Güney Kore Şehirleri

Güney Kore Şehirleri ve Kore Cumhuriyeti'nin İdari Yapılanması

Güney Kore idari bölümleri 3 hiyerarşik yapı biçiminden oluşmaktadır ve Güney Kore 8 şehir, 2 özel özerk şehir, 1 özel şehir ve 6 metropole ayrılmaktadır. Güney Kore’de yerleşim; şehir, ilçe, semt, kasaba, belde, mahalle ve köy olmak üzere alt bölümlere ayrılmaktadır. Güney Kore’de idari bölümler geçmişten günümüze değişse de üç düzeyli sistem kuruluşundan itibaren sabit kalmıştır; üç düzeyli sistem ilk olarak 1895 yılında Gojong Hükümdarlığında kullanılmıştır.

Güney Kore’de il düzeyi bölümler iller, özel özerk iller, özel şehirler, metropol şehirler ve özel özerk şehirler olarak 5 türden oluşmaktadır. Güney Kore’de belediye düzeyi bölümler şehir, ilçe ve semtten ve belediye altı düzeyi bölümler ise kasaba, belde, mahalle ve köy türlerinden oluşmaktadır.

Güney Kore Şehirleri Hangileridir?

Güney Kore’deki 17 şehir ve türleri aşağıda verilmiştir.

ŞehirTürü
SeulÖzel şehir
BusanMetropol şehir
DaeguMetropol şehir
IncheonMetropol şehir
GwangjuMetropol şehir
DaejeonMetropol şehir
UlsanMetropol şehir
Sejong Özerk ŞehirÖzel özerk şehir
Gyeonggi-doİl
Gangwon-duİl
Chungcheongbuk-doİl
Chungcheongnam-doİl
Jeollabuk-doİl
Jeollanam-doİl
Gyeongsangbuk-doİl
Gyeongsangnam-doİl
Jeju Özerk ŞehirÖzel özerk şehir

Kore Şehirleri Haritası Nasıldır?

Kore şehirleri haritası aşağıda verilmiştir.

Kore Şehirleri Haritası Nasıldır?
Kore Şehirleri Haritası Nasıldır?

En Önemli 10 Kore Şehri Hangisidir?

En önemli 10 Kore şehri aşağıda listelenmiştir.

 • Seul
 • Busan
 • Incheon
 • Daegu
 • Daejeon
 • Gwangju
 • Suwon
 • Ulsan
 • Changwon
 • Seongnam

Seul Kore'de Nerededir?

Seul Kore'de Nerededir?
Seul Kore'de Nerededir?

Seul, Güney Kore’nin başkenti olmasının yanında ülkenin en büyük şehri olma niteliği taşımaktadır. Seul dünyanın en kalabalık şehirleri arasında 13. sırada yer almaktadır ve günümüzde 10 milyonu aşkın nüfusa sahiptir.

Seul’un yüzölçümü 605.2 kilometrekaredir. Güney Kore Adası’nda konumlanan özel şehir Seul, birçok tapınak, müze ve sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Seul’un sahip olduğu tarihi yapılar, ülkeye birçok turist çekmekte ve ekonomik seviyeyi yükseltmektedir. Yaşamak için sıklıkla tercih edilen Seul’de ücretler yüksek olsa da şehir, orada yaşamak isteyenlere birçok kolaylık sağlamaktadır.

İncheon Kore'de Nerededir?

İncheon Kore'de Nerededir?
İncheon Kore'de Nerededir?

Incheon, uluslararası bir liman şehri olmasının yanında Güney Kore’nin en büyük 3. şehridir. Seul ve Gyeonggi ile komşu olan ve metropol şehir niteliğini taşıyan Incheon, 1.066 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir ve günümüzde 3 milyon insana ev sahipliği yapmaktadır.

Incheon liman şehri olması nedeniyle birçok ticari ve kültürel fırsat sunmaktadır ve aynı zamanda eğitim açısından gelişmiş bir şehirdir. Incheon’un sunduğu tüm fırsatlar ülkeye birçok turistin gelmesini sağlamaktadır. Güney Kore’nin en büyük şehirlerinden biri olması nedeniyle Incheon’da yaşam koşulları uygundur.

Busan Kore'de Nerededir?

Busan Kore'de Nerededir?
Busan Kore'de Nerededir?

Busan, Güney Kore’nin güneydoğusunda yer almakta ve ülkenin Seul’den sonra en büyük metropol şehri olma özelliğini taşımaktadır. Güneydoğu Ekonomik Bölgesi’nin en büyük endüstri alanı olması nedeniyle Busan ekonomisi ve yaşam şartları diğer bölgelere göre daha yüksektir. Endüstri alanı olmasının yanında Busan Kalesi gibi tarihi yerlere sahip olan Busan, birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Güney Kore’nin en uzun plajları Busan’da bulunmaktadır. 3.5 milyona nüfusa ev sahipliği yapan Busan’da yaz ve kış turizminin yüksek olması şehrin ekonomik olarak da kalkınmasında önem taşımaktadır. Busan 770 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir.

Yaşamak için En İyi Kore Şehri Hangisidir?

Yaşamak için en iyi Kore şehri başkent Seul’dur. Başkent olması nedeniyle birçok kültürel ve ekonomik imkanlar sunan Seul, dünyanın en iyi üçüncü metro sistemine sahiptir. Ulaşımda kolaylığın bir getirisi olarak da birçok insan hem okumak hem de çalışmak için Seul’ü tercih etmektedir.

Aylık harcama miktarı kişiye göre değişse de Güney Kore’de yaşam için ayda 1.6-2.5 milyon Güney Kore Wonu yeterli olmaktadır.

En Ucuz Güney Kore Şehri Hangisidir?

En ucuz Güney Kore şehri olarak Busan gösterilebilmektedir. Busan, Seul’a göre daha sakin ve çok daha ucuz olmasının yanı sıra Seul kadar modern bir şehirdir. Birçok eğitim ve iş imkanı sunan Busan, kıyı konumunda yer almaktadır ve kıyıda yer almasının getirdiği ılıman iklim nedeniyle kış mevsimi daha kolay geçmektedir.

Busan’da 1 kg elma 7.000 Güney Kore wonu, marul 3.000 Güney Kore wonu civarındadır. Busan’da kira fiyatları 450.000-900.000 Güney Kore wonu arasındadır. Ulaşım için metro veya otobüs tercih edildiğinde 1.300 Güney Kore wonu harcanmaktadır.

Turistik Güney Kore Şehirleri Hangileridir?

Turistik Güney Kore şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Seul
 • Busan
 • Seogwipo
 • Jeju Şehri
 • Gangneung
 • Incheon
 • Jeonju

Yaz Turizmi için En Uygun Güney Kore Şehirleri Hangileridir?

Yaz Turizmi için En Uygun Güney Kore Şehirleri Hangileridir?
Yaz Turizmi için En Uygun Güney Kore Şehirleri Hangileridir?

Yaz turizmi için en uygun Kore şehirlerinden biri Boryeong’dur. Çamur festivalleri ile ünlenmiş Daecheon Sahili Boryeong’da bulunmaktadır. Çamurlu havuzda yüzme, çamur banyosu ve çamurda kayma gibi birçok aktivite sunan Boryeong, yaz mevsiminde tatil için güzel seçeneklerden birisidir.

Güney Kore’nin en önemli şehirlerinden olan Busan’da birçok sahil bulunmaktadır. Yat gezisi, yelken gibi su sporlarının yapılabileceği Busan’da gece hayatı hareketlidir. Jeju Adası, sahiller ve volkanik dağ olan Halla Dağı’na sahiptir ve adada, su sporları ve at binme gibi birçok aktivite gerçekleştirilmektedir. Eğlenceli aktivitelerin yanında Halla Dağı, her mevsimde birçok turistin akınına uğramaktadır.

Jeju Adası Nerededir?

Jeju Adası Nerededir?
Jeju Adası Nerededir?

Kore Jeju Adası, Güney Kore’nin ilk ve tek özerk ili olma özelliği taşımaktadır. Güney Kore’nin güneyinde konumlanan Jeju Adası, “denizin ötesindeki büyük kasaba” anlamına gelmektedir. 670 bin nüfusa ve 1.846 kilometrekare yüzölçümüne sahip Jeju Adası, her yıl milyonlarca turistin akımına uğramaktadır.

Jeju Adası gezilecek yerler bakımından birçok park, bahçe, sahil, tapınağa sahiptir. Yongduam Kayası ve Jeju Folk Village Müzesi’nde, Jeju Adası heykellerinden birçoğunu görmek mümkündür. Jeju Adası Güney Kore’de tatil yapmak için en uygun şehirlerden birisidir. Jeju ve Seogwipo şehir merkezleri tatilde konaklamak için hem çok uygun hem de güvenli bir ortam sunmaktadır.

Jeju Adası otellerinde ücretler gecelik olarak 40-60 euro arasında seyretmektedir. Ulaşımın çok kolay olduğu Kore’de gezilecek yerler arasında en iyi seçeneklerden biri olan Jeju Adası ülkenin Hawaii’si olarak görülmektedir. Jeju Adasının en ünlü yemeği olan etli erişte turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kış Tatili için Hangi Kore Şehirlerine Gidilmelidir?

Kış Tatili için Hangi Kore Şehirlerine Gidilmelidir?
Kış Tatili için Hangi Kore Şehirlerine Gidilmelidir?

Kış tatili için Güney Kore’de en çok tercih edilen şehirlerden birisi başkent Seul’dur. Ülkenin en tanınmış kayak merkezini bulunduran Seul’de kayak ve gondol gezisi popüler aktiviteler arasında yer almaktadır.

Bukhansan Ulusal Parkı donmuş nehirler görmek ve manzara izlemek için en güzel yerlerden birisidir. Yongin’de bulunan Everland Tema Parkı hem çocuklar hem de yetişkinler için eğlence imkanı sunmaktadır. Yılbaşı zamanında geçitlerin yapıldığı ve havai fişeklerin görülebileceği Everland Tema Parkı’nda kayak, paten gibi birçok kış aktivitesi yapmak mümkündür. Güney Kore’de kış tatili için en uygun aylar aralık ve şubat arasıdır.

Üniversite Eğitimi için En İyi Kore Şehri Hangisidir?

Üniversite eğitimi için en iyi Kore şehri başkent Seul’dur. Özel şehir statüsünde olan Seul, dünyanın en iyi ekonomilerinden biri olmasının yanında en iyi eğitim sunan şehirlerden birisidir.

Seul Ulusal Üniversitesi, Kore Üniversitesi, Yonsei Üniversitesi, Sogang Üniversitesi ve Ewha Kadınlar Üniversitesini bulunduran Seul, dünyanın en iyi üniversiteleri listesine girmeyi başarmıştır. Seul Ulusal Üniversitesi, Güney Kore üniversiteleri arasındaki en iyi üniversite konumundadır. Yabancı öğrenciler tarafından da sıklıkla tercih edilen Seul Ulusal Üniversitesi, öğrencilere her alanda eğitim fırsatı sunmaktadır. Yaşam koşullarının öğrencilerin yaşadığı yerlerde daha ucuz olması da başkent Seul’u eğitim için en uygun şehir yapmaktadır.

İş İmkanları Açısından En İyi Güney Kore Şehri Hangisidir?

Güney Kore’de iş imkanları açısından en iyi şehir sürekli iş gücüne ihtiyaç duyan ve 10 milyon nüfusu olan başkent Seul’dür. Özel şehir olması nedeniyle birçok ırktan insana ve dolayısıyla iş çeşitliliğine sahip olan Seul’da iş bulmak diğer şehirlere göre daha kolaydır. Seul’de en çok para kazandıran meslekler pilot, doktor, mühendis gibi yükseköğrenim gerektiren mesleklerdir.

Seul’un yanında liman kenti olarak bulunan Busan da iş fırsatları açısından birçok imkana sahiptir. Özellikle yaz aylarında turistlerin sıkça ziyaret ettiği sahillere sahip olan Busan’da sezonluk çalışmak için birçok iş bulunabilmektedir. Ülkenin en büyük havalimanlarından birine sahip olan Incheon da Güney Kore’de çalışmak için uygun şehirlerden birisidir.

Dil Eğitmenliği için En İdeal Kore Şehirleri Hangileridir?

Dil Eğitmenliği için En İdeal Kore Şehirleri Hangileridir?
Dil Eğitmenliği için En İdeal Kore Şehirleri Hangileridir?

Dil eğitmenliği için en ideal Kore şehirleri aşağıda listelenmiştir.

 • Daegu
 • Incheon
 • Daejeon
 • Anyang
 • Seul

Kore hükümeti, yabancı ülke vatandaşlarının Kore’de dil eğitmenliği yapması için izin veren bir vize uygulamasına sahiptir. E2 vizesi olarak da bilinen Kore dil eğitmeni vizesi sahiplerine Kore’de yabancı dil öğretme hakkı tanınmaktadır. Tanınan hak ile verilen Güney Kore dil eğitmeni vizesi, 2 yıllığına verilmekte fakat 2 yılın sonunda bu süre uzatılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: