Polonya Çalışma İzni

Polonya Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Polonya çalışma izni Polonya vatandaşı olmayan bireylerin izin süresi boyunca Polonya’da yasal olarak çalışabilmesine ve çalışma süresi boyunca Polonya’da oturum sağlayabilmesine olanak sağlayan izin türüdür. Polonya çalışma izinleri işverenin ve çalışanın çalışma şartlarına göre farklılık göstermektedir. Polonya’da çalışmak isteyen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Polonya çalışma izni almak için Polonya çalışma vizesine başvurmalıdır.

Polonya’da çalışmak isteyen bireyler istenen şartları sağladıktan sonra ilgili çalışma şartlarına uygun olarak Polonya tarafından verilen A,B,C,D,E ve S tipi çalışma izinlerinden birine başvuru yaptıktan sonra Polonya’da çalışabilmektedir.

Polonya’da çalışmak için gereken en önemli şart Polonya’da faaliyet gösteren bir firma tarafından işe alınmış olmaktır. Polonya çalışma vizesi için işe alınan firma tarafından imzalı ve kaşeli orjinal davet yazısı gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Polonya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Polonya çalışma izni başvurusu yapabilmek için ilk önce Polonya’da kurulu resmi bir şirket ya da işveren tarafından devlet onaylı iş daveti mektubu alınmış olması gerekmektedir. Bir Polonya kurumu tarafından Polonya çalışma davetiyesi alan bireyler daha sonra Polonya’da çalışmak için uygun olan Polonya çalışma izni türünü seçmelidirler.

Polonya çalışma izni türleri çalışmak isteyen kişinin çalışacağı süre, çalışma şekli, çalışacağı alan ve çalışacağı iş türü gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Polonya çalışma izni başvurusu yapacak olan bireyler Polonya’da çalışacakları şartlara göre uygun Polonya çalışma izni türüne başvuru yapmalıdır, aksi takdirde başvuruları reddedilebilmektedir.

Uygun Polonya çalışma izni türü seçildikten sonra Polonya resmi vize başvuru formu çalışacak kişi tarafından doldurulmalıdır. Polonya vize başvuru formu, Polonya çalışma izni için istenen evraklar ve Polonya çalışma davetiyesi ile bir araya getirildikten sonra Polonya vize başvuru merkezleri aracılığıyla Polonya vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Polonya Çalışma İzni için Hangi Evrakları Gereklidir?

Polonya çalışma izni için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya çalışma izni başvuru formu: Başvuru formunda verilen bilgiler doğru ve tutarlı olmalıdır, tarih yazılmış ve imzalanmış olmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportun 10 yıldan eski olmaması ve Polonya çalışma vizesi bitiş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Fotoğraflar; 6 aydan daha yeni, özdeş, 35 mm genişlik ve 45 mm yüksekliğe sahip olmalıdır.
 • Sağlık sigortası: Polonya`da planlanan kalış süresini kapsayan, minimum 30.000 Euro teminatlı sağlık sigortası olmalıdır.
 • Sigortalı olduğunu kanıtlayan belge: Kişinin, seyahat sağlık sigortası yok ise Polonya Sosyal Sigortalar Kurumuna (ZUS) kayıtlı ve sigortalı olduğunu kanıtlayan belge sahibi olunduğunu kanıtlanması gerekmektedir.
 • Şirket davet yazısı: Polonya’da bulunan firmadan kişinin işe alınma niyetini belirten, antetli kağıda yazılmış imzalı ve kaşeli şirket yazısı gerekmektedir. Yazıda imzası bulunan kişinin adı, soyadı ve unvanının bulunması gerekmektedir.
 • Mesleki belge ve sertifikalar: Meslek diploması veya mesleki eğitim ve vasıflarını gösteren belge ve sertifikalar eklenmelidir.
 • SGK hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi: SGK hizmet dökümü barkodlu veya ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır. SGK işe giriş bildirgesi son çalışılan işyerine ait olmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru yapacak olan kişiye ait imzalı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği eklenmelidir. (E-devlet üzerinden alınabilmektedir.)
 • Adli sicil kaydı: Başvuru yapacak olan kişiye ait imzalı adli sicil kaydı eklenmelidir. (E-devlet üzerinden alınabilmektedir.)
 • Askerlik durum belgesi: Başvuru yapacak olan kişinin askerlikten muaf, tecilli ya da askerliğini yapmış olduğuna dair askerlik durum belgesi eklenmelidir.
 • İkametgah belgesi: Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’den planlanan çıkış tarihine kadar geçerli olmalıdır.
 • Vize fotokopileri: Son 3 yılda verilen Polonya ve diğer Schengen ülkelerine ait vize fotokopileri gerekmektedir.
 • Vize başvuru ücreti: Polonya çalışma vizesi başvuru ücretinin ödendiğine dair dekont eklenmelidir.

Polonya çalışma vizesi için gerekli evraklar başvuru sürecinin uzamaması için formata uygun ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmelidir.

Polonya’da Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Polonya’da çalışabilmek için alınabilecek A tipi, B, tipi, C tipi, D tipi, E tipi ve S tipi vizeler olmak üzere toplamda 6 farklı vize tipi bulunmaktadır. Polonya çalışma izni türleri çalışmak izni alacak olan kişinin çalışacağı süre, çalışma şekli, çalışacağı alan ve çalışacağı iş türü gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Polonya’da çalışma izni almak isteyen bireylerin başvuru yapacakları çalışma izni türüne için istenen şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Altı farklı Polonya çalışma izni vizesi türü de vize alan yabancı uyruklu çalışanlara çalışma izin süresince oturum izni hakkı da sağlamaktadır.

Polonya’da Öğrenci Olarak Çalışmak için Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da öğrenim görürken çalışmak mümkün olmaktadır. Polonya’da oturum izni sahibi bireyler, Avrupa Birliği vatandaşlığına sahip bireyler, Polonya vatandaşlık kartına sahip bireyler ve Polonya eğitim vizesi sahibi bireyler Polonya çalışma iznine gerek olmadan Polonya’da çalışma hakkına sahiptir.

Polonya’da öğrenciyken çalışmak isteyen yüksek lisans öğrencileri Polonya yüksek lisans çalışma izni almalarına gerek olmadan Polonya eğitim vizesi ile Polonya’da eğitim görürken çalışabilmektedir.

Polonya Dil Okulu Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Polonya’da eğitim görürken çalışabilmek için çalışacak olan öğrencinin Polonya tarafından onaylı bir eğitim kurumunda tam zamanlı eğitim görüyor olması gerekmektedir.

Polonya’da resmi olarak tanınan bir eğitim kurumundan tam zamanlı olarak 3 aydan uzun bir süreliğine eğitim görecek olan Polonya dil okulu öğrencileri Polonya çalışma iznine gerek olmadan Polonya’da çalışabilmektedir.

Polonya Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya çalışma izni başvurusu Polonya menşeli bir kurumdan resmi davet mektubu alındıktan sonra Polonya vize başvuru formu, mesleki belgeler, başvuru yapacak işçi adına düzenlenmiş seyahat sağlık sigortası belgeler, başvuru yapacak kişi adına düzenlenmiş sigorta ve iş durumu gösteren belgeler ve pasaport belgeleri eklenerek Polonya resmi vize başvuru merkezleri üzerinden yapılabilmektedir. Polonya çalışma izni başvurusu Polonya Başkonsolosluğu ve Polonya Büyükelçiliği aracılığı ile yapılabilmektedir.

Polonya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Polonya çalışma izni başvuru süreci ortalama 15 gün içerisinde sonuçlandırılmaktadır.

Polonya’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Polonya`da çalışmak için kabul edilen, yetersiz işçi arzı olan ve iş açığının diğer sektörlere göre daha fazla olduğu sektörlere örnek olarak eğitim, bilişim ve iletişim, teknoloji, sağlık, bilim, mühendislik sektörleri gösterilmektedir.

Polonya’da kabul edilen ve ilgi gören mesleklerin yanı sıra uygun işçilerin bol olduğu ancak talebin düşük olduğu meslekler de mevcuttur; işverenlerin açık pozisyonları doldurmakta sorun yaşamadığı bu sektörlere örnek olarak ormancılık, balıkçılık, giyim sektörü, zanaat işleri ve hizmet sektörü gösterilmektedir.

Polonya’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Polonya iş kanunu tarafından Polonya çalışma saatlerinin günde 8 saat olmak üzere haftanın beş günü toplam 40 saati geçemeyeceğini belirtmektedir. Polonya’da asgari ücret 1 Ocak 2021’den itibaren 2.800 PLN (627 euro) olarak belirlenmiştir. Polonya’da saatlik çalışma ücreti 4 €’dan başlamaktadır.

Polonya’da asgari ücret ile çalışan insanların oranı 3. dünya ülkelerine kıyasla daha azdır. 2020 yılındaki Polonya ekonomisinde ortalama maaş 5.167 PLN (1.158 euro) olarak hesaplanmıştır.

Polonya’da Nasıl İş Bulunur?

Polonya’daki iş teklifleri esas olarak bölge çalışma büroları, Gönüllü İşçi Kolordusu (Ochotnicze Hufce Pracy), özel istihdam büroları, basın ve web portalları tarafından yayınlanmaktadır. Bölge çalışma ofisleri tarafından yayınlanan iş ilanlarına Polonya’da iş aramakla ilgilenen herkes çevrimiçi olarak www.oferty.praca.gov.pl sitesinden ulaşabilmektedir.

EURES (The European Job Mobility Portal) Polonya’da iş tekliflerinin bulunabileceği bir başka seçenektir. Polonya iş ilanları birçok Polonya iş bulma web sitesi üzerinden düzenli olarak yayınlanmaktadır. Eurofound, Publiczne Służby Zatrudnienia (PSZ), Pracuj.pl, Praca.pl, Infopraca.pl gibi Polonya iş bulma sitelerinden Polonya iş ilanları incelenebilmektedir. Polonya’da kapsamlı iş ilanı içeren GazetaPraca.pl, The Warsaw Voice, Życie Warszawy gibi gazeteler de mevcuttur.

Polonya’da hemşire olarak çalışmak isteyen kişiler de belirtilen siteleri ve gazeteleri inceyerek iş bulabilmektedir.

Polonya’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Polonya’da çalışma izni olmadan çalışmanın hem işveren hem de çalışan için cezaları vardır.

Polonya’da çalışma izni olmayan yabancı uyruklu bireyleri çalıştıran işverenlere 1.000 ila 3.000 PLN arasında ceza verilmektedir. Eğer Polonya’daki işveren Polonya’daki yabancı uyruklu bireyleri yanlış yönlendirmek ya da kandırmak sureti ile fayda sağlamak amacıyla çalıştırırsa alacağı ceza 3.000 PLN ila 30.000 PLN arasında değişmektedir.

Polonya’da çalışma izni olmadan çalışan yabancı uyruklu bireyler için ise sınırdışı edilme gibi cezalar uygulanmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: