Litvanya Vatandaşlık Başvurusu

Litvanya Vatandaşı Nasıl Olunur: Vatandaşlık Şartları ve Ücretler

Litvanya vatandaşlık başvurusuna hak kazanmak için Litvanya’nın herhangi bir şehrinde dünyaya gelmek, veya en az 7 yıl yıl Litvanya sınırları içinde yasal olarak yaşamak veya çalışmak gerekmektedir.

Litvanya’da yatırım yaparak veya, bilimsel olarak kendini ispatlamış ve başarılı projeler ortaya koymuş olan kişiler de Litvanya vatandaşlığı alabilmektedir. Soybağı yoluyla Litvanya vatandaşlığı alabilmek için Litvanyalı biriyle akrabalık bulunması gerekmektedir veya Litvanyalı biriyle evlenerek ülke sınırlarında yaşanabilmektedir.

Litvanya’dan vatandaşlık başvurusu yapmak isteyen kişiler Litvanya Göçmen Bürosundan bir randevu alarak ziyaret etmelidir.

Litvanya vatandaşlığı nasıl alınır gibi suruların cevapları için vizem.net uzmanları ile iletişime geçilebilmektedir.

Litvanya Vatandaşı Olma Şartları Nelerdir?

Litvanya vatandaşlık başvurusu yapmak için sağlanması aşağıda verilen şartlardan en az birinin karşılanması gerekmektedir.

 • Litvanya vatandaşlık şartlarını karşılamak için sabıkaya sahip olmamak gerekmektedir.
 • Litvanya vatandaşlığı almak isteyen kişinin kendi ekonomik özgürlüğü olmalıdır.
 • Litvanya’da doğmuş olmak gerekmektedir.
 • 10 sene boyunca Litvanya’da ikamet etmek gerekmektedir.
 • Litvanya’da yatırım yapılmış olması gerekmektedir.
 • Bilimsel projelerle uğraşarak devlete katkı sağlamış olmak gerekmektedir.
 • Litvanya’dan biriyle akrabalık olması gerekmektedir.
 • Litvanya vatandaşı biriyle evli olmak gerekmektedir.

Evlilik Yoluyla Litvanya Vatandaşlığı Başvurusu Şartları Nelerdir?

Evlilik yoluyla Litvanya vatandaşlığına başvuru yapabilmek için Litvanya Göçmen Bürosunun belirlediği şartlar karşılanıyor olması gerekmektedir. Litvanya vatandaşı ile evlenmek ve Litvanya vatandaşlığı alabilmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya’da 7 yıllık daimi ikametten sonra, Litvanya vatandaşının eşi, Litvanya vatandaşlığı vermek için başvurabilmektedir.
 • Litvanya vatandaşının eşi, Litvanya vatandaşlığına hak kazanmak isterse, ilgili yasalarda belirtilen diğer şartlara ek olarak, Litvanya dili ve Litvanya Anayasası’nın temellerinde bir sınavı geçmelidir.
 • Litvanya vatandaşlığının kazanılması için sunulan belgelerin Litvanca dilinde olması gerekmektedir.
 • Litvanya dilinin temelleri ve Litvanya Anayasası ile ilgili bir sınavın başarılı sonucuna dair belgeler, pasaport, evlilik cüzdanı, Litvanya’da yaşadığına dair ikametgah gibi evraklar başvuranın ikamet ettiği yerdeki bölge polis müdürlüğüne teslim edilmelidir.

Litvanyalı olan biri ile gerçek bir evlilik yapıldıysa kolaylıkla vatandaşlık alınabilmektedir. Fakat sahte bir evlilik yapıldıysa ve bu kanıtlandıysa kişinin bir daha asla vatandaşlık alma hakkı olmayacaktır.

Çocuklar için Litvanya Vatandaşlık Başvuru Şartları Nelerdir?

Litvanya’da resmi olarak çocuk, Litvanya Anayasası’na göre 18 yaşından küçük ve evli olmayan kişi olarak tanımlanmaktadır. Litvanya’da çocuk olan birey, ebeveynlik ilkesine göre anne veya baba ile aynı vatandaşlık hakkına sahip olmaktadır.

Çocuklar için Litvanya vatandaşlık başvurusu yapabilmek için ebeveynlerden birisinin Litvanya vatandaşı olması gerekmektedir.

Bir çocuğa Litvanya vatandaşlığı pasaportu için başvuruda bulunmadan önce, çocuğun doğum belgesi alınmalıdır. Litvanya’da doğum belgesi, Göçmen Bürosu veya Litvanya Büyükelçiliği tarafından verilmektedir.

Litvanya’da bir çocuğun annesi ve babası üzerinden Litvanya vatandaşlığı alabilme durumu, Litvanya Göçmenlik Bürosundan öğrenilebilmektedir.

Mülteci Statüsünde Litvanya Vatandaşlığı Başvuru Şartları Nelerdir?

Mülteci statüsünde Litvanya’da yaşayanlar için vatandaşlık başvuru şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Litvanya’daki mülteciler vatandaşlık başvurusu yapmak için 10 yıldır Litvanya’da yasal olarak ikamet etmiş olması gerekmektedir.
 • Litvanya’daki mülteciler vatandaşlık başvurusu yapmak için Litvanya Cumhuriyeti vatandaşı biriyle evli olunmalıdır ve son 7 yıldır Litvanyalı eş ile birlikte Litvanya Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet etmek gerekmektedir.
 • ​Litvanya’daki mülteciler vatandaşlık başvurusu yapmak için Litvanya Cumhuriyeti vatandaşı olan sürgün, siyasi mahkum veya sürgünde doğan biri ile evlenilmiş ve son 5 yıldır birlikte Litvanya Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet etmek gerekmektedir.
 • Litvanya’daki mülteciler vatandaşlık başvurusu yapmak için ölen Litvanya Cumhuriyeti vatandaşıyla bir yıldan fazla bir süredir evli olmak ve son 5 yıldır Litvanya Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet ediyor olmak gerekmektedir.
 • Litvanya’daki mülteciler vatandaşlık başvurusu yapmak için Litvanya’da doğmuş vatansız biri olmak gerekmektedir.
 • Litvanya’daki mülteciler vatandaşlık başvurusu yapmak için kişinin kimlik bilgilerini güvenilir bir şekilde doğrulaması gerekmektedir.
 • Litvanya’daki mülteciler vatandaşlık başvurusu yapmak için herhangi bir sabıka kaydına sahip olmamalıdır.

Litvanya Vatandaşlığı için İstisnai Durumlar Nelerdir?

Litvanya’da vatandaşlık için istisnai bir durum bulunmaktadır.

Bir yabancı devlet vatandaşının veya vatansız bir kişinin, Litvanya Cumhuriyeti devletinin güçlendirilmesine, Litvanya Cumhuriyeti’nin gücünün artırılmasına ve uluslararası toplumda otoritesinin desteklenmesine önemli katkılarda bulunduğu faaliyetleri, Litvanya Cumhuriyeti’nin esası olarak kabul edilmektedir. Katkıda bulunan kişi, Litvanya Cumhuriyeti’nde kalıcı olarak ikamet ediyorsa ve Litvanya dilinde iletişim kurabiliyorsa ve Litvanya Cumhuriyeti’nde yaşamıyorsa, kişinin Litvanya toplumuna entegre olduğu kabul edilmektedir ve bu özellikte olan kişiler, vatandaşlığa geçme şartlarına maruz kalmadan Litvanya’dan vatandaşlık alabilmektedir.

Litvanya Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Litvanya vatandaşlık başvurusu için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Kimlik bilgileri: Kişinin kimliğini kanıtlayan belgeler gerekmektedir.
 • Uzun süreli oturum izni: Kişinin Litvanya Cumhuriyeti’nde yasal olarak kaldığını gösteren uzun süreli oturum izni gerkmektedir.
 • Yasal ikamet: Kişinin yasal yollarla son on yıldır Litvanya’da kaldığını kanıtlayan belge gerekmektedir.
 • Dil yeterliliğini belirten belge: Yeterli seviyede dil bilgisine sahip olunduğu ispat edilmelidir. Dil sınavları ve diplomalar geçerliliğe sahiptir.
 • Anayasal bilgi yeterliliği belgesi: Anayasal bilginin test edildiğini sınavın sonucunu gösteren belge gerekmektedir.
 • Gelir durumu: Litvanya vatandaşlık başvurusunda bulunmak için, kişinin gelir durumunu belirten maaş bordrosu veya banka hesap döküm bilgilerinin başvuru dosyasında bulundurulması gerekmektedir.
 • Litvanya’da yaşayan eşin ikametgah belgesi: Eş aracılığıyla vatandaşlık başvurusu için, Litvanya’da yaşayan eşin bulunduğu bölgeye ait ikametgah belgesi ibraz edilmelidir.

Litvanya Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Litvanya Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurmak için hazırlanan belgeler ve başvuru dokümanı Göçmen Bürosunun bölge ofisine bir ziyaret rezervasyonu yapılarak iletilmesi gerekmektedir.

Bir kişinin reşit olmayan çocuğu için aynı anda Litvanya Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurması durumunda, reşit olmayan bir çocuk için ayrı bir ziyaret rezervasyonu gerekli değildir.

Litvanya Vatandaşlık Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Litvanya vatandaşlık başvurusu kararı vize başvuru merkezine iade edildiğinde bir e-posta güncellemesi alınmaktadır. Litvanya vatandaşlık başvurusunun durumu online olarak takip edilebilmektedir. Online başvuru takip hizmetine ulaşmak için kişi, soyadıyla birlikte vize başvuru merkezi tarafından verilen makbuzda bulunan referans numarasını kullanabilmektedir.

Litvanya Vatandaşlığı Almak Ne Kadar Sürer?

Litvanya vatandaşlığı almak, başvurunun yapıldığı tarihten itibaren gerekli tüm belgelerin sunulması halinde süreç genellikle 6 ay ila 15 ay arasında sürmektedir ve sonuçlar Litvanya Başkonsolosluk aracılığıyla başvuru sahibine bildirilmektedir.

Litvanya Vatandaşlık Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Litvanya vatandaşlık başvurusu reddedildiği takdirde 4 hafta içerisinde red kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Litvanya vatandaşlık başvurusu reddi alan kişiler, eksik belgeleri tamamlayarak yeniden başvuru yapabilmektedir.

Litvanya vatandaşlık başvuruları ile ilgilenen yetkili kurum Litvanya Başkonsolosluğu olup olası itiraz süreçlerinde muhatap kurum durumundadır. Litvanya vatandaşlık başvurusunun reddedilmesi durumunda başvuru esnasında yapılan ödemelerin ücret iadesi yapılmamaktadır.

Litvanya Vatandaşlık Başvuru Ücretleri Ne Kadardır?

Litvanya vatandaşlık başvurusu için yaklaşık 100 Euro gerekmektedir. Apostil mührü denilen yani belgelerin yasallaştırılması için ise sayfa başına 20 Euro gerekmektedir.

Konsolosluk ücreti tutarı, Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliği banka hesabına yatırılmalıdır. Banka çalışanı tarafından kaşeli ve imzalı orijinal banka dekontu Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçiliğine sunulmalıdır. Banka ücretleri büyükelçilik tarafından değil başvuru sahibi tarafından ödenmelidir. Ödemeler büyükelçilikte banka veya kredi kartı ile de yapılabilmektedir.

Litvanya Vatandaşlığı Almanın Avantajları Nelerdir?

Litvanya vatandaşlığı almanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Kaliteli ve ekonomik yaşam şartlarına sahip olmak.
 • Kaliteli bir üniversite eğitimi almak.
 • Avrupa’da serbest dolaşım hakkına sahip olmak.
 • Avrupa vatandaşı olmak.
 • Birçok tarihi güzelliğe şahit olmak.

Litvanya başkenti Vilnius, Litvanya’nın en büyük kentidir ve yaşam kalitesi de Avrupa standartlarındadır. Litvanya vatandaşı olmak işlev olarak Avrupa vatandaşlığı mahiyetinde olduğu için birçok ülkeye özgürce seyahat edilebilmektedir.

Litvanya’da Zorunlu Askerlik Süresi Ne Kadardır?

Litvanya’nın savunma yeteneklerini güçlendirmenin yanı sıra Litvanya Silahlı Kuvvetleri’nin birliklerini tam olarak ve yedek sayısını artırmak isteyen Litvanya Parlamentosu (Seimas), zorunlu askerlik hizmetini yeniden başlatma karar almıştır. Her yıl 9 aylık bir süre için zorunlu askerlik çağındaki 18 ila 23 yaş arası 4,000 Litvanya vatandaşı askere alınmaktadır. Litvanya’da askerlik hizmetini gönüllü olarak yapma olasılığı da bulunmaktadır. 18 ila 38 yaş arasındaki Litvanya’nın erkek ve kadın vatandaşları, hizmete gönüllü olarak katılmaya davet edilmektedir. Askere alınan askerlere, askerlik hizmet performans düzeyine bağlı, mükemmel/iyi/tatmin edici olmak üzere aylık ödenek ve hizmet sonrası ödeme ile maksimum toplam 3.000 Euro ödenek sağlanmaktadır.

Litvanya Silahlı Kuvvetlerinde zorunlu askerlik hizmetinin yeniden başlatıldığı 2015 baharından itibaren, gençlerin büyük çoğunluğu askerlik hizmetini gönüllü olarak yerine getirmeyi seçmiştir.

Askere alma işlemi, Askerlik Kanunu’na göre yapılmaktadır. Buna dayanarak, her yıl “draftee” listesi oluşturulmakta ve zorunlu askerlik hizmetine uygun yaştaki 18-23 yaş arası Litvanyalı erkek vatandaşları içermektedir. Liste yapmak için otomatik elektronik seçim sistemi kullanılmaktadır. Sürecin şeffaflığını ve tarafsızlığını sağlamak için zorunlu askerlik listesinin yapılması kamu kuruluşlarının temsilcileri tarafından izlenmektedir.

Litvanya Pasaportu ile Hangi Ülkelere Vizesiz Gidilebilir?

Litvanya vatandaşlığının alınması durumunda kişi, yaklaşık 112 ülkeye vizesiz seyahat etme hakkına sahip olmaktadır.

Litvanya Schengen ülkeleri birliğine dahil olup, vizesiz Avrupa ülkelerine giriş çıkış hakkından yararlanabilmektedir.

Litvanya pasaportu ile vizesiz gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Arnavutluk
 • Antigua ve Barbuda
 • Arjantin
 • Ermenistan
 • Avusturya
 • Bahamalar
 • Barbados
 • Belarus
 • Belçika
 • Belize
 • Bolivya
 • Bosna Hersek
 • Botsvana
 • Brezilya
 • Brunei
 • Bulgaristan
 • Kanada
 • Cape Verde
 • Şili
 • Kolombiya
 • Kostarika
 • Hırvatistan
 • Kıbrıs
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Dominika
 • Dominik Cumhuriyeti
 • Ekvador
 • El Salvador
 • Estonya
 • Eswatini
 • Fiji
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Gürcistan
 • Almanya
 • Yunanistan
 • grenada
 • Guatemala
 • Haiti
 • Honduras
 • Macaristan
 • İzlanda
 • Endonezya
 • İrlanda
 • İsrail
 • İtalya
 • Jamaika
 • Japonya
 • Kazakistan
 • Kiribati
 • Kırgızistan
 • Letonya
 • Liechtenstein
 • Lüksemburg
 • Makedonya
 • Malezya
 • Malta
 • Marşal Adaları
 • Mauritius
 • Meksika
 • Mikronezya
 • Moldova
 • Monako
 • Karadağ
 • Fas
 • Hollanda
 • Nikaragua
 • Norveç
 • Palau
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Filipinler
 • Polonya
 • Portekiz
 • Katar
 • Romanya
 • Saint Kitts ve Nevis
 • Lucia
 • Saint Vincent ve Grenadines
 • Samoa
 • San Marino
 • Sao Tome ve Principe
 • Senegal
 • Sırbistan
 • Seyşeller
 • Singapur
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Solomon Adaları
 • Güney Kore
 • İspanya
 • İsveç
 • İsviçre
 • Tayland
 • Timor-Leste
 • Tonga
 • Trinidad ve Tobago
 • Tunus
 • Türkiye
 • Tuvalu
 • Ukrayna
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • İngiltere
 • Abd
 • Uruguay
 • Özbekistan
 • Vanuatu
 • Vatikan Şehri
 • Venezuela
Paylaş: