Litvanya İş İlanları

Litvanya İş İlanları ve İş İmkanları

Litvanya’da iş bulmak isteyen yabancılar için ülkede toplam 46 yerel işçi bulma kurumu bulunmaktadır. İşçi bulma kurumları kayıtlı internet ilanlarının tümüne erişmektedir. Litvanya’da iş bulmak isteyen kişilerin CV ile birlikte iş ilanlarına ya da işçi bulma kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.

Litvanya’da çalışan ve işveren arasında resmi iş sözleşmesi imzalanmaktadır. Litvanya iş sözleşmesi çalışanın çalışma performansı göstereceğinin ve işverenin çalışana gerekli çalışma şartlarının sağlayacağının teminatını veren bir sözleşme türüdür.

Litvanya’da çalışma saatleri günde 8 saat, haftada toplam 40 saattir. İşveren ile çalışan anlaştığı takdirde çalışma saatleri uzayabilmekte ancak 12 saati geçmemektedir. 8 saati aşan çalışma saatleri maaşa asgari ücrete göre saatlik 3.93 Euro olarak yansımaktadır. Haftada 5 gün çalışanlar için yıllık tatil günü sayısı en az 21 iş günüdür.

Litvanya işsizlik oranı 2020 yılında %8.43’e yükselerek ülkede iş açığı oluşturmuştur. Litvanya’da en çok çalışan ihtiyacı duyulan sektörler sağlık, mühendislik ve hizmet sektörleridir.

Litvanya’da iş bulmuş ve İstihdam Bürosu onayı almış TC vatandaşları Vizem.net danışmanlığında uzun süreli (D tipi) Litvanya vizesi başvuru işlemlerini yapabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Çalışmak için Litvanya Nasıl bir Ülkedir?

Litvanya çalışanlarına işçi haklarını sunmaya dikkat eden bir ülkedir. Litvanya’da çalışan insanların işçi hakları kapsamında yeterli, güvenli ve sağlıklı çalışma şartlarına sahip olma hakları bulunmaktadır. Litvanya’da işçi hakları yeterli yevmiye hakkı, tatil hakkı ve işsizlik durumunda sosyal sigorta sağlama imkanı temin etmektedir. Litvanya’da zorunlu işçilik yasaktır. Litvanya’da haftalık çalışma saatleri 40 saattir ve çalışma saati 48 saati geçmemektedir.

Litvanya refah seviyesi dünya geneline kıyasla orta - yüksek seviyede bir ülkedir. Litvanya 2019 yılında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan bir araştırmaya göre 16.2 toplum refahı harcaması ile Litvanya dünya genelinde 29. sırada yer almıştır.

Litvanya İş Olanakları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Litvanya’da en çok işçi aranan sektörler, bilgi teknolojisi ve finanstır. Programcılar, geliştiriciler ve proje yöneticileri bilgi teknolojisi sektöründe,Muhasebeci, finans uzmanı ve finans analisti finans sektöründe en çok aranan mesleklerdir. Mühendislik, satış, insan kaynakları, imalat ve müşteri hizmetleri Litvanya’da en çok iş açığı olan sektörler arasındadır.

Litvanya Asgari Ücret Nedir?

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre Litvanya’da 2021 asgari ücret miktarı 642 Euro’dur. Asgari ücret Litvanya’da saatlik 3.93 Euro ve yıllık 7.704 Euro’ya denk gelmektedir. Litvanya asgari ücret yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

YılAsgari ücret
2015325 Euro
2016350 Euro
2017380 Euro
2018400 Euro
2019555 Euro
2020607 Euro
2021642 Euro

Litvanya’da işverenlerin çalışanlarını asgari ücretten daha düşük bir ücretle çalıştırması yasaktır. Litvanya asgari ücret yoksulluk sınırı göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Litvanya’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

Litvanya’da iş bulmak isteyen diğer Avrupa ülkesi vatandaşları çalışma izni almak durumda değildir. Avrupa ülkesi vatandaşı olmayan kişiler Litvanya’da çalışmak için çalışma izni almak durumundadır. Litvanya’da iş bulmak için gerekli koşullardan biri yabancı dil sahibi olmaktır. Litvanya dili bilen yabancı ülke vatandaşları Litvanya’da daha kolay iş bulabilmektedir. Litvanya’da özellikle bilişim teknolojisi sektöründe yabancı dil aranmaktadır.

Litvanya İş Arama Web Siteleri Hangileridir?

Litvanya iş arama siteleri aşağıda belirtilmiştir.

 • www.ldb.lt (yerel)
 • www.cvonline.lt. (yerel)
 • www.cv.lt (yerel)
 • www.cvmarket.lt (yerel)
 • www.cvbankas.lt (yerel)
 • www.darbo.lt (yerel)
 • www.skelbimas.lt (yerel)
 • www.skelbimai.lt (yerel)
 • www.skelbiu.lt (yerel)
 • www.isidarbink.lt (yerel)
 • www.dirbu.lt (yerel)
 • www.noriudarbo.lt (yerel)
 • www.manager.lt (yerel)

Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Litvanya’da iş ilanları en fazla Vilnius’ta görülmektedir. Vilnius iş ilanları online olarak takip edilebilmektedir.

Litvanya İnşaat İş İlanları Nerede Yayımlanır?

Litvanya’da inşaat yapan şirketlerin kurumsal sayfaları işkur sayfası ve Türkiye’deki kariyer sayfalarında yayınlanmaktadır. Litvanya vize veren firmalar online olarak iş başvurusu kabul etmektedir.

Litvanya’da Kişi Başı Milli Gelir Nedir?

Dünya Bankası verilerine göre Litvanya’da 2002 yılında 1.119, 2009 yılında 3.423, 2013 yılında 4.555 olan kişi başı milli gelir 2020 yılında 19,883 USD’dir.

Son 10 yılda Litvanya’nın kişi başına düşen milli geliri iki katına çıkmıştır. Litvanya’da yaşam koşulları büyüyen ekonomiye bağlı olarak giderek sağlamlaşmaktadır. Litvanya’da hizmet ekonomisinin gelişmesiyle birlikte insanlar daha güvenli ve rahat işlerde çalışmaktadırlar.

Litvanya’da İşsizlik Oranları Nedir?

Litvanya İşçi Kurumu verilerine göre Litvanya’da işsizlik oranları 2016 yılında %7,86, 2017 yılında %7.07, 2018 yılında %6.15, 2019 yılında %6.26, 2020 yılında %8.43’tür.

Litvanya’da İşçi Hakları Nasıldır?

Litvanya’da işçi hakları, İşçi Kanunu ile korunmaktadır. Litvanya’da çalışanların güvenli ve sağlıklı iş edinme hakları vardır. Sağlığı tehdit eden veya güvenli bulunmayan işler çalışanlar tarafından kabul edilmemektedir. İş kanunu gereğince çalışanların kendi izinleri dışında haftada 40 saatten fazla çalıştırılması yasaktır. İşçi kanununa göre işverenler iş sözleşmesinde belirtilen maaş miktarını çalışana temin etmek durumundadır. Litvanya işçi kanunu çalışanlara resmi tatillerden ve yıllık izinlerden yararlanma hakkı sunmaktadır.

Türk Vatandaşlarının Litvanya’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Litvanya’da yabancı çalışanların çalışma hakları Litvanya vatandaşlarının çalışma hakları ile aynıdır. Litvanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları Litvanya Cumhuriyeti İş Kanunu’ndan kapsamındadır.

Litvanya’da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının Litvanya’dan bir iş bulması ve çalışma izni alması gerekmektedir. Litvanya’daki şirketten kabul mektubu alındıktan sonra gerekli belgelerle çalışma izni başvurusunda bulunulmaktadır.

Litvanya’da İş Yapan Türk Firmaları Hangileridir?

Litvanya’da iş yapan başlıca Türk firmaları aşağıda belirtilmiştir.

 • Kayı İnşaat
 • Hatcon İnşaat Ltd. Şti.
 • Ayap İnşaat
 • Logas Nakliyat
 • Teltonika Networks

Litvanya’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Litvanya Cumhuriyeti Göç Kanunu uyarınca Litvanya’da eş oturma izni alabilmek için bir Litvanya vatandaşının veya oturum izni alan bir vatandaşın eşi olmak gerekmektedir. Litvanya’da eşi olan vatandaşlar eş oturum izni için Litvanya Göç Bilgi Merkezi’ne talep edilen belgelerle başvuru yapmak durumundadır.

Litvanya’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Litvanya Göç Kanunu 2021 düzenlemelerine göre Litvanya’da yüksek lisans yapan biri çalışma izni almadan tam zamanlı çalışma hakkına sahiptir. Avrupa vatandaşı olmayan geçici oturum izni sahibi vatandaşlar Litvanya’da yüksek lisans yaparken çalışabilmektedir.

Litvanya’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Litvanya’da en çok üretim mühendisliği, havacılık mühendisliği, mekanik mühendislik, inşaatçılık, gıda mühendisliği, grafik tasarımcılığı, havacılık teknikerliği, bilgisayar programcılığı, bilişim mühendisliği, müşteri temsilciliği, ingilizce öğretmenliği, muhasebe gibi pozisyonlarda iş ilanı bulunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: