Çalışmayanlar için Litvanya Vizesi

Çalışmayanlar ve Ev Hanımları için Litvanya Vizesi

Çalışmayan kişiler ve ev hanımları için Litvanya vize başvurusu, seyahat masraflarını karşılayabilecek finansal kaynaklarının ve düzenli gelirlerinin olmaması nedeniyle düzenli gelire sahip bir kişinin sponsorluğunda yapılmalıdır.

Ev hanımları, işten ayrılanlar, yeni mezun olmuş olup henüz iş bulamamış kişiler, tercihen çalışmayanlar gibi düzenli geliri olmayan kişilerin Litvanya vize başvurusu için gerekli evraklar hakkında aşağıda detaylı bilgi verilmiştir.

Litvanya vize başvuruları için: 0850 241 1868

Düzenli Geliri Olmayan Kişiler Litvanya Vizesi Alabilir Mi?

Evet, düzenli geliri olmayan kişiler, Litvanya'nın çalışmayan kişilere vize verilmeyeceği gibi bir düzenlemesi olmadığı için, Litvanya vizesi alabilmektedir.

Çalışan kişilere kıyasla çalışmayan başvuru sahiplerinin vize almaları daha zordur; ancak güçlü ve eksiksiz bir başvuru dosyasının hazırlanması ve Litvanya vizesi için sponsor mektubu hazırlanarak vize alınabilmektedir.

Çalışmayanlar İçin Litvanya Vizesi Başvuru Evrakları

Litvanya vizesi için seyahat amacı ve talep edilen vize türüne göre hazırlanması gereken evraklar haricinde düzenli geliri olmayan kişiler tarafından sunulması gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Barkodlu SGK tescil ve hizmet dökümü
  • Varsa sosyal yardım alındığına dair resmi belge
  • Litvanya vize sponsor mektubu
  • Sponsora ait çalışma durumunu gösteren belgeler
  • Sponsora ait şahsi banka hesap özeti
  • Tapu, ruhsat veya hisse senedi gibi sponsorun malvarlığına ilişkin belgeler
  • Başvuru sahibi ve sponsor arasındaki ilişki bağını gösteren belgeler

Çalışmayanlar İçin Litvanya Vize Sponsorluk Dilekçesi

Çalışmayanların Litvanya vize başvurularında sponsorluk dilekçesi olarak, seyahat masraflarının başka bir kişi tarafından karşılanacağını gösteren noter onaylı taahhütname belgesinin orijinali ve sponsor kişiye ait seyahat masraflarını karşılamaya yeterli maddi yeterliliği gösteren imzalı ve kaşeli banka hesap dökümleri sunulmalıdır.

Litvanya vize başvuruları için hesapta günlük 40 euro tutarında para bulunduğu, sponsorun evrakları ile ispatlanmalıdır. Başvuru sahibinin sponsoru eşi ise, ayrıca evlilik cüzdanının da beyan edilmesi gereklidir.

Çalışmayan Kişilerin Sponsorlu Başvuru Yapması Zorunlu Mudur?

Hayır, çalışmayan kişilerin Litvanya vizesi için bankada yeterli teminatı göstermeleri durumunda sponsorlu vize başvurusu yapmaları zorunlu değildir. Ancak, sponsorlu başvuru yapılması durumunda vize onay ihtimali çok daha yüksektir.

Çalışma Durumuna Göre Başvurulabilecek Diğer Litvanya Vizeleri

Meslek durumuna göre başvurulabilecek diğer Litvanya vize türleri aşağıda sıralanmıştır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: