Litvanya Vizesi için Banka Hareketleri

Litvanya Vizesi için Banka Hesap Özeti

Litvanya vize başvurularında, başvuru sahibinin finansal durumunu ve Litvanya'da bulunacağı süre için yeterli maddi kaynağa sahip olup olmadığını değerlendirmek için son 3 aya ait şahsi banka hesap özeti talep edilmektedir.

Litvanya vize başvurusu için sunulacak banka hesabında planlanan seyahat için Litvanya Cumhuriyeti tarafından belirlenmiş asgari teminatın bulunması gerekmektedir. Vize başvuru sahibi yeterli maddi kaynağa sahip değil ise sponsorlu Litvanya vize başvurusu yapması ve şahsi banka hesap özeti yerine sponsoruna ait şahsi banka hesap dökümünü sunması gereklidir.

Litvanya Vizesi İçin Bankada Ne Kadar Para Bulunmalıdır?

Litvanya vizesi için bankada, kısa süreli C tipi vize başvuruları için günlük 40 euro bulunması gerekir. Seyahat için gerekli toplam miktar, 40 euro x kalınacak gün sayısı olarak hesaplanır.

Bu tutara konaklama ve ulaşım için ayırılan bütçe dahil değildir.

Litvanya D Tipi Vize İçin Bankada Bulunması Gereken Tutar

Uzun süreli D tipi Litvanya vizesi başvuruları için bankada gösterilmesi gereken miktar, Litvanya'daki aylık asgari ücret olan 730 eurodur; ancak reşit olmayanlar ve Litvanya Erasmus vizesi ile Litvanya'ya gidenler için bu tutar, yarım asgari ücrete eşit olan 365 euro olarak belirlenmiştir.

Litvanya’da bulunulacak toplam süre için gerekli tutar, kalınacak ay sayısı x 730 veya 365 euro olarak hesaplanır.

Ayrıca uzun süreli Litvanya vizesine başvuran kişilerin geri dönüşleri için de Litvanya'daki aylık asgari ücret olan 730 euro tutarında teminatı, yukarıda açıklanan tutara ek olarak göstermeleri gerekmektedir.

Litvanya Vizesi İçin Banka Hesap Özeti Nasıl Olmalıdır?

Litvanya vizesi için banka hesap özeti, son 3 aya ait hesap hareketlerini içerecek şekilde, başvuru sahibinin hesabının bulunduğu banka şubesinden, bankanın antetli kağıdına basılmış, ıslak imzalı ve kaşeli olarak alınmalıdır.

Hesap dökümlerinin başvurudan en geç 1 hafta önce alınmış olması gereklidir ve internet bankacılığından alınan hesap dökümleri kabul edilmemektedir.

Dilhan Akkaya Yazan:

Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: