Litvanya Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Konsolosluk; başka bir ülkenin topraklarında, kendi ülkesini temsil etmek için kurulmuş olan büyükelçiliğin alt birimi olarak hizmet veren ve genellikle bulunduğu ülkede ülkesinin ticari ve sınai menfaatlerini gözeten, vatandaşlarının haklarını koruyan ve seyrüsefer kontrolü, vize işlemleri, noterlik ya da doğum, ölüm, evlilik ve boşanma kayıtlarını tutmak gibi diplomatik olmayan çeşitli resmi görevleri yerine getiren resmi dairedir. Litvanya Konsolosluğu da Türkiyede bu görevleri icra etmektedir.

Türkiye ve Litvanya arasındaki 17 Eylül 1930 Dostluk Antlaşması’na dayanan, ancak Litvanya'nın SSCB tarafından işgali ile kesintiye uğrayan diplomatik ilişkiler Sovyetler Birliği’nin yıkılmasını müteakiben 3 Eylül 1991 tarihinde tesis edilmiştir. Türkiye’nin Litvanya’nın NATO üyeliğini ve Litvanya’nın Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğini desteklemesi ile iki ülke arasındaki siyasi ilişkiler olumlu bir seyir izlemektedir.

Türkiye ile Litvanya arasındaki ikili ticaret hacmi 2019 yılında 550 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye, Litvanyalılar için tercih edilen turizm ülkesi konumunda olup 2019 yılında yaklaşık 230 bin turist Litvanya’dan Türkiye’ye gelmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı verilerine göre Litvanya’da 475 civarında Türk vatandaşı yaşamaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Türkiye'de Hangi İllerde Bulunur?

Litvanya Konsolosluğu Türkiye'de aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

 • Litvanya Büyükelçiliği Ankara
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Antalya
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İstanbul
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İzmir
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Bursa
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Mersin
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Nevşehir
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Alanya

Fahri konsolosluk statüsünde görev yapan Litvanya konsolosluklarının vize verme yetkisi bulunmamaktadır.

Litvanya Büyükelçiliği Ankara

Litvanya Konsolosluğu; Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği olarak randevulu başvuru olması koşuluyla Ankara’da konsolosluk hizmeti vermektedir. Konsolosluk hizmetleri için sadece https://keliauk.urm.lt/?_event_transid=2203751045 adresinden yapılan randevulu başvuruları kabul eden Litvanya Büyükelçiliği, “Gaziosmanpaşa Mahallesi Mahatma Gandi Caddesi No:38 Çankaya/Ankara” adresinde bulunmaktadır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği’nde Büyükelçi Ričardas Degutis, danışmanı Vaida Stankeviciene, ikinci katip Ruta Hanagası ve ateşe Jonas Alesiunas görev yapmaktadır.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği; vize, vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemlerine ilişkin konsolosluk hizmeti sunmaktadır. Litvanya Ankara Büyükelçiliği, Litvanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuruları kabul etmek ve değerlendirmekle yetkili tek merci olup diğer illerde bulunan Litvanya Fahri Konsoloslukları vize başvuru hizmeti sunmamaktadırlar.

Litvanya Fahri Konsolosluğu İstanbul

Litvanya Konsolosluğu, İstanbul’da Fahri Konsolosluğu statüsünde, Seba Ofis Bulvarı, Mimar Sinan Sokak, D Blok, No:21, Ayazağa Sarıyer/İstanbul adresinde hizmet vermektedir. Litvanya İstanbul Fahri Konsolosluğunun başında İstanbul Fahri Konsolosu Tayfun Uzunova görev yapmaktadır.

İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Bilecik, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illeri Litvanya İstanbul Konsolosluğu yetki bölgesi içerisindedir.

İzmir Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; İzmir’de Konak Mahallesi, 859. Sokak, No:5, K:2, D:212, Konak/İzmir”adresinde Fahri Konsolosluk statusunde hizmet vermektedir. İzmir’deki Litvanya Fahri Konsolosluğu başında Litvanya İzmir Fahri Konsolosu Mustafa Ahmet Özsoy bulunmaktadır.

Litvanya İzmir Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemlerine ilişkin olarak İzmir, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, Uşak, Aydın, Denizli ve Muğla illerinde ikamet eden bireylere konsolosluk hizmeti sunmaktadır.

Antalya Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; Antalya’da fahri Konsolosluk statüsünde Aspendos Bulvarı, Akay Plaza, No:274, Antalya adresinde; Antalya, Burdur, Isparta ve İçel illerinde ikamet eden bireylere fhizmet vermektedir.

Litvanya Antalya Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemleri için konsolosluk hizmeti sunmaktadır. Litvanya Antalya Fahri Konsolosu İsmahan Mine Gül görev yapmaktadır.

Bursa Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; Litvanya Bursa Fahri Konsolosluğu olarak Bursa ve çevresinde ikamet eden kişilere fahri konsolosluk statüsünde Otantik Club Otel, Botanik Parkı, Soğanlı/Bursa adresinde hizmet sunmaktadır.

5 Temmuz 2006 tarihinde göreve gelen Berat Tunakan fahri konsolosluk görevini yapmaktadır.

Mersin Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; Mersin’de vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemleri için Litvanya Mersin Fahri Konsolosluğu çatısı altında Oner Group, Uray Caddesi, Turan İşhanı, Kat:2, Akdeniz/Mersin adresinde fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Litvanya Mersin Fahri Konsolosu Abdülaziz Armağan Öner’dir. Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye ve Karaman illerinde ikamet edenlere konsolosluk işlemlerini Litvanya Mersin Fahri Konsolosluğunda yapma kolaylığı tanınmıştır.

Nevşehir Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Konsolosluğu; fahri konsolosluk statüsünde, Nevşehir’de Kayakapı Mahallesi, Kuşçular Sokak, No:42, Ürgüp/Nevşehir adresinde Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğu olarak hizmet vermektedir. Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğunun başında Yakup Dinler görev almaktadır.

Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğu; vergi, boşanma, evlilik, doğum, hukuki ve resmi evrak işlemlerine ilişkin konsolosluk hizmeti sunmakta olup Nevşehir, Kayseri, Kırşehir ve Aksaray illerinde ikamet eden kişilere konsolosluk işlemlerini Litvanya Nevşehir Fahri Konsolosluğunda yapabilmektedir.

Alanya Litvanya Fahri Konsolosluğu

Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu; 2018 yılında Alanya’da fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermek üzere kurulmuştur. Başında Litvanya Alanya Fahri Konsolosu Mehmet Şahin’in görev yapmakta olduğu Litvanya Alanya Fahri Konsolosluğu; Şekerhane Mahallesi, Hükümet Caddesi, Köseoğlu İş Merkezi, No:83/104, Alanya/Antalya adresinde hizmet vermektedir.

Litvanya Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Türkiye’de bulunan Litvanya konsoloslukları yoğunluk sebebiyle genellikle telefonları cevapsız bırakmaktadır. Litvanya konsoloslukları ile en hızlı ve sağlıklı iletişim yolu elektronik postadır. Aşağıda, Litvanya Konsolosluğu iletişim bilgileri verilmiştir.

Litvanya Konsolosluğu Telefon Numarası Kaçtır?

İllere göre Litvanya konsolosluğu telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukTelefon Numarası
Ankara Litvanya Büyükelçiliği+90 (312) 447 07 66
İstanbul Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (212) 970 25 30
İzmir Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (232) 371 51 50
Antalya Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (242) 312 00 01
Bursa Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (224) 211 32 80
Mersin Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (324) 232 52 60
Nevşehir Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (384) 341 88 77
Alanya Litvanya Fahri Konsolosluğu+90 (242) 519 21 54

Litvanya Konsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Litvanya konsolosluklarının tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı: 1 Ocak
 • Cumhuriyetin Yeniden Kurulması Günü: 16 Şubat
 • 1990 Yılında Kazanılan Bağımsızlık Günü: 11 Mart
 • Paskalya: 4-5 Nisan
 • İşçi Bayramı: 1 Mayıs
 • Joninės: 24 Haziran
 • Cumhuriyet (Kral Mindaugas) Günü: 6 Temmuz
 • Azizler Günü: 1 Kasım
 • Noel Arifesi: 24 Aralık
 • Noel: 25-26 Aralık

Litvanya Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Litvanya konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Litvanya Büyükelçiliği Ankara: Pazartesi - Perşembe 8:30 - 17:30, Cuma 08:30 - 16:15
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Antalya: Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İzmir: Pazartesi - Cuma 09:30 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Bursa: Pazartesi - Cuma 10:00 - 16:45
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Mersin: Pazartesi - Cuma 09:30 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu Nevşehir: Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00
 • Litvanya Fahri Konsolosluğu İstanbul: Pazartesi - Cuma 09:00 - 17:00

Litvanya Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Litvanya konsolosluğu resmi web sitesine https://tr.mfa.lt/tr/tr/ adresinden ulaşılmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Litvanya konsolosluğu mail adresleri aşağıda verilmiştir.

KonsoloslukElektronik Posta Adresi
Ankara Litvanya Büyükelçiliğiamb.tr@urm.lt
İstanbul Litvanya Fahri Konsolosluğutayfun.uzunova@nurova.net
İzmir Litvanya Fahri Konsolosluğulitvanyakonsolosluk@mustafaozsoy.net
Antalya Litvanya Fahri Konsolosluğuaccounts@akaytour.com
Bursa Litvanya Fahri Konsolosluğutunakan@begumyapi.com
Mersin Litvanya Fahri Konsolosluğulithuania@oner.com.tr
Nevşehir Litvanya Fahri Konsolosluğuyakup@dinler.com
Alanya Litvanya Fahri Konsolosluğulitvanya@mehmetsahinalanya.com

Litvanya Konsolosluğu’ndan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lirvanya Konsolosluğu üzerinden vize başvuruları gereçekleşmemektedir. Başvurular yetkili aracı kurumlar üzerinden yapılır. Vize başvurularını Litvanya Ankara Büyükelçiliği vize bölümü değerlendirip karara bağlar.

Litvanya Konsolosluğu Online Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Litvanya ya da resmi adıyla Litvanya Cumhuriyeti, Schengen bölgesi içerisinde yer almakta olup Litvanya’ya seyahat etmek isteyen 3. ülke vatandaşlarının vize başvurularında doldurması gereken form Schengen vizesi başvuru formudur.

Covid-19 önlemleri kapsamında Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği vize başvuru formlarının https://visa.vrm.lt/epm/ adresi üzerinden çevrimiçi olarak doldurulmasını talep etmektedir.

Litvanya vize başvuru formu; C tipi kısa süreli vize ya da D tipi ulusal vize türlerinden hangisine başvuru yapıldığı ve vize başvurusunun Avrupa Birliği veya Avrupa Ekonomik Alanı üyesi bir ülke ya da İsviçre vatandaşının aile üyesi tarafından talep edilip edilmediği ile başvuru sahibinin seyahat ve kişisel bilgilerini ve biyometrik verileri içermelidir. Litvanya vize başvuru formu tüm kriterlere uygun doldurulmalıdır.

Litvanya Konsolosluğu Online Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Litvanya Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunan tüm başvuru sahiplerinin başvurularını Litvanya Konsolosluğu vize departmanına sunulmak üzere VFS aradı kurumundan almaları gerekir.

Seyahat amacına uygun vize türü seçilerek Litvanya vize randevu alma sayfasından randevu işlemi tamamlanmalıdır.

Litvanya Konsolosluğu Vatandaşlık İşlemleri

Litvanya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, 100 € karşılığında vatandaşlık başvuru işlemleri için gerekli belgelerin düzenlenmesi hizmetini sunmaktadır.

Litvanya Vatandaşlığı için son 10 yıl boyunca Litvanya topraklarında ikamet etmek, geçerli bir Litvanya oturum iznine sahip olmak, Litvanca yapılan vatandaşlık sınavında ve Litvanya Cumhuriyeti Anayasası sınavında başarılı olmak, yasal bir gelir kaynağına sahip olmak, vatansız olmak veya sahip olunulan devlet vatandaşlığından çıkma isteğini yazılı olarak bildirmek ve Litvanya Cumhuriyeti Vatandaşlık Yasası’nda belirtilen diğer gereklilikleri karşılamak gerekmektedir. Litvanya, bulaşıcı hastalıktan muzdarip olan kişilerin, bakıma muhtaç kişilerin ve ruhsal hastalığı doktor raporu ile tespit edilmiş olan kişilerin vatandaşlık başvurularını kabul etmemektedir.

Litvanya Konsolosluğu Apostil İşlemleri

Apostil, yurtdışında kullanılacak olan bir belgenin gerçekliğinin gerçek ve kullanılabilir olduğunun yetkili makamlar tarafından tasdik edilerek doğrulanmasını sağlayan onay işlemidir. Kuralları 6 Ekim 1961 tarihli Lahey Konvansiyonu ile belirlenen apostil yalnızca Lahey Konferansı’na üye veya taraf devletler arasında geçerlidir. Lahey Konferansı’na üye veya taraf olmayan ülkeler için belgenin düzenlendiği ülkenin yetkili makamları tarafından verilen apostil onayının bu ülkelerin büyükelçiliği veya konsolosluğunda ayrıca onaylanması gerekmektedir.

Litvanya ve Türkiye, Lahey Konferansı’na taraf olan 92 ülke arasında yer almaktadırlar. Litvanya’da düzenlenen resmi belgelerin Türkiye’de kullanılabilmesi için Litvanya’daki yetkili makamın belgedeki imza ve mührünün doğru olduğuna yönelik apostil onayı verilmesi ve aynı şekilde Türkiye’de düzenlenen resmi belgelerin Litvanya’da kullanılabilmesi için Türkiye’deki yetkili makamın belgedeki imza ve mührünün doğru olduğuna yönelik apostil onayı alınması gerekmektedir.

Türkiye’de düzenlenen resmi belgelerin Litvanya’da kullanılabilmesi için idari bir belge olmaları durumunda illerde vali, ilçelerde kaymakam; adli belge olmaları durumunda ise adli yargı adalet komisyonu başkanlıkları tarafından apostil onayı verilmesi gerekmektedir. Türkiye’deki yetkili makamlar tarafından apostil onayı verilmesi için işlem yapılacak belgenin tercüme edilmiş ve noter tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: