Polonya Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Polonya’da çalışmak isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Polonya çalışma izni almak için Polonya çalışma vizesine başvurmalıdır.

Polonya’da çalışma iznine sahip olabilmek için Polonya uzun süreli (D tipi) çalışma vizesi gereklidir. Polonya uzun süreli (D tipi) çalışma vizesi, bir yıl içerisinde 90 günden daha uzun süre Polonya’da bulunmak ve çalışmak isteyen kişilere verilmektedir.

Polonya’da çalışmak için gereken en önemli şart Polonya’da faaliyet gösteren bir firma tarafından işe alınmış olmaktır. Polonya çalışma vizesi için işe alınan firma tarafından imzalı ve kaşeli orjinal davet yazısı gerekmektedir.

Polonya Çalışma İzni için Hangi Evraklar Gereklidir?

Polonya çalışma izni için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya çalışma izni başvuru formu: Okunaklı ve dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış olmalı.
 • Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve Polonya çalışma vizesi bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekir. Pasaport 10 yıldan eski olamaz.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Fotoğraflar; 6 aydan daha yeni, özdeş, 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe/çerçeve ölçülerine sahip olmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Polonya`da planlanan kalış süresini kapsayan, minimum 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası olmalıdır.
 • Sigortalı olduğunu kanıtlayan belge: Kişinin, seyahat sağlık sigortası yok ise Polonya Sosyal Sigortalar Kurumu’na (ZUS) kayıtlı ve sigortalı olduğunu kanıtlayan belge sahibi olunduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Şirket davet yazısı: Polonya’da bulunan firmadan kişinin işe alınma niyetini belirten, antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli şirket yazısı gerekmektedir. Yazıda imzası bulunan kişinin adı, soyadı ve unvanının bulunması gereklidir.
 • Mesleki belge ve sertifikalar: Meslek diploması veya mesleki eğitim ve vasıflarını gösteren belge ve sertifikalar.
 • SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi: SGK hizmet dökümü barkodlu veya ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. SGK işe giriş bildirgesi son çalışılan iş yerine ait olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği.
 • Adli sicil kaydı.
 • Askerlik durum belgesi.
 • İkametgah belgesi: Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli olmalıdır.
 • Vize fotokopileri: Son 3 yılda verilen Polonya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri gerekmektedir.
 • Vize başvuru ücreti: Polonya çalışma vizesi başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont.

Polonya’da Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Polonya çalışma izni vizesi için D tipi Polonya çalışma vizesi gerekmektedir.

Polonya çalışma vizesi almak için Polonya`da faaliyet gösteren bir şirketten iş teklifi alınması zorunludur. Polonya çalışma vizesi başvuruları, doğrudan Polonya Dış Temsilciliklerine yapılabilmektedir. Polonya çalışma vizesi başvurusu 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Polonya çalışma vizesi ücreti dışında eğer aracı kurum üzerinden Polonya çalışma vizesine başvurulacak ise başvuru merkezi hizmet bedeli ücreti de ödenmektedir.

Polonya Çalışma Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Polonya çalışma vizesi başvuru ücreti 99 USD`dir. Polonya çalışma vizesi başvurusunda akredite acente hizmet ve danışmanlık ücreti ise dilekçe, başvuru formu ve randevu hizmetleri dahil 80 EUR’dur.

Polonya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya İstanbul Konsolosluğu tarafından Polonya çalışma vizesi başvuru kabulü doğrudan Polonya Büyükelçiliği tarafından yapılabilmektedir.

Polonya oturma ve çalışma izni için başvuru formu ve gereken destekleyici belgeler hazırlandıktan sonra VFS Global vize başvuru merkezinden veya Polonya Dış Temsilciliklerinden randevu alarak istenen Polonya çalışma vizesi evrakları teslim edilmeli ve gereken ödemeler yapılmalıdır.

Yapılan Polonya çalışma vizesi başvurusu, başvuru tarihi itibariyle 15 gün içerisinde sonuçlanır.

Bİlgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Polonya’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Polonya`da çalışmak için kabul edilen, yetersiz işçi arzı olan ve işverenlerin uygun bir aday bulmakta zorlandıkları mesleklere örnek olarak öğretmenlik, bilişim ve iletişim teknoloji uzmanlığı, sağlık uzmanlığı, yönetici, bilim ve mühendislik uzmanlığı gösterilmektedir.

Polonya’da kabul edilen ve ilgi gören mesleklerin yanı sıra uygun işçilerin bol olduğu ancak talebin düşük olduğu meslekler de mevcuttur; işverenlerin açık pozisyonları doldurmakta sorun yaşamadığı bu mesleklere ormancılık, balıkçılık, giyim sektörü, zanaat işleri ve ticaretle ilgili işçiler, sosyal kültürel örnek gösterilmektedir.

Polonya’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Polonya iş kanunu, çalışma saatlerinin 24 saat içerisinde 8 saat olmak üzere haftanın beş günü toplam 40 saati geçemeyeceğini belirtir. Polonya’da asgari ücret 1 Ocak 2021’den itibaren 2.800 PLN’dir (627 Euro). 2020 yılındaki Polonya ekonomisinde ortalama maaş 5.167 PLN’dir (1158 Euro).

Polonya’da Nasıl İş Bulunur?

Polonya’daki iş teklifleri esas olarak bölge çalışma büroları, Gönüllü İşçi Kolordusu (Ochotnicze Hufce Pracy), özel istihdam büroları, basın ve web portalları tarafından yayınlanmaktadır. Bölge çalışma ofisleri tarafından yayınlanan iş ilanlarına Polonya’da iş aramakla ilgilenen herkes çevrimiçi olarak www.oferty.praca.gov.pl sitesinden ulaşabilir.

EURES (The European Job Mobility Portal) Polonya’da iş tekliflerinin bulunabileceği bir başka seçenektir. Polonya iş ilanları birçok Polonya iş bulma web siteleri üzerinden düzenli olarak yayınlanmaktadır. Eurofound, Publiczne Służby Zatrudnienia (PSZ), Pracuj.pl, Praca.pl, Infopraca.pl gibi Polonya iş bulma sitelerinden iş ilanlarına bakılabilir. Polonya’da kapsamlı iş ilanı içeren GazetaPraca.pl, The Warsaw Voice, Życie Warszawy gibi gazeteler de mevcuttur.

Polonya’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Polonya’da çalışma izni olmadan çalışmanın hem işveren hem de çalışan için cezaları vardır.

Polonya`da kanuni hükümlere aykırı şekilde kaçak çalışan kişi 1000 PLN’den (224 €) az olmamak üzere para cezasına çarptırılır ve ülkesine geri dönmesi istenir.

Paylaş: