Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi Başvurusu ve Gerekli Evraklar

Litvanya nitelikli işçi vizesi, Litvanya İstihdam Bürosu tarafından onaylanmış ekonomik faaliyetlere göre en çok talep gören işler listesinde yer alan meslekleri icra etmek için Litvanya'ya gidecek kişilere verilen uzun süreli Litvanya vizesi kapsamında düzenlenen vize türüdür.

Litvanya’da Çalışmak İçin İşçi Açığı Olan Meslekler

Litvanya nitelikli işçi vizesi; kasap, kaynakçı, mezbaha kesim ustası, metal bükme operatörü, çelik konstrüksiyon montajcısı, elektrik işçisi, makine teknisyeni, metal gemi gövde işçisi, uluslararası yük taşıma şoförü, gemi zırhlama işçisi, beton işçisi gibi çalışanlara verilmektedir.

2022 yılı için 12 Kasım 2021 tarihinde düzenlenen “2022 Yılı Ekonomik Faaliyet Türüne Göre Litvanya Cumhuriyeti’nde Çalışan Eksikliği Olan Meslekler Listesi”, V-457 numaralı düzenlemede Litvanca olarak aktarılmaktadır ve İstihdam eksikliği bulunan meslekler listesinden ulaşılabilmektedir.

Listede bulunmayan mesleklerin icrası için Litvanya çalışma vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya nitelikli işçi vizesi, aşağıdaki aşamalar takip edilerek alınır.

 • Litvanya'da faaliyet gösteren bir işverenden geçerli bir iş teklifi alınır.
 • Litvanya'daki işveren, başvuru sahibi adına çalışma iznini alır.
 • Litvanya'daki işveren MIGRIS üzerinden arabuluculuk mektubunu düzenler.
 • Litvanya D tipi vize başvuru formu online olarak doğru bilgilerle doldurulur.
 • Nitelikli işçi vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Yetkili vize merkezi VFS Global'den vize randevusu ayarlanır.
 • Evrak teslimi ve biyometri işlemleri vize randevusunda tamamlanır.Randevu gününde gerekli evraklar teslim edilir ve biyometri bilgileri verilir.
 • Randevuda 120 euro Litvanya vize harcı ve 205 TL VFS Global servis ücreti ödenir.

Vize için hazırlanan evrakların vize merkezine teslim edilmesi ve vize merkezindeki randevuda biyometri ve ödeme işlemlerinin yapılması ile tamamlanan Nitelikli işçi vizesi başvuruları, Litvanya Ankara Büyükelçiliğine iletilerek değerlendirme sürecine alınır.

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi İçin Arabuluculuk Mektubu Nasıl Hazırlanır?

Nitelikli işçiler Litvanya vizesi için arabuluculuk belgesi, elektronik olarak https://www.migracija.lt/noriu-pateikti-tarpininkavimo-raštą1 adresi üzerinden, başvuru sahibini davet eden kurum (işveren kişi, kurum, şirket vb.) tarafından düzenlenmektedir. Söz konusu arabuluculuk mektubuna ilişkin elektronik kod vize başvurusu için sunulmalıdır; varsa mektubun fotokopisi de başvuruya eklenebilmektedir.

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Litvanya nitelikli işçi vizesi başvurusu için standart ulusal vize başvuru evraklarına ek olarak sunulması gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibi ve Litvanya'daki işvereni tarafından imzalanmış iş sözleşmesi
 • Başvuru sahibine ait banka hesap özeti
 • Planlanan konaklamanın tüm süresi boyunca konaklama yerini gösterir belge
 • QR koduna sahip güncel SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Mesleki yeterlilik belgesi
 • Pasaport protokol belgesi

Litvanya nitelikli işçi vizesi için tam ve kapsamlı listeye Litvanya vize başvurusu için gerekli belgeler sayfasından seçim yapılarak ulaşılabilmektedir.

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi İçin İş Sözleşmesi

Litvanya nitelikli işçi vizesi için iş sözleşmesi, başvuru sahibi ile işveren tarafından imzalanmış olmalıdır. İş sözleşmesinin içeriğinde; çalışanın çalışacağı yer, çalışanın iş yerindeki görevi, çalışanın maaşı ve belirlenen iş süresi bilgileri mutlaka bulunmalıdır.

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi İçin Mesleki Yeterlilik Belgesi

Litvanya nitelikli işçi vizesi için mesleki yeterlilik belgesi, Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden alınmalı ve barkodlu belge olarak sunulmalıdır.

Tır Şoförleri İçin Mesleki Yeterlilik Belgeleri

Tır şoförlerinin mesleki yeterlilik belgesi olarak SRC-3 belgesini ve yeni düzenlenmiş ehliyetlerini de sunmaları gerekmektedir. Litvanya Cumhuriyeti tarafından verilen sürücü belgesi, Avrupa Birliği üyesi bir devlet tarafından verilmiş sürücü belgesi, Avrupa Birliği koduyla düzenlenmiş sürücü belgesi (95) veya Litvanya’da kayıtlı bir sürücü kursu tarafından verilen ve kursun tamamladığını gösteren sertifika, mesleki yeterlilik belgesi olarak kabul edilmektedir.

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Litvanya nitelikli işçi vizesi, en az 91 gün ve en fazla 1 yıl için verilmektedir.

Litvanya Nitelikli İşçi Vizesi Süresi Uzatılabilir Mi?

Litvanya nitelikli işçi vizesi süresi, en fazla 1 yıl için verildiğinden, uzatılamaz. Son vizenin bitiş tarihi üzerinden 180 gün geçtikten sonra yeni vize için başvuru yapılabilir.

Litvanya'da en çok talep gören işler listesinde yer alan meslekleri icra etmek için 1 yıldan uzun süre Litvanya’da bulunmak isteyen kişiler, MIGRIS üzerinden online olarak geçici oturum izni başvurusu yapmalıdır. Litvanya nitelikli işçi vizesi ile Litvanya'da bulunan kişiler, geçici oturum izni başvurularını mevcut vizelerinin sona ermesinden 2 ila 4 ay önce yapmalıdır.

Geçici oturum izni başvurusunun Litvanya'ya gitmeden önce yapılması da mümkündür, ancak bu halde MIGRIS başvuruyu onayladıktan sonra Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi ile Litvanya'ya giriş yapılması gerekmektedir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: