Litvanya Araştırmacı Vizesi

Litvanya Araştırmacı Vizesi Başvuru İşlemleri

Litvanya araştırmacı vizesi; Litvanya Cumhuriyeti’nde kayıtlı bir bilim ve araştırma kurumuyla imzalanan bir iş sözleşmesi ya da sponsorluk sözleşmesi kapsamında çalışan veya Litvanya’da yabancı ülkelerle ortak hükümet programlarını uygulamak için öğretmen ya da araştırmacı sıfatıyla bilimsel veya deneysel çalışma yapacak kişilere ve bu kişilerin aile bireylerine verilen, uzun süreli Litvanya vize türlerinden biridir.

Araştırmacı görevleleri için düzenlenen vizeler Litvanya çalışma vizesi kapsamındadır.

Araştırma görevlisi vize başvuruları için: 0850 241 1868

Litvanya Araştırmacı Vizesi Başvuru Süreci

Litvanya araştırmacı vizesi başvuru süreci, aşağıda listelendiği şekilde ilerler.

 • Litvanya Cumhuriyeti’nde kayıtlı bir bilim ve araştırma kurumu ile iş sözleşmesi veya sponsorluk sözleşmesi imzalanır.
 • Litvanya'daki işveren ya da hükümet programı ortağı, MIGRIS üzerinden başvuru sahibi için arabuluculuk mektubu düzenler.
 • Başvuru sahibi tarafından Litvanya D tipi vize başvuru formu doldurulur.
 • Litvanya araştırmacı vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Vize başvurusunu tamamlamak için yetkili vize başvuru merkezi VFS Global'den randevu alınır.
 • Randevu esnasında gerekli evraklar teslim edilir ve biyometri bilgileri alınır.
 • Litvanya vize harcı ile birlikte VFS Global servis ücreti ödenir ve başvuru tamamlanır.

Litvanya Araştırmacı Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Litvanya araştırmacı vizesi başvurusu için standart ulusal vize başvuru evraklarına ek olarak sunulması gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • İş sözleşmesi veya sponsorluk sözleşmesi
 • Maddi yeterlilik kanıtı ve başvuru sahibinin şahsi banka hesap özeti
 • Konaklama planına ilişkin belgeler
 • QR koduna sahip güncel SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Başvuru sahibinin aile üyesi tarafından başvuru yapılacak ise aile bağlarını gösterir belgeler

Litvanya öğretmen ve araştırmacı vizesi için tam ve kapsamlı listeye Litvanya vize başvurusu için gerekli belgeler sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Litvanya Araştırmacı Vizesi İçin İş veya Sponsorluk Sözleşmesi

Litvanya araştırmacı vizesi için iş veya sponsorluk sözleşmesi, Litvanya Cumhuriyeti'ne öğretmen veya bilimsel veya deneysel araştırmalar yapmak için araştırmacı olarak, kayıtlı bir bilim ve araştırma kurumu bünyesinde çalışmak amacı ile seyahat edecek kişiler tarafından sunulmalıdır. Bir hükümet programı ile Litvanya'ya gidecek öğretmen ya da araştırmacıların ise iş sözleşmesi veya sponsorluk sözleşmesi hazırlamasına gerek yoktur.

Litvanya Araştırmacı Vizesi İçin Maddi Yeterlilik Kanıtı

Litvanya araştırmacı vizesi için maddi yeterlilik kanıtı olarak yetişkinlerin bir asgari ücrete eşit olan 730 euroyu her ay için banka hesabında bulunduruyor olması gerekir; reşit olmayanlar için bu tutar asgari ücretin yarısı olan 365 eurodur.

Başvuru sahibi ayrıca maddi olarak ülkesine geri dönebileceğini veya başka bir ülkeye seyahat edebileceğini de, maddi olarak kanıtlamalıdır; bunun için aylık tutarlara ek olarak 730 euronun da hesapta bulundurulması gereklidir.

Mali kaynaklar son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü veya düzenli geliri gösteren iş veya sponsorluk sözleşmesi gibi belgeler sunularak ispatlanabilir.

Litvanya Araştırmacı Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Litvanya araştırmacı vizesi süresi en az 91 gün ve en fazla 1 yıl olarak verilmektedir.

Litvanya Araştırmacı Vizesi Süresi Uzatılabilir Mi?

En fazla 1 yıl için verilen Litvanya araştırmacı vizesinin süresi uzatılamaz. Litvanya'da 1 yıldan uzun süre bulunmak isteyenler, MIGRIS üzerinden online olarak geçici oturum izni başvurusu yapmalıdır. Litvanya’ya gitmeden geçici oturum izni başvurusu yapıldığında, MIGRIS tarafından başvuru onaylanınca kişilere bir Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi verilir ve bu vize ile Litvanya’ya giriş yapılabilir.

Hali hazırda Litvanya araştırmacı vizesi ile Litvanya'da bulunan kişiler, mevcut vizenin sona ermesinden 2 ile 4 ay öncesinde, geçici oturum izni başvurusu yapmalıdır. Litvanya araştırmacı vizesine tekrar başvuru yapmak, ancak önceki vizenin bitiş tarihinden sonra 180 gün geçmesi ile mümkün olur.

Litvanya Araştırmacı Vizesi Aile Üyelerini Kapsar Mı?

Evet, Litvanya araştırmacı vizesi, başvuru sahiplerinin aile üyelerinden eşleri, kayıtlı partnerleri, bekar ve reşit olmayan çocukları ve başvuru sahibinin en az 1 yıldır bakmakta olduğu ve başka bakabilecek durumda kimsenin bulunmadığı hallerde bakılmakla yükümlü olan ebeveyn gibi aile üyelerini kapsar. Aile üyelerine, vize başvuru sahibine verilen süre ile aynı süre için vize verilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: