Litvanya Öğrenci Vizesi

Litvanya Öğrenci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya öğrenci vizesi, Litvanya Cumhuriyeti'nde üniversite eğitiminin veya bir değişim veya işbirliği programının bir parçası olarak Litvanya'da faaliyet gösteren bir eğitim kurumundan kabul almış olan kişilere verilen Litvanya D tipi vize türüdür. Eğitim vizesi olarak da bilinmektedir.

Litvanya öğrenci vizesi için başvuru sahibinin eğitim almak amacıyla Litvanya'da en az 1 akademik yıl boyunca kalacak olması gerekmektedir. Lisans, yüksek lisans, ve doktora programları öğrenci vizesi kapsamına girmektedir.

Litvanya Öğrenci Vize Kriterleri

Litvanya'da 1 yıldan uzun olmayan bir süre boyunca eğitim alacak öğrencilerin Litvanya öğrenci vizesi alması gerekirken; Litvanya'da 1 yıldan uzun süre eğitim alacak öğrencilerin MIGRIS (Litvanya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına bağlı Göç Dairesi) üzerinden eğitim amaçlı geçici Litvanya oturum izni başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Eğitim amaçlı Litvanya geçici oturum iznine başvuracak kişilere başvuru değerlendirme sürecinde gerekli olması durumunda Litvanya'ya giriş yapmaları ve eğitimlerine başlamaları için Litvanya öğrenci vizesi verilmektedir.

Litvanya'ya geçici oturum izni başvuruları MIGRIS tarafından değerlendirilip onaylandıktan sonra giriş yapacak kişilerin ise bunun için Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi alması gerekmektedir.

Litvanya Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya öğrenci vizesi alma adımları aşağıda verilmiştir.

 • Litvanya’daki eğitim kurumu, MIGRIS üzerinden arabuluculuk mektubu hazırlar.
 • Litvanya ulusal öğrenci vizesi başvuru formu tamamlanır.
 • Vize için gereken belgeler hazırlanır.
 • VFS Global’den vize randevusu alınır.
 • Vize randevu gününde gerekli belgeler ile biyometri bilgileri verilir.
 • 205 TL olan VFS Global hizmet bedeli ve Litvanya vize harcı ödenir.

Litvanya vize başvurusu gerekli evrakların teslim edilmesi, biyometri verilerinin toplanması ve ücretin tahsil edilmesi ile tamamlanıp vize başvuru merkezi tarafından Litvanya Ankara Büyükelçiliği’ne değerlendirilmek üzere gönderilir.

Litvanya Öğrenci Vizesi İçin Arabuluculuk Mektubu

Litvanya öğrenci vizesi için arabuluculuk mektubu https://www.migracija.lt/noriu-pateikti-tarpininkavimo-raštą1 adresi üzerinden Litvanya’daki eğitim kurumu tarafından hazırlanır. Litvanya vizesi için arabuluculuk mektubu fotokopi olarak sunulabilir ve mektuba ilişkin elektronik kodun da sunulması gerekir.

Litvanya Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Litvanya öğrenci vizesi başvurusu için standart ulusal vize başvuru evraklarına ek olarak sunulması gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya seyahat sağlık sigortası
 • Litvanya'da eğitim alınacak üniversiteden alınmış kabul belgesi
 • QR kodlu öğrenci belgesi
 • Başvuru sahibinin mevcut eğitimine ait transkript
 • Başvuru sahibinin önceki eğitimine ait belgeler
 • Eğitime ilişkin yapılan peşin ödemelerin belgesi
 • Konaklama yerini gösterir belge
 • Maddi yeterlilik kanıtı
 • SGK tescil ve hizmet dökümü

Litvanya öğrenci vizesi için tam ve detaylı listeye Litvanya vize evrakları sayfasından ilgili seçimler yapılarak ulaşılabilmektedir.

Litvanya Öğrenci Vizesi İçin Seyahat Sağlık Sigortası

Avrupa Birliği, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre vatandaşları Avrupa Sağlık Sigortası Kartına sahip ise kaza halinde Litvanya’daki devlete bağlı sağlık kurumlarından faydalanma hakkına sahiptir ancak özel kurumlar tedavi masraflarını karşılamamaktadır.

AB vatandaşı olmayan kişiler öğrenci vizesi için seyahat süresini kapsayan Litvanya seyahat sağlık sigortası yaptırmak durumundadır ve bunun için Litvanya Sigortacılar Birliği (LDA) listesindeki sigorta şirketlerinden birine başvurmak gerekir.

Litvanya Öğrenci Vizesi İçin Maddi Yeterlilik Kanıtı

Litvanya öğrenci vizesi için maddi yeterlilik kapsamında son 3 aya ait banka hesap özeti, düzenli geliri gösteren belge, başvuru sahibi reşitse aylık 730 euro geçim kanıtı, başvuru sahibi reşit değilse aylık 365 euro geçim kanıtı ve öğrencinin dönüşü için istenen aylık geçim miktarına ek olarak bankada bulundurulması gereken 730 euronun varlığı kanıt olarak sunulmalıdır.

Başvuru sahibi Litvanya vizesi için banka hesap özeti gösteremiyor ve masrafları sponsor tarafından karşılanıyorsa noter onaylı taahhütname sunulmalıdır.

Litvanya Öğrenci Vize Başvurusu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olan VFS Global’in internet sitesi üzerinden online olarak Litvanya vize randevusu alınabilmektedir.

Litvanya Öğrenci Vizesi Başvuru Harcı

Litvanya öğrenci vizesi başvuru harcı 120 eurodur ve randevu sırasında VFS Global ofisinde ödenmeli veya randevudan önce Litvanya Ankara Büyükelçiliği banka hesabına yatırılmalıdır.

Litvanya Öğrenci Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Litvanya öğrenci vize başvurusu büyükelçiliğe teslim edildikten sonra 45 gün içinde sonuçlanmaktadır.

Litvanya Öğrenci Vizesi İle Çalışılabilir Mi?

Litvanya öğrenci vizesi ile çalışmak mümkündür. Litvanya öğrenci vizesi ile AB vatandaşlarının haftada 40 saat tam zamanlı çalışma hakları bulunurken AB vatandaşı olmayan öğrencilere bu hak, geçici oturma izni aldıktan sonra tanınmaktadır.

Litvanya’da uluslararası öğrencilerin iş aramak için ülkede 15 ay kalma imkanı vardır ve bunun için eğitimin bittiği günden itibaren 3 ay daha geçici oturma izni yenileme başvurusunda bulunmak veya mezun olduktan sonra iş aramak için 12 aylık geçici oturma iznine başvurmak gerekir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: