Litvanya Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Konsolosluk; başka bir ülkenin topraklarında, kendi ülkesini temsil etmek için kurulmuş olan büyükelçiliğin alt birimi olarak hizmet veren ve genellikle bulunduğu ülkede ülkesinin ticari ve sınai menfaatlerini gözeten, vatandaşlarının haklarını koruyan ve seyrüsefer kontrolü, vize işlemleri, noterlik ya da doğum, ölüm, evlilik ve boşanma kayıtlarını tutmak gibi diplomatik olmayan çeşitli resmi görevleri yerine getiren resmi dairedir. Litvanya Konsolosluğu da Türkiyede bu görevleri icra etmektedir.

Büyükelçilik; bulunduğu ülkede vatandaşı olduğu ülkenin devlet başkanını temsil eden büyükelçi ve ona bağlı diğer memurların görev yaptığı diplomatik bir dairedir.

Büyükelçilik ve alt birimi olarak hizmet veren konsolosluklar görev, yetki ve sorumlulukları bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Büyükelçilikler bulundukları ülkenin başkentinde yer alan ve bulundukları ülke ile bağlı oldukları ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yürütülmesi görevini büyükelçinin emir ve talimatları doğrultusunda üstlenen diplomatik dairelerken konsolosluklar bulundukları ülkedeki büyük şehirler, finansal merkezler ve turistik merkezlerde konumlanan ve diplomatik olmayan çeşitli resmi görevleri başkonsolos veya konsolosun emir ve talimatları doğrultusunda yerine getiren resmi dairelerdir.

Türkiye ve Litvanya arasındaki 17 Eylül 1930 Dostluk Antlaşması’na dayanan, ancak Litvanya’nın SSCB tarafından işgali ile kesintiye uğrayan diplomatik ilişkiler Sovyetler Birliği’nin yıkılmasını müteakiben 3 Eylül 1991 tarihinde tesis edilmiştir. Türkiye’nin Litvanya’nın NATO üyeliğini ve Litvanya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklemesi ile iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler olumlu bir seyir izlemektedir. Türkiye ile Litvanya arasındaki ikili ticaret hacmi 2019 yılında 550 milyon Dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye, Litvanyalılar için tercih edilen turizm ülkesi konumunda olup 2019 yılında yaklaşık 230 bin turist Litvanya’dan Türkiye’ye gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Litvanya’da 475 civarında Türk vatandaşı yaşamaktadır.

Vilnius Litvanya Konsolosluk Türkiye’de; Alanya, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin ve Nevşehir’de bulunmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Türkiye’de Nerededir?

Litvanya Konsolosluğu Türkiye’de aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

 • Litvanya Büyükelçiliği Ankara
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Antalya
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İstanbul
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İzmir
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Bursa
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Mersin
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Nevşehir
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Alanya

Fahri konsolosluk statüsünde görev yapan Litvanya konsolosluklarının vize verme yetkisi bulunmamaktadır.

Litvanya Büyükelçiliği Ankara

Litvanya Konsolosluğu; Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak randevulu başvuru olması koşuluyla Ankara’da konsolosluk hizmeti vermektedir. Konsolosluk hizmetleri için sadece https://konsreg.urm.lt/en/visit/register/tr1 adresinden yapılan randevulu başvuruları kabul eden Litvanya Büyükelçiliği, “Gaziosmanpaşa Mahallesi Mahatma Gandi Caddesi No:38 Çankaya/Ankara” adresinde bulunmaktadır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Ričardas Degutis, danışmanı Vaida Stankeviciene, ikinci katip Ruta Hanagası ve ateşe Jonas Alesiunas görev yapmaktadır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği; vize, vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemlerine ilişkin konsolosluk hizmeti sunmaktadır. Litvanya Ankara Büyükelçiliği, Litvanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuruları kabul etmek ve değerlendirmekle yetkili tek merci olup diğer illerde bulunan Litvanya Fahri Konsoloslukları vize başvuru hizmeti sunmamaktadırlar.

Litvanya Fahri Konsolosluğu İstanbul

Litvanya Konsolosluğu, İstanbul’da Fahri Konsolosluğu statüsünde, Seba Ofis Bulvarı, Mimar Sinan Sokak, D Blok, No:21, Ayazağa Sarıyer/İstanbul adresinde hizmet vermektedir. Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğunun başında İstanbul Fahri Konsolosu Tayfun Uzunova görev yapmaktadır.

Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğu; İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerinde ikamet eden kişilere vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemlerine ilişkin konularda hizmet sunmaktadır.

İzmir Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; İzmir’de Konak Mahallesi, 859. Sokak, No:5, K:2, D:212, Konak/İzmir”adresinde Fahri Konsolosluk statusunde hizmet vermektedir. İzmir’deki Litvanya Fahri Konsolosluğu başında Litvanya İzmir Fahri Konsolosu Mustafa Ahmet Özsoy bulunmaktadır.

Litvanya İzmir Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemlerine ilişkin olarak İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli ve Muğla illerinde ikamet eden bireylere konsolosluk hizmeti sunmaktadır.

Antalya Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; Antalya’da fahri Konsolosluk statüsünde Aspendos Bulvarı, Akay Plaza, No:274, Antalya adresinde; Antalya, Burdur, Isparta ve İçel illerinde ikamet eden bireylere fhizmet vermektedir. Litvanya Antalya Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemleri için konsolosluk hizmeti sunmaktadır. Litvanya Antalya Fahri Konsolosluğunun başında Litvanya Antalya Fahri Konsolosu İsmahan Mine Gül görev yapmaktadır.

Bursa Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; Litvanya Bursa Fahri Konsolosluğu olarak Bursa ve çevresinde ikamet eden kişilere fahri konsolosluk statüsünde Otantik Club Otel, Botanik Parkı, Soğanlı/Bursa adresinde hizmet sunmaktadır.

Litvanya Bursa Fahri Konsolosluğunun başında 5 Temmuz 2006 tarihinde göreve gelen Litvanya Bursa Fahri Konsolosu Berat Tunakan görev almaktadır. Litvanya Bursa Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemleri için konsolosluk hizmeti sağlamaktadır.

Mersin Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; Mersin’de vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemleri için Litvanya Mersin Fahri Konsolosluğu çatısı altında Oner Group, Uray Caddesi, Turan İşhanı, Kat:2, Akdeniz/Mersin adresinde fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Litvanya Mersin Fahri Konsolosluğunun başında Litvanya Mersin Fahri Konsolosu Abdülaziz Armağan Öner bulunmaktadır. Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve Karaman illerinde ikamet edenlere konsolosluk işlemlerini Litvanya Mersin Fahri Konsolosluğunda yapma kolaylığı tanınmıştır.

Nevşehir Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; fahri konsolosluk statüsünde, Nevşehir’de Kayakapı Mahallesi, Kuşçular Sokak, No:42, Ürgüp/Nevşehir adresinde Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğu olarak hizmet vermektedir. Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğunun başında Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosu Yakup Dinler görev almaktadır.

Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemlerine ilişkin konsolosluk hizmeti sunmakta olup Nevşehir, Kayseri, Kırşehir ve Aksaray illerinde ikamet eden kişilere konsolosluk işlemlerini Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğunda yapabilmektedir.

Alanya Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu; 2018 yılında Alanya’da fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermek üzere kurulmuştur. Başında Litvanya Alanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin’in görev yapmakta olduğu Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu; Şekerhane Mahallesi, Hükümet Caddesi, Köseoğlu İş Merkezi, No:83/104, Alanya/Antalya adresinde hizmet vermektedir. Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemleri için konsolosluk hizmeti sunmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Litvanya konsoloslukları yoğunluk sebebiyle genellikle telefonları cevapsız bırakmaktadır. Litvanya konsoloslukları ile en hızlı ve sağlıklı iletişim yolu elektronik postadır. Aşağıda, Litvanya Konsolosluğu iletişim bilgileri verilmiştir.

Litvanya Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Litvanya konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukTelefon Numarası
Ankara Litvanya Büyükelçiliği+90 (312) 447 07 66
İstanbul Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (212) 970 25 30
İzmir Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (232) 371 51 50
Antalya Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (242) 312 00 01
Bursa Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (224) 211 32 80
Mersin Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (324) 232 52 60
Nevşehir Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (384) 341 88 77
Alanya Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (242) 519 21 54 +90 (242) 519 28 91

Litvanya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Litvanya konsolosluklarının tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı: 1 Ocak
 • Cumhuriyetin Yeniden Kurulması Günü: 16 Şubat
 • 1990 Yılında Kazanılan Bağımsızlık Günü: 11 Mart
 • Paskalya: 4-5 Nisan
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Joninės: 24 Haziran
 • Cumhuriyet (Kral Mindaugas) Günü: 6 Temmuz
 • Azizler Günü: 1 Kasım
 • Noel Arifesi: 24 Aralık
 • Noel: 25-26 Aralık

Litvanya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Litvanya konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Litvanya Büyükelçiliği Ankara: Pazartesi - Perşembe 8:30 - 17:30, Cuma 08:30 - 16:15
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Antalya: Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İzmir: Pazartesi - Cuma 09:30 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Bursa: Pazartesi - Cuma 10:00 - 16:45
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Mersin: Pazartesi - Cuma 09:30 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Nevşehir: Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İstanbul: Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00

Litvanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Litvanya konsolosluğu resmi web sitesine https://tr.mfa.lt/tr/tr/ adresinden ulaşılmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Litvanya konsolosluğu mail adresleri aşağıda verilmiştir.

KonsoloslukElektronik Posta Adresi
Ankara Litvanya Büyükelçiliğiamb.tr@urm.lt
İstanbul Litvanya Fahri Konsolosluğutayfun.uzunova@nurova.net
İzmir Litvanya Fahri Konsolosluğulitvanyakonsolosluk@mustafaozsoy.net
Antalya Litvanya Fahri Konsolosluğuaccounts@akaytour.com
Bursa Litvanya Fahri Konsolosluğutunakan@begumyapi.com
Mersin Litvanya Fahri Konsolosluğulithuania@oner.com.tr armagan@oner.com.tr
Nevşehir Litvanya Fahri Konsolosluğuyakup@dinler.com
Alanya Litvanya Fahri Konsolosluğulitvanya@mehmetsahinalanya.com lietuva@mehmetsahinalanya.com

Litvanya Konsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Litvanya vize başvuruları, başvuru yapılacak vize türüne göre değişmekle birlikte Schengen vizesi başvuru formu, seyahat sağlık sigortası poliçesi, kimlik kartı fotokopisi, geçerli pasaport fotokipisi gibi gerekli belgelerin hazırlanmasını müteakiben Litvanya Konsolosluğu yetkili acentası olan VFS Global aracılığıyla alınan randevu ile yapılmaktadır. Vize başvurusu için opsiyonel olarak yazılan Litvanya Konsolosluğu dilekçe örneği, seyahat planı ve finansal yeterlilik gibi bilgileri içermelidir.

Covid-19 önlemleri kapsamında Litvanya Büyükelçiliği yalnızca VFS Global vize merkezleri üzerinden yapılmakta olan başvuruları değerlendirmekte olup direkt başvuru kabul etmemektedir. Litvanya vize istiyor mu sorusunun cevabı kişilerin pasaport statülerine göre değişkenlik gösterdiğinden vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli araştırma yapılması veya danışmanlık alınması tavsiye edilmektedir.

Litvanya Konsolosluğu Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya ya da resmi adıyla Litvanya Cumhuriyeti, Schengen bölgesi içerisinde yer almakta olup Litvanya’ya seyahat etmek isteyen 3. ülke vatandaşlarının vize başvurularında doldurması gereken form Schengen vizesi başvuru formudur. Covid-19 önlemleri kapsamında Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vize başvuru formlarının https://visa.vrm.lt/epm/ adresi üzerinden çevrimiçi olarak doldurulmasını talep etmektedir.

Litvanya vize başvuru formu; C tipi kısa süreli vize ya da D tipi ulusal vize türlerinden hangisine başvuru yapıldığı ve vize başvurusunun Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke ya da İsviçre vatandaşının aile üyesi tarafından talep edilip edilmediği ile başvuru sahibinin; adı soyadı, kızlık soyadı, cinsiyeti, medeni durumu, doğum tarihi, doğum yeri, ırkı ve uyruğu gibi kişisel bilgilerinin yanı sıra açık ev adresi ve iletişim kurulacak elektronik posta adresini, çalışma durumunu, pasaport numarasını, pasaportun geçerlilik tarihi ve hangi ülke tarafından verildiği bilgisini, kimlik numarasını, ikamet bilgilerini, seyahat amacı ve seyahat masraflarını karşılamaya yeterli maddi kaynağa sahip olunduğuna dair kanıtı, varsa davet mektubunu yoksa seyahat süresince kalınacak yer bilgilerini ve biyometrik verileri içermelidir. Litvanya vize başvuru formunun İngilizce doldurulması gerekmektedir.

Covid-19 önlemleri kapsamında çevrimiçi olarak doldurulması gereken Litvanya vize başvuru formunun doldurulduğu sitede, veriler sadece 60 dakika saklandığı için bu süre içerisinde belgenin tamamlanmış olması gerekmekte olup; 60 dakikada tamamlayamayacak olan başvuru sahiplerinin, 60 dakikalık süre dolmadan önce girdikleri verileri korumak için “Taslağı Kaydet (Save Draft)” butonuna basarak ilerlemelerini kayıt altına almaları tavsiye edilmektedir. Litvanya vizesi başvuru formu tamamlandıktan sonra tüm alanların eksiksiz ve doğru doldurulduğundan emin olmak için “Göndermek için Kaydet (Save For Submission)” butonuna tıklayarak gerekli kontroller yapılabilmektedir. Başvuru formunun eksiksiz ve doğru şekilde doldurulduğundan emin olunmasının ardından başvuru değerlendirme için Ankara’daki Litvanya Büyükelçiliğine iletilmektedir.

Litvanya vize başvuru formu internet üzerinden doldurulduktan sonra çıktısının alınması gerekmektedir. Litvanya vize başvurusunun çıktısı alındıktan sonra belirtilen yerlere biyometrik fotoğrafların yapıştırılması ve başvuru sahibi tarafından tercihen tükenmez mavi kalem ile imzalanarak Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğine fiziken teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru formu teslim için hazırlanırken belirtilen yerlere eklenmesi gereken biyometrik fotoğraflar zımbalanmamalı, sadece yapıştırılmalıdır; ayrıca form ıslanmamalı, leke olmamalı ya da başka bir şekilde zarar görmemelidir.

Litvanya Vize Başvuru Formu
Litvanya Vize Başvuru Formu

Litvanya Konsolosluğu Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Litvanya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunan tüm başvuru sahiplerinin başvurularını Litvanya Vize Başvuru Merkezine sunmak için online randevu almaları gerekmektedir. Litvanya Konsolosluğu vize online randevuları, Litvanya Konsolosluğu yetkili acentası olan VFS Global aracılığıyla https://www.vfsglobal.com/lithuania/turkey/book-an-appointment.html adresi üzerinden çevrimiçi alınmaktadır. Litvanya vizesine başvuran bireyler, bebekler ve çocuklar da dahil olmak üzere, başvurularını randevu tarihinde şahsen sunmak zorundadırlar.

Vizem.net üzerinden yapılacak başvurular için randevular danışmanlar aracılığı ile alınmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Vize Takip İşlemleri Nasıl Yapılır?

Litvanya Konsolosluğu vize takip işlemleri, Litvanya Konsolosluğu yetkili acentası olan VFS Global aracılığıyla https://visa.vfsglobal.com/tur/en/ltu/track-application adresi üzerinden çevrimiçi yapılmaktadır. Başvurusu Litvanya Konsolosluğuna iletilen başvuru sahiplerine elektronik posta yoluyla bilgi verilmekte olup başvuru sahipleri talep etmeleri halinde ek ücret karşılığında kısa mesaj yoluyla da bilgilendirmektedir.

Litvanya Konsolosluğundan Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya’da erasmus programı ile eğitim görecek öğrencilerin D tipi ulusal vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Covid-19 önlemleri kapsamında Litvanya Büyükelçiliği vize başvuru formlarının https://visa.vrm.lt/epm/ adresi üzerinden online olarak doldurulmasını ve aynı şekilde vize randevularının da Litvanya Konsolosluğu yetkili evrak toplama merkezi olan VFS Global aracılığıyla https://www.vfsglobal.com/lithuania/turkey/book-an-appointment.html adresi üzerinden çevrimiçi alınmasını talep etmektedirler.

Litvanya Konsolosluğu vize başvuru evrakları Erasmus vizesi ile çoğunlukla örtüşmektedir. Litvanya Konsolosluk Erasmus programı için D tipi ulusal vizeye başvuracak öğrencilerden; eksiksiz doldurulmuş imzalı başvuru formu, geçerlilik süresi talep edilen vizenin geçerlilik süresinden en az üç ay daha uzun olan son 10 yıl içinde verilmiş ve en az iki adet boş sayfası olan pasaport, son 6 ay içerisinde çekilmiş iki adet renkli biyometrik fotoğraf, minimum teminat tutarı 30.000 € olan seyahat sağlık sigortası poliçesi, uçak biletleri veya diğer seyahat rezervasyonlarına ilişkin belgeler, Türkiye’deki eğitim görülen kurum tarafından antetli kağıda düzenlenmiş imzalı ve kaşeli hibe belgesi aslı veya Erasmus programı ile gidildiğine dair gönderen okulun antetli kağıdına yazılmış teyit yazısı aslı, seyahat masraflarını karşılayabilecek maddi yeterliliği gösterir belgeler, Türkiye Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenmiş olan QR koduna sahip en fazla 1 hafta güncelliğe sahip öğrenci belgesi, planlanan konaklamanın süresi boyunca konaklama yerini gösterir belge, öğrencinin Litvanya’daki üniversiteye Erasmus programı kapsamında kabul edildiğine ilişkin Litvanya’daki kurumdan gönderilen kabul belgesi, pasaportta kişinin bilgilerinin yer aldığı sayfanın ve son 3 yılda alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi, QR koda sahip SGK tescil ile hizmet dökümü ve QR koda sahip adli sicil kayıt örneği talep edilmektedir.

Litvanya Erasmus vizesi başvuruları Büyükelçilik tarafından değerlendirilmeye alındığı tarihe müteakip 15 gün içinde sonuçlandırılmak ile birlikte bazı durumlarda bu süre 30 veya 45 güne kadar uzamaktadır. Litvanya İstanbul Konsolosluğu ile Alanya, Antalya, Bursa, İzmir, Mersin ve Nevşehir illerinde bulunan diğer Litvanya Fahri Konsoloslukları, Litvanya vize için yetkili olmadığından; Erasmus vizesi de dahil olmak üzere tüm Litvanya vize başvuruları sadece Litvanya Ankara Büyükelçiliğine yapılabilmektedir.

Litvanya Konsolosluğu Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, 100 € karşılığında vatandaşlık başvuru işlemleri için gerekli belgelerin düzenlenmesi hizmetini sunmaktadır.

Litvanya Vatandaşlığı için son 10 yıl boyunca Litvanya topraklarında ikamet etmek, geçerli bir Litvanya oturum iznine sahip olmak, Litvanca yapılan vatandaşlık sınavında ve Litvanya Cumhuriyeti Anayasası sınavında başarılı olmak, yasal bir gelir kaynağına sahip olmak, vatansız olmak veya sahip olunulan devlet vatandaşlığından çıkma isteğini yazılı olarak bildirmek ve Litvanya Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasası’nda belirtilen diğer gereklilikleri karşılamak gerekmektedir. Litvanya, bulaşıcı hastalıktan muzdarip olan kişilerin, bakıma muhtaç kişilerin ve ruhsal hastalığı doktor raporu ile tespit edilmiş olan kişilerin vatandaşlık başvurularını kabul etmemektedir.

Litvanya Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil, yurtdışında kullanılacak olan bir belgenin gerçekliğinin gerçek ve kullanılabilir olduğunun yetkili makamlar tarafından tasdik edilerek doğrulanmasını sağlayan onay işlemidir. Kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonu ile belirlenen apostil yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir. Lahey Konferansı’na üye veya taraf olmayan ülkeler için belgenin düzenlendiği ülkenin yetkili makamları tarafından verilen apostil onayının bu ülkelerin büyükelçiliği veya konsolosluğunda ayrıca onaylanması gerekmektedir.

Litvanya ve Türkiye, Lahey Konferansı’na taraf olan 92 ülke arasında yer almaktadırlar. Litvanya’da düzenlenen resmi belgelerin Türkiye’de kullanılabilmesi için Litvanya’daki yetkili makamın belgedeki imza ve mührünün doğru olduğuna yönelik apostil onayı verilmesi ve aynı şekilde Türkiye’de düzenlenen resmi belgelerin Litvanya’da kullanılabilmesi için Türkiye’deki yetkili makamın belgedeki imza ve mührünün doğru olduğuna yönelik apostil onayı alınması gerekmektedir.

Türkiye’de düzenlenen resmi belgelerin Litvanya’da kullanılabilmesi için idari bir belge olmaları durumunda illerde vali, ilçelerde kaymakam; adli belge olmaları durumunda ise adli yargı adalet komisyonu başkanlıkları tarafından apostil onayı verilmesi gerekmektedir. Türkiye’deki yetkili makamlar tarafından apostil onayı verilmesi için işlem yapılacak belgenin tercüme edilmiş ve noter tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Litvanya Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Litvanya Konsolosluğu iş ilanları, Litvanya Cumhuriyeti’nin Türkiye’deki Büyükelçiliğinin resmi internet sitesi olan https://tr.mfa.lt/tr/tr/ adresi veya Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitesi olan http://urm.lt/default/en/ adresindeki duyurular bölümünde yayınlanmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu iş ilanları için Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ve Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği resmi internet sitelerinin düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

Litvanya Türk Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Litvanya’nın başkenti Vilnius’da yer alan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Litvanya’da yaşayan kişilere randevu sistemi ile konsolosluk hizmetlerini sunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin Litvanya Cumhuriyeti’ndeki Büyükelçisi Gökhan Turan, 22 Aralık 2018 tarihinden beri görev yapmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Vilnius Büyükelçiliğine bağlı Din Hizmetleri Müşavirliği, Kültür Tanıtma Müşavirliği ve Ticaret Müşavirliği olmak üzere üç birim bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Vilnius Büyükelçiliği; doğum, nüfus, evlilik, pasaport, askerlik, noterlik, vatandaşlık işlemleri ile ölüm tescili, adli sicil belgesi, tebligat işlemleri, e-devlet şifresi işlemleri ve sürücü belgesi yenileme konularında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Vilnius Büyükelçiliğinin iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

 • Posta Adresi: Didzioji G.37, LT-01128 Vilnius/Litvanya
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00
 • Konsolosluk Kişisel Başvuru Saatleri: 09:00 - 12:00
 • Bilgi Alma Saatleri: 14:00 - 16:00
 • E-Posta Adresi: embassy.vilnius@mfa.gov.tr
 • Telefon Numarası: +370 5 236 42 00 ve +370 5 236 42 01
 • Faks: +370 5 212 32 77
 • Mesai Dışı Nöbetçi / Acil Durum Hattı: +370 686 516 69
 • 7/24 Konsolosluk Çağrı Merkezi: + 90 312 292 29 29
Paylaş: