İspanya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası

İspanya Vizesi Sağlık Sigortası ve 2023 Fiyatları

İspanya seyahat sağlık sigortası; kişilerin İspanya’da bulunduğu süre boyunca her türlü tıbbi acil durumunu kapsayan bir sigortadır.

Schengen üyesi bir ülke olan İspanya, ülkeye girişlerde tüm Schengen bölgesinde geçerli olan bir İspanya sağlık sigortasına sahip olunduğunun beyan edilmesini istemektedir.

2022 yılında Vizem.net danışmanlığıyla yapılan İspanya vize başvurularında ihtiyaç duyulan tam kapsamlı seyahat sigortaları, en iyi fiyat garantisi ile Vizem.net sigorta birimi tarafından yapılmaktadır.

Seyahar sağlık sigorta teklifi için: 0850 241 1868

İspanya Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

İspanya vizesi için Vizem.net danışmanlığında yaptırılan seyahat sağlık sigortası ücretleri

aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Sigorta SüresiÜcretler
1 hafta7-10,5 EUR
1 ay13-21,3 EUR
3 ay23,4-35 EUR
1 yıl39-60 EUR

İspanya seyahat sağlık sigortasının ücreti 2022 yılında; sigorta süresi ile başvuru sahibinin yaşı, COVID-19 ve aşı geçmişine göre değişmektedir.

İspanya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Şart Mı?

İspanya vizesi için seyahat sağlık sigortası gerekliliği; turistik, ticari, kültürel, aile ziyareti gibi amaçlarla yapılan kısa süreli seyahatler için yapılan C tipi vize başvuruları ile eğitim, çalışma ve aile birleşimi gibi amaçlarla başvurulan uzun süreli D tipi vize başvuruları için farklılık göstermektedir.

İspanya Schengen Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

Evet, İspanya Schengen vize başvuruları için sağlık sigortası gerekir.

Turistik, ticari, kültürel veya aile ziyareti nedeniyle yapılan 90 günden kısa süreli İspanya’ya yapılacak seyahatler için yapılan Schengen vize başvurularında, seyahat sağlık sigortası yaptırılması şarttır.

İspanya Oturum Vizesi için Sağlık Sigortası Gerekir Mi?

İspanya oturum vizesi gibi 90 günden uzun süreli İspanya vizeleri başvurularında, seyahat sağlık sigortası sunulması zorunlu değildir; ancak İspanya’da uzun süreli eğitim, çalışma, aile birleşimi gibi amaçlarla başvuran kişilerin, vize türüne göre İspanya’da geçerli bir sağlık sigortası yaptırması gerekebilmektedir.

Örneğin, İspanya için uzun süreli öğrenci vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin, İspanya’da geçerli bir sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.

İspanya Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

İspanya sağlık sigortasının, vize başvurusu esnasında sunulması zorunluluğu dolayısıyla kişilerin vize başvurusundan önce sigortalarını yaptırması gerekmektedir.

İspanya Sağlık Sigortası Nerede Yaptırılabilir?

İspanya seyahat sağlık sigortası, Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta acenteleri, ve aracı kurum vize ofisleri yaptırılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti alınarak yapılan İspanya vize başvurularında, Vizem.net sigorta birimi başvuru sahibi adına en uygun fiyatlarla sağlık sigortası yaptırılabilmektedir.

Sigorta poliçesinin kaşe ve imzalı aslı başvuru sahibine ücretsiz kargo ile gönderilmektedir.

İspanya Vize Başvuru Merkezi Sağlık Sigortası Hizmeti Verir Mi?

Evet, İspanya vize başvuru merkezi sağlık sigortası hizmeti vermektedir.

İspanya vize başvurusu yapacak kişiler ibraz etmesi gereken seyahat sağlık sigortasını, İspanya vize başvurusu için yetkili aracı kurum olan BLS Visa’dan temin edebilmektedir..

İspanya Seyahat Sigortası Nasıl Olmalıdır?

İspanya seyahat sigortası; tüm Schengen bölgesi üye ülkelerinde geçerli olmalıdır. Tıbbi nedenlerle ülkeye gönderilme, acil sağlık yardımı, acil hastane tedavisi ve ölümle bağlantılı olarak ortaya çıkabilecek masraflar, İspanya seyahat sigortası kapsamında olmalıdır. Sigorta poliçesinin minimum teminat tutarının en az 30.000 euro olması zorunludur.

İspanya  Erasmus Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Erasmus İspanya sağlık sigortası, Erasmus programlarının 2 hafta ile 12 ay arasında değişen sürelerde olması nedeniyle, İspanya’da bulunulacak süreye göre farklılaşmaktadır.

Erasmus sağlık sigortası İspanya’da 3 aydan kısa bir süre için Erasmus programına katılacak kişiler için, İspanya Schengen seyahat sigortası kapsamına uygun olarak yaptırılmalıdır.

Erasmus programına katılacak ve 3 aydan uzun süren İspanya Erasmus vizesi alacak kişilerin seyahat sağlık sigortası yerine İspanya’da geçerli bir öğrenci sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir.

İspanya Vizesi Seyahat Sigortası Kapsamı Nedir?

İspanya vizesi seyahat sigortası, seyahat esnasında yaşanabilecek kaza, yaralanma veya başka bir tıbbi olay durumunda acil tıbbi durum hizmetini ve finansal masrafları kapsamaktadır.

Schengen vizesi için sağlık sigortası; Schengen bölgesindeyken yaşanan tıbbi acil durumları, tıbbi durum sebebiyle kişinin ülkesine gönderilmesini, ölüm durumunda cenazenin gönderilmesi ve cenaze masraflarını, kaza sonucu ölüm veya yaralanma maluliyet yardımını, reşit olmayan kişilerin ülkesine geri gönderilmesini, seyahat iptalini, uçağın kaçırılmasını veya hava yolu nedeniyle seyahat gecikmesini, hamileliğin ilk üç ayında gerçekleşen seyahatlerde hamilelik masrafını, kaybolmuş veya çalınmış bagaj mağduriyetini kapsamaktadır.

İspanya Sağlık Sigortası Kapsamına COVID-19 Tedavisi Dahil Midir?

İspanya sağlık sigortası kapsamına COVID-19 tedavisi bazı poliçelerde dahildir; fakat bazı sigorta şirketlerinde COVID-19 dahil olmak üzere hiçbir salgın hastalık veya pandemiyle ilgili masraf karşılanmamaktadır.

İspanya’ya seyahat edecek kişiler için, hükümetin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlemelerine uyulması şartıyla COVID-19 tedavisi, İspanya sağlık sigortası kapsamındadır. İspanya sağlık sigortası; genellikle tıbbi tedavi, ilaç tedavisi ve hastaneye yatış ücretini ve bazen PCR testi ücretini kapsamaktadır, ancak karantina süresi boyunca barınmayı kapsamamaktadır.

İspanya Vizesi Seyahat Sigortası Hangi Durumları Kapsamaz?

İspanya vizesi seyahat sigortasının kapsamadığı durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • İspanya’ya gitmeden önce var olan rahatsızlıklar ve görülen tedaviler
  • Paraşütle atlama, tüplü dalış gibi ekstrem sporlar
  • Savaş bölgesine seyahat edilmesi sonucu meydana gelen yaralanmalar ve ölümler
  • Sigorta süresi dışında doğan masraflar
  • İntihar ve kendi kendine yaralanmalar
  • Uyuşturucu ve alkol kullanımı sonucunda ortaya çıkan tıbbi durumlar

Türkiye'de Yaptırılan Özel Sağlık Sigortaları İspanya'da Geçerli Midir?

Türkiye’de yaptırılan özel sağlık sigortalarının İspanya’da geçerli olabilmesi için poliçede yurt dışı geçerliliğinin belirtilmiş olması şarttır. Türkiye’de özel sağlık sigortası yaptırmış olan kişilerin sigorta şirketini arayarak bilgi alması gerekmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: