Güney Kore Busan Gezi ve Yaşam Rehberi

Güney Kore Busan Gezi ve Yaşam Rehberi

Güney Kore’nin Busan şehri ülkenin güneydoğu kıyısında bulunmaktadır. Şehrin güzel coğrafyası; plajlar, doğal uçurumlar, dağlar ve kaplıcalar ile olağanüstü manzaraları olan bir sahil şeridini barındırmaktadır.

Busan zengin tarihi ve coğrafyası ile hem turizm ve kültür gezilerine hem de uluslararası toplantılara ev sahipliği yapan popüler bir şehirdir. Busan hem Seul’den sonraki en yüksek nüfusa sahip şehirdir, hem de ülkenin ikinci en büyük şehridir. Busan ekonomik faaliyetler, turizm ve eğitim gibi sektörlerde oldukça gelişmiştir ve şehrin limanı dünyanın en büyük beşinci limanıdır. Şehir ılıman bir iklime sahiptir ve dört mevsimi de yaşamaktadır.

Şehrin oldukça büyük bir ekonomisi vardır ve büyük oranda çalışma amaçlı göç almaktadır. Ekonominin oluştuğu ana sektörler arasında; hizmet sektörü (%70,3), imalat (%19,8), inşaat (%5,9), tarım ve balıkçılık (%0,8) bulunmaktadır. Busan ayrıca bir deniz bilimi merkezidir ve çok deniz bilimi çalışmaları yapan önemli kuruluşlara ev sahipliği yapmaktadır. Şehir ekonomik merkez konumundadır ve Kore'nin tek menkul kıymetler borsası operatörü olan Korea Exchange (KRX), merkezi Busan'da bulunmaktadır. Şehir, Kore Teknoloji Finans Kurumu, Kore Varlık Yönetim Kurumu, Kore Konut-Finans Kurumu, Kore Konut ve Kentsel Garanti Kurumu ve daha fazlası gibi bir dizi finans kuruluşuna ev sahipliği yapmaktadır.

Busan film sektörü ve festivaller için de büyük önem taşımaktadır. Yılın farklı zamanlarında birçok festival ve kutlama Busan’da gerçekleştirilmektedir. Busan’da bulunan Kore’nin en büyük plajı olan Haeundae’de gerçekleştirilen Deniz Festivali, Busan Uluslararası Film Festivali ve bir k-pop festivali olan One Asia Festival önemli festivallerdendir.

Busan ayrıca küresel MICE (Toplantılar, Teşvikler, Konferanslar ve Sergiler) endüstrisi ile tanınmaktadır. Şehir, ev sahipliği yaptığı uluslararası konferans sayısı açısından Asya'da 5. dünyada ise 10. sırada yer almaktadır.

Busan’da birçok ticari alan, büyük şehir parkları, sahil ve doğa gezisi alanı, festival alanı, uluslararası okul, hastane ve büyük üniversite bulunmaktadır. Şehrin büyüklüğü ve imkan çeşitliliği yaşam koşulları açısından Busan’ı göç alan ve tercih edilen bir şehir yapmıştır.

Bu makalede Busan ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir.

Busan Nerededir?

Busan Nerededir?
Busan Nerededir?

Güney Kore’nin Busan şehri Kore yarımadasının güneydoğu kıyısındadır.

Busan ve en popüler turist merkezi şehir Seul arasındaki mesafe 397 kilometredir.

Busan’a yakın Güney Kore şehirleri; 76 kilometre uzaklıkta Gyeongju, 53 kilometre uzaklıktaki Geoje ada şehri, 46 kilometre uzaklıktaki Miryang, Busan’ın 38 kilometre batısında bulunan Changwon, 17 kilometre uzaklıktaki Yangsan ve 17 kilometre uzaklıktaki Gimhae şehridir.

Kore Busan’un Yüzölçümü Nedir?

Busan şehrinin yüzölçümü 770 km²’dir ve Güney Kore’deki ikinci en büyük şehirdir.

Güney Kore Busan'ın Coğrafyası Nasıldır?

Busan, Kore Yarımadası'nın güneydoğu kıyısında yer almaktadır. Şehir kuzey ve batıda alçak dağlarla, güney ve doğuda ise denizlerle çevrilidir. Şehrin batı tarafında Nakdong Nehri Deltası bulunmaktadır ve şehrin en yüksek dağı olan Geumjeongsan kuzeyde yer almaktadır. Şehrin birçok yerinde sahillere ve doğal yürüyüşü alanlarına ek olarak doğal kaplıcalar bulunmaktadır.

Busan’ın batısında bulunan Nakdong Nehri Kore Boğazı'na akmaktadır. Kore'de Yeongnam olarak adlandırılan ve Busan’ın bulunduğu güneydoğu bölgesi, hem Gyeongsang eyaletlerini hem de Daegu ve Ulsan şehirlerini kapsamaktadır.

Busan'a en yakın denizaşırı bölge, yaklaşık 49,5 km'lik bir mesafeyle Japonya'nın Tsushima şehridir.

Busan'da İklim Koşulları Nasıldır?

Busan, nemli bir subtropikal iklimin daha soğuk bir versiyonuna sahip genel olarak ılıman ve dört mevsimi yaşayan bir iklime sahiptir. Busan hava durumunun aşırı sıcak ve aşırı soğuk olduğu durumlar ılıman iklimden dolayı oldukça nadirdir.

Busan’da, şimdiye kadar en yüksek sıcaklık 14 Ağustos 2016'da 37,3 °C olarak ve en soğuk sıcaklık ise 13 Ocak 1915'te -14 °C olarak kaydedilmiştir.

Busan’da yaz sonu ve sonbahar başı olan ağustos ve eylül genellikle sıcak ve nemlidir; şehirde bu dönemde tayfunlar yaşanabilmektedir ve genellikle yağmur görülmektedir. Şehirde, ekim ve kasım ayları ılık ve yağışsız geçmektedir ve en rahat aylardır. Kışlar serin ve nispeten kuru ve kuvvetli rüzgarlarla geçmektedir; ayrıca Busan ve çevresi, konumu nedeniyle Kore'nin diğer bölgelerine kıyasla en az kar yağışına sahiptir. Şehre kar yılda ortalama sadece 4 gün düşmektedir.

2022'de Busan'ın Nüfusu Kaçtır?

2022 yılı itibariyle Busan şehrinin nüfusu, Worldometer verilerine göre 51 milyon 357 bin 618’dir.

Kore Busan'ın Tarihi Nasıldır?

Kore Busan’ın tarihi oldukça köklüdür ve Busan bölgesindeki bugüne kadar bulunan harabe ve kalıntıların çoğunun Neolitik Çağ'ın başlangıcından sonraki döneme ait olduğu saptanmıştır. Höyük mezarlardan çıkarılan mezar eşyaları, 4. yüzyılda Busan bölgesinde, Kore'nin Üç Krallığının oluşumu sırasında, güçlü kişiler tarafından yönetilen karmaşık bir şefliğin bulunduğunu göstermektedir.

15. yüzyılın başından itibaren Kore hükümeti, Busan'ı Japonlarla bir ticaret limanı olarak belirlemiştir ve Japonlara yerleşme izni vermiştir. Zamanla diğer Japon yerleşimleri azalmıştır, ancak Busan’daki Japon yerleşimi, Japonya 1592'de Kore'yi işgal edene kadar devam etmiştir. Savaştan sonra, Japonya'daki yeni çogunlukla diplomatik ilişkiler 1607'de kurulmuştur ve Busan'ın yeniden inşasına izin verilmiştir. Japon yerleşim yeri Waegwan, daha sonra Choryang'a taşınmış olsa da, Kore 1876'da modern diplomasiye maruz kalana kadar varlığını sürdürmüştür. 1876'da Busan, antlaşma şartlarına göre Kore'deki ilk uluslararası liman olmuştur.

Japon yönetimi sırasında Busan, bir ticaret merkezi haline gelmiştir ve 1924'te elektrifikasyon uygulanmadan önce buharlı tramvayı benimseyen Kore'deki tek şehir olmuştur.

Kore Savaşı sırasında Busan, Güney Kore'de savaşın ilk üç ayında Kuzey Kore ordusu tarafından ele geçirilemeyen iki şehirden biri olmuştur ve bunun sonucunda ele geçirilmemiş diğer şehir Daegu ile birlikte savaş sırasında Koreliler için mülteci kampı haline gelmiştir.

Busan’ın Kore tarihi için bir diğer önemi de Kore Savaşı boyunca Güney Kore'nin kontrolü altında kalan birkaç Kore bölgesinden biri olarak bir süre Kore Cumhuriyeti'nin geçici başkenti olmasıdır.

Busan Seyahatinde Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Güney Kore seyahati esnasında Busan’a gidecekler için görülmesi ve gezilmesi gereken yerler Busan gezi rehberi mahiyetinde aşağıda listelenmiştir.

 • Haeundae Plajı
 • Jagalchi Balık Pazarı
 • Busan Sanat Müzesi
 • Gamcheon Kültür Köyü
 • Haedong Yonggungsa Tapınağı
 • Beomeosa Tapınağı
 • Jangsan Dağı
 • Igidae Park
 • Geumgang Park
 • Kore Savaşı Türk Şehitliği

Busan şehri plajlar, müzeler,doğa, festivaller, tapınaklar ve tarihi alanlar açısından oldukça zengindir ve sunduğu gezilecek ve keşfedilecek alan sayısı oldukça yüksektir; bu sebeple en az 3 günün Busan’a ayrılması birçok alanı görme ve seyahat etme olanağı sunacaktır.

Haeundae Plajı Nerededir?

Haeundae Plajı Nerededir?
Haeundae Plajı Nerededir?

Haeundae Plajı, Busan’da bulunan bir buçuk kilometre uzunluğunda bir şehir plajıdır ve Güney Kore’nin en popüler plajlarından biridir. Plaj yıl boyunca açıktır ve çeşitli festivaller burada düzenlenmekte, çeşitli su sporları yapılabilmektedir. Busan’ın kıyısı olan denizler Sarı Deniz ve Japon Denizi’dir. Plaja ziyaret planı için haziran ve eylül ayları arasındaki süre en uygun dönemdir. Plaja yakın otoparklar, cafe ve restoranlar, giyinme alanları ve umumi tuvaletler bulunmaktadır. Haeundae Plajı’na giriş ücretsizdir ancak güneş şemsiyesi, şezlong, can yeleği ve benzer ihtiyaçlar günlük olarak ücret ödenerek kiralanmaktadır.

Beomeosa Tapınağı Nerededir?

Beomeosa Tapınağı Nerededir?
Beomeosa Tapınağı Nerededir?

Beomeosa Tapınağı, Busan şehrinde Geumjeong Dağı eteklerinde bulunmaktadır. Tapınak Kore Budizmi ve Kore tarihi için önemli bir budist tapınağıdır ve 7. yüzyılda inşa edilmiştir. Tapınak ile ilgili en ünlü bilgilerden biri Beomeosa tapınak keşişlerinin Kore’nin Japon işgali sırasında, Japon işgalcilerine karşı zafer kazanmış olmasıdır. Tapınağa metro ile ulaşım mümkündür; ayrıca otomobil ile ulaşım ve giriş mümkündür.

Busan Sanat Müzesi Nerededir?

Busan Sanat Müzesi Nerededir?
Busan Sanat Müzesi Nerededir?

Busan Sanat Müzesi halka 1998’de açılmıştır ve Haeundae-gu Busan’da bulunmaktadır. Müzede modern sanat eserleri ve heykel, resim, seramik ve fotoğraf gibi çeşitli sanat eserleri sergilenmektedir. Müzede, bir sergi salonu, arşivler, çocuk sanat galerisi, araştırma tesisi ve açık hava heykel parkı görülebilmektedir. Müzeye metro ve 1009, 520, 55, 58, 58-1, 58-2 otobüs hatları ile kolayca ulaşım sağlanabilmektedir. Müze pazartesi günlerinde ve ocak ayının ilk gününde hizmet vermemektedir.

Kore Busan'da Yapılabilecek Aktiviteler Nelerdir?

Güney Kore Busan şehrinde yapılabilecek aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Haeundae Plajına giderek denize girmek ve güneşlenmek
 • Shinsegae Centum City’de yani dünyanın en büyük mağazasında alışveriş yapmak
 • Busan Kulesi’nden Busan şehri ve limanını izlemek
 • Nampo-dong’ta alışveriş yapmak
 • Gwangalli Plajı’ndan, Gwangan Köprüsü'nün ışık gösterilerini izlemek
 • Oryukdo Skywalk’da su üzerinde yürümek
 • Haedong Yonggung Tapınağı'nda güneşin doğuşunu izlemek
 • Chinatown’da yemek yemek
 • Busan’da modern tarih turlarına katılmak
 • Kore mutfağına ilişkin günlük atölyelere katılmak

Busan’da Gece Hayatı Nasıldır?

Busan’da Gece Hayatı Nasıldır?
Busan’da Gece Hayatı Nasıldır?

Güney Kore Busan gece hayatı oldukça dinamiktir ve çok sayıda gece kulüpleri ile çeşitli barlara ev sahipliği yapmaktadır. Gece hayatı özellikle sahillerin, üniversite kampüslerinin ve otellerin yakınlarında aktiftir.

Busan’daki en ünlü barların bazıları; Haundae bölgesindeki Rock N Roll Bar, bütçe dostu Lzone ve Gwangan sahili yolunda bulunan sıklıkla partilere ev sahipliği yapan Thursday Party’dir. Busan’daki en ünlü gece kulüpleri arasında; Output, Club Babau, REVEL ve Billie Jean bulunmaktadır.

Busan’da canlı müzik dinlenebilecek mekanlar ve festivaller mevcuttur. Seomyeon’da bulunan Yaman Joint, her hafta sonu canlı müzik olan The Vinyl Underground ve Pusan Ulusal Üniversitesi yakınlarındaki The Basement en popüler mekanlardır.

Karaoke etkinlikleri, gece turları ve ışık gösterileri de Busan’da tercih edilen aktivitelerdendir.

Busan'da Yaşam Standartları Nasıldır?

Busan'da Yaşam Standartları Nasıldır?
Busan'da Yaşam Standartları Nasıldır?

Busan, Güney Kore’nin ikinci en büyük şehridir ve refah seviyesi ve gelişmişlik açısından oldukça yüksek seviyededir. Busan Kore’de yaşanabilecek en iyi şehirlerden biri olarak bilinmektedir. Şehirde sağlık hizmetleri, eğitim kurumları, sosyalleşme alanları ve doğal alanlar rahatlıkla ulaşılabilir durumdadır. Busan’ın Gelişmişlik Endeksi Haziran 2022 itibariyle 162,76 skoruna sahiptir ve bu skor oldukça yüksektir. Büyük birçok üniversite Busan’da bulunmaktadır; şehirde eğitime önem verilmektedir.

Busan’da yaşam masrafları, Kore'deki diğer metropolit şehirlere göre biraz daha yüksektir, ancak oldukça güvenli, gelişmiş ve hem Kore’den hem dünyadan yoğun göç alan bir şehir için bu durum oldukça normaldir.

Kore’nin ünlü şehri Seul’e kıyasla Busan, karışıklık ve stres konusunda daha sakin bir yaşam sunmaktadır. Busan’da gıda, sağlık, barınma ve ulaşım gibi masraflar Seul’e göre daha uygun fiyatlıdır.

Kore’nin kalabalık şehirlerinden biri olan Incheon ile Busan kıyaslandığında, Incheon’un Busan’a oranla konut kiraları, restoran fiyatları ve ulaşım masrafları daha düşüktür; ancak Busan’da gıda alışverişi Incheon’a göre daha uygun fiyatlıdır.

Busan’da yaşam İstanbul ile kıyaslandığında ise %89,34 oranda daha masraflıdır, ancak şehirde iş olanakları ve bütçelere göre seçenekler oldukça fazladır. Busan kiraları ve İstanbul kiraları kıyaslandığında Busan kira ortalaması İstanbul’dan %22,68 daha fazladır.

Kore Busan'da Yaşamak Güvenli Midir?

Güney Kore seyahat açısından en güvenli ülkelerden biridir ve suç oranları düşük bir ülkedir. Busan birçok açıdan güvenli bir şehirdir; ancak diğer Güney Kore şehirleri ile kıyaslandığında 8 büyük metropolit arasından güvenlik olarak en alt sıradaki metropolittir. Şehir yönetimi 2022'de bölgesel güvenlik endeksini iyileştirmek için kapsamlı bir plan oluşturmak üzere harekete geçmiştir.

Haziran 2022 itibariyle Busan suç oranı endeksi %25,46’dır ve güvenlik endeksi de %74,54’tür. Şehir yalnız yürünebilirlik açısından yüksek güvenlik oranına sahiptir; ancak son 3 yılda suç oranları bir miktar artmıştır. Güney Kore suç oranları verilerinde Busan’da ülkenin en yüksek intihar oranlarına rastlanmaktadır.

Busan ve İstanbul güvenlik açısından kıyaslandığında, İstanbul Economist’in 2021 yılı için paylaştığı şehirler arasındaki genel güvenlik oranları sıralamasında 37. sıra ile ortalama güvenliğe sahip bir şehir olarak görünmektedir. Busan Economist’in listesinde olmasa da Haziran 2022 itibariyle iki şehrin suç oranları verileri karşılaştırıldığında Busan’ın daha güvenli bir şehir olduğu görülmektedir. İstanbul’da suç işlenme endeksi %47,58, Busan’da ise %25,46’dır.

Busan'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Busan'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?
Busan'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Busan’daki sağlık hizmetlerinin standardı oldukça yüksektir ve hastanelerin ekipmanları yeni ve kaliteli ekipmanlardır. Busan’daki birçok hastane üniversite hastanesidir ve şehirde oldukça ünlü iyi hizmet veren özel klinikler ve halk sağlığı merkezleri bulunmaktadır. Şehirde ayrıca birçok eczane de bulunmaktadır. Busan’da toplamda 61 hastane bulunmaktadır ve bunlardan 3 tanesi üniversite hastanesidir.

Şehirde sağlık hizmetlerine ulaşım kolaydır ve seçenek boldur. Ülkedeki sağlık hizmetlerini veren çalışanların büyük çoğunluğu İngilizce bilmektedir; bu da sağlık hizmetlerini yabancı uyruklu bireylerin de daha rahat alabilmesini sağlamaktadır.

Güney Kore 2021 yılında sağlık hizmetleri sistemi açısından en yüksek endekse sahip ülke olmuştur. Güney Kore’de, dolayısıyla Busan şehrinde de sağlık sigortası ile hastane hizmetlerine ulaşılabilmektedir. Sağlık sigortası Güney Kore sağlık sistemi içerisinde çalışan sigortası ve yerel sağlık sigortası olarak ikiye ayrılmaktadır. Hem Güney Kore genel itibariyle hem de Busan sağlık turizmi yapmaktadır.

Busan'da Eğitim İmkanları Nasıldır?

Güney Kore Busan şehrinde eğitime çok önem verilmektedir ve öğrencilere iyi eğitim imkanları sağlanmaktadır. Busan’da özel okullar, devlet okulları ve uluslararası okul seçenekleri, özel eğitim kurumları ve ayrıca birçok üniversite vardır. Devlet okullarında eğitim Korece verilmektedir; bu sebeple yabancı uyruklu bireyler uluslararası okulları tercih etmektedir. Kore genelindeki Busan da dahil olmak üzere, uluslararası okullar başarılı eğitimleriyle oldukça ünlüdür, ancak bu okulların harçları da oldukça yüksek fiyatlıdır. Eğitim sistemi ve müfredat devlet okullarında da oldukça başarılıdır.

Busan’da bulunan üniversiteler ülkenin en iyi üniversitelerindendir ve bu sebeple Busan eğitim amacıyla en çok tercih edilen Kore şehirlerindendir. Güney Kore’de hem yerli hem uluslararası öğrenciler için eğitim alınabilecek en iyi beş şehir arasında Seul’den hemen sonra ikinci sırada Busan bulunmaktadır.

Busan’daki en iyi üniversitelerden arasında; dünya sıralamasında 474. sırada Busan Ulusal Üniversitesi, dünya sıralamasında 481. sıradaki Kore Katolik Üniversitesi, dünyada 639. sırayı paylaşan Silla ve Dong-a Üniversiteleri gibi kurumlar bulunmaktadır. Şehirdeki toplam üniversite sayısı 25’tir.

Busan’da çok sayıda yabancı uyruklu insan yaşadığından ve Kore’de dil eğitimine önem verildiğinden birçok yabancı dil eğitimi ve Korece eğitimi veren okul ve kurs seçeneği mevcuttur. Dil öğrenmeyi düşünen bireyler hem birçok okul ve kurs seçeneğine sahip olup hem de güzel bir şehirde yaşama fırsatını sunduğundan Busan’ı sıklıkla tercih edebilmektedir.

Busan'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Busan'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?
Busan'da Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Busan’daki üniversite eğitimi hem şehrin öğrencilere uygunluğu hem de ülke için başarılı üniversitelerden birçoğunu bu şehrin barındırması ile hem yerli öğrenciler hem de yabancı öğrenciler için oldukça tercih edilebilir durumdadır. Busan’da birçok başarılı üniversite olduğundan yabancı öğrencilerin eğitim amacıyla en çok tercih ettiği şehir olarak Seul’den sonra Busan gelmektedir.

Güney Kore genel olarak, uluslararası öğrencileri sorunsuz şekilde karşılamaktadır. Üniversiteler, ülkenin tüm büyük şehirlerinde canlı ve çeşitli öğrenci toplulukları yaratan makul öğrenim ücretlerine sahip ve ve bol miktarda burs imkanı sunan üniversitelerdir. Güney Kore hükümeti de yabancı uyruklu öğrencilere Küresel Kore adında kapsam alanı geniş bir burs sunmaktadır. Hem yerli öğrenciler hem de yabancı öğrenciler lisans eğitimlerine ek olarak Güney Kore yüksek lisans fırsatlarını da değerlendirmektedir.

Busan’daki en iyi üniversiteler arasında; Kyungsung Üniversitesi, Busan Ulusal Üniversitesi, Dong-A Üniversitesi, Dongseo Üniversitesi, Kore Denizcilik ve Okyanus Üniversitesi, Kore Film Sanatı Üniversitesi ve Silla Üniversitesi bulunmaktadır.

Busan’da hem yerli hem de yabancı uyruklu öğrencilere hitap edecek çeşitliliğe sahip işletme, mühendislikler, bilgi teknolojileri, deniz bilimleri, film, tıp ve medikal teknoloji gibi bölümler bulunmaktadır.

Busan Çalışma İmkanları Açısından Nasıldır?

Busan’da çalışma imkanları şehrin bir liman şehri oluşundan etkilenmektedir; gemi trafiği ve lojistik yoğun oranda talebe sahiptir. Şehirde ayrıca bilgi teknolojileri ve iletişim sektörü, borsa ve eğitim gibi alanlarda da iş fırsatları mevcuttur. Busan’da Renault ve Samsung gibi çok uluslu şirketlerin de mevcudiyeti ve dolayısıyla sundukları iş fırsatları mevcuttur. Şehirde İngilizce konuşan yabancı uyruklu bireylerin en sık çalıştığı alanlar İngilizce dili eğitimi vermek veya İngilizce içerik üretimi gibi alanlardır.

Güney Kore genelinde işsizlik oranı düşüktür ve Busan’ın da 2020 yılındaki işsizlik oranı %4,2’dir.

Busan’da geleneksel iş kültürü varlığını halen sürdürmektedir. Kore iş etiketlerinin ve mesleki sosyal kodlarının bilinmesi gerekmektedir. Güney Kore genelinde ve Busan’da en çok kazandıran meslek grupları arasında; doktorlar, hakimler, avukatlar, banka müdürleri, pilotlar, ortodontistler ve üniversite profesörleri bulunmaktadır.

Güney Kore Busan'da İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Sektörler Hangileridir?

Güney Kore Busan'da İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Sektörler Hangileridir?
Güney Kore Busan'da İş Fırsatlarının En Fazla Olduğu Sektörler Hangileridir?

Busan’da iş fırsatlarının en fazla olduğu sektörler aşağıda listelenmiştir.

 • Hizmet sektörü
 • Lojistik
 • İmalat ve sanayi
 • İnşaat ve mimari
 • Eğitim
 • Borsa
 • Bilgi teknolojileri
 • Pazarlama

Güney Kore’nin büyük boyutlarda sanayi üretimini yaptığı endüstri ürünlerinin arasında; tekstil, çelik, araba imalatı, gemi yapımı ve elektronik bulunmaktadır ve ülke dünyanın en büyük yarı-iletken üreticisidir. Cep telefonları, beyaz eşyalar gibi gündelik hayatta elzem birçok endüstri ürününü ürettiğinden dolayı Güney Kore sanayi sektörü oldukça büyüktür.

Kore Busan'da Yaşam Masrafları Nasıldır?

Busan’da ortalama aylık maaşlar yaklaşık 2.500.000 ₩ kadardır ve tek başına yaşayan bir bireyin ortalama tüm aylık harcamaları kira hariç 1.100.000 ₩ tutarındadır.

Busan’da aylık market ve gıda harcamaları bir diğer büyük şehir Seul’e oranla daha düşüktür; ancak Busan büyük bir şehir olduğu için genel Güney Kore market fiyatları ile farklı tutarlarda harcamalar yapılabilmektedir.

Ulaşım masrafları Busan’da ve diğer büyük Güney Kore büyükşehirlerinde hemen hemen aynıdır ve ortalama olarak aylık kart ile ulaşım masrafı 60.000 ₩ kadardır.

Kişisel harcamalar, restoranda yemek, giysi alışverişi vb. konularda diğer büyük şehir Seul ile kıyaslandığında uygundur, fakat küçük şehirlere göre biraz daha pahalıdır.

Busan’da bir ailenin eğitim için aylık olarak harcanacak ortalama tutar anaokulu ve kreş için ortalama 375.000 ₩ ve uluslararası bir ilkokul için harcamalar da aylık olarak ortalama 29.750.000 ₩ tutarındadır.

Busan'da Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Busan büyük bir şehir olarak farklı bölgelere sahip olduğundan dolayı konut fiyatları ve ev kiraları da değişim gösterebilmektedir; şehir merkezine daha yakın olan ya da daha büyük konutlarda fiyatlar daha yüksektir.

Busan’da ortalama kiralar ve konut fiyatları şehir ülkenin ikinci en büyük şehri olduğundan diğer küçük şehirlerdeki Güney Kore ev fiyatları ile kıyaslandığında yüksektir; ancak kendinden bir üst sıradaki büyükşehir Seul’e göre neredeyse yarı yarıya daha uygundur.

Bir başka büyük Güney Kore şehri Incheon ve Busan konut alımı ve kira fiyatları karşılaştırıldığında, Incheon çok küçük farkla daha uygun olsa da, fiyatların hemen hemen yakın olduğu görülmektedir.

Busan ev kiraları şehir merkezinde 1+1 tipinde apartmanlar için ortalama olarak 560.000 ₩ iken şehir merkezine uzak konumlarda ortalama olarak 440.000 ₩ tutmaktadır. Şehirde oda sayısı arttıkça kira miktarları da artmaktadır. Şehrin merkezinde ortalama konut fiyatları 6.500.000 ₩, şehir merkezine uzak konumlarda ise 4.000.000 ₩ tutarındadır.

Türkiye'den Busan'a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Güney Kore Busan şehrine seyahat etmek için öncelikle Seul’e gitmek ve oradan tren, otobüs veya uçak ile aktarma yapmak gereklidir; Türkiye’den Busan’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Türkiye’den Seul’e uçuş yaklaşık 10 saat sürmektedir ve Seul’den Busan şehrine otobüs 6 saat, tren ise yaklaşık 2 buçuk saat sürmektedir. Güncel olarak Seul’e en ucuz uçuşlar 9.951 Türk lirasından başlamaktadır.

Turistik Busan Seyahati için Vize Gerekli Midir?

Turistik Busan seyahatlerinde, Güney Kore’nin Türkiye’ye sağladığı vize muafiyeti uygulaması kapsamında Türk vatandaşlarının Güney Kore vizesi alması gerekli değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kore’ye gerçekleştirecekleri seyahat öncesinde Kore elektronik seyahat izni (K-ETA) almaları mutlaka gerekmektedir.

Vizem.net, Türk vatandaşlarının Busan'a yapacakları turistik seyahatleri için K-ETA başvuru işlemlerinde ve Türkiye'de oturumu bulunan Güney Kore turistik vize başvurusu yapmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının vize başvurularında danışmanlık ve takip hizmeti sunan akredite bir kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: