculuk mektubunun sunulması beklenmektedir. Litvanya denizcilik vizesi için gereken arabuluculuk mektubu, Elektronik Hizmetler Bilgi Sistemi üzerinden online olarak alınabilmektedir.
 • Gemi mürettebatı belgesi: Litvanya denizci vizesi almak için başvuru sahibinin gemi mürettebatı listesine dahil edilmiş olduğunu gösteren belgenin sunulması gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Litvanya denizci vizesi başvurularında, başvuru sahibi ile işveren arasında yapılan iş sözleşmesi başvuru dosyasına eklenmelidir. İş sözleşmesinin taraflarca imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Litvanya’da finansal yeterliliğe dair kanıt: Litvanya denizci vizesine başvuran kişilerin, yeterli mali kaynağı bulunduğuna veya düzenli geliri olduğuna dair belge sunması gerekmektedir. Litvanya’da finansal yeterliliğe dair teslim edilmesi beklenen evraklar yeterli mali kaynak bulunması halinde son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap özeti, düzenli gelir bulunması halinde ise iş sözleşmesidir. İş sözleşmesinde aylık maaş miktarının belirtilmesi durumunda, banka hesap cüzdanlarında herhangi bir bakiye bulundurulması gerekmemektedir.
 • SGK tescil ve hizmet dökümü: Litvanya denizci vizesi başvuru dosyasına QR koduna sahip, güncel SGK tescil ve hizmet dökümünün eklenmesi gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydı: Litvanya denizci vizesi başvuru dosyasına Türkçe dilinde hazırlanmış ve QR kodu bulunan adli sicil kaydının eklenmesi gerekmektedir.

Litvanya Gemici Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya denizci vizesi ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Litvanya denizci vize harcı80 Euro
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri36 Euro
Danışmanlık Hizmeti30 Euro
Toplam171 Euro

Litvanya’ya gemici olarak gitmek isteyen başvuru sahiplerinin, uzun dönemli Schengen vize fiyatı olan 120 Euroyu ödemesi gerekmektedir.

Litvanya Gemi Adamı Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Litvanya gemi adamı vizesi başvurularının yasal sonuçlanma süresi ortalama 10 gündür. Büyükelçiliğin değerlendirme süresine bağlı olarak başvurunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Litvanya Denizci Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya denizci vizesi başvurusu VFS Global vize başvuru merkezine ve akredite acentelere yapılabilir. Vizemnet 2017- 2020 yılları arasında Schengen ülkeleri denizci vize başvurularında %96,5 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Litvanya denizci vizesi başvuru sürecine dair detaylı bilgiye Türkiye’de yer alan VFS Litvanya vize başvuru merkezinden ulaşılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: