Litvanya Aile Arkadaş Akraba Ziyareti Vizesi

Litvanya Aile Arkadaş Akraba Ziyareti Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Litvanya aile ya da arkadaş ziyaret vizesi, Litvanya’da aile, akraba ve arkadaş ziyaretinde bulunmak isteyen kişiler için verilen kısa süreli bir vize tipidir. Yasal olarak Litvanya’da yaşamakta olan aile üyesi ya da arkadaşı bulunan kişiler, ziyaret amacıyla aile ya da arkadaş ziyaret vizesine başvurmaktadır.

Aile ya da arkadaş ziyaret vizesi, verilen kişilere her 6 ayda bir en fazla 90 gün boyunca Litvanya’da bulunma hakkı sağlamaktadır. Aile ya da arkadaş ziyaret vizesinin geçerlilik süresi özel durumlarda uzatılabilmektedir.

Vize başvuru merkezleri veya başvuru yapılacak ülkedeki Litvanya büyükelçiliğinden Litvanya vize randevu alma konusunda detaylı bilgiye ulaşılabilmektedir.

Litvanya Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya aile ziyareti vizesi almak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Litvanya aile ziyareti vizesi başvuru formunun imzalı, güncel tarihli ve eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir.
 2. Litvanya aile ziyareti vizesi için Litvanya Büyükelçiliği tarafından belirlenen pasaport, biyometrik fotoğraf, elektronik davetiye kodu, ulaşımı kanıtlayan belge, seyahat amacını açıklayan dilekçe ve seyahat sağlık sigortası poliçesi gibi gerekli olan evraklar hazırlanır. Litvanya kısa dönemli aile ziyareti vizesi için gerekli olan evrakların, başvuru tarihinden en fazla bir hafta öncesinde alınmasıı gerekmektedir.
 3. Litvanya aile ziyareti vizesi almak için VFS Global vize merkezlerinden randevu alınması gerekmektedir.
 4. Randevu tarihi geldiğinde Litvanya aile ziyareti vizesi için gereken evraklar şahsi olarak ilgili kuruluşa teslim edilir. Litvanya aile ziyareti vizesi başvurularının seyahat tarihinden en fazla 6 ay önce yapılması gerekmektedir.
 5. Aile ziyareti vizesi başvuru ücreti, Litvanya Büyükelçiliği banka hesaplarına veya VFS Global vize merkezine yatırılmaktadır. Litvanya aile ziyareti vizesi başvuru ücreti 2 Şubat 2020 tarihinden itibaren 80 Euro olarak belirlenmiştir.
 6. Litvanya aile ziyareti vizesi başvurularının yasal sonuçlanma süresi ortalama 14 gündür. Litvanya aile ziyareti vizesi için başvuran kişiler gerekli görülen durumlarda mülakata çağırılmaktadır veya kendilerinden ek belge sunmaları beklenmektedir.

Litvanya Arkadaş Ziyareti Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvuru formu: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvuru formunun eksiksiz şekilde doldurulmuş olması ve imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda başvuran kişinin, son 3 ay içerisinde çekilmiş, beyaz fonlu ve vize başvurusu standartlarına uygun 2 adet fotoğrafının başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Litvanya’ya ulaşım ve konaklamaya dair kanıt: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusu için Litvanya’ya gidiş ve dönüş tarihlerini içeren, rezervasyon kodu bulunan uçak rezervasyonu ile Litvanya’da yaşayan aile üyesi veya arkadaş tarafından alınan elektronik davet kodunun sunulması gerekmektedir. Elektronik davet kodu, Litvanya’da yaşayan aile üyesi veya arkadaşın seyahate çıkan bireyin konaklama masraflarından sorumlu olduğu beyanını içermekte ve Litvanya Göçmenler Bürosu tarafından düzenlenmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi almak için başvuranların; seyahat süresini kapsayan, asgari 30.000 Euro teminatlı ve Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası poliçesini başvuru dosyasında bulundurması gerekmektedir.
 • Pasaport: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için başvuranın pasaportunun, pasaportta kimlik bilgilerinin olduğu sayfaların ve varsa son 3 yılda alınmış Schengen vizesi fotokopilerin hazırlanması gerekmektedir.
 • Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvuru dilekçesi: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için başvuran kişinin Litvanya’ya gidiş amacını açıklayan ve seyahati anlatan, İngilizce, Litvanca ya daTürkçe dillerinde bir dilekçe yazması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmak için başvuru sahibi kişinin TC nüfus cüzdanı fotokopisinin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda, reşit olmayan bireyler için ebeveynlerinin noter tasdikli izin belgesi aslı gerekmektedir.
 • Başvuran kişinin durumuna göre ek belgeler: Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişinin; seyahati boyunca kendi masraflarını karşılayacaksa son 3 aydaki banka hareketlerini gösteren ve her gün için en az 20 Euro bakiyesi bulunan banka hesap cüzdanının aslını, seyahat masraflarını başka kişiler karşılayacaksa noter onaylı taahhütname aslını teslim etmesi gerekmektedir. Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunan kişinin çalışan veya şirket sahibi olması halinde; şirketin ticaret odası kayıt sureti, şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, antetli şirket kağıdına yazılmış ıslak imzalı, kaşeli izin onayı ve sicil gazetesinin kopyasının, emekli olması halinde; emeklilik belgesi ve detaylı nüfus kayıt örneğinin; öğrenci ise güncel öğrenci belgesi aslının sunulması gerekmektedir.

Litvanya Ziyaret Vizesi Garantörlük Belgesi Nedir?

Litvanya ziyaret vizesi garantörlük belgesi, vize başvurusunda bulunan kişiyi Litvanya’ya davet eden aile üyesi veya arkadaşının, kişinin ülkede bulunduğu süre boyunca tüm konaklama masraflarını üstlendiği bilgisini içeren bir belgedir. Litvanya ziyaret vizesi garantörlük belgesi, ziyaret edeni Litvanya’ya davet eden kişi tarafından, Litvanya Konsolosluğuna hitaben yazılan bir güvence niteliği taşımaktadır.

Litvanya Akraba Ziyareti Vizesi Ücreti Nedir?

Litvanya aile ziyareti vizesi ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Litvanya aile ziyareti vize harcı105 Euro
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 Euro
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri41 Euro
Danışmanlık hizmeti30 Euro
Toplam196 Euro

Litvanya Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır?

Litvanya aile ziyareti vizesi başvurularının yasal sonuçlanma süresi ortalama 14 gündür. Büyükelçiliğin değerlendirme süresine bağlı olarak başvurunun sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Litvanya Akraba Arkadaş ve Aile Ziyareti Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya aile veya arkadaş ziyaret vizesi başvurusu VFS Global vize başvuru merkezine ve akredite acentelere yapılabilir.

Vizemnet 2017- 2020 yılları arasında Schengen ülkeleri ziyaret vize başvurularında %98,3 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Litvanya Arkadaş Ziyareti Vilnius Vize Başvurusu Nedir?

Vilnius vizesi, Vilnius kentinde yaşayan aile ve akrabaların ziyareti için başvurulması gereken Litvanya vizesidir.

Litvanya aile veya arkadaş ziyareti vizesi gereklilikleri, Vilnius vize başvurusunda izlenmesi gereken adımlar ile benzerdir.

Litvanya Aile Ziyareti Vizesine Benzer Vize Türleri Nelerdir?

Litvanya aile ziyareti vizesine benzer diğer Litvanya vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya turist vizesi
 • Litvanya kültürel ve sportif ziyaret vizesi
 • Litvanya öğrenci vizesi
 • Litvanya vatandaşı eş vizesi
 • Litvanya havalimanı transit vizesi
 • Litvanya ticari vize

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: