Güney Kore Ankara Büyükelçiliği

Güney Kore Büyükelçiliği | Embassy of the Republic of Korea

Güney Kore Ankara Büyükelçiliği, 8 Mart 1957’de kurulmuştur. Güney Kore Büyükelçiliği, Güney Kore’yi Türkiye sınırları içerisinde temsil eden en yetkili kuruluştur. Güney Kore Büyükelçiliğinin görevleri; Türkiye’de yaşayan Güney Kore vatandaşlarının pasaport işlemleri, noter tasdiki ve ölüm belgesi çıkarma hizmetlerini sunmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemlerinde yardımcı olmaktır. Güney Kore Büyükelçiliğinin görevleri arasında Türkiye ile Güney Kore arasındaki savunma ve askeri ilişkileri güçlendirmek, kültürel etkileşimi arttırmak yer almaktadır.

Türkiye Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Kimdir?
Türkiye Kore Cumhuriyeti Büyükelçisi Kimdir?

Türkiye'deki Güney Kore Büyükelçisi Won Ik Lee’dir. Won Ik Lee 1 yıldan fazla bir süredir Güney Kore Büyükelçiliği görevini sürdürmektedir.

Güney Kore Büyükelçiliği Türkiye Yetki Alanı Nedir?

Güney Kore Büyükelçiliği Türkiye’de 81 ile hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Güney Kore’yi tanıtmak, Güney Kore seyahatleri için vize ve pasaport işlemlerinde yardımcı olmak Güney Kore Büyükelçiliğinin yetkileri arasındadır.

Türkiye’de ikamet eden veya Türkiye’yi seyahat için ziyaret eden Güney Kore vatandaşlarına pasaport ve evlenme belgesi veya doğum belgesi çıkartma gibi diğer işlemler için yardımcı olmak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti ile Güney Kore arasındaki ikili ilişkileri sağlıklı tutmak da Büyükelçiliğin yetki alanlarındandır. Güney Kore’ye gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize işlemleri için Güney Kore Büyükelçiliğini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Ankara Güney Kore Büyükelçiliği'nin Adresi Nedir?

Ankara Güney Kore Büyükelçiliği, Alaçam Sok. No.5 Cinnah Caddesi, Çankaya/Ankara, Türkiye adresinde bulunmaktadır.

Ankara Güney Kore Konsolosluğu İletişim Numarası Nedir?

Ankara Güney Kore Konsolosluğunun telefon numarası, +90 312 468 48 20/23 numaralarıdır.

Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği E-Posta Adresi Nedir?

Güney Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği iletişim için genel konularda ve vize işlemlerinde kullanmak üzere iki e-posta adresi bulunmaktadır. Güney Kore genel konuları kapsayan e-posta adresi turkey@mofa.gov.kr iken, vize ve konsolosluk işleri için kullanılan mail adresi trvisa@mofa.go.kr’dir.

Ankara Kore Büyükelçiliği'nin Resmi Web Sitesi Nedir?

Ankara Güney Kore Büyükelçiliğinin resmi web sitesi https://overseas.mofa.go.kr/tr-tr/index.do’dur.

Türkiye Güney Kore Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Nasıldır?

Türkiye Ankara Güney Kore Büyükelçiliği çalışma saatleri hafta içi her gün 09:00-12:00 ile 14:00-17:00 arasındadır.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği'nden Alınabilecek Hizmetler Nelerdir?

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize başvuru işlemleri için hizmet vermektedir. Türkiye’de yaşayan Güney Kore vatandaşları evrak işlerinde veya yaşadıkları herhangi bir sorun içinde Güney Kore Ankara Büyükelçiliğine başvurabilmektedir.

Güney Kore vatandaşlarının ölüm, evlilik, ehliyet, mahkeme, dava gibi olaylarda veya Güney Kore'de halletmeleri gereken işlemlerde Güney Kore Ankara Büyükelçiliğe müracaat etmeleri gerekmektedir.

Türkiye Kore Büyükelçiliği'ne Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Türkiye Güney Kore Büyükelçiliği'nde vize başvurusu yapılabilir. Güney Kore’ye olan seyahatlerde vize almak için Güney Kore Büyükelçiliğinin resmi e-posta adresine vize randevusu için mail atılması gerekmektedir. Güney Kore vize randevusu alındıktan sonra vize için gerekli evrakların tamamlanması ve randevu saatinde Güney Kore Büyükelçiliğine teslim edilmesi gerekmektedir.

Türkiye ve Güney Kore arasında karşılıklı vize muafiyeti antlaşmasına göre Türk vatandaşları Güney Kore'de turistik seyahatlerinde 30 gün süre ile vizesiz ikamet edebilmektedir. Güney Kore'ye eğitim, çalışma, iş, aile ziyareti ve geçici süreliğine çalışma gibi turistik amaç dışında seyahat edilmesi durumunda Güney Kore Büyükelçiliği'ne Güney Kore vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Kore Büyükelçiliği Vize Başvurusu için Randevu Nasıl Alınır?

Kore Büyükelçiliği'ne vize başvurusu yapmak için trvisa@mofa.go.kr e-posta adresine randevu talep maili atılması gerekmektedir. Güney Kore vize başvurusu için gönderilecek mailde konu başlığı kısmına "(Vize Randevu Talebi) Vize Tipi. Kalınacak Süre" yazılmalıdır. Güney Kore vize başvurusu için gönderilen e-posta içerisinde ad-soyad, uyruk ve pasaport numarasının belirtilmesi gerekmektedir.

Türkiye'deki Diğer Güney Kore Dış Temsilcilikleri Nelerdir?

Türkiye’de bulunan diğer Güney Kore dış temsilciliği İstanbul'da bulunan Güney Kore İstanbul Başkonsolosluğudur. Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul başta olmak üzere Karadeniz, Marmara Denizi ve Ege Denizi çevresindeki 11 ilden sorumlu olup, bu bölgede ikamet eden Güney Kore vatandaşlarının güvenliği ve haklarının korunması hususunda hizmet vermektedir. Güney Kore için Ankara'da bulunan büyükelçilik ve İstanbul’da bulunan başkonsolosluk harici bir dış temsilcilik Türkiye Cumhuriyeti devletinde bulunmamaktadır.

Başkonsolosluk statüsünde hizmet vermekte olan Güney Kore Başkonsolosluğu, Askerocağı Cad. Süzer Plaza, No:6, Kat:4, 34367, Elmadağ/Şişli, İstanbul adresinde bulunmaktadır. Güney Kore Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu'nun telefon numarası +90 212 368 83 68 ve faks numarası +90 212 320 741 3’tür. İstanbul Güney Kore Başkonsolosluğunun mail adresi istanbul@mofa.go.tr’dir. Güney Kore İstanbul Başkonsolosluğundan yapılacak vize işlemleri için ist_visa@mofa.go.kr mail adresi kullanılmaktadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: