Litvanya Vize Ücreti

Litvanya Vize Ücreti ve Diğer Masraflar 2023

Litvanya vize ücreti, vizeye tabi yabancı ülke vatandaşlarının Litvanya vizesi başvuruları için; yetkili aracı kurumlara veya dış temsilciliklere ödenmesi gereken harç ve hizmet bedellerini kapsamaktadır.

Kısa süreli (C tipi, Schengen) Litvanya vizesi için başvuru harçları, Schengen Anlaşması'na üye devletler tarafından ortak karar ile belirlenirken; uzun süreli (D tipi, ulusal) Litvanya vizesi için başvuru harcı ise Litvanya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

Vize başvuru işlemleri için: 0850 241 1868

Litvanya Schengen (C Tipi) Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılında C tipi Litvanya Schengen vizesi (turist, ziyaret, şoför, ticari) ücreti, ek hizmetler ve danışmanlık hizmetleri alınmaması halinde VFS aracı kurum hizmetleri ve seyahat sağlık sigortası dahil ortalama 130 euro tutmaktadır.

90 günden kısa süreli seyahatler için Litvanya Schengen vizesi alınmalıdır.

Litvanya Ulusal (D Tipi) Vize Ücreti Ne Kadardır?

2022 yılında Litvanya D tipi vizesi (çalışma, öğrenci, mevsimlik işçi, göçmenlik) ücreti, ek hizmetler ve danışmanlık hizmetleri alınmaması halinde VFS aracı kurum hizmetleri dahil ortalama 165 euro tutmaktadır.

Litvanya Vize Başvurusu Masrafları Nelerdir?

Litvanya vize başvurularındaki tüm başvuru masraf kalemleri aşağıdaki gibidir.

 • Litvanya vize başvuru harcı
 • Aracı kurum hizmet bedeli
 • Litvanya seyahat sağlık sigortası
 • Tercihe bağlı ek hizmetler

Litvanya Vize Harcı

Litvanya kısa süreli vize harcı 80 euro; uzun süreli Litvanya vize harcı ise 120 eurodur.

Kısa süreli Litvanya vize harç ücreti, 18 yaşından küçük Türk vatandaşı çocukların başvurularında alınmaz; Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kuzey Makedonya, Gürcistan, Moldova, Sırbistan, Karadağ, Ukrayna, Belarus ve Rusya vatandaşları için ise 35 euro olarak uygulanır.

Uzun süreli Litvanya vizesi, Ukrayna vatandaşları için ücretsizdir ve Belarus vatandaşları için belirlenen Litvanya ulusal vize harç ücreti ise 60 eurodur.

Kimler Litvanya Vize Harcından Muaftır?

Litvanya C tipi vize harcından aşağıda verilen kişiler muaftır.

 • Litvanya vatandaşlarının ve diğer Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği üye devletleri vatandaşlarının aile üyeleri
 • 18 yaşından küçük Türkiye ve Fas vatandaşları
 • Öğrenim veya eğitim amaçlı seyahat edecek öğrenciler, lisansüstü eğitim gören öğrenciler ve onlara refakat edecek olan öğretmenler
 • Üye devletlerin tek tip kısa süreli kalış sorununu kolaylaştırmak üzere, Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tarafından tanımlanan bilimsel araştırma yapmak amacıyla seyahat eden araştırmacılar
 • Kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından düzenlenen seminer, konferans, spor, kültür veya eğitim etkinliklerine katılım gösterecek 25 yaş ve altı bu kurumların üyeleri ve katılımcıları
 • Diplomatik ve hizmet pasaportuna sahip başvuru sahipleri

Litvanya D tipi vize harcından aşağıda verilen kişiler muaftır.

 • Litvanya Cumhuriyeti'nde kültürel, dış politika, kalkınma işbirliği politikası veya kamusal öneme sahip diğer alanların tanıtımı ile ilgili olarak diplomatik veya hizmet pasaportu veya eşdeğer seyahat belgelerine sahip olan kişiler
 • Doktora programlarına veya doktora derecesine katılım gösterecek ve sözleşme kapsamında araştırma ve deneysel geliştirme çalışmaları yapacak, bir yükseköğrenim kurumu tarafından davet edilen araştırmacılar
 • Litvanya kökenleri bulunan, Litvanya Cumhuriyeti vatandaşlığı hakkını elinde bulunduran veya Litvanya Cumhuriyeti vatandaşlığını geri alma hakkına sahip başvuru sahipleri

Litvanya Vizesi VFS Global Servis Ücreti

VFS Global servis ücreti; kısa süreli Litvanya vize başvuruları için 19,90 euro, uzun süreli vizeler için ise 205 TL’dir.

Litvanya Seyahat Sağlık Sigortası

Litvanya seyahat sağlık sigortasının ücretleri, başvuru sahibinin yaşı, cinsiyeti ve Covid-19 geçmişi ile talep edilen sigorta süresine göre belirlenmektedir. 15 günlük vir Litvanya seyahat sağlık sigorta poliçesi, 2022 yılında ortalama 12 eurodur.

Litvanya vizesi için seyahat sağlık sigortasının, istenen kriterlere uygun olarak hazırlanması ve başvuruda orijinal belge olarak sunulması gerekmektedir.

Litvanya Vizesi İçin Ek Vize Hizmetleri

Litvanya vizesi için ek vize hizmetleri aşağıda listelenmiştir.

Litvanya Vize Ücreti Nasıl ve Nereye Ödenir?

Litvanya vize ücreti ödemeleri, VFS Global vize merkezlerinde veya başvuru öncesinde yapılabilir. Vize randevusu öncesinde vize ücretinin Litvanya Ankara Büyükelçiliğinin banka hesabına yatırıldığı durumlarda, banka dekontunun vize başvuru evraklarıyla birlikte sunulması gerekmektedir.

VFS Global'e ödeme yapılırken; tüm harçlar, vize ücreti ile VFS hizmet bedelleri euro cinsinden ve nakit olarak ödenirken, ek hizmet ücretleri ise sadece Türk lirası cinsinden ve nakit olarak kabul edilir. Ödemelerde madeni para halinde euro ve 500 euroluk banknotlar kabul edilmez.

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Banka Hesap Numarası Bilgileri

Litvanya Ankara Büyükelçiliği banka hesap bilgileri aşağıdaki gibidir.

Alıcı: LIETUVOS RESPUBLIKOS AMBASADA TURKIJOJE

Banka ismi: TURKIYE GARANTI BANKASI A.S

IBAN: TR59 0006 2000 3240 0009 0755 90

Swift: TGBATRISXXX

Döviz: EUR

Litvanya veya diğer AB üyesi ülkelerin banka hesaplarına sahip olan kişiler, Litvanya vize harçlarını Litvanya Büyükelçiliğinin Litvanya Swedbank bankasındaki hesabına da yatırabilmektedir.

İlgili Litvanya Swedbank hesap bilgileri aşağıda verilmiştir.

Alıcı: LR AMBASADA TURKIJOS RESPUBLIKOJE, IRANO ISLAMO RESPUBLIKAI

Banka ismi: SWEDBANK AB

IBAN: LT32 7300 0101 5766 9294

Para birimi: EUR

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: