Litvanya Erasmus Vizesi

Litvanya'da Erasmus İmkanı ve Litvanya Erasmus Vizesi

Litvanya Erasmus vizesi, Litvanya Cumhuriyeti'nde bulunan üniversitelerde Erasmus programı kapsamında değişim öğrencisi olarak geçici süreyle eğitim alacak kişilere verilen vizedir.

Erasmus vizeleri Litvanya öğrenci vizesi kapsamında düzenlenmektedir. Uzun süreli Litvanya vizesi türlerinden biri olan Litvanya Erasmus vizesi, hamiline eğitim programları süresince Litvanya'da bulunma hakkı vermektedir. Litvanya Erasmus vizesi başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi aşağıda verilmiştir.

Litvanya erasmus vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Litvanya Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya Erasmus vizesi alma prosedürü aşağıda açıklanmıştır.

 • Litvanya'da kayıtlı ve faal bir yükseköğrenim kurumundan Erasmus programı için kabul alınır.
 • Litvanya'da Erasmus’a gidilecek kurum tarafından arabuluculuk mektubu hazırlanır.
 • Litvanya D tipi vize başvuru formu online olarak ve eksiksiz doldurulur.
 • Erasmus vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Elçilik tarafından vize başvurularında yetkilendirilen VFS Global vize merkezlerinden randevu alınır.
 • Randevuda gerekli evraklar teslim edilir ve biyometri işlemleri yapılır.
 • Litvanya Erasmus vize harcı ve 205 TL olan VFS Global servis ücreti ödenir.

Litvanya Erasmus vize başvuruları, gerekli evrakların teslimi, biyometri bilgilerinin toplanması ve ücretin ödenmesi ile tamamlandıktan sonra, değerlendirme için Litvanya Ankara Büyükelçiliğine iletilir ve Litvanya Ankara Büyükelçiliği gerekli görmesi durumunda başvuru sahibini mülakata çağırabilir.

Litvanya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya'da faaliyet gösteren bir eğitim kurumuna Erasmus için kabul edilen öğrencilerin vize başvuruları için gerekli evraklar arasında hibe belgesini veya hibe belgesini sunamıyorlarsa teyit yazısını ve maddi yeterlilik kanıtı belgelerini sunması gerekmektedir. Litvanya Erasmus vizesi için hibe belgesi, teyit yazısı ve maddi yeterlilik kanıtı belgeler haricinde Litvanya öğrenci vizesi için gerekli evraklar da başvuruda ibraz edilmelidir.

Litvanya Erasmus vizesi için tam ve kapsamlı listeye Litvanya vize belgeleri sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Litvanya Erasmus Vizesi İçin Hibe Belgesi

Litvanya Erasmus vizesi için hibe belgesi; kişinin Türkiye'de eğitim almakta olduğu üniversiteden alınan bir resmi belgedir ve öğrencinin belli başlı kimlik bilgilerini, yurt dışında bir değişim programına dahil olduğu beyanını ve kullanılacak hibe miktarını içermektedir.

Hibe yazısı, Türkiye Ulusal Ajansı ya da Türkiye’deki eğitim görülen kurum tarafından düzenlenmeli, antetli kağıda basılmalı ve ıslak imzalı kaşeli orijinal belge olarak sunulmalıdır; yazının fotokopisi veya e-imzalı hali kabul edilmemektedir.

Litvanya Erasmus Vizesi İçin Teyit Yazısı

Litvanya Erasmus vizesi için teyit yazısı, başvuru sahibinin masraflarının karşılandığına dair bir hibe belgesi beyan edemediği hallerde sunulmalıdır. Teyit yazısında öğrencinin Erasmus programı kapsamında seyahat edeceği bilgisi, gönderen okulun antetli kağıdına yazılmalı ve beyan edilmelidir.

Litvanya Erasmus Vizesi İçin Maddi Yeterlilik Kanıtı

Litvanya Erasmus vizesi için maddi yeterlilik kanıtı olarak, yeterli mali kaynakları gösteren son 3 aylık hesap dökümü gibi belgeler ve/veya düzenli gelir elde edildiğini gösteren burs belgesi gibi orijinal belgeler, imzalı ve kaşeli olarak sunulabilir. Litvanya’da kalınacak süre boyunca Litvanya’daki aylık asgari ücretin yarısına eş değer olan 365 euronun, her ay için banka hesabında bulunması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru sahibinin kendi ülkesine veya giriş yapma hakkı bulunan bir başka ülkeye gidebilmesi için yeterli paraya sahip olduğunu ispatlamak için 1 aylık asgari ücrete eşit olan 730 euronun da, aylık olarak bulunması gereken tutara ek olarak hesapta yer alması gerekir.

Mali durumu gösterir belgelere ek olarak; başvuru sahibinin son 3 aylık hareketleri gösteren kişisel banka hesabı bulunmuyorsa ve seyahat masrafları farklı bir sponsor tarafından karşılanacaksa, masrafların üstlenildiğine dair noter onaylı taahhütname de sunulmalıdır.

Litvanya Erasmus Vize Harcı

Litvanya Erasmus vize harcı 120 eurodur. Vize ücreti, randevu esnasında VFS Global'e ya da randevudan önce Litvanya Ankara Büyükelçiliğinin banka hesabına yatırılabilmektedir. Litvanya vize başvurusunun reddedilmesi durumunda ödenen harç bedeli iade edilmemektedir.

Litvanya'da Erasmus İçin En İyi Üniversiteler

Litvanya’da Erasmus için en iyi üniversiteler aşağıda verilmiştir.

 • Vilnius Gediminas Teknik Üniversitesi
 • Vytautas Magnus Üniversitesi
 • Klaipeda Ekonomi Koleji
 • Vilnius Sanat Akademisi
Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: