Güney Kore Başkenti Seul

Güney Kore Başkenti Seul Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güney Kore başkenti Seul, özel şehir statüsündedir ve resmi adı Özel Seul Şehri’dir. Güney Kore'nin en büyük şehri olan Seul, 9.975.709 nüfus ile ülkenin en kalabalık şehridir. Yüzölçümü 605 kilometrekare olan Seul, Güney Kore’nin yüzölçümü olarak en büyük 37. şehridir.

Makalenin devamında Güney Kore’nin başkenti Seul hakkında bilinmesi gereken bilgilere yer verilecektir.

Seul Nerededir?

Seul, Güney Kore’nin kuzey batısında yer almaktadır. Seul; Gwangmyeong’a 14 km, Guri’ye 16 km, Goyang’a 16 km, Anyang’a 19 km, Seongnam’a 20 km, Bucheon’a 20 km, Uijeongbu’a 20 km, Namyangju’ya 22 km, Gunpo’ya 23 km uzaklıktadır. Seul şehri, Güney Kore’nin en büyük ikinci nehri olan Han Nehri’nin çevresinde kurulmuştur.

Seul Nerededir?
Seul Nerededir?

Kore Seul'ün Yüzölçümü Nedir?

Güney Kore’nin başkenti Seul’ün yüzölçümü 605 kilometrekaredir. Seul, yüzölçümü bakımından Güney Kore’nin en büyük 37. şehridir.

Seul'ün Nüfusu Kaçtır?

Seul nüfusu worldpopulationreview internet sitesi verilerine göre 2022 yılı itibari ile 9,975,709’dur.

Seul'ün İklimi Nasıldır?

Seul’ün iklimi nemli karasal iklimdir. Seul’de yaz ayları sıcak ve nemli, kış ayları soğuk ve görece daha az nemlidir. Seul’de en sıcak ay, ortalama 25 °C ile ağustos ayı; en soğuk ay, ortalama -2.4 °C ile ocak ayıdır. Seul’de temmuz ve ağustos ayları en yağışlı aylardır. Seul’e genellikle kış aylarında, yılın yaklaşık 24 günü kar yağmaktadır.

Seul'ün Tarihi Nasıldır?

Güney Kore’nin başkenti Seul bölgesindeki ilk yerleşimler M.Ö. 4000’li yıllara dayanmaktadır. Seul, 14. yüzyılda başkent ilan edilen edilmiş ve Joseon Hanedanlığı süresince Kore Krallığının başkenti olmuştur. 1910 yılında Güney Kore, Japonya’nın himayesine girdiğinde Seul, “Kyangsang” adını almıştır. 1945 yılında, Güney Kore bağımsızlığını ilan etmesi ile şehir “başkent” anlamına gelen Seul adını almış ve 1949 yılında özel şehir statüsüne getirilmiştir.

Han Nehri çevresine kurulmuş, tarih boyunca sosyal, kültürel ve ekonomik olarak Kore’nin en gelişmiş şehri olmuş ve coğrafi olarak ülkenin kalbinde yer almış Seul şehri, yıllar boyunca Güney Kore’ye başkentlik yapmıştır.

Seul'de Hayat Standartları Nasıldır?

Seul'de Hayat Standartları Nasıldır?
Seul'de Hayat Standartları Nasıldır?

Seul, Güney Kore’nin en refah ve gelişmiş şehridir. Numbeo sitesi verilerine göre Seul; güvenlik ve sağlık hizmetleri açısından çok yüksek, alım gücü ve iklim açısından ortalama standartlara sahip bir şehirdir.

Seul; yaşam masrafları ve şehir trafiği açısından yüksek standartta kabul edilen bir şehirdir. Güney Kore’nin birçok metropol şehrinin güvenlik, sağlık ve eğitim açısından yüksek standartlara sahip olmasına karşın, Seul bu en yüksek yaşam masraflarına ve alım gücüne oranla mülk fiyatlarının en yüksek orana sahip olduğu Güney Kore şehridir.

Seul İş İmkanları Açısından Nasıl Bir Şehirdir?

Seul iş imkanları açısından, Güney Kore’nin en önemli şehirlerinden biridir. Seul’de hizmet sektörü en fazla iş imkanının sunulduğu sektördür. Hizmet sektörünün ardından, Seul’de en fazla iş imkanın imalat sanayiindedir.

Yabancı dil öğretmenliği, Seul’de yabancı uyruklu kişiler için popüler bir meslektir. Seul’de, LG, Hyundai, Samsung gibi teknoloji şirketleri de kişilere teknoloji alanında iş imkanı sunmaktadır. Seul şehri dünyanın sayılı iş merkezlerinden biridir.

Güney Kore Seul'de Eğitim Olanakları Nasıldır?

Güney Kore Seul’de birçok kaliteli eğitim olanağı mevcuttur. Güney Kore eğitim sistemi övgüyle bahsedilen bir eğitim sistemi olmasına karşın, eğitim sistemi Korece olmasından dolayı Seul’e taşınan yabancı uyruklu kişiler çocuklarını genellikle özel okullara göndermektedir.

Seul, içlerinde uluslararası alanda isim yapmış Seul Ulusal Üniversitesi, Yonsei Üniversitesi ve Kore Üniversitesi’nin de bulunduğu 40’a yakın üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır. Seul Ulusal Üniversitesi, QS Dünya Üniversiteler Sıralamasında dünyanın en iyi 29. üniversitesi seçilmiştir.

Güney Kore’deki düşük doğum oranları sebebi ile birçok Seul üniversitesi boş kalan kontenjanları yabancı öğrencilerle doldurmayı misyon edinmiş durumdadır. Seul üniversiteleri, kaliteli ve görece ucuz eğitim olanakları ve birçok Seul üniversitesi dünya sıralaması sebebi ile uluslararası eğitim almak isteyen öğrenciler için tercih sebebidir.

SKY olarak geçen Seul Ulusal Üniversitesi, Kore Üniversitesi, Yonsei Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan Seul şehri, Güney Kore’nin en prestijli üniversitelerinin bulunduğu şehirdir.

Seul’da Bulunan Üniversiteler Hangileridir?

Seul’da Bulunan Üniversiteler Hangileridir?
Seul’da Bulunan Üniversiteler Hangileridir?

Seul, içlerinde Güney Kore’nin en prestijli üniversitelerinin de bulunduğu yaklaşık 50 üniversiteye ev sahipliği yapmaktadır.

Seul üniversiteleri aşağıda listelenmiştir.

 • Seul Ulusal Üniversitesi
 • Sogang Üniversitesi
 • Kore Üniversitesi
 • Yonsei Üniversitesi
 • Ewha Kadın Üniversitesi
 • Hanyang Üniversitesi
 • Sungkyunkwan Üniversitesi
 • Kyung Hee Üniversitesi
 • Chung-Ang Üniversitesi
 • Konkuk Üniversitesi
 • Hankuk Yabancı Öğrenciler Üniversitesi
 • Seul Ulusal Bilim ve Teknik Üniversitesi
 • Soongsil Üniversitesi
 • Kore Katolik Üniversitesi
 • Sejong Üniversitesi
 • Kookmin Üniversitesi
 • Dongguk Üniversitesi
 • Seul Üniversitesi
 • Hongik Üniversitesi
 • Kore Ulusal Sanat Üniversitesi
 • Sungshin Üniversitesi
 • Kwangwoon Üniversitesi
 • Sangmyung Üniversitesi
 • Hansung Üniversitesi
 • Seokyeong Üniversitesi
 • Duksung Kadın Üniversitesi
 • Sahmyook Üniversitesi
 • Chugye Sanat Üniversitesi
 • Sungkonghoe Üniversitesi
 • Dongduk Kadın Üniversitesi
 • Kore Hıristiyan Üniversitesi
 • Seul Ulusal Eğitim Üniversitesi
 • Chongshin Üniversitesi
 • Presbiteryen Dini Eğitim Üniversitesi
 • Kore Ulusal Spor Üniversitesi
 • Seul Hristiyan Üniversitesi

Kore Seul'de Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Kore Seul’de sağlık sistemi batılı ülkelerin standartlarındadır. Seul’deki birçok hastanede, çalışanlar İngilizce konuşmaktadır. Tüm Güney Kore vatandaşları ve ülkede 6 aydan fazla kalan kişiler, ulusal sağlık sigortası sistemine tabiidir.

Seul, sağlık turizmi bağlamında tercih edilen bir şehirdir. Uygun tedavi masrafları, yüksek kalite sağlık hizmetleri, kısa bekleme süreleri Seul’ü yabancılar açısından tercih edilen bir şehir kılmaktadır.

Seul, sağlık hizmetleri açısından Güney Kore’nin en çok tercih edilen şehridir. “Büyük beş hastane” adını alan Samsung Tıp Merkezi, Asan Tıp Merkezi, Seul Ulusal Üniversite Hastanesi, Severance Hastanesi, Seul St. Mary’s Hastanesi Seul şehrinde bulunmaktadır.

Numbeo sitesi verilerine göre, Seul’de özel sağlık sigortası kişi başı yıllık 1,332$, tüm aileyi kapsayan sağlık sigortaları ise yıllık 3,950$ tutmaktadır. Güney Kore’de 6 aydan uzun süre kalan kişiler Güney Kore sağlık sistemi kaydı oluşturmalıdır.

Seul Pahalı Mıdır?

Seul pahalı bir şehirdir. CNN’in haberine göre Seul dünyanın en pahalı 10. şehridir. Uzun yıllardır dünyanın en pahalı 10 şehri arasında yer alan Seul, Güney Kore’nin en pahalı şehridir. Seul; Busan, Incheon, Daegu, Daejeon ve Gwangju gibi diğer Güney Kore şehirleri ile karşılaştırıldığında daha yüksek yaşam masrafı standartlarına sahiptir.

Kore Seul'de Yaşam Masrafları Nasıldır?

Güney Kore başkenti Seul‘de yaşam masrafları yüksektir.

Seul şehir merkezinde ortalama bir 1+1 apartman 837$, 3+1 apartman 2.558$ civarındadır. Seul’de; market, ulaşım, yeme-içme gibi temel ihtiyaçlar göz önünde bulundurulduğunda 4 kişilik bir ailenin aylık gideri, kira masrafları dahil edilmeden 4.050$ civarı, tek başına yaşayan bir birey için 1.112$ civarındadır. Seul, Güney Kore’de yaşam masrafları en yüksek olan kenttir.

2022'de Seul Ev Fiyatları Nasıldır?

2022’de Güney Kore Seul ev fiyatları son 5 yılda iki katına katlanmıştır; ev fiyatları şehir merkezine yaklaştıkça ve oda sayısı arttıkça artmaktadır.

Kore Seul kiralık ev fiyatları şehir merkezinde 1+1 bir apartman için yaklaşık 840$, 3+1 apartman için 2,590$; şehir merkezine uzak 1+1 apartman için 560$, 3+1 apartman için yaklaşık 1.650$’dır. Kore Seul satılık ev fiyatları metrekare başına; şehir merkezinde 22.830$, şehir merkezi dışında 11,145$ civarındadır.

Seul ev fiyatları açısından Güney Kore’nin en pahalı şehridir. Seul’de yaşayan kişiler Güney Kore ev fiyatları bakımından ülkenin en yüksek kiralarını ödemektedir.

Seul Market Fiyatları Nasıldır?

Seul, market fiyatları açısından Kore’nin en pahalı şehridir. Ortalama bir 500g ekmek fiyatı Seul’de diğer illerden pek farklı değilken, meyve, sebze, içecek ve et fiyatlarında diğer Kore şehirlerine kıyaslandığında ortalama %30 ila %100’ün üzerinde fiyat artışı gözlemlenmektedir.

Güney Kore’de aylık market alışverişi 70 dolar civarı tutmaktadır. Seul, Güney Kore market fiyatları açısından en pahalı Güney Kore şehridir.

Kore Seul'de Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Kore Seul'de Ulaşım Koşulları Nasıldır?
Kore Seul'de Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Kore Seul’de ulaşım koşulları oldukça gelişmiştir. Seul’de, otobüs ve metro gibi şehir içi toplu taşıma imkanları mevcuttur. Seul’deki otobüs ve metro ödemesi akıllı ödeme kartı olan T-money ulaşım kartı ile yapılmaktadır. Turistler ayrıca Seul’de toplu taşıma kullanabilmek için Kore tur kartı satın alabilmektedir. T-money kartı 1.93$, Kore tur kartı 3.08$ tutmaktadır.

Seul’de özel araçlar için 2022 yılının haziran ayı itibariyle bir litre benzin 1.64 dolar civarındadır. Seul, şehir dışı ulaşım için havayolu, otobüs, metro ve tren gibi birçok ulaşım imkanı sunmaktadır. Seul’den uzak bir şehir olan Busan’a gitmek isteyen kişiler trenle veya otobüsle, yakın bir şehir olan İncheon'a gitmek isteyenler ise metro ile ulaşımlarını gerçekleştirebilmektedir.

Seul'den Busan'a Nasıl Gidilir?

Seul’den Busan’a gitmek için birçok ulaşım yolu kullanılabilir. Seul ve Busan arasında 325 km bulunmaktadır. Seul’den Busan’a; tren, otobüs, özel araç, taksi ile yolculuk yapılabilir. Seul’den Busan’a yapılacak tren yolculukları yaklaşık 33$, otobüs yolculukları yaklaşık 24$, kişisel araçla yapılan yolculuklar yaklaşık 58$ tutmaktadır.

Seul’den Busan’a yapılacak hızlı tren yolculukları yaklaşık 2 saat 47 dakika, özel araç ve otobüs yolculukları 4 saat sürmektedir. Seul’den Busan’a, Busan havalimanı olmadığından uçak ile seyahat edecek yolcular, Gimhae şehri üzerinden aktarma ile yaparak gitmektedir.

Seul'de Görülmesi Gereken Yerler Hangileridir?

Seul’de görülmesi gereken yerlere aşağıda yer verilmiştir.

 • N Seul Kulesi
 • Bukchon Hanok Köyü
 • Ulusal Kore Müzesi
 • Lotte Dünya Kulesi
 • DMZ (Tarafsız bölge)
 • Gyeongbokgung Sarayı
 • Seul Sanat Müzesi
 • Mavi Saray
 • Bongeunsa Tapınağı
 • Gwanghwamun
 • Cheonggyecheon
 • Jingwansa Tapınağı
 • Itaewon
 • Dongdaemun Design Plaza
 • Gwangjang pazarı
 • Insadong

N Seul Kulesi Nerededir?

N Seul Kulesi Nerededir?
N Seul Kulesi Nerededir?

N Seul Kulesi, Seul’un merkezindeki Nam Dağı’nın tepesinde yer almaktadır. 236 metre yükseklik ile N Seul Kulesi, Seul’un en yüksek 2. binasıdır. 1969 yılında inşa edilen N Seul Kulesi, Güney Kore’nin ilk genel radyo kulesidir ve Seul şehrine radyo ve televizyon yayını sağlamaktadır.

Bukchon Hanok Köyü Nerededir?

Bukchon Hanok Köyü Nerededir?
Bukchon Hanok Köyü Nerededir?

Bukchon Hanok Köyü; Seul’deki Gyeongbok Sarayı, Changdeok Sarayı, Jongmyo Tapınağı arasındaki bir tepenin üzerine inşa edilmiş tarih köydür. Bukchon Hanok Köyü, 600 yıllık bir tarihe sahiptir. Bukchon Hanok Köyü, tarihi boyunca soylulara ve üst düzey devlet yetkililerine ev sahipliği yapmıştır.

Bukchon Hanok Köyü’ne toplu taşıma kullanarak gitmek isteyenler metro hattını kullanıp, Anguk istasyonunda indikten sonra, her 2-3 saatte kalkan ücretsiz köy turlarına katılabilir.

Bukchon Hanok Köyünü günde 10.000 turist ziyaret etmektedir. Bukchon Hanok Köyü; Bukchon Kültür Merkezi, Seul Manevi Kültürel Miras Merkezi, Donglim İlmek Merkezi, Gahoe Müzesi gibi birçok müzeye ev sahipliği yapmaktadır.

Seul'de Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Seul’de yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Gyeongbokgung Sarayı, Hanok Köyü gibi tarihi lokasyonları ziyaret etmek
 • Gwangjang pazarında, Namdaemun pazarında veya Common Ground’da otantik Kore lezzetlerini tatmak
 • Seonyudo Parkı, Büyük Seul Parkı, Naksan Parkı, Yeouido Parkı’nda doğa yürüyüşleri yapmak
 • COEX AVM’si, Hongdae Mahallesi ve Dongdaemun Plazasında alışveriş yapmak
 • Ulusal Kore Halk Müzesi, Samsung Sanat Müzesi, Ulusal Kore Müzesi’ni ziyaret etmek
 • Gangnam ve Noraebang bölgelerindeki gece kulüplerine gitmek

Seul'de Alışveriş Yapmak için En İyi Merkezler Hangileridir?

Seul'de Alışveriş Yapmak için En İyi Merkezler Hangileridir?
Seul'de Alışveriş Yapmak için En İyi Merkezler Hangileridir?

Seul’de alışveriş yapmak için en iyi yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Coex AVM
 • Hongdae bölgesi
 • Dongdaemun Plazası
 • Gangnam yeraltı alışveriş sokağı
 • Myeongdong bölgesi
 • Samcheongdong bölgesi
 • Namdaemun Pazarı

Seul birçok popüler alışveriş merkezine ev sahipliği yapmaktadır ve Güney Kore’de alışveriş etkinliklerinin en popüler olduğu şehirdir.

Güney Kore Seul’de Gece Hayatı Nasıldır?

Güney Kore Seul’de Gece Hayatı Nasıldır?
Güney Kore Seul’de Gece Hayatı Nasıldır?

Güney Kore Seul gece hayatı açısından canlı bölgelere sahip bir şehirdir. Lüks Gangnam bölgesi, Noraebang bölgesi ve bu bölgelerdeki Octagon, Club Avenue 535, Club Vurt gibi mekanlar şehrin popüler eğlence noktalarıdır.

Güney Kore Seul'de Ne Yenir?

Güney Kore Seul'de Ne Yenir?
Güney Kore Seul'de Ne Yenir?

Seul’de yenebilecek Güney Kore yemekleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bungeoppang
 • Eomuk
 • Hotteok
 • Hoppang
 • Dak-kkochi
 • Tteokbokki
 • Galbi

Doore Yoo, Dining in Space, Balwoo Gongyang, Cheong Jin Ok, Imun Seolnongtang ve Hoban kaliteli Güney Kore yemekleri sunan ve Seul’deki ziyaret edilmesi gereken restoranlardır.

Türkiye'den Seul'e Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Seul’e, İstanbul’dan direkt uçuşla gidilebilir. İstanbul Seul uçuş süresi 10 saat 20 dakika civarıdır ve uçak bileti fiyatları 20.000 - 28.000 TL arasındadır. Türkiye’den Seul’e direkt tren veya otobüs hattı bulunmamaktadır ve özel araçla gidilmesi halinde yolculuk 5 gün sürmektedir.

T.C Vatandaşlarının Seul'e Gitmek için Vize Alması Gerekir Mi?

T.C vatandaşlarının Seul'e gitmek için, Güney Kore ve Türkiye arasındaki vize muafiyeti anlaşması gereğince 3 ayı geçmeyen seyahatlerde Kore vizesi alması gerekmez.

T.C vatandaşlarının Seul'e yapacakları 3 ayı aşkın seyahatlerde uzun süreli Kore vize türleri içinden seyahat amacına uygun olan bir vize almaları gerekmektedir. Kısa süreli seyahatlerde Güney Kore vizesi için online olarak Kore elektronik seyahat izni (K-ETA) alınmalıdır.

Vizem.net, T.C. vatandaşlarına kısa süreli Seul seyahatleri için K-ETA, uzun süreli Seul seyahatlerinde ise vize başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: