Litvanya İş İlanları

Litvanya İş İlanları ve İş İmkanları

Litvanya'da iş bulmak isteyen yabancılar için ülkede toplam 46 yerel işçi bulma kurumu bulunmaktadır. Litvanya iş ilanları internet üzerinden yayınlanmaktadır. İşçi bulma kurumları kayıtlı internet ilanlarının tümüne erişmektedir. Litvanya'da iş bulmak isteyen kişilerin CV ile birlikte iş ilanlarına ya da işçi bulma kurumlarına başvurmaları gerekmektedir.

Litvanya'da çalışan ve işveren arasında resmi iş sözleşmesi imzalanmaktadır. Litvanya iş sözleşmesi çalışanın çalışma performansı göstereceğinin ve işverenin çalışana gerekli çalışma şartlarının sağlayacağının teminatını veren bir sözleşme türüdür.

Litvanya'da çalışma saatleri günde 8 saat, haftada toplam 40 saattir. İşveren ile çalışan anlaştığı takdirde çalışma saatleri uzayabilmekte ancak 12 saati geçmemektedir. 8 saati aşan çalışma saatleri maaşa asgari ücrete göre saatlik 3.93 Euro olarak yansımaktadır. Haftada 5 gün çalışanlar için yıllık tatil günü sayısı en az 21 iş günüdür.

Litvanya işsizlik oranı 2020 yılında %8.43’e yükselerek ülkede iş açığı oluşturmuştur. Litvanya’da en çok çalışan ihtiyacı duyulan sektörler sağlık, mühendislik ve hizmet sektörleridir.

Litvanya’da çalışman isteyen T.C vatandaşları geçerli bir iş bulduktan sonra işverenleri Litvanya Cumhuriyeti Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanlığı İstihdam Bürosu'ndan kişi için çalışma izni çıkarmalıdır. Sonrasında çalışan D tipi Litvanya çalışma vizesi başvurusunda bulunmalıdır.

Çalışmak İçin Litvanya

Litvanya çalışanlarına işçi haklarını sunmaya dikkat eden bir ülkedir. Litvanya'da çalışan insanların işçi hakları kapsamında yeterli, güvenli ve sağlıklı çalışma şartlarına sahip olma hakları bulunmaktadır. Litvanya'da işçi hakları yeterli yevmiye hakkı, tatil hakkı ve işsizlik durumunda sosyal sigorta sağlama imkanı temin etmektedir. Litvanya'da zorunlu işçilik yasaktır. Litvanya'da haftalık çalışma saatleri 40 saattir ve çalışma saati 48 saati geçmemektedir.

Litvanya refah seviyesi dünya geneline kıyasla orta- yüksek seviyede bir ülkedir. Litvanya 2019 yılında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından yapılan bir araştırmaya göre 16.2 toplum refahı harcaması ile Litvanya dünya genelinde 29. sırada yer almıştır.

Litvanya İş Olanakları ve Çok Hangi Sektörler

Litvanya'da en çok işçi aranan sektörler, bilgi teknolojisi ve finanstır. Programcılar, geliştiriciler ve proje yöneticileri bilgi teknolojisi sektöründe, muhasebeci, finans uzmanı ve finans analisti finans sektöründe en çok aranan mesleklerdir. Mühendislik, satış, insan kaynakları, imalat ve müşteri hizmetleri Litvanya'da en çok iş açığı olan sektörler arasındadır.

Litvanya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre Litvanya'da 2021 asgari ücret miktarı 642 Euro'dur. Asgari ücret Litvanya'da saatlik 3.93 Euro ve yıllık 7.704 Euro'ya denk gelmektedir.

Litvanya asgari ücret yıllara göre değişimi aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

YılAsgari ücret
2015325 Euro
2016350 Euro
2017380 Euro
2018400 Euro
2019555 Euro
2020607 Euro
2021642 Euro

Litvanya'da işverenlerin çalışanlarını asgari ücretten daha düşük bir ücretle çalıştırması yasaktır. Litvanya asgari ücret yoksulluk sınırı göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

Litvanya İş Arama Web Siteleri Hangileridir?

Litvanya iş arama siteleri aşağıda belirtilmiştir.

 • www.ldb.lt(yerel)
 • www.cvonline.lt. (yerel)
 • www.cv.lt(yerel)
 • www.cvmarket.lt(yerel)
 • www. cvbankas.lt (yerel)
 • www.darbo.lt (yerel)
 • www.skelbimas.lt (yerel)
 • www.skelbimai.lt (yerel)
 • www.skelbiu.lt (yerel)
 • www.isidarbink.lt (yerel)
 • www.dirbu.lt (yerel)
 • www.noriudarbo.lt (yerel)
 • www.manager.lt (yerel)

Vilnius, Litvanya’nın başkenti ve en büyük şehridir. Litvanya’da iş ilanları en fazla Vilnius’ta görülmektedir. Vilnius iş ilanları online olarak takip edilebilmektedir.

Litvanya'da İşsizlik Oranları

Litvanya İşçi Kurumu verilerine göre Litvanya'da işsizlik oranları 2016 yılında %7,86, 2017 yılında %7.07, 2018 yılında %6.15, 2019 yılında %6.26, 2020 yılında %8.43'tür.

Litvanya'da İşçi Hakları

Litvanya'da işçi hakları, İşçi Kanunu ile korunmaktadır. Litvanya'da çalışanların güvenli ve sağlıklı iş edinme hakları vardır. Sağlığı tehdit eden veya güvenli bulunmayan işler çalışanlar tarafından kabul edilmemektedir.

İş kanunu gereğince çalışanların kendi izinleri dışında haftada 40 saatten fazla çalıştırılması yasaktır. İşçi kanununa göre işverenler iş sözleşmesinde belirtilen maaş miktarını çalışana temin etmek durumundadır. Litvanya işçi kanunu çalışanlara resmi tatillerden ve yıllık izinlerden yararlanma hakkı sunmaktadır.

Türk Vatandaşlarının Litvanya'da Çalışma Hakları

Litvanya'da yabancı çalışanların çalışma hakları Litvanya vatandaşlarının çalışma hakları ile aynıdır. Litvanya'da çalışmak isteyen Türk vatandaşları Litvanya Cumhuriyeti İş Kanunu'ndan kapsamındadır.

Litvanya'da çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının Litvanya'dan bir iş bulması ve çalışma izni alması gerekmektedir. Litvanya'daki şirketten kabul mektubu alındıktan sonra gerekli belgelerle çalışma izni başvurusunda bulunulmaktadır.

Litvanya'da İş Yapan Türk Firmaları

Litvanya'da iş yapan başlıca Türk firmaları aşağıda belirtilmiştir.

 • Kayı İnşaat
 • Hatcon İnşaat Ltd. Şti.
 • Ayap İnşaat
 • Logas Nakliyat
 • Teltonika Networks
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: