Litvanya Ticari Vize

Litvanya Ticari Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya'ya iş toplantısı, iş eğitimi, kongre, fuar veya seminer ya da iş ile alakalı bir proje veya kurumsal etkinlik gibi bir faaliyette bulunmak için gidecek kişilerin Litvanya ticari vize alması gerekmektedir.

Litvanya ticari ziyaret vizesi, Litvanya Schengen vizesi türlerinden biri olup hamiline 90 günü aşmayan kısa süreli iş seyahatleri için Litvanya'da bulunma hakkı sağlamaktadır. Yazının devamında Litvanya ticari vize hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Litvanya ticari vize başvuruları için: 0850 241 1868

Litvanya Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya ticari vize başvurusunun nasıl yapılacağı aşağıda liste olarak verilmiştir.

  • Litvanya'da ticari ilişki kurulan şirket ya da kişi tarafından davet mektubu hazırlanır ve elektronik davetiye kodu alınır.
  • Litvanya ticari vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulur.
  • Vize için gerekli tüm evraklar hazırlanır.
  • Yetkili aracı kurum VFS Global'den vize randevusu alınır.
  • Randevu gününde vize merkezine gidilerek evrak teslimi ve biyometri kaydı işlemleri yapılır.

Litvanya Ticari Davet Mektubu ve Elektronik Davetiye Kodu

Litvanya ticari davet mektubu, başvuru sahibini ziyaret için davet eden Litvanya Cumhuriyeti’ndeki kişinin, elektronik olarak https://epis.vrm.lt/epis adresinden düzenlenir ve elektronik davetiye kodu olarak vize başvurusunda sunulur; mevcutsa davet mektubunun fotokopisi de başvuru belgelerine eklenir.

Litvanya ticari vize davetiyesi içerisinde, başvuru sahibinin gidiş ve dönüş tarihleri, konaklayacağı adres ve seyahat amacı yer alır. Litvanya Göçmenler Bürosu tarafından düzenlenmiş davetiyenin içerisinde konaklama bilgileri yer almıyorsa, ayrıca otel rezervasyon belgeleri de sunulmalıdır.

Litvanya Ticari Vize İçin Başvuru Formu

Litvanya ticari vizesi için başvuru formu, https://visa.vrm.lt/epm adresinden doldurulur. Çoklu giriş vizesi için Travel Data başlığı altındaki Purpose of The Journey sorusunda Business şıkkı seçilmelidir. Başvuru formunun doldurulması için gerekli bilgilere Litvanya vize başvuru formu sayfasından ulaşılabilir.

Litvanya vize başvuru formunun seyahat amacı bilgisini içeren kısmının görseli aşağıda verilmiştir.

Litvanya Ticari Vize İçin Başvuru Formu
Litvanya Ticari Vize İçin Başvuru Formu

Litvanya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Litvanya ticari vize başvurusu için standart kısa süreli Litvanya vize başvuru evraklarına ek olarak Litvanya'da başvuru sahibini davet eden kişi ya da şirketten alınan elektronik davetiye kodu ve davet mektubu fotokopisi ile seyahat masraflarını başvuru sahibini Litvanya'ya gönderen şirket karşılayacak ise sponsor mektubu ve şirketin son 3 aylık hareketleri gösteren ve yeterli bakiyesi bulunan imzalı ve kaşeli banka hesap cüzdanı aslı sunulmalıdır.

Ticari ziyaret amaçlı Litvanya vizesi için sunulması gereken evraklar için tam ve kapsamlı listeye, Litvanya vizesi için gerekli evraklar sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Litvanya Ticari Vize İçin Sponsor Mektubu

Litvanya ticari vize için sponsor mektubu, başvuru sahibinin seyahat masraflarını kişiyi Litvanya'ya gönderen şirket karşılayacak ise, gönderen şirket tarafından hazırlanarak noter onaylı olarak vize başvurusunda sunulmalıdır.

Litvanya vizesi için sponsor mektubu ile birlikte, şirkete ait son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren imzalı ve kaşeli banka hesap cüzdanı beyan edilmelidir; hesap özetinde Litvanya vizesi için bankada gösterilmesi gereken minimum teminat tutarının bulunması gerekmektedir.

Litvanya Ticari Vize Randevusu

Litvanya vize başvuruları için randevular, yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olan VFS Global'in internet sitesinden alınır.

Başvuru sahipleri, VFS Global'in Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon'da bulunan başvuru merkezlerinden tercih ettiklerini seçerek, Litvanya vize randevu işlemi yapabilmektedir.

Litvanya İş Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya iş vizesi için 80 euro vize harcı ve 19,90 euro VFS Global servis ücreti ödenir.

Ticari Ziyaret İçin Litvanya Multi Vize Alınabilir Mi?

Evet, ticari ziyaret için Litvanya multi vize alınabilir. Daha önceden Litvanya ya da Schengen vizesi almış olan başvuru sahibi ticari amaçla Litvanya'ya sık seyahat etme ihtiyacı duyduğunu ve iyi niyetli olduğunu kanıtlarsa çok girişli vize alabilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: