Litvanya Schengen Vizesi

2023'te Litvanya Schengen Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya'nın vize politikasına göre vizeye tabii kişilerin Litvanya'ya yapacakları 90 günden kısa süreli seyahatleri için kısa süreli Litvanya vizesi alması gerekmektedir. Litvanya Cumhuriyeti'nden Schengen vizesi alabilmek için Schengen bölgesine giriş yapılacak ya da Schengen bölgesinde en uzun süre kalınacak ülkenin Litvanya olması gerekmektedir.

Farklı kaynaklarda Litvanya Schengen vizesi ya da C tipi Litvanya vizesi olarak da bahsedilen kısa süreli Litvanya vizesi seyahat amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır. Aşağıda kısa süreli Litvanya vize türleri ve başvuru işlemleri hakkında detaylı bilgi aktarılacaktır.

Litvanya schengen vize başvurusu: 0850 241 1868

Litvanya Schengen Vizesi Türleri Nelerdir?

Seyahat amacına göre kısa süreli (Schengen, C Tipi) Litvanya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Litvanya Schengen Vize Başvurusu Nereden Yapılmalıdır?

Kısa süreli Litvanya vize başvuruları, Litvanya Ankara Büyükelçiliği tarafından vize başvurularını kabul etmek ile yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global üzerinden yapılabilmektedir.

Kısa Süreli Litvanya Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kısa süreli (Schengen, C Tipi) Litvanya vize başvuruları en erken planlanan seyahat tarihinden 6 ay önce yapılabilmektedir. Değerlendirme süresi dikkate alınarak kısa süreli Litvanya vizesi için başvuruların planlanan seyahatten en erken 6 ay önce ve en geç 15 gün önce yapılması gerekmektedir.

Litvanya Schengen Vize Başvuru Adımları

Litvanya Schengen vize başvurusu aşağıda açıklandığı gibi yapılır.

 1. Online Litvanya Schengen vize başvuru formu doldurulur.
 2. Başvurulacak kısa süreli Litvanya vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 3. Yetkili vize başvuru merkezi VFS Global'den randevu alınır.
 4. Randevu gününde gerekli evraklar teslim edilir ve biyometri bilgileri verilir.
 5. Litvanya vize harcı ve VFS Global servis ücreti ödenir.

Schengen özellikli Litvanya vize başvurusu, vize türüne göre hazırlanmış olan gerekli evrakların teslim edilmesi, biyometri bilgilerinin kaydının yapılması ve vize ücretinin ödenmesi ile tamamlanır; tamamlanan başvurular değerlendirme süreci için vize merkezi aracılığıyla Litvanya Ankara Büyükelçiliğine gönderilir.

Avrupa Birliği/Avrupa Ekonomik Alanı/Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkeleri vatandaşlarının aile bireylerinin Schengen vizesi başvuruları ücretsiz olarak yapılır. Ayrıca, AB vatandaşlarının aileleri için Litvanya Schengen vizesi başvuruları öncelikli olarak değerlendirilir.

Kısa Süreli Litvanya Vize Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Tüm kısa süreli Litvanya vize başvuruları için hazırlanması gerekli standart evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Litvanya seyahat sağlık sigortası
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Şahsi banka hesap özeti
 • Konaklama rezervasyonları
 • Ulaşım rezervasyonları
 • Vize harcı makbuzu

Kısa süreli Litvanya vizesi için başvuru sahibinin; yaşı, uyruğu, çalışma ve meslek durumu, seyahat amacı ve konaklama planına göre talep edilen diğer belgeler için tüm listeye Litvanya schengen vizesi için gerekli belgeler sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Litvanya C Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Litvanya C tipi vize randevusu, online olarak vize başvuruları için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olan VFS Global'in internet sitesinden alınır.

Litvanya Schengen Vize Harcı

Litvanya Schengen vize harcı 80 eurodur.

Litvanya vize başvuru masrafları sadece vize harcı ile sınırlı değildir. Litvanya vize ücreti, seyahat sağlık sigortası masrafları, 19,90 euro aracı kurum servis ücreti, seyahat sağlık sigortası ve alınması durumunda ek vize hizmetlerinin ücretleri de dahil edildiğinde ortalama toplam 120 ile 140 euro arasında tutmaktadır.

Litvanya C Tipi Vize Başvurusu Sorgulama İşlemleri

Litvanya C tipi vize başvurusu e-posta ile, SMS ile veya online olarak sorgulanabilir. Başvuru değerlendirildikten sonra pasaport vize merkezine iletildiğinde, başvuru sahibine e-posta ile bilgi verilir. Bunun dışında detaylı bilgi almak isteyen kişiler SMS hizmetinden yararlanabilir.

Vize aracı kurumu VFS Global internet sitesi üzerindeki sistemden, vize takip işlemleri online olarak da yapılabilir. İlgili kısımlar başvuruda verilen makbuzda bulunan referans numarası ve başvuru sahibine ait soyisim bilgileri ile doldurularak, vize sorgulaması gerçekleştirilir.

Litvanya Ankara Büyükelçiliğinden Litvanya vize sorgulama işlemi yapılamaz; vize takip işlemleri için sadece VFS Global üzerinden sorgulama yapılabilir.

Litvanya Schengen Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Litvanya Schengen vize başvurusu, vize başvurularının Litvanya Ankara Büyükelçiliğine ulaşmasından itibaren yaklaşık 15 gün içerisinde sonuçlanır. Vize başvuru evraklarında eksiklik veya hata olması, Litvanya Ankara Büyükelçiliğinin başvuru sahibinden ek evrak talep etmesi, dış temsilciliğin iş yoğunluğunun fazla olduğu dönemlerde başvuru yapılması gibi durumlarda, başvuru değerlendirme süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Litvanya C Tipi Vize Başvurusu Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Litvanya C tipi vize başvuru sonucu, vize merkezinden pasaport teslim alınmasından sonra öğrenilmektedir.

Litvanya Schengen Vize Başvuru Reddi

Litvanya Schengen vize başvurusu, en sık başvuru formunun eksik veya hatalı olarak doldurulması, eksik evrak sunulması, inandırıcı bir seyahat planının hazırlanmaması, seyahat için yeterli finansal kaynağa sahip olunmaması ve başvuru sahibinin seyahat sonunda ülkesine döneceğine dair inandırıcı kanıtlar sunamaması durumlarında reddedilir. 2022 yılında Türkiye’den yapılan Schengen vize başvurularında ret oranlarının arttığı bilinmektedir.

Litvanya Schengen vize başvurusu reddedilen kişiler, önceki başvurudaki ret sebeplerini gidererek yeni vize başvurusu yapabilmekte veya ret kararına karşı itiraz edebilmektedir.

Vize başvuruları reddedildiğinde başvuru sahiplerine verilen belgede, itiraz süreçlerine dair bilgiler de bulunur. Ret kararı sebebiyle dış temsilciliğin herhangi bir açıklama yapma zorunluluğu bulunmaz. Litvanya vize reddine karşı itirazlar Vilnius Bölge Mahkemesi‘ne yapılmaktadır.

Kısa Süreli Litvanya Vizesi Hamiline Sağladığı Haklar

Kısa süreli Litvanya vizesi sahipleri, Litvanya'da 180 gün içinde 90 güne kadar bulunma hakkına sahiptir. Kısa süreli Litvanya vizesinin geçerlilik süresi en fazla 5 yıl olsa da, hamiline sağladığı maksimum kalış süresi ise 180 gün içerisinde 90 gün ile sınırlıdır.

Kişilerin Litvanya’dan ayrılamaması sonucunu doğuran mücbir sebeplerin, insani sebeplerin veya kalış süresinin uzatılmasını haklı kılan önemli kişisel nedenlerin doğması halinde, Litvanya vize uzatma işlemleri yapılabilir.

Schengen özelliğine sahip Litvanya C tipi vize, hamiline aynı zamanda Litvanya vizesi ile diğer ülkelere giriş ve 180 gün içerisinde en fazla 90 gün kuralını aşmamak şartı ile diğer Schengen ülkelerinde bulunma hakkı da sağlamaktadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: