Litvanya Vize Uzatma İşlemleri

Litvanya Vizesi için Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemi

Litvanya vizesi için uzatma, yenileme veya iptal etme işlemleri başvuru sahibi tarafından belli şartlara bağlı olarak talep edilen ve vize durumunda değişiklik yapılmasını öngören işlemlerdir. Litvanya vizeleri için süre uzatma, yenileme ve iptal şartları aşağıda detaylandırılmıştır.

Lirvanya vize başvurusu için: 0850 241 1868

Kısa Süreli (C Tipi, Schengen) Litvanya Vize Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kısa süreli (C tipi, Schengen) Litvanya vize uzatma işlemi için vize geçerlilik süresi dolduğunda Litvanya topraklarının terk edilemeyeceğine dair insani veya mücbir sebeplere dair kanıt sunmak veya Schengen vizesinin geçerlilik süresinin veya kalış süresinin uzatılmasını haklı çıkaran önemli kişisel nedenler beyan etmek gerekir.

Schengen vizesinin uzatılması için Vilnius, Kaunas, Klaipėda, Šiauliai veya Panevėžys’deki Göç Departmanına başvurmak gerekir. Litvanya Schengen vizesi için geçerlilik süresi ve uzatma süresi 90 günü geçmemelidir. Schengen vizesinin geçerlilik süresini uzatırken, vizeyi uzatan makam aksini kararlaştırmadıkça, orijinal vizeyle aynı bölgesel geçerliliğe sahip yeni bir C tipi Litvanya vizesi düzenlenmelidir.

Litvanya Vize Uzatma İşlemi İçin Gereken Belgeler

Litvanya vize uzatma işlemi için gereken belgeler aşağıda verilmiştir.

  • https://visa.vrm.lt/epm/üzerinden doldurulabilen Schengen vize başvuru formu
  • Seyahat bitiş süresinden itibaren 3 ay daha geçerli olan bir pasaport
  • 35x45 mm ölçülerinde 1 adet renkli fotoğraf
  • Günlük en az 40 euro olacak şekilde yeterli maddi kaynak kanıtı
  • Litvanya’da kalınacak süre boyunca geçerli sağlık sigortası
  • Litvanya vize süresini uzatmak için sunulan nedenleri haklı gösteren belgeler
  • Talep edilen vize geçerlilik süresinin bitiminde Schengen topraklarından ayrılma niyetini kanıtlayan belgeler

Litvanya Vizesi İçin Uzatma İşlem Ücreti

Litvanya vizesi için uzatma işlem ücreti 30 eurodur. Litvanya vize ücretinden muaf olan kişilerin, durumlarını teyit eden belge sunmaları gerekir. Litvanya vizesinin geçerlilik süresinin mücbir sebep veya insani nedenlerle uzatılması durumunda ücret alınmaz.

Uzun Süreli (Ulusal, D Tipi) Litvanya Vizesi İçin Uzatma İşlemi Yapılabilir Mi?

Litvanya ulusal vizeleri için vize uzatma işlemi yapılamamaktadır.

Uzun süreli D tipi Litvanya vizesi en az 91 gün ve en fazla 1 yıllığına verilir. Litvanya'da 1 yıldan daha uzun süre kalmak için oturum izni başvurusu yapılmalıdır.

Litvanya Vize Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Litvanya vize yenileme işlemleri, mevcut Litvanya vizesinin veya Schengen vizesinin geçerliliğinin bitmesi halinde yapılabilir. Halihazırda Schengen vizesi olan kişilerin planlı seyahat tarihini mevcut vizenin bitiş tarihinden sonra başlayacak şekilde beyan etmesi ile Litvanya vize yenileme başvurusu yapılabilir.

Örneğin 08.11.2023 tarihine kadar geçerli bir Schengen vizesi bulunan kişilerin yapacakları Litvanya vize başvurusunda planlanan çıkış tarihi en erken 09.11.2023 olarak gösterilebilir ancak kişinin tek girişli veya çift girişli vizeye sahip olması ve bütün giriş haklarının doldurulmuş olması halinde vize geçerlilik süresi dikkate alınmaz ve Litvanya vize yenileme başvurusu yapılabilir.

Mevcut vizenin iptalini isteyerek istenilen tarihler için yeniden vize başvurusu yapmak, pasaportunda seyahat başlangıç tarihini kapsayan geçerli bir Schengen vizesi bulunan kişiler için mümkün olmaktadır.

Litvanya Vizesi Yenileme İşlemi Kaç Günde Sonuçlanır?

Litvanya vizesi yenileme işlemi, başvuru sahibi adına daha önceden VIS kaydı oluşturulduğu için tekrardan vize başvuru merkezine gidilmesine gerek kalmadan yapılabilmektedir ancak değerlendirme süresi değişmemekte olup 15 - 20 gün sürmektedir.

Litvanya Vize İptal İşlemi Nasıl Yapılır?

Litvanya vize iptal işlemi vizenin düzenlendiği dış temsilcilikten talep edilmelidir. Litvanya vize iptali Litvanya Ankara Büyükelçiliği'ne iptal dilekçesi yazılarak talep edilebilmektedir.

Litvanya Vize İptali İçin Diğer Sebepler

Litvanya vizesi dış temsilcilik veya Litvanya pasaport polisi tarafından Litvanya vize ihlali, Schengen ülkeleri için risk teşkili, veya bir Schengen ülkesinin arananlar listesinde olmak gibi sebepler için iptal edilebilmektedir.

Litvanya Vizesi İptal Edilenler Tekrar Vize Alabilir Mi?

Evet, Litvanya vizesi iptal edilenler tekrar vize alabilir ancak Litvanya vize dilekçesi, vizenin iptal edilmesine ilişkin gerekçeyi belirtiyor olmalıdır.

Dilhan Akkaya Yazan: Dilhan Akkaya

Dilhan Akkaya, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Vizem.net için göçmenlik hukuku ve vize başvuruları alanında danışmanlık vermektedir.

Paylaş: