Litvanya Sporcu Vizesi

Litvanya Sporcu Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya sporcu vizesi, sporcu olarak bir Litvanya takımında faaliyet göstermek için Litvanya Cumhuriyeti'ne gelen profesyonel bir sporcu veya antrenör olan kişiler ile varsa bu kişilere eşlik eden aile üyelerine verilen uzun süreli Litvanya vizesi türüdür.

Litvanya schengen ülkeleri arasında profesyonel sporcular için özel düzenleme ile sporcu vizesi olanağı tanıyan az sayıdaki ülkeden birisidir.

Sporcu vizesi başvuru işlemleri: 0850 241 1868

Litvanya Sporcu Vizesi Başvuru Süreci

Litvanya sporcu vizesi başvuru süreci, aşağıda açıklandığı şekilde ilerler.

 • Taraflar arasında spor sözleşmesi imzalanır.
 • Litvanya'daki kişi ya da organizasyon tarafından MIGRIS üzerinden arabuluculuk mektubu hazırlanır.
 • Online olarak Litvanya D tipi vize başvuru formu doldurulur.
 • Vize türü için talep edilen gerekli evraklar hazırlanır.
 • VFS Global vize aracı kurumundan randevu alınır.
 • Randevuda evrak teslimi yapılır, biyometri işlemleri tamamlanır.
 • 120 euro Litvanya vize harcı ve 205 TL VFS Global servis ücreti ödenir.

Vize randevusuna gidilerek gerekli evrakların teslimi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesinden sonra vize başvuru tamamlanır. Vize başvuru merkezi, başvuruyu değerlendirilmesi için Litvanya Ankara Büyükelçiliğine gönderir.

Litvanya Sporcu Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya sporcu vizesi başvurusu için standart ulusal vize başvuru evraklarına ek olarak sunulması gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Taraflarca imzalanmış spor sözleşmesi
 • Maddi yeterlilik kanıtı ve başvuru sahibinin şahsi banka hesap özeti
 • Arabuluculuk yazısında konaklama bilgisi yoksa konaklama planına ilişkin belgeler
 • QR koduna sahip güncel SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Başvuru sahibinin aile üyesi tarafından başvuru yapılacak ise aile bağlarını gösterir belgeler

Litvanya sporcu veya antrenör vizesi için tam ve kapsamlı listeye Litvanya vize başvurusu için gerekli belgeler sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Spor Sözleşmesi

Spor sözleşmesi, başvuru sahibi ve Litvanya'da faaliyet gösteren spor kulübü arasında imzalanan anlaşmadır ve geçerli sözleşmenin vize başvurularında sunulması gerekmektedir.

Litvanya Sporcu Vizesi İçin Maddi Yeterlilik Kanıtı

Litvanya sporcu vizesi için maddi yeterlilik kanıtı olarak, yeterli mali kaynaklara veya düzenli gelire sahip olunduğu gösteren belgeler sunulmalıdır. Litvanya’da yaşam masraflarını karşılamak adına her ay için yetişkinlerin bir tam asgari ücrete denk gelen 730 euroya, yetişkin olmayanların ise asgari ücretin yarısına eşit 365 euroya sahip olmaları gereklidir. Ayrıca kişinin vize bitiminde ülkesine veya başka bir ülkeye geçiş yapabilmesine yetecek miktar olarak belirlenen bir asgari ücrete eşit 730 euronun, aylık tutara ek olarak bulundurulması istenir.

Sporcunun iş sözleşmesinde maaş miktarı belirtiliyorsa, banka hesap dökümünde herhangi bir para bulunmasına gerek yoktur.

Litvanya Sporcu Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Litvanya sporcu vizesi, en az 91 gün ve en fazla 1 yıl için verilir.

90 gün ve altında bir sürede Litvanya'da sportif bir etkinlikte katılımcı olmak için kısa süreli vize türlerlerinden olan Litvanya sportif etkinlik vizesi alınması gerekmektedir.

Litvanya Sporcu Vizesi Süresi Uzatılabilir Mi?

Litvanya sporcu vizesi en fazla 1 yıl için verilir ve uzatılması mümkün değildir. Sporcu vizesine tekrar başvurmak için mevcut vizenin geçerlilik süresinden 180 gün geçmiş olması gerekir.

Litvanya'da 1 yıldan uzun süre bulunmak isteyen kişiler, MIGRIS üzerinden online olarak geçici oturum izni başvurusu yapmalıdır. Geçici oturum izni başvurusunun Litvanya'ya gitmeden önce de yapılması da mümkündür; bu halde, MIGRIS başvuruyu onayladıktan sonra Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi ile Litvanya'ya giriş yapılabilir. Hali hazırda Litvanya sporcu vizesi ile Litvanya'da bulunan kişilerin geçici oturum izni başvurusunu mevcut vizenin sona ermesinden 2 ila 4 ay önce yapması gereklidir.

Litvanya Sporcu Vizesi Aile Üyelerini Kapsar Mı?

Evet, Litvanya sporcu vizesi eş, yasal kayıtlı partner, bekar ve reşit olmayan çocuk gibi aile üyelerini kapsamaktadır. Bakmakla yükümlü olunan ebeveynler ise sadece en az 1 yıldır vize sahibi tarafından bakılıyorsa ve bakımı sağlayabilecek başka biri bulunmuyorsa vize kapsamına dahil edilir. Sporcu kişiye verilen vize süresi kadar, aile üyesine de vize verilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: