Litvanya Vize Politikası

Litvanya Cumhuriyeti Vize Politikası ve Diğer Ülkelere Giriş Şartları

Litvanya Cumhuriyeti'nin vize politikasına göre istisnai gruplar haricinde ülke topraklarına giriş yapmak isteyen tüm yabancıların yetkili makamlardan vize alması gerekmektedir.

Litvanya vizesi uygun şartları sağlamaları durumunda hamillerine Schengen bölgesinde ve Schengen bölgesine dahil olmamak ile birlikte Schengen vizesi hamillerinden vize talep etmeyen bazı Avrupa ülkelerinde vizesiz dolaşım hakkı sağlamaktadır.

Lirvanya vize işlemleri: 0850 241 1868

Litvanya'ya Vizesiz Seyahat Etme Şartları

Diplomatik pasaport, hizmet pasaportu ve hususi pasaport hamili T.C. vatandaşları, Litvanya’ya vizesiz seyahat edebilir; umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları ise tüm seyahatleri için uygun Litvanya vizesi almalıdır.

Litvanya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Litvanya kısa süreli Schengen (turistik, ticari, ziyaret) vizesi ve uzun süreli Litvanya ulusal (çalışma, öğrenim, aile birleşimi, yetenek) vizesi ile 180 gün içerisinde en fazla 90 gün boyunca kalınabileceği kuralına uymak kaydıyla, en çok konaklanan veya ilk giriş yapılan ülkenin Litvanya olması halinde tüm Schengen ülkelerine giriş yapılabilir.

Schengen ülkeleri haricinde, C tipi Litvanya vizesi ile Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne de giriş yapılabilir.

Litvanya Vizesi İle Estonya'ya Giriş

Litvanya vizesi ile Estonya’ya, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde giriş yapılabilir. Çift girişli Litvanya vizesi veya Litvanya multi vize hamilleri, Schengen bölgesinden ayrıldıktan sonra, tekrar Estonya’ya seyahat edebilir; ancak tek girişli Litvanya vizesi ile sadece önce Litvanya’ya gidildikten sonra Schengen alanından çıkış yapmadan Estonya’ya seyahat edilebilir.

Litvanya Vizesi İle Letonya'ya Giriş

Litvanya vizesi ile Letonya’ya giriş yapılabilir, ancak 180 gün içinde en fazla 90 gün Schengen bölgesinde bulunma kuralına uyulması gereklidir. Tek girişli Litvanya vizesi ile sadece Litvanya’ya girişten sonra Schengen bölgesinden çıkış yapmadan Letonya’ya gidilebilir; çift veya çok girişli Litvanya vizesi ile Schengen bölgesinden çıkış yapılsa da sonrasında Letonya’ya aynı vize ile giriş yapılabilir.

Litvanya Vizesi İle Diğer Schengen Ülkelerine Girişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Litvanya vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş için sınır kontrollerinde kişilerin bazı belgeleri sunması istenebilir; örneğin finansal durumu gösteren belgeler, seyahat planı veya davet mektubu gibi belgeler talep edilebilir.

İstenen belgelerin gösterilemeyeceği bazı hallerde, vize sahiplerinin Schengen bölgesine girişleri reddedilebilir. Bu sebeple vize başvurusunda sunulan davet mektubu, onaylı seyahat belgeleri veya seyahat amacını gösterir çeşitli evrakların, sınır geçişlerini kolaylaştırmak için seyahat esnasında kişilerin yanında bulunması tavsiye edilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: