Güney Kore İstanbul Konsolosluğu

Güney Kore Başkonsolosluğu İstanbul | Republic of Korea

Başkonsolosluk, yabancı ülkelerde kendi vatandaşlarının işlemleriyle ilgilenen ve bağlı bulunduğu hükümete siyasi ve ticari bilgiler veren bir kurumdur. Güney Kore ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler 8 Mart 1957’de kurulmuştur.

Güney Kore Başkonsolosluğu; Türkiye ve Kore arasındaki ticari ve kültürel bağları korumakla birlikte Türkiye’de yaşayan Güney Kore vatandaşlarının evlilik, ölüm, doğum, noter, pasaport gibi vatandaşlık işlemlerinden sorumludur. Güney Kore’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleriyle ilgilenmek Güney Kore Başkonsolosluğunun diğer hizmetlerinden biridir.

Güney Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Kimdir?

Güney Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Kimdir?
Güney Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Kimdir?

Güney Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Sung Kyu Woo’dur. Sung Kyu Woo, 10 Mart 2021 tarihinden beri Kore Başkonsolosu olarak görev almaktadır.

Kore Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Türkiye'de Nerededir?

Kore Cumhuriyeti Başkonsolosluğu; Askerocağı Cad. Süzer Plaza, No:6 Kat:4, 34367, Elmadağ, Şişli adresinde bulunmaktadır. İstanbul Kore Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Taksim Meydanı’ndan 900 m ve Galata Kulesi’nden 2,7 km uzaklıktadır.

Güney Kore Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna Ulaşım Nasıldır?

Güney Kore Başkonsolosluğuna; 129T, 25T, 26, 26A, 26B, 26M, 30A, 37T, 40 40T, 42T, 43, 48T, 49T, 559C ve DT2 numaralı IETT otobüsleriyle Dolmabahçe Gazhane Caddesi durağında inilerek ulaşılabilir. Metro ile Güney Kore Başkonsolosluğuna gitmek için M2 metrosuna binilmeli ve Taksim durağında inilmelidir. Taksim istasyonunda Gezi Parkı çıkışından çıkıldıktan sonra Divan Oteli görülene kadar düz gidilmelidir. Divan Oteli görüldükten sonra sağa girildiğinde Askerocağı Caddesi boyunca Süzer Plaza ile karşılaşılana kadar aşağı inilerek Güney Kore Başkonsolosluğuna 6 dakikada ulaşılabilmektedir. Güney Kore Başkonsolosluğuna hususi araç ile gitmek mümkündür.

İstanbul Güney Kore Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İstanbul Güney Kore Konsolosluğu iletişim için telefon numarası; 0212 368 83 68’dir.

İstanbul Güney Kore Konsolosluğu E-Posta Adresi Nedir?

İstanbul Güney Kore Konsolosluğu; vize ve konsolosluk işlemleri için ist_v​isa@mofa.go.kr mail adresini kullanırken, genel işlemler için istanbul@mofa.go.kr adresini kullanmaktadır. Güney Kore Konsolosluğunun kültürel işlemler için kullandığı e-posta istkorekulturu@gmail.com adresidir.

Kore Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Kore Cumhuriyeti Başkonsolosluğu resmi web sitesi https://overseas.mofa.go.kr/tr-istanbul-tr/index.do 'dur.

Türkiye Kore Başkonsolosluğu'nun Çalışma Saatleri Nasıldır?

Türkiye Kore Başkonsolosluğu haftaiçi her gün 09:00 ile 12:00 saatleri ve 14:00 ile 17:00 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

İstanbul Kore Konsolosluğu'nun Verdiği Hizmetler Nelerdir?

İstanbul Kore Konsolosluğu; Türkiye’de yaşayan Kore Cumhuriyeti vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize ve pasaport gibi işlemlerinin yürütülmesiyle ilgilenmektedir. Türkiye’de yaşayan Güney Kore vatandaşlarının vatandaşlık işlemlerine hizmet etmek ve himayesini sağlamak İstanbul Güney Kore Konsolosluğunun sorumluluğudur.

Güney Kore Başkonsolosluğu, Türkiye ve Kore arasındaki ticari ve kültürel bağları korumaktadır. Güney Kore’ye seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri Türkiye Kore Cumhuriyeti Konsolosluğu üzerinden yapılmaktadır.

Güney Kore Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Alır Mı?

Güney Kore Başkonsolosluğu vize başvurusu almaktadır. Başkonsolosluk üzerinden yapılacak Güney Kore vize başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

  • GüneyKore vize kategorilerinden uygun vize tipi seçilmelidir.
  • Randevu talebiist_visa@mofa.go.kradresi üzerinden e-posta olarak konsolosluk işleri bölümüne gönderilmelidir.
  • Tümü orijinal olacak şekilde gerekli başvuru belgeleri toplanmalıdır.
  • Randevu tarihinde Güney Kore dış temsilciliğine vize görüşmesi için gidilmelidir.

Güney Kore Konsolosluk işleri bölümüne e-posta olarak gönderilen vize randevu talebinde; ad-soyad, uyruk ve pasaport numarasının belirtilmesi zorunludur. Güney Kore vize randevusunun iptali ya da değişikliği halinde randevu tarihinden en az 2 gün önce e-posta olarak bildirilmesi gerekmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu ile Ankara Kore Büyükelçiliği arasında Güney Kore vize başvuru prosedürleri farklılık gösterebilir. Güney Kore vize prosedürü için detaylı bilgi başvurunun yapılacağı birimden alınmalıdır.

İstanbul Kore Başkonsolosluğu Hangi İller için Hizmet Vermektedir?

İstanbul Kore Başkonsolosluğu Türkiye’deki 81 ilin tümü için hizmet vermektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: