Litvnaya Vize İhlali

Litvanya Vize İhlali ve Yaptırımları

Litvanya vize ihlali, vize geçerlilik süresi bittikten sonra Litvanya Cumhuriyeti topraklarını terk etmemiş olma durumudur.

Litvanya vize ihlali, ülke toprakları terk edilirken veya terk edildikten sonra tespit edilirse kesin olarak yaptırım uygulanmayabilir ancak ülke sınırları içinde vize ihlali tespit edilirse yaptırım uygulanmaktadır.

Yabancılar İçin İade veya Deport Şartları

Bir yabancıyı yabancı bir ülkeye iade etme kararı aşağıdaki durumlarda verilir.

  • Vizenin veya oturma izninin iptal edilmesi
  • Vize veya geçici oturma izninin süresi dolduktan sonra Litvanya'da yaşamaya devam edilmesi
  • Litvanya'ya yasal olarak gelip oturma izni olmadan yaşamak
  • Litvanya'ya yasa dışı yollardan girmek

Bir yabancıyı Litvanya'dan sınır dışı (deport) etme kararı aşağıdaki durumlarda verilir.

  • Kişinin yabancı bir ülkeye iade edilmesi kararında belirtilen son tarih içinde Litvanya'yı terk etmemiş olması
  • Kişinin Litvanya’ya yasa dışı yollardan girmiş olması ve yabancı bir ülkeye iade konusunda yetkili makamlarla işbirliği yapmaması
  • Kişinin Litvanya'da bulunmasının devlet güvenliğini veya kamu düzenini tehdit ediyor olması

Litvanya Vize İhlalinin Cezası Nedir?

Litvanya vize ihlalinin cezası iade durumunda para cezası olmaktadır ve kişinin Litvanya ve diğer AB ülkelerine girişi yasaklanmaz. Kişi deport edilirse Litvanya, AB ülkeleri, İsviçre, Norveç Krallığı, Lihtenştayn ve İzlanda'ya 5 yıla kadar girişi yasaklanır.

Litvanya'ya Kaçak Girmenin Cezası Nedir?

Litvanya’ya kaçak girmenin cezası Litvanya Cumhuriyeti Ceza Kanunu'nun 291(1) maddesi uyarınca para cezası, tutuklanma veya 2 yıla kadar hapis cezası olmaktadır. Litvanya Cumhuriyeti'nde daimi ikameti olmayan bir yabancıyı Litvanya Cumhuriyeti devlet sınırından kanuna aykırı bir şekilde taşıyan veya devlet sınırını yasa dışı bir şekilde geçen yabancıyı gizleyen bir kişi Litvanya Cumhuriyeti Ceza Yasasının 292 (1) maddesine göre para cezası, tutuklanma veya altı yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Litvanya'da Vize İhlali Yapan Kişiler Tekrar Vize Alabilir Mi?

Litvanya’da vize ihlali yapan kişiler deport edilmeleri halinde 5 yıl süreyle giriş yasağı almakta, bu nedenle bu süre boyunca vize başvurusu yapamamaktadır.

Giriş yasağı olmayan kişiler tekrar Litvanya vize başvurusunda bulunabilmektedir ancak önceki vize ihlali için geçerli bir sebep sunulmaması halinde vize başvurusu ret kararı ile sonuçlanabilir. Tüm Schengen ülkeleri VIS sistemini kullandığı için herhangi bir Schengen ülkesinde yapılan vize ihlali Litvanya vize reddi veya Litvanya vize iptali ile sonuçlanabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: