Litvanya Erasmus Vizesi

Litvanya'da Erasmus İmkanı ve Litvanya Erasmus Vizesi

Litvanya, Erasmus topluluğu açısından en aktif ülkelerden biridir. Erasmus Student Network (ESN) denilen Erasmus topluluğu katılımcılarına birçok etkinlik düzenler. Erasmus’ta öğrenciden sorumlu olan mentörler Litvanya’da karşılaşılan sorunlarda yardımcı olurlar. Litvanya’da alınan diplomaların tüm AB ülkelerinde geçerli olduğu birçok kaliteli üniversite bulunmaktadır. Litvanya Türkiye erasmus anlaşmalı ülkeler arasında en ekonomik olan ülkelerden biridir.

Litvanya’da öğrenci kartı ile şehiriçi ve şehirlerarası ulaşım ve yurt fiyatları son derece uygundur. Litvanya’da çok sayıda bulunan dil kulüpleri yeni diller öğrenmek için büyük bir fırsattır.

Litvanya erasmus vizesi, Litvanya’da 90 günden uzun süreli Erasmus programları için başvurulması gereken D tipi vize türüdür.

Litvanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya erasmus vize başvurusundan önce Litvanya’da eğitim görülecek kurumdan kabul mektubu alınması ve kabul mektubu alındıktan sonra, Litvanya erasmus vize başvurusu yapmak için vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Litvanya eramus vize başvuru randevusu alındıktan sonra, randevu günü gelene kadar Litvanya erasmus vize başvurusu için gerekli evraklar toplanmaktadır.

Litvanya erasmus vize başvurusu için randevu günü geldiğinde, aracı kuruma gidilerek gerekli evraklar sunulmakta ve vize ücreti ödenmektedir. Vize başvurusundan sonra süreç vize başvuru merkezi internet sitesi üzerinden takip edilebilmektedir.

Litvanya erasmus vizesi için başvuru sahipleri, gerekli görüldüğü takdirde mülakata çağrılabilmekte ve bazı istisnai durumlarda, ek belge sunmaları gerekebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Litvanya Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Litvanya Erasmus vizesi evrakları aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya erasmus vizesi başvuru formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Başvuru formu online olarak https://visa.vrm.lt/epm adresinde doldurulmaktadır.
 • Pasaport: Pasaportun en az iki boş sayfa bulundurması, son 10 yıl içinde verilmiş olması gerekmektedir. Pasaporta ek olarak geçmişte alınan vize ve kişisel bilgilerin yer aldığı pasaport sayfasının fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: İki adet fotoğrafın son altı ay içinde çekilmiş olması, beyaz fona sahip olması ve ölçülerinin 3.5 x 4.5 cm olması gerekmektedir.
 • Litvanya erasmus seyahat sağlık sigortası poliçesi: Seyahat sağlık sigorta poliçesinin; Litvanya seyahat tarihlerinin tamamını kapsaması, Schengen ülkelerinin tamamında geçerli olması ve en az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.
 • Litvanya ulaşım ve barınma kanıtı: Ulaşım sağlanacak uçağa ya da ulaşım aracına ait seyahat bilgilerinin ve Litvanya‘da ikamet edilecek yere ait rezervasyon bilgilerinin başvuru dosyasında belirtilmesi gereklidir.
 • Arabuluculuk mektubu kodu: Başvuru sahibinin ziyaret edeceği ve kendisini davet eden Litvanya Cumhuriyeti’ndeki yerleşik bir kurum, kuruluş veya işletmenin standartlara uygun bir şekilde düzenlediği arabulucuk mektubu kodu, Elektronik Hizmetler Bilgi Sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir.
 • Hibe belgesi aslı: Türkiye’deki eğitim görülen kurum tarafından antetli kağıda düzenlenmiş imzalı ve kaşeli hibe belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Türkiye Yüksek Öğrenim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenmiş QR koduna sahip öğrenci belgesinin, başvurudan en az 1 hafta önce alınması gerekmektedir.
 • Litvanya konaklama yerini gösterir belge: Litvanya’da barınılacak yere ait (kampüs yurt rezervasyonu, kira sözleşmesi) kanıtın, konaklama sağlayan kuruluş tarafından hazırlanması gerekmektedir.
 • Litvanya kabul belgesi: Öğrencinin, Litvanya’daki üniversiteye erasmus programı kapsamında kabul edildiğine ilişkin Litvanya’daki kurumdan gönderilen belgenin, orijinalinin sunulması gerekmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: E-devlet üzerinden alınabilecek belgenin, QR koda sahip olması gerekmektedir
 • Adli sicil kayıt örneği: E-devlet üzerinden alınabilecek belgenin, QR kod bulundurması gerekmektedir.

Litvanya Erasmus Sağlık Sigortası Nedir?

Litvanya erasmus seyahat sağlık sigortası; Litvanya Cumhuriyeti’ndeki konaklama sırasında oluşabilecek acil hastane tedavisi, acil tıbbi yardım, tıbbi nedenlerle yurda nakil veya ölüm gibi hususların masrafını 30.000 Euro’ya kadar kapsayan sigorta türüdür. Erasmus sağlık sigortası Litvanya seyahatinden önce yapılmaktadır.

Litvanya Erasmus Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya erasmus vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Litvanya Erasmus Vize Harcı100 Eur
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri45 Euro
Danışmanlık Hizmeti40 Euro
Seyahat Sağlık Sigortası18 Euro
Toplam228 Euro

Litvanya Erasmus Staj Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Litvanya Erasmus vize başvuruları Büyükelçilik tarafından değerlendirilmeye alındıktan itibaren 15 gün içinde sonuçlandırılmaktadır. Litvanya Erasmus vize başvuruları yoğunluk durumuna göre 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Litvanya Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya erasmus staj vizesi başvurusu VFS Global üzerinden veya akredite acenteler üzerinden yapılabilir.

Vizemnet aracılığıyla yapılan Litvanya vize başvurusu erasmus işlemleri için, Litvanya erasmus randevu alımı, vize evraklarınının hazırlanması gibi işlemler vizemnet danışmanları tarafından yapılmaktadır.

Vizemnet 2018 - 2021 yılları arasında erasmus staj vize başvurularında %99,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Litvanya Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluğu’na Erasmus Vize Başvurusu Yapılabilir Mı?

Hayır, Litvanya Erasmus vize başvurusu yalnızca vize başvuru merkezleri üzerinden alınarak bir şekilde yapılabilmektedir. Litvanya Büyükelçiliği erasmus için başvuruları birebir kabul etmemektedir. Litvanya Konsolosluğu İstanbul erasmus vize işlemleri için birebir başvuruyu 90 günden uzun konaklama durumları için kabul etmektedir. Litvanya Konsolosluğu vize başvuru evrakları erasmus işlemleri için vize danışma merkezlerine yönlendirme yapabilmektedir.

Litvanya’da Erasmus Programına Katılmanın Avantajları Nelerdir?

Litvanya’da Erasmus programına katılmanın avantajları aşağıda belirtilmiştir.

 • Litvanya’da görülen eğitim Türkiye’de geçerli olmaktadır.
 • Litvanya’da Erasmus programına katılmak öğrencinin İngilizce dahil olmak üzere farklı dil deneyimleri elde etmesine olanak sağlamaktadır. Litvanya erasmus İngilizce seviyesini geliştirmek için son derece uygundur.
 • Litvanya’da erasmus yapmak, farklı kültürlerin tanınmasını, ülke hakkındaki anlayışın ve ülkenin farkındalığının artmasını sağlar.
 • Avrupa Birliğiülkesi Litvanya’da Erasmus öğrencisi olmak kişinin kariyeri için olumlu fırsatlar sağlamaktadır.
 • Litvanya erasmus deneyimleri paylaşan öğrencilerin büyük çoğunluğu, Litvanya’da öğrencilik süresi boyunca ırkçılığa veya ayrımcılığa maruz kalmadığını belirtmektedir.
 • Litvanya’nın ekonomik bir ülke olması erasmusu Litvanya’da yapmak için sebep olmaktadır.
 • Litvanya’da ESN (Erasmus Student Network) faaliyetleri çok aktiftir ve öğrenciye pek çok etkinlik imkanı sunmaktadır.

Litvanya Erasmus Aylık Masrafı Ne Kadardır?

Litvanya’da yaşam erasmus öğrencisi için diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ucuzdur. Uluslararası bir öğrenci Litvanya’da aylık 300- 900 Euro harcamaktadır. 2020 yılında yapılan bir anket, Litvanya’da öğrencilerin %56’sının ayda 300- 500 Euro harcadığını göstermektedir.

Litvanya’da harcanan masraf; yemek, konaklama ve yaşam tarzı gibi etkenlerle değişebilmektedir. Litvanya’da öğrenci kartı kullanmak birçok indirimden ve özel tekliften yararlanılmasını sağlar.

Litvanya’da konaklama üniversite yurdundan ya da özel konaklama yerlerinden sağlanır. Litvanya evleri, üniversite yurdu ile kıyaslandığında maliyeti yüksek bir seçenektir. Litvanya’da konaklama maliyeti aylık 90- 300 Euro arasında değişebilmektedir.

Litvanya’da yiyecek ve içecek masrafı ortalama 150 - 300 Euro, Litvanya’da eğitim için harcanacak masraflar 20- 50 Euro arasındadır. Litvanya’da ulaşım aylık ortalama 30 Euro’yu bulabilmekte ve öğrenci kartıyla daha indirimli ulaşım sağlanabilir. Aktiviteler ve ilgi alanları için Litvanya’da masraflar 100- 300 Euro’yu bulabilmektedir.

Litvanya’da Erasmus Öğrencilerinin Kullanabileceği Bankalar Nelerdir?

Litvanya erasmus öğrencileri için bankadan para transferi işlemleri online veya şube üzerinden gerçekleşmektedir. Litvanya erasmus para göndermek için öğrencinin Litvanya’da bir banka hesabı olması gerekmektedir. Litvanya erasmus para çekme işlemi için bankadan hesap açtırmak veya online hesaba sahip olmak gerekmektedir.

Litvanya para transferi için Litvanya’da kullanılabilecek bankalar aşağıda verilmiştir.

 • EMBANK
 • AB SEB bankas
 • AB Šiaulių bankas
 • AB Swedbank
 • Citadele Bank
 • UAB Medicinos bankas
 • Luminor Bank

Litvanya Erasmus Staj Programı Nedir?

Litvanya Erasmus staj programı, eğitim alınan meslek alanı hakkında uygulamalı iş deneyimi alınması anlamına gelir. Litvanya’da erasmus staj programı öğrencinin Litvanya’daki bir işletmede veya organizasyonda çalışma deneyimi kazanmasını ve mesleki eğitim almasını sağlar.

Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin staj süresi 3- 12 aydır. Meslek yüksekokulu öğrencileri için Erasmus staj programı faaliyet süresi 2- 12 aydır. Öğrencilerin Litvanya’da staj hareketliliğine katılabilmeleri için eğitim gördükleri okulun Genişletilmiş Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi olması gerekmektedir.

Litvanya Erasmus Hibe Miktarı Nedir?

2021 Litvanya Erasmus hibe miktarı öğrenim hareketliliği için aylık 450 Euro, Erasmus staj hareketliliği için aylık 600 Euro olarak belirlenmiştir.

Litvanya Erasmus 2019 hibe miktarı öğrenim hareketliliği için aylık 300 Euro iken, Erasmus staj hareketliliği için 400 Euro idi. Litvanya erasmus taahhüt belgesi hibe miktarlarında detaylı bilgileri vermektedir.

Litvanya’da Erasmus Programına Katılabilinecek Üniversiteler Hangileridir?

Litvanya’da Erasmus programına dahil olunabilecek başlıca üniversiteler aşağıda verilmiştir.

 • Vilnius Üniversitesi (Vilnius)
 • Vilnius Sanat Akademisi (Vilnius)
 • Mykolas Romeris Üniversitesi (Vilnius)
 • Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi (Vilnius)
 • Kaunas Teknik Üniversitesi (Kaunas)
 • Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Kaunas)
 • Vytautas Magnus Üniversitesi (Kaunas)
 • Aleksandras Stulginskis Üniversitesi (Kaunas)
 • Litvanya Spor Üniversitesi (Kaunas)
 • Klaipėda Üniversitesi (Klaipėda)
 • SMK Uygulamalı Sosyal Bilimler Üniversitesi (Klaipėda)
 • Siauliai State College (Siauliai)

Litvanya Vilnius’da erasmus için gidilebilecek üniversiteler; Vilnius Üniversitesi, Vilnius Sanat Akademisi, Mykolas Romeris Üniversitesi ve Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi’dir. Vilnius Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Vilnius’ta yurtlar 3 kişilik odalar için aylık 90 Euro, iki kişilik odalar için aylık 60 Euro talep etmektedir.

Litvanya Kaunas’da erasmus için gidilebilecek üniversiteler; Kaunas Teknik Üniversitesi, Litvanya Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Vytautas Magnus Üniversitesi, Aleksandras Stulginskis Üniversitesi ve Litvanya Spor Üniversitesi’dir. Kaunas, Avrupa’da en uygun maliyetli ilk 10 şehir arasındadır.

Şehir içi ulaşım yürüyerek ya da bisikletle kolaylıkla sağlanabilmektedir. Litvanya üniversite fiyatları dönem sayısı ve bölüm farklılığı gibi koşullarda değişkenlik gösterse de öğrenciler için aylık ortalama yaşam gideri 400- 450 Euro’dur. Litvanya Kaunas Üniversitesi erasmus öğrencilerine yurtlarda konaklama imkanı sunmaktadır.

Litvanya Klaipėda’da erasmus yapılabilecek üniversiteler; Klaipėda Üniversitesi ve SMK Uygulamalı Sosyal Bilimler Üniversitesi’dir. Klaipėda, Litvanya’nın en önemli liman kentidir. Litvanya Klaipėda Üniversitesi erasmus öğrencileri için yurt şehrin orta kesimlerinde yer almaktadır.

Litvanya Siauliai erasmus için gidilebilecek üniversitelerden biri Siauliai State College’dır. Siauliai, Litvanya’nın 4. büyük şehridir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: