Litvanya Turistik Vize

2022'de Litvanya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya turistik vizesi, rekreasyon, kültürel faaliyet veya gezi amaçlı Litvanya’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Litvanya turistik vizesi, 90 güne kadar geçerli C tipi vizedir.

Litvanya, Schengen Antlaşması’na taraf olan ülkelerdendir. Litvanya turistik vizeye sahip kişi Schengen bölgelerinde serbest dolaşma hakkını elde etmektedir. Litvanya turistik vizesiyle birden fazla Schengen ülkesini ziyaret edecek vatandaşların Schengen bölgesine ilk girişini Litvanya’dan yapması gerekmektedir.

Litvanya’ya Turistik Vize Gerekiyor Mu?

Litvanya’da umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin turistik vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. Hususi (yeşil), hizmet (gri) ve diplomatik (siyah) pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 süreyle Litvanya vize işlemlerinden muaf tutulmaktadırlar.

Litvanya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya turist vizesi almak için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir:

 1. Litvanya turist vizesi başvuru formu doldurulur: Vize başvuru formu tükenmez kalemle, eksiksiz ve İngilizce olarak doldurulur.
 2. Litvanya turistik vize başvurusu için randevu alınır: Litvanya turistik vizesine başvuru yapmak için aracı kurumdan ya da akredite acentelerden randevu alınır.
 3. Litvanya turist vizesi için gerekli evraklar hazırlanır: Pasaport, finansal yeterlilik kaydı, uçak rezervasyonları, biyometrik fotoğraf gibi gerekli belgeler hazırlanır.
 4. Hazırlanan evraklar randevu tarihinde alakalı kuruluşa teslim edilir: Vize başvurusu için alınan randevu tarihinde, hazırlanmış olan bütün evraklar yetkili kuruma teslim edilerek vize ücreti ödenir.
 5. Litvanya turistik vize başvurusunun sonuçlanması beklenir ve süreç takip edilir: Vize başvuru sonuçları ortalama 14 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Litvanya turist vizesi başvuru takibi VFS Global üzerinden yapılabilmektedir.

Litvanya turist vizesi almanın yolları arasında akredite acenteler üzerinden başvuru yapmak seçeneği bulunmaktadır. Vizem.net aracılığıyla yapılan Litvanya turist vizesi başvurularında, randevu alınması, form ve dilekçe doldurulması uzman danışmanlar ve saha kadrosu tarafından yapılarak baştan sona tüm süreç takip edilmektedir.

Litvanya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya turist vizesi için gerekli evraklar ve belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Litvanya turist vizesi başvuru formu: Litvanya turist vizesi başvuru formunun çıktısının alınması, eksiksiz bir şekilde doldurularak tarih atılması ve imzalanası gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Litvanya turistik vizesi için, son 6 ay içinde çekilmiş, 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ölçülerinde, fotoğraf kağıdına basılmış, beyaz fona sahip iki adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içinde alınmış, en az 2 boş sayfası olan pasaport ve pasaportun kişisel bilgileri içeren sayfasıyla son 3 yılda alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi gerekmektedir.
 • Litvanya seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortası, Litvanya’da konaklanacak süre zarfında oluşabilecek her türlü hastalık, yurda nakil, tıbbi yardım, acil hastane tedavisi veya ölüm gibi durumlarda oluşan masrafları kapsamaktadır. Alınacak seyahat sağlık sigortasının minimum teminatının 30.000 Euro olması gerekmektedir.
 • Uçak bileti: Seyahat süresini kapsayan uçak biletinde, rezervasyon kodu olması gerekmektedir.
 • Otel bilgileri: Rezervasyon kodu bulunan ve seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonu bilgilerinin sunulması gerekmektedir.
 • Hizmet dökümü: Barkodlu hizmet dökümü, SGK üzerinden alınabilmektedir.
 • Turist vize başvurusu çalışanlar için ek belgeler: Litvanya turist vize başvurusu yapan kişinin durumunda göre; çalışması halinde çalıştığı kurumdan orijinal, ıslak imza kaşeli işyeri izin yazısı, SGK işe giriş bildirgesi, iş yerine ait son 6 ayı geçmemiş, sicil gazetesi, imza sirküleri, faaliyet belgesi, oda sicil kayıt belgesi, vergi levhası; başvuru sahibi bir öğrenciyse okuldan ya da e-devletten alınmış öğrenci belgesi; başvuru sahibi emekliyse; emeklilik belgesi ve detaylı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, gerekmektedir.
 • Litvanya finansal yeterlilik kaydı: Başvuran, kendi masraflarını karşılayacaksa son 3 aylık banka hesap hareketlerinin göründüğü, yeterli bakiyesi bulunan (günlük 40 Euro) banka hesap dökümü, başvuru sahibi öğrenci veya çalışmıyor ise seyahat masraflarını karşılayacak kişinin noter onaylı taahhütnamesi gerekmektedir.

Litvanya Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya turist vizesi başvuru formunda sağ üst köşeye Schengen ülkelerinden kabul gören biyometrik fotoğraf koyulmaktadır.

Litvanya turist vizesi başvuru formunda; 1- 11 arası maddeler şahsi ve kimlik belgelerini, 12- 16 arası maddeler pasaportla alakalı bilgileri, 17- 18 arası maddeler posta adresi, telefon bilgileri ve mail adres bilgilerin, 19- 20 arası maddeler mesleki bilgileri ve çalışılan veya sahibi olunan kurumla ilgili bilgileri, 21- 30 arası maddeler arasında seyahat planlamaları ve geçmiş vizeler ile eğer daha önce Schengen vizesi başvurusunda bulunulmuşsa buna dair parmak izi ve vize kodu hakkında soruları, 31- 33 arası maddeler davetiye, konaklama ve masrafların karşılanması ile ilgili soruları, 34- 35 arası maddeler AB, AEA veya İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan akrabaların bulunması durumunda doldurulması gereken soruları, 36- 37 arası maddeler başvuru tarihi ve yeri ile başvuru sahibinin imzasını atacağı bölümü içermektedir.

Litvanya vize başvuru formunun sonuna yer ve tarih belirtilerek imza atılmaktadır. Litvanya vize başvuru formundaki tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılması, vize başvurusu için verilen mail ve telefon numaralarının ulaşılabilir ve geçerli olması ve başvuru formunun İngilizce doldurulması vize reddi almamak için önem taşımaktadır.

Litvanya Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya turistik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir:

HizmetlerÜcretler
Litvanya turistik vize harcı105 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri30 Euro
Danışmanlık hizmeti30 Euro
Toplam190 Euro

Litvanya turistik vize başvurusu kapsamında ödeme gerektiren hizmetler bulunmaktadır. Litvanya vize ücreti, vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Litvanya erasmus vize harcı 120 Euro, Litvanya turistik vize harcı 105 Euro’dur.

Litvanya Turist Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Litvanya turist vizesi sonuçları ortalama 14 gün olup, Litvanya Büyükelçiliği’nin değerlendirme süresine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Litvanya Vizesi Kolay Alınır Mı?

Pasaport, biyometrik fotoğraf, finansal yeterlilik kaydı gibi belgelerin eksiksiz ve doğru beyanla hazırlanması halinde Litvanya vizesi almak kolaydır.

Litvanya Turist Vizesi ile Gidilebilecek Litvanya’nın Turistik Yerleri Nerelerdir?

Litvanya’nın turistik yerleri aşağıda listelenmiştir:

 • Old Town
 • Katedral Meydanı
 • Gediminas Kulesi
 • Litvanya Sanat Müzesi
 • Uzupis Cumhuriyeti
 • St. Annes Kilisesi
 • Soykırım Kurbanları Müzesi

Litvanya’ya seyahat amacıyla gidecekler için Litvanya’da gezilecek yerler arasında bulunan Old Town, turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: