Litvanya Vizesi için Arabuluculuk Mektubu

Litvanya Vizesi için Arabuluculuk Mektubu Nedir ve Nasıl Hazırlanır?

Arabuluculuk mektubu, uzun süreli (D tipi, ulusal) Litvanya vizesi başvuruları için seyahat amacı fark etmeksizin sunulması zorunlu evraklar arasındadır.

Litvanya D tipi vize başvurusu yapacak tüm kişilerin, seyahat amaçları doğrultusunda Litvanya'da yerleşik bir kurum, kuruluş veya işletmenin usulüne uygun bir şekilde düzenlediği arabuluculuk mektubunu başvuru dosyalarına eklemeleri gerekmektedir.

Litvanya Arabuluculuk Mektubu Örneği
Litvanya Arabuluculuk Mektubu Örneği

Litvanya Vizesi İçin Arabuluculuk Mektubu Kim Tarafından Hazırlanır?

Arabuluculuk mektubu, başvuru sahibini Litvanya'ya davet eden kişi, kurum, kuruluş veya işletme tarafından hazırlanmalıdır. Litvanya öğrenci vizesine başvuracak kişiler için arabuluculuk mektubu Litvanya'da eğitim alacakları okul tarafından, Litvanya çalışma vizesine başvuracak kişiler için arabuluculuk mektubu ise Litvanya'daki işverenleri tarafından hazırlanmalıdır.

Litvanya vizesi arabuluculuk mektubu vize sahibinin Litvanya Cumhuriyeti'nde kaldığı süre boyunca uygun şekilde ağırlanacağını, Litvanya Cumhuriyeti'nden ayrılma yükümlülüğünün masraflarının karşılanacağını; davet edenin vize başvuru sahibini istihdam edeceğini ve vize başvuru sahibinin sağlık masraflarını karşılayacağını taahhüt eder.

Arabuluculuk Mektubu Nasıl Hazırlanır?

Litvanya arabuluculuk mektubu vizenin birden fazla girişli olarak düzenlenmesi, seyahat gidiş dönüş tarihlerini, konaklanacak yerleri ve seyahat amacını içermelidir. Litvanya arabuluculuk mektubu davet eden kişi tarafından elektronik olarak https://epis.vrm.lt/epis (MIGRIS) üzerinden hazırlanır.

MIGRIS arabuluculuk mektubuna, başvuru sahibinin ulusal vize başvurusunda bulunurken Litvanya vize merkezine vermesi gereken bir numara atamaktadır. Başvuru sahibi vize için Litvanya vize merkezine başvuruda bulunmadan en az 30 gün önce arabuluculuk mektubu düzenlenmelidir.

Arabuluculuk Mektubu Nasıl İptal Edilir?

Litvanya arabuluculuk mektubu davet eden kişi tarafından, mektuba istinaden henüz ulusal vize düzenlenmemiş olması koşuluyla, MIGRIS hesabı üzerinden iptal edilebilir.

Vize Başvurusunda Arabuluculuk Mektubu Nasıl Sunulur?

Litvanya vize başvurusunda arabuluculuk mektubu https://epis.vrm.lt/epis adresinden elektronik olarak düzenlendikten sonra seri numarasının bildirilmesi ile sunulabilir ancak sunulabiliyor ise mektup fotokopisinin başvuruya eklenmesi gerekir.

Kısa Süreli Litvanya Vizesi İçin Arabuluculuk Mektubu Düzenlenir Mi?

Evet, kısa süreli Litvanya vizesi için arabuluculuk mektubu MIGRIS üzerinden düzenlenebilmektedir ancak karışıklık olmaması adına kısa süreli vizeler için düzenlenen arabuluculuk mektubuna Litvanya vize davet mektubu veya vize davetiyesi denmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: