Litvanya Gazeteci Vizesi

Litvanya Gazeteci Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya gazeteci vizesi veya basın mensubu vizesi, Litvanya'da mesleğini icra etmek isteyen basın mensupları için düzenlenen vize türüdür.

Başvuru sahibinin, vize başvurusu öncesinde Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan akreditasyon alması gerekmektedir. Basın mensubu vizesi hamiline 90 günden uzun süre Litvanya'da bulunma hakkı sağlayan D tipi Litvanya vizesi türlerinden biridir.

Litvanya Basın Mensubu Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya basın mensubu vizesi, aşağıdaki adımlar izlenerek alınır.

  • Basın mensubu başvuru sahibi için Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'ndan akreditasyon belgesi alınır.
  • Başvuru sahibini Litvanya'ya davet eden kişi ya da kuruluş, www.migracija.lt üzerinden arabuluculuk mektubunu düzenler.
  • Litvanya D tipi vize başvuru formu doldurulduktan sonra, vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanır.
  • Vize randevusu, yetkili aracı kurum VFS Global'den alınır.
  • Randevuda evraklar eksiksiz olarak vize merkezine teslim edilir, biyometri işlemleri yapılır.
  • Litvanya vize harç ücreti ve 205 TL olan VFS Global hizmet bedeli ödemesi yapılır.

Evrak teslimi, ücret ödenmesi ve biyometri kaydının ardından tamamlanan Litvanya vize başvuruları vize merkezi tarafından Litvanya Ankara Büyükelçiliğine gönderilir ve dış temsilcilik tarafından değerlendirilir.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı Akreditasyon Belgesi Nasıl Alınır?

Litvanya Dışişleri Bakanlığı akreditasyon belgesini sadece, ikili anlaşmalar kapsamında yabancı bir medya kuruluşunda profesyonel olarak çalışan basın mensupları ve bir meslek örgütü üyesi olan yabancı muhabirler alabilmektedir. Yabancı basın mensuplarının akreditasyon başvurularından, amacı halkı Litvanya’daki olaylar hakkında bilgilendirmek olanlar dikkate alınarak değerlendirilmektedir.

Yabancı gazeteciler için akreditasyon başvuruları, Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesindeki form doldurularak online olarak yapılır; şahsen, posta veya mail yoluyla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Sunulacak form ve eki olan belgeler, Litvanca veya İngilizce dilinde olmalıdır, diğer dillerdeki belgelerin onaylı tercümeleri de başvuruya eklenmelidir.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı akreditasyon belgesinin süresi en fazla 12 ay olmaktadır. Belgenin süresi gazeteci tarafından açıklanan akreditasyon talebi gerekçeleri, başvuru sahibi ile yabancı medya kuruluşu arasındaki sözleşmenin hükümleri ve Litvanya resmi kurumlarınca sağlanan bilgiler değerlendirilerek belirlenir.

Akreditasyon başvuruları, talebin ve tüm belgelerin teslim alınmasından sonraki 30 iş günü içerisinde işleme alınır, ek bilgi veya belge talep edilmesi halinde 20 iş günü için bu süre uzatılabilir. Başvuru sahibi gazeteciye akreditasyon talebi kabul edildiğinde e-posta üzerinden bilgi verilir. İşlem süresinin sona ermesine rağmen henüz bilgilendirme yapılmayan hallerde başvuru sahiplerinin accreditation@urm.lt mail adresi ile iletişime geçmeleri gerekir.

Akreditasyon belgesi alındıktan sonra basın mensubundan kimlik, akreditasyon başvuru belgelerinin orijinalleri ve varsa önceki akreditasyon belgesi talep edilmektedir. önceden akreditasyon belgesi olan kişilerin, yeni belge alındıktan sonra eski belgeyi iade etmeleri zorunludur.

Litvanya Gazeteci Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya D tipi vize başvurusu için gerekli standart evraklara ek olarak akreditasyon belgesi, konaklama rezervasyonları ve SGK tescil ve hizmet dökümü ibraz edilmelidir.

Litvanya gazeteci vizesi başvurusu için sunulması gereken evraklar için tam liste Litvanya vize başvurusu için gerekli evraklar sayfasında verilmiştir.

Litvanya Gazeteci Vizesi Başvuru Ücreti

Litvanya gazeteci vizesi başvuru ücreti 120 euro olarak belirlenmiştir. Belarus vatandaşları için vize harcı 60 euro iken, Ukrayna vatandaşları için ücretsizdir.

Litvanya Gazeteci Vizesi İçin İşlem Süresi

Litvanya gazeteci vizesi için işlem süresi, başvuru dış temsilciliğe ulaştıktan sonra 45 gündür. Gazeteci vizesi başvuruları için hızlandırılmış bir hizmet sağlanmamaktadır ve her başvuru ayrı olarak değerlendirilmektedir. Başvuru sahibinden ek belge talep edilmesi halinde, işlem süresi uzayabilmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: