Litvanya Aile Birleşimi Vizesi

Litvanya Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Litvanya’da uzun süreli vizeler veya geçici ya da kalıcı oturum izni ile ikamet eden kişilerin eş, partner, çocuk veya bakmakla yükümlü oldukları ebeveynler gibi aile üyeleri, Litvanya Cumhuriyeti tarafından öngörülen düzenlemeler sayesinde Litvanya’daki aile üyesinin yanına yerleşme hakkına sahip olmaktadır.

Metnin devamında, aile birleşimi vizesi veya evlilik vizesi ile Litvanya’ya gidebilmek için izlenmesi gereken yollar hakkında bilgi verilmektedir.

Oturum izinleri ve supouse vize başvuruları için: 0850 241 1868

Aile Birleşimi İçin Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Aile birleşimi için Litvanya vizesi alınamamaktadır; Litvanya, aile birleşimi için özel bir vize türüne sahip değildir.

Litvanya'da yaşayan aile üyesinin yanına yerleşmek isteyen kişilerin, aşağıda açıklandığı üzere, daha farklı bir yol takip etmeleri gerekmektedir.

Litvanya Ulusal Vize Başvurusu Yapan Aile Üyesi İle Birlikte Başvuru Yapmak

Litvanya’da çalışmak üzere gidecek olan kişinin eşleri veya çocukları çalışma vize başvurusu esnasında spouse vize başvurusu yapması gerekir.

Litvanya ulusal vize türlerinden olan Litvanya araştırmacı vizesi ve Litvanya sporcu vizesi almak için vize başvurusunda bulunan kişilerin aile üyeleri, başvuru sahibi ile birlikte vize başvurusu yapabilmekte ve bu şekilde Litvanya'ya gelebilmektedir.

Belirtilen iki vize haricinde diğer vize türlerinde aile üyelerine vize başvuru hakkı tanınmamaktadır.

Litvanya Aile Birleşimi Oturum İzni Başvurusu Yapmak

Litvanya'da geçici ya da kalıcı oturma iznine sahip olan kişilerin ailelerine geçici oturum iznine başvurma hakkı verilmektedir.

Bu kişiler Litvanya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığına Bağlı Göç Dairesi (MIGRIS) internet sitesi üzerinden geçici oturum izni başvuru yapabilmektedir. Başvurunun kabul edilmesi durumunda, Litvanya onaylanmış göçmenlik vizesi alınarak Litvanya'daki aile üyelerinin yanına yerleşilebilir.

Aile Birleşimi Amacıyla Ne Kadar Süre Litvanya'da Kalınabilir?

Aile birleşimi amacıyla Litvanya’da, farklı bir sebeple oturum izni alınmamışsa, birlikte Litvanya’ya gelinen aile üyesinin bulunduğu sürenin tamamında kalınabilir.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: