Litvanya Vize Türleri

Litvanya Vize Türleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Litvanya vize türleri kalış süresine göre kısa süreli (C Tipi, Schengen) Litvanya vizesi ve uzun süreli (D Tipi, Ulusal) Litvanya vizesi olarak ayrılırken; giriş sayısında göre tek girişli Litvanya vizesi, çift girişli Litvanya vizesi ve çok girişli (multi) Litvanya vizesi olarak ayrılmaktadır.

Litvanya vize başvurusu yapacak olan kişilerin seyahat amaçlarına en uygun vize türüne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Aşağıda giriş sayısı ve kalış süresine göre Litvanya vize çeşitleri hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

Giriş Sayısına Göre Litvanya Vize Çeşitleri

Giriş sayısına göre Litvanya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

  • Tek girişli Litvanya vizesi
  • Çift girişli Litvanya vizesi
  • Çok girişli (multi) Litvanya vizesi

Tek Girişli Litvanya Vizesi

Tek girişli Litvanya vizesi, hamiline Litvanya’ya ve Schengen bölgesine sadece 1 kez giriş yapma ve 180 gün içerisinde en fazla 90 gün süreyle Schengen bölgesinde bulunma hakkı vermektedir. Vize ile bir kez Schengen alanına giriş yapılabilir; bölgeden çıkış yapılmasının ardından vize kullanılmış sayılır ve tekrar aynı vize seyahat edilmesi mümkün olmaz.

Çift Girişli Litvanya Vizesi

Çift girişli Litvanya vizesi ile Litvanya ve Schengen bölgesine 180 günlük süre içerisinde 90 güne kadar iki kere giriş yapılabilmektedir. Tek girişli vizeden farklı olarak, bir kez Schengen alanından çıkıldıktan sonra ikinci kez aynı vize kullanılarak giriş yapılabilir ve ikinci çıkış sonrasında vize geçersiz hale gelir.

Çift girişli vize seçeneği sadece kısa süreli (C Tipi, Schengen) Litvanya vize türleri için sunulur; uzun süreli (D Tipi, Ulusal) Litvanya vize türleri için çift girişli seçeneği yoktur ve sadece tek girişli ya da multi vize olarak düzenlenmektedir.

Çok Girişli (Multi) Litvanya Vizesi

Çok girişli Litvanya vizesi, hamiline vize geçerlilik süresine uyularak 180 günlük süre içerisinde en fazla 90 gün boyunca kalmak üzere, istenildiği kadar Litvanya ve Schengen bölgesine giriş-çıkış yapma hakkı verir. Litvanya multi vize vize sahiplerine en esnek seyahat imkanlarını sunan vize tipidir.

Kalış Süresine Göre Litvanya Vize Türleri Nelerdir?

Kalış süresine göre Litvanya vizeleri C ve D tipi vize olmak üzere 2 türe ayrılır. C tipi Litvanya vizesi hamiline 90 güne kadar Litvanya'da bulunma hakkı sağlarken, D tipi Litvanya vizesi hamiline 90 günü aşan bir süre boyunca Litvanya'da bulunma hakkı vermektedir.

C tipi Litvanya vizesinden, kısa süreli Litvanya vizesi ya da Litvanya Schengen vizesi olarak; D tipi Litvanya vizesinden ise uzun süreli Litvanya vizesi ya da Litvanya ulusal vize olarak da bahsedilir.

Litvanya C ve D tipi vizeleri, seyahat amacına göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Kısa Süreli (C Tipi, Schengen) Litvanya Vizesi Türleri

Kısa süreli Litvanya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Uzun Süreli (D Tipi, Ulusal) Litvanya Vizesi Türleri

Uzun süreli Litvanya vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: