Litvanya Turistik Vize

2023'te Litvanya Turistik Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Litvanya'nın vize politikasına göre vizeye tabi kişilerin Litvanya'ya yapacakları gezi, tatil, balayı gibi amaçlı turistik seyahatler için Litvanya turist vizesi alması gerekmektedir.

C tipi Kısa süreli Litvanya vizesi türlerinden biri olan Litvanya turist vizesine başvuracak kişilerin, seyahat planları kapsamında Schengen bölgesine ilk giriş yapacakları ülkenin ya da Schengen bölgesi içinde en fazla zaman geçirecekleri ülkenin Litvanya olması gerekmektedir.

Litvanya turistik vize başvurusu için: 0850 241 1868

Turistik Litvanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Turistik Litvanya vize başvurusu aşağıdaki adımlar izlenerek yapılır.

 • Litvanya C tipi vize başvuru formu online olarak doldurulur.
 • Gerekli turistik vize evrakları eksiksiz hazırlanır.
 • Yetkili aracı kurum VFS Global vize merkezlerinden randevu alınır.
 • Randevuda gerekli evraklar teslimi ve biyometri kaydı yapılır.
 • Litvanya turistik vize harcı ve VFS Global hizmet bedeli ödenerek vize başvuru işlemleri tamamlanır.

Litvanya Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya turist vizesi için başvuru formu, https://visa.vrm.lt/epm adresinden doldurulur. Çoklu giriş vizesi almak isteyen kişilerin, Travel Data başlığı altındaki Purpose of The Journey sorusuna Tourism olarak cevap vermesi gerekmektedir.

Litvanya vize başvuru formu sayfasında, başvuru formunun doldurulması hakkında gerekli bilgiler verilmektedir.

Vize başvuru formunun ilgili Travel Data başlığı aşağıdaki gibidir.

Litvanya Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Litvanya Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya turistik vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli ve hasar görmemiş pasaport
 • Online doldurulmuş Litvanya vize başvuru formu
 • Güncel ve renkli 2 adet biyometrik fotoğraf
 • 30.000 euro teminatlı Litvanya seyahat sağlık sigortası
 • Planlanan Litvanya seyahati için ulaşım rezervasyonları
 • Litvanya vize harcının ödendiğine dair makbuz
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin şahsi banka hesap özeti
 • Seyahat süresini kapsayan konaklama rezervasyonları
 • Seyahat masrafları başka bir kişi tarafından karşılanacak ise sponsor mektubu
 • Sponsor başvuru sahibinin eşi ise evlilik cüzdanı
 • Başvuru sahibinin meslek ve çalışma durumuna ilişkin belgeler

Başvuru sahiplerinin meslek ve çalışma durumuna ilişkin belgelere ve gerekli evraklar için detaylı açıklamalara Litvanya vizesi için gerekli belgeler sayfasından turist vizesi ve başvuru sahibinin kişisel durumunun seçilmesi ile ulaşılabilir.

Litvanya Turist Vizesi Randevusu Nereden Alınır?

Litvanya turist vizesi randevuları, başvurular için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi olan VFS Global'in internet sitesinden online sistem üzerinden alınır. Ankara, Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Trabzon'da bulunan VFS Global vize başvuru merkezleri arasından başvuru sahipleri tercih ettikleri ofis için Litvanya vize randevusu alabilir.

Litvanya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Litvanya turist vizesi başvuru harcı 80 euro olarak belirlenmiştir; vize harç ücreti haricinde başvuru masrafları olarak VFS Global vize servis ücreti, seyahat sağlık sigortası masrafı ve danışmanlık hizmeti ücreti de ödenmelidir. Tüm masraflar dahil edildiğinde, toplam Litvanya vize ücreti ortalama 120-140 euro arasındadır.

Litvanya Turistik Vize Başvurusu Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Litvanya turistik vize başvurusu takip işlemleri kapsamında, vize başvurusu sonuçlandığında ve pasaport vize merkezine ulaştığında, başvuru sahibine bir e-posta atılarak bilgi verilir. Ayrıntılı bilgi isteyen veya e-postalarına erişemeyecek durumdaki kişilerin SMS hizmeti satın almaları mümkündür.

Litvanta turist vizesi başvuruları, VFS Global’in websitesi üzerinden de online olarak yapılabilir. Başvuru esnasında verilen makbuzda bulunan referans numarası ve başvuru sahibinin soyismi, sistemdeki ilgili alanlara girilerek Litvanya vize sorgulama yapılır.

Litvanya vize sonucu, sadece pasaportun teslim alınması ile öğrenilir.

Litvanya Turistik Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Litvanya turistik vize başvurusu, başvuruların dış temsilciliğe ulaşmasından sonraki 15 gün içerisinde sonuçlanır. Eksik veya hatalı evrakların sunulması, ek evrak talep edilmesi, dış temsilciliğin yoğun olması gibi durumlarda, başvurunun değerlendirilmesi 45 günlük bir süreyi bulabilir.

Litvanya Turist Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Kısa süreli Litvanya vizesi türlerinden biri olan Litvanya turist vizesi, en fazla 5 yıl için verilmekte ve hamiline 180 gün içerisinde en fazla 90 gün boyunca Litvanya'da bulunma hakkı sağlamaktadır.

Litvanya Turist Vizesi Süresi Uzatılabilir Mi?

Litvanya turist vizesinin süresi, başvuru sahibinin vize süresi içerisinde Litvanya Cumhuriyeti'nden ayrılamamasına neden olan bir insani veya mücbir sebebin bulunması ya da kalış süresinin uzatılmasını haklı kılan önemli kişisel nedenlerin bulunması durumunda uzatılabilir. Litvanya vize uzatma işlemleri, başvuru ile gerçekleştirilir.

Sahip olunan Litvanya vizesinin geçerlilik süresi dolmuş ise, uzatma işlemi yerine yenileme işlemi yapılması gerekmektedir. Halen süresi bulunan bir Litvanya turist vizesine sahip kişiler, planlı seyahat tarihlerinin mevcut vizenin bitiş tarihinden sonra sonra olduğunu kanıtlayarak vize başvurusunda bulunabilir.

Diğer Kısa Süreli Litvanya Vizesi Türleri Nelerdir?

Kısa süreli diğer Litvanya vizesi türleri aşağıdadır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: